Karbala

Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Ewa
Recenzja - Karbala
Wspaniała opowieść o odwadze naszych żołnierzy,takie Westerplatte w Iraku.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-09-13, Na półkach: Przeczytałem,

Wytrzymamy, wodzu, ile będzie trzeba  Obraz pierwszy. Noc z 4 na 5 kwietnia 2004 roku. Ponad 500-tysięczne miasto Karbala w środkowym Iraku. Trwa zacięta walka. Z jednej strony polscy i bułgarscy żołnierze, z drugiej - atakujący ich powstańcy, załóżmy oględnie, że głównie iraccy. Jazgot kałasznikowów, pocisków trafiających w mury. Poszarpane ciała leżące we krwi. Coraz więcej ciał. Umierają w męczarniach: rozerwane klatki piersiowe, odstrzelone dłonie i fragmenty twarzy, krew tryskając

en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Na półkach: Przeczytałem,

Żołnierz uczy się od podoficera, jak przetrwać tydzień w lesie podczas zimy, co jeść, gdzie to znaleźć. - Wszyscy dzisiejsi specjalsi wiedzą, że do jedzenia tak naprawdę nie nadaje się tylko dawno zdechły szczur - powie nam Kaliciak. - Przysmakiem żołnierza może być złapana w lesie wiewiórka, zaskroniec, obdarta ze skóry żaba... co kto lubi. Tylko, że na tej prawdziwej wojnie (...) nigdy nie brakowało racji żywnościowych, nikogo nie trzeba było kopać z półobrotu, noże służyły do otwierania korespondencji

Daisy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek,Mam,
Wspaniała opowieść o odwadze naszych żołnierzy,takie Westerplatte w Iraku.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
książka ox, film średni, chociaż Tołpa zagrał bardzo dobrze
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
(...) O akcji w Mogadiszu wspominam nie bez powodu. Przede wszystkim, dlatego, że żołnierz dostając określone zadanie wykonuje je, bo taki dostaje rozkaz. Bez zastanawiania się nad tym, co jest słuszne, a co nie. To wszystko ma istotne znaczenie, kiedy przyjrzymy się bliżej temu, co działo się w Iraku i co tak naprawdę robiła tam polska armia w pierwszej dekadzie XXI wieku. Temat Afganistanu nie jest bez znaczenia, ale nie jest myślą przewodnią tej książki, stąd pozostanie na marginesie wydarzeń.

Piotr Głuchowski i Marcin Górka, autorzy ,,Karbali", podarowali nam dzieło niezwykłe, niesamowite, odważne i szczere do bólu. Bez pójścia na skróty opisali stopniowo, krok po kroku tamte realia przełamując tabu, jakie nad Irakiem zawisło przez wiele długich lat.

Czternasta rocznica tragedii WTC przypadająca za trzy dni w istotny sposób zbiega się z premierą filmu, ,,Karbala", którego powstanie jest konsekwencją upartego przełamywania tabu i tego wszystkiego, co działu się w Iraku w trakcie stacjonowania tam polskiego kontyngentu, którego zakres działań zmieniał się z każdą kolejną zmianą. O ile film skupia się w dużej mierze na obronie City Hall w pierwszych dniach kwietnia 2004 roku, to sama książka dzięki doskonałemu opracowaniu autorów pokazuje temat misji stabilizacyjnych znacznie szerzej.

Ich celem jest wspieranie działań lokalnych władz w transformacjach ustrojowych, tworzeniu się prawowitego rządu, pomocy przy odbudowaniu i podnoszeniu państwa z ruin. Jednak, o czym się nie mówiło w polskich mediach w pierwszej dekadzie XXI wieku poza informacjami o ofiarach w polskim kontyngencie, misje stabilizacyjne miały swój zupełnie odrębny wymiar.

11 września, późniejsza seria zamachów w Hiszpanii, Londynie i inne działania terrorystyczne były zarzewiem tego, co zaczęło dziać się na Bliskim Wschodzie, a co kapitan Kaliciak i jego ludzie odczuwali każdego dnia atakowani i prowokowani przez różne grupy, które pod sztandarem wiary niosły nieustający terror bez zważania na okoliczności. Szybko się okazało w trakcie drugiej zmiany, a także kolejnych, że z całą pewnością nie będą to wojskowe ośrodki wypoczynkowe, jak żartobliwie nazywano wcześniejsze misje stabilizacyjne, gdzie zupełnie nic się nie działo.

Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku:
Dizzy Linia koment
dayna15 Linia koment