Opis ksiązki

Kup Teraz

Kłamstewka i kłamstwa

Ocena ( 4 osoby )
3.2
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-01-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376742281
Liczba stron: 228
Dodał/a książkę:bibliotekarkaB
Dodał/a opinię:bibliotekarkaB
Recenzja - Kłamstewka i kłamstwa
Samotna, pięćdziesięcioletnia pani doktor z ukrycia obserwuje toczące się na krakowskiej sadybie życie mieszkańców. Matki z dziećmi na spacerze i miłośników psów z pupilami. Opisując ich sprawy wspomina upływający czas, porównuje czas przeszły z teraźniejszą egzystencją.
Taka sobie opowieść, nie zachwyciła mnie.
Recenzja
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Na obrzeżach Krakowa, w tak zwanym segmencie, życie płynie spokojnie, wręcz - leniwie. Świeżo upieczone mamy pchają alejkami wózki, "psiarze" wyprowadzają na spacer ukochane czworonogi, a młody Cieślik co rano na rowerze dowozi mieszkańcom do domów bułki i gazety. Ot, niewielka społeczność - jedna z tych, jakie zaobserwować można w wielu spokojniejszych wsiach, dzielnicach czy osiedlach. Co jakiś czas rutynę zaburzy czyjaś śmierć albo narodziny, czasami mały skandalik wzburzy mieszkańców, dając im nowy temat do plotek
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jeżeli mieszkasz na obrzeżach Krakowa to sięgnij po tę książkę. Porównasz wówczas czy akcja książki i twoje doświadczenia życiowe są porównywalne czy też nie. A może uzmysłowisz sobie, że i w twoim otoczeniu może istnieć taka "doktor Alicja", która z nudów podgląda sąsiadów.
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kłamstewka i kłamstwa" Moniki Orłowskiej to książka prozaiczna. Prozaiczna w swej wymowie i w odbiorze.
To historia 3 miesięcy z życia małej społeczności. Społeczności, gdzie zderzają się dwie mentalności: starych, od lat osiadłych tu mieszkańców i nowo osiedlonych. Starzy mieszkańcy postrzegani są jako element co najmniej podejrzany, mający kontakty z półświatkiem, podejrzewany o wszelkie zło, które ma miejsce w tym mikroświecie. Nowi mieszkańcy to ludzie uważający się postawionych wyżej w hierarchii społecznej, wykształceni, kulturalni.
Czy oba te, tak różne, światy można pogodzić??? Czy mogą one koegzystować??? Czy możliwe jest harmonijne współżycie tych społeczności???
Z początku wydaje się to niemożliwe, niewyobrażalne wręcz. Z czasem jednak ludzie poznają się coraz lepiej. Drobne gesty, uprzejmości, wspólne problemy zaczynają zbliżać ludzi. Zagrożenie ze strony tajemniczego wandala konsoliduje społeczność.
Powieść mogłaby się wydawać nudna.... z początku. W miarę postępu akcji czytelnik zaczyna kibicować co barwniejszym postaciom powieści. Śledzimy więc rozwój małego biznesu Remka Cieślika, perypetie i dylematy młodych matek, rodzące się miłości i miłostki, rosnącą samoorganizację społeczności.
W powieści tej nie znajdziemy wartkiej akcji, fajerwerków uczuć,wielkich dramatów i rozczarowań. Znajdziemy prozę dnia codziennego, cykl życia podmiejskiej ulicy, dyskusje o życiu codziennym, jego trudach, bolączkach i radościach.
Mankamentem książki w moim odczuciu są dygresje polityczne. Rozumiem, że polityka również jest elementem codziennego życia, ale odniosłem wrażenie, że autorka określiła się politycznie po jednej ze stron i to spowodowało pewien dysonans.
Sądzę, że dla zwolenników naturalizmu powieść ta będzie ciekawą lekturą obrazującą codzienną egzystencję współczesnego społeczeństwa przedmieść wielkich miast.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Samotna, pięćdziesięcioletnia pani doktor z ukrycia obserwuje toczące się na krakowskiej sadybie życie mieszkańców. Matki z dziećmi na spacerze i miłośników psów z pupilami. Opisując ich sprawy wspomina upływający czas, porównuje czas przeszły z teraźniejszą egzystencją.
Taka sobie opowieść, nie zachwyciła mnie.
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
Okładka - Kłamstewka i kłamstwa Tajemnica Edwina Drooda
Charles Dickens
Okładka - Kłamstewka i kłamstwa Szepty
Dean Koontz
Okładka - Kłamstewka i kłamstwa Cień gejszy
Anna Klejzerowicz
Okładka - Kłamstewka i kłamstwa Ta druga
Karolina Wilczyńska
Okładka - Kłamstewka i kłamstwa Anna. Nowe życie
Justus Pfaue
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów