Okładka książki - Kobiety Wojny Dwu Róż

Data wydania: 2013-05-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-245-8088-0
Dodał/a opinię: Febra

Książka opisuje trzy kobiety, których losy nierozerwalnie związane były z Wojną Dwu Róż i które znalazły siłę by w niesprzyjający kobietom czasach wywrzeć znaczący wpływ na toczące się wydarzenia. Autorzy w oparciu o zachowane dokumenty spróbowali odtworzyć ich losy na tle epoki w którym przyszło im żyć. Najmniej wiadomo o Jakobinie Luksemburskiej, więcej o Elżbiecie Woodwille, żonie Edwarda IV, najwięcej o Małgorzacie Baufort, matce Henryka VII i babce Henryka VIII Tudorów dzięki informacjom, które ujawnił jej spowiednik kardynał Fisher. Książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Wyjaśniła mi pewne wątpliwości, pozwoliła szerzej spojrzeć na epokę i uzupełniła tę wiedzę, którą pozyskałam przy okazji czytania cyklu Philippy Gregory.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Kobiety na kartach książek opowiadających o średniowiecznej historii pojawiały się najczęściej jako matki i żony władców bądź znaczących osób. Wspominano ich sylwetki niejako „przy okazji", rzadko poświęcając im więcej uwagi. Jednak pod warstwą potocznych wyobrażeń często kryją się niezwykłe postaci, które okazują się zupełnie inne niż ich utrwalone, stereotypowe wizerunki. Czasem historia zaczyna nabierać zupełnie nowych barw, jeśli spojrzymy na nią z perspektywy człowieka, którego uznaje się za mało znaczącego. Często okazuje się wówczas, że kobiety miewały większy udział w historii, niż mogłoby się wydawać. Jakobina Luksemburska, Elżbieta Woodwille, Małgorzata Beaufort - córki, żony, matki, których życie toczyło się wokół mężczyzn sprawujących władzę królewską. Wcale nie stały z boku, były w samym centrum wydarzeń, chociaż historycy i pisarze często ukazywały ich rolę inaczej. Jakie więc naprawdę były kobiety żyjące w czasach Wojny Dwóch Róż? Żyły w cieniu mężczyzn, zajmując się tylko rodziną i prowadzeniem życia towarzyskiego? A może nie wykluczało to aktywności w sferze polityki?  Małgorzata wyniosła na tron syna, Elżbieta wyszła za mąż za króla, będąc wcześniej wdową z małymi dziećmi, a Jakobina popełniła mezalians, lecz jej córka i wnuczka były królowymi. To jednak tylko mały wycinek ich niezwykłych życiorysów...
Link do recenzji

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52książki/2015,
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Tytułowa "Wojna Dwóch Róż" zwana też "Wojną kuzynów" dotyczyła spokrewnionych ze sobą rodów Yorków i Lancasterów. Z kolei tytułowe kobiety to Jakobina Luksemburska, Elżbieta Woodville oraz Małgorzata Beaufort, które odegrały znaczącą rolę w dziejach XV-wiecznej Anglii. Współcześni im i historycy różnie je oceniali, czasem prezentując jednostronne, nieco zafałszowane opinie. Autorzy esejów składających się na ten tom, przeprowadzili wnikliwe badania i podjęli udaną - moim zdaniem -próbę ukazania złożoności osobowości tych ciekawych postaci historycznych. Opisując fakty, zadbali o to, co lubią czytelnicy - odpowiednią dawkę intryg, wątki miłosne, sprawiając, iż bohaterowie ich esejów stają się bliżsi nam współczesnym.
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222