Opis ksiązki

Kup Teraz

Kamieniarz

Ocena ( 44 osób )
5.2
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375541878
Liczba stron: 533
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:bibliotekarkaB
Recenzja - Kamieniarz
Pierwsze dwie książki Camilli Läckberg, Księżniczka z lodu oraz Kaznodzieja, były znakomicie napisane i bardzo ciekawe. Natomiast Kamieniarz jest dowodem, że autorka okrzepła, jest świadoma swoich możliwości... i może być zaliczana do najlepszych szwedzkich autorów tego gatunku.
Recenzja
Anytsuj Linia koment
Przeczytane:2012-08-28, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nowa królowa skandynawskiego kryminału, jak określa Camillę Läckberg wydawca, opisuje w swej kolejnej powieści śledztwo w sprawie śmierci siedmioletniej dziewczynki, której zwłoki znaleziono w morzu. Jak się okazuje, Sara nie jest ofiarą wypadku, lecz morderstwa. Kto mógłby chcieć śmierci siedmiolatki? Miejscowy policjant, a zarazem świeżo upieczony ojciec – Patrick Hedstörm ma do rozwiązania niełatwą zagadkę - tym bardziej, że osobiście znał ofiarę. W niewielkiej Fjällbace, gdzie z pozoru wszyscy się znają, na jaw wychodzą mroczne tajemnice
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
SlasheE plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Nikt by się nie spodziewał, że pewnego niby normalnego październikowego poranka miejscowy rybak znajdzie w wodzie zwłoki maleńkiej, siedmioletniej dziewczynki. Zaskoczony i przerażony od razu zwłaszcza sprawę. Dla Patrika Hedstroma jest to spore wyzwanie. Dla Patrika jest to przykra wiadomość. Nie dość, że znał rodzinę dziewczynki to jeszcze ubolewa nad faktem, że zginęło dziecko, gdyż sam niedawno został ojcem.
Początkowo śmierć dziewczynki zdaje się być nieszczęśliwym wypadkiem, ale sekcja zwłok odkrywa pewne tajemnice. Jak się okazuje w płucach małej nie było morskiej wody, ale słodka woda z kranu z mydłem. Nikt kto zetknął się z wieścią o morderstwie małej, nie może zrozumieć jaki potwór był w stanie dopuścić się tak tragicznej zbrodni.

W międzyczasie Erika przeżywa dramat w związku ze swoim macierzyństwem. Trudno jej zaakceptować swoje ciało, w dodatku nie potrafi poradzić sobie z córeczką, a Patrik skupiony jest jedynie na swojej pracy. Kobieta wpada w rozpacz, kiedy dziewczynka znika z wózka. Od razu podejrzenie spada na osobę, która zabiła siedmioletnią dziewczynkę.

Przy okazji mamy też do czynienia z życiem Anny, siostry Eriki, która w dalszym ciągu toczy ciężką batalię na śmierć i życie ze swoim partnerem Lukasem, którego ostatecznie morduje, a co za tym idzie wpada w rozpacz i przygnębienie.

Moim zdaniem Lackberg mistrzowsko połączyła historię pewnej kobiety sprzed wielu wielu lat, ze współczesnym morderstwem dziecka. Początkowo można się długo zastanawiać, jak obie sprawy mają się do siebie i jaki mają ze sobą związek. Jednakże idąc po nitce do kłębka, okazuje się, że obie sprawy mają ze sobą więcej wspólnego niż początkowo się wydaje.

Książka wciąga bardzo, aż trudno się oderwać. Prosty, przyjemny w odbiorze język i bardzo się czyta. Lackberg po 3 już przeczytanej przeze mnie części trafiła na listę moich ulubionych autorów.
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
Trzecie powieść Camilli Lackberg znów pokazuje losy szwedzkich policjantów z Patrikiem Hedstromem na czele, którym przyjdzie się zmierzyć z rozwikłaniem zagadkowej śmierci dziewczynki wyłowionej z morza. Po wykonaniu sekcji zwłok okazuje się, że dziecko zostało wcześniej utopione w wannie, a później wrzucone do morza. Rozwiązanie tej zagadki sięga dalekiej przeszłości... Gorąco polecam!
zabieganaczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
W ,,Kamieniarzu" akcja ukazana jest w dwóch wymiarach czasowych. Z jednej strony obserwujemy toczące się śledztwo w sprawie morderstwa małej dziewczynki, a z drugiej, wracamy do czasów sprzed kilkudziesięciu lat i poznajemy pozornie nie związanych bohaterów. Autorka nie zapomina jednak o części obyczajowej powieści i sprytnie przeplata toczące się poszukiwanie zbrodniarza z jednoczesnym karmieniem nas dalszymi losami codziennego życia Patrika i Eriki, jak również ich bliskich. Dla głównych bohaterów szybkie odnalezienie sprawcy jest tym bardziej ważne, ponieważ zamordowana dziewczynka okazuje się być córką zaprzyjaźnionej rodziny.

Dla mnie mocnymi stronami powieści są emocje, które krążą między bohaterami, a także ukazanie relacji rodziców z dziećmi w różnych aspektach. Z jednej strony główna bohaterka, która zmaga się z trudną pierwszą fazą macierzyństwa, mama zamordowanej dziewczynki, której towarzyszy nieograniczony smutek po stracie córeczki, Agnes i jej brak instynktu macierzyńskiego w stosunku do niechcianych przez nią bliźniaków, ale też sąsiedzi zamordowanej dziewczynki z chorym na zespół Aspergera synem, Morganem. Z każdą kolejną stroną pojawiała się ogromna ilość wątków i osób obranych w różnorakie relacje, co dodatkowo budowało napięcie.

To, co mi nie przypadło do gustu, to historia Anny i jej nietypowe, a wręcz dziwne podejście do budowania związku i rodziny na nowo.

Mimo to, trzecia część Czarnej Serii, podobnie jak pierwsze dwie, zachęciła mnie, by dalej śledzić losy głównych bohaterów sagi i razem z nimi dążyć do odkrycia, kto stoi za tak okrutnym i nieprzewidywanym morderstwem.
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Moja biblioteczka sensacja i kryminal,
Po trochę gorszym "Kaznodziei" Lackberg znowu wraca do lepszej formy. Książkę czyta się z zapartym tchem.
Nowi bohaterowie, dość ostro zarysowani, nie dają się polubić. Czytelnik instynktownie wyczuwa zło, jakie im towarzyszy i z niecierpliwością oczekuje na karę za złe występki. Czy jednak kara dosięgnie wszystkich winnych?
Zostaje zamordowana mała dziewczynka. Wszystko wskazuje, że oprócz tego, że utonęła, ktoś zmusił ją do zjedzenia popiołu. Kto mógłby być tak okrutny i czy w zbrodnię zamieszani są sąsiedzi dotkniętej tragedią rodziny? Jaki mroczny sekret skrywa ojciec dziewczynki i czy jest on głównym podejrzanym w tej sprawie? Czy sprawcą może być upośledzony dorosły syn sąsiadów pogrążonej w żałobie rodziny? A może to jednak ktoś z najbliższych nie jest do końca tym, za kogo się podaje?
Niektórzy zarzucają autorce wtórność, to samo miejsce akcji, bohaterowie, podobna intryga. Jednak pozycje tej autorki czyta się jedna za drugą, bieg akcji wciąga, głównych i stałych bohaterów po prostu da się lubić. Zdecydowanie polecam, przeczytajcie a z pewnością znajdziecie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Nefretetes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Jest październikowy poranek. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim coś się mocno zacina. Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, i nie myli się - w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości...

Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-13, Na półkach: Przeczytałem,

 


Jest październikowy poranek. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zostawił na homary. Przy ostatnim coś się mocno zacina. Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, i nie myli się – w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła...Trzecia część bestsellerowej sagi o Fjällbace.


Camilla Läckberg to współczesna, szwedzka pisarka. Autorka powieści kryminalnych, książeczek dla dzieci oraz książek kryminalnych. Za jej debiut uważa się Księżniczkę z lodu.

Język książki jest lekki i spójny. Czyta się przyjemnie i błogo najlepiej na długie, jesienne wieczory. Styl autorki jest na swój sposób oryginalny.

Dlaczego to, co rzekomo słuszne wydaje jej się fałszywe?

Rybak wyławia ciało kilkuletniej dziewczynki. Gdy Patrik widzi zmarłą, od razu wie czyje to dziecko. Staje przed trudną decyzją. Dwoje sąsiadów ciągle kłóci i sądzi się ze sobą o nawet najmniejszą drobnostkę. Nie wiedzą, że przez to utrudniają rozwikłanie sprawy. Wstrząsający jest fakt kto zabił małą.

Nie rozumiał, dlaczego śmierć jest dla normalnych ludzi taka przerażająca. Przecież to tylko pewien stan, podobnie jak życie.

Powieść porusza problem wyalienowania i nietolerowania osoby, która choruje na chorobę mózgu. Szydzą i o wszystko oskarżają jego, ponieważ uważają, że źle jemu z oczu patrzy i jest spod ciemnje gwiazdy.

(...) z ulgą słuchała o cudzych kłopotach. Nie musiała myśleć o własnych.

Bohaterowie są intrygujący i niepowtarzalni. Popełniają błędy, za które muszą srogo zapłacić.

Patrik Hedström to policjant z komisariatu z Tanumschede. Jest młody, przystojny i... wybitnie inteligentny oraz obdarzony dużym talentem rozwikływania spraw kryminalnych. Jest przyszłością komisariatu...
Bertil Mellberg to oddelegowany z Göteborga szef policji. Jest cyniczny, leniwy i nieznośny. Wszystkie zasługi Patrika, a także innych "kolegów" z pracy, przypisuje sobie. Najlepiej wychodzi jemu wypowiadanie się przed kamerami.

(...) najgroźniejszy jest ten, który nie ma już nic do stracenia.

Kolejna powieść tej wspaniałej pisarki, która ma bardzo dobrą i odzwierciedlającą okładkę, która przyciąga ludzi jak magnez.

Książkę polecam "smakoszom" kryminałów, którzy lubią szybką akcję, wspaniałe postacie i... niezapomniane wieczory. Ta książka najlepiej smakuje wieczorem z herbatką. Łatwo jest ją zacząć, ale trudno skończyć, bo chce się to zrobić w jeden dzień.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
dla mnie chyba najbardziej poruszająca z książek z tej serii. i historia główna i historia z przeszłości ( jak je nazywan te retrospekcje charakterystyczne dla sagi ) mocne, po prostu mocne, wstrząsające i nie dające się pojąc. trzyma w napięciu.
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Trzecia część z kryminalnej serii o pisarce Erice i jej partnerze życiowym, policjancie Patriku. Tym razem Erika jest nieco mniej zaangażowana w szukanie mordercy, ale jej rozterki jako świeżo upieczonej matki są bardzo przekonywujące. Portrety kobiet, które nieraz przez lata w pokorze i milczeniu znoszą przemoc zadawaną im przez mężczyzn, są przejmujące. Jednak nie brak i kobiet bezwzględnych, okrutnych, ze spaczonym spojrzeniem na świat, których rezultaty postępowania widoczne są jeszcze lata później. Interesująco poprzeplatane historia sprzed 80 lat i morderstwo we współczesnych czasach. Jak przy pierwszej części serii książka trzyma w napięciu do ostatnich stron.
michalina25s plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Genialny kryminał.
Żałuję, że zaczęłam od trzeciej części, bo przez to trochę zepsułam sobie pierwszą część sagi, za którą właśnie się zabrałam.

Mimo wszystko polecam! :)
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
To chyba najlepsza z trzech książek Läckberg, z którymi przyszło mi się zmierzyć dotychczas. W końcu czytanie nie męczyło, mimo wielości wątków pobocznych, retrospekcji oraz zawiłości świata bohaterów. W książce pojawia się dużo bohaterów, którzy nie są czarno-biali i których świat momentami nawet fascynuje czytelnika. Los nie pozostaje obojętny wobec nikogo, zaś zło staje się tak ludzkie, że aż przerażające. Zdecydowanie polecam.
ola801 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wracający z nocnego połowu rybak znajduje w swoich sieciach zwłoki dziewczynki. Z pobieżnych oględzin wynika, że dziecko utonęło, lecz dalsze śledztwo dowodzi, iż padło ono ofiarą morderstwa. Patrick tym mocniej angażuje się w sprawę, że niedawno on i Erika zostali rodzicam ,a zamordowana dziewczynka okazuję się córką znajomej Ericki. Ustalenie tożsamości zabójcy wymaga jednak cofnięcia się do wydarzeń z lat 30.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Świetnie wciągająca kolejna część serii :)
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-28, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Kamieniarz" to trzecia część serii z Patrikiem Hedströmem. Dwie poprzednie bardzo mi się spodobały. Ta trochę różni się od poprzednich wątkiem pobocznym.

W Fjällbace- małym szwedzkim miasteczku miejscowy rybak wyławia ciało małej dziewczynki. Sprawę dostaje Patrick, dla którego zaistniała sytuacja jest bardzo ciężka, bo niedawno urodziło mu się dziecko. Sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, bo w płucach dziewczynki znaleziona zostaje słodka woda i popiół.

Oprócz teraźniejszości mamy jeszcze przeszłość, a tam spotkamy się z Agnes - młodą, rozpieszczoną kobietą, która manipuluje swoim ojcem. Jaki to wszystko ma związek z teraźniejszością? Przekonajcie się sami.

"Kamieniarz" to na razie najlepsza książka spośród trzech pierwszych części. Napisałam, że różni się od dwóch pozostałych wątkiem pobocznym. Konkretnie chodzi mi o życie Patrika i jego partnerki - Eriki. Zarówno w "Księżniczce z lodu", jak i w "Kaznodziei" wątek ten zajmował dużo miejsca. Tutaj poświęcono im znacznie mniej uwagi i bardziej skupiono się na sprawie.

"Kamieniarz" to świetny, trzymający w napięciu thriller, który czyta się błyskawicznie, bo nie można się od niego oderwać. Mi nie udało się prawidłowo wskazać sprawcy i byłam w lekkim szoku pod koniec książki. Przede mną kolejny tom i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepszy.

kingaczyta.blogspot.com
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Najlepsza książka szwedzkiej pisarki - dotychczas ;)

Nie ma ani jednego momentu, w którym czytelnik czułby się znudzony, akcja na najwyższych obrotach obecna jest na każdej stronie książki. Mnóstwo wątków, postaci, zbrodni i motywów, a wszystko wiąże się w jedną, diabelnie logiczną całość.

Jedyny minus - szkoda, że głównym bohaterem jest Patrik, a nie jego jakże mądra żona Erika, ale to się wszystko na szczęście zmieni w następnych częściach ;)
ja_rus plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Świetnie się czyta, wciąga i trzyma w napięciu.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Trzecia część sagi kryminalnej Lackberg. Najlepsza z dotychczasowych. Tradycyjnie - klucz do rozwiązania zagadki tkwi w przeszłości.
Lektura na kilka godzin - nie sposób się oderwać.
Wielki plus - postać Agnes.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Pierwsze dwie książki Camilli Läckberg, Księżniczka z lodu oraz Kaznodzieja, były znakomicie napisane i bardzo ciekawe. Natomiast Kamieniarz jest dowodem, że autorka okrzepła, jest świadoma swoich możliwości... i może być zaliczana do najlepszych szwedzkich autorów tego gatunku.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
basia02033 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
GosiaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
zabulQa Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ninbar Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dona Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wordila Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2013-05-01, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
wronxxx Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
greta89 Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MateuszM Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2015,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam 2013 (112),
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie - 52 książki 2016,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-07-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Camila Lackberg,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów