Kod Estery

ISBN: 978-83-7515-267-8
Dodał/a książkę:takahe
Dodał/a opinię:Klaudia Dutkiewicz
Recenzja - Kod Estery

Kod Estery to opowieść o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza, Juliusa Streichera, a Księgą Estery. Wspomniany mężczyzna został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z dziesięcioma innymi zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął: "Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946!" Co miały oznaczać te słowa, nawiązujące do jednego spośród świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny. Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą łączyć wydarzenia sprzed kilku tysięcy lat z tymi, mającymi miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym a wydarzeniami z niedalekiej przeszłości.

Bez wątpienia Kod Estery to książka inspirująca - skłaniająca do zbadania, ile w powieści prawdy, a ile fikcji. Do lektury oryginalnej Księgi Estery i odkrywania jej kolejnych interpretacji. Z powieści  Znajdziemy także nieco o obozach koncentracyjnych, wiele o Księdze Estery i jej tłumaczeniu i interpretacjach – okazało się to dla mnie bardzo interesującym wątkiem tej powieści. Nie zabraknie również podróży sentymentalnej autora, wspomnień o rodzicach. Sama książka rozpoczyna się bardzo osobiście, poznajemy odczucia B. Benyamina i to, w jaki sposób doszło do jego spotkania z Yohanem Perezem, współautorem, a przede wszystkim pomysłodawcą Kodu Estery.

Mogę przyznać, że Kod Estery pochłania się w bardzo szybkim tempie. Być może rozpoczyna się tę książkę opornie, z wahaniem, sceptycyzmem, jednak każda kolejna strona coraz bardziej zadowala, wciąga, a następne rozdziały wydają się jeszcze bardziej fascynujące. Całość napisana i skomponowana jest lekko, jednocześnie tematyka  zawarta w książce wcale taka nie jest, porusza i zaskakuje.

Recenzja
cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

W listopadzie 1945 roku odbył się proces norymberski przeciwko osobom odpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie z czasu III Rzeszy. Spośród oskarżonych poznajemy Juliusa Streichera, odrażającego ludobójcę, skazanego przed Trybunałem na śmierć. Tuż przed egzekucją mężczyzna ze spokojem oznajmił wszystkim zgromadzonym wokół: Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946! Co oznaczały jego słowa? Dlaczego Streicher nawiązał do liturgii żydowskiej? Czy ma to związek z tekstem, zapisanym ponad dwa tysiące lat temu w Księdze Estery

candylove27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
,,Angela Merkel rozmawia z ministrem spraw wewnętrznych, jeden z urzędników wchodzi do biura i pyta o czym rozmawiają. Uzgadniamy plan pozbycia się z kraju wszystkich Turków i jeszcze jednego dentysty, odpowiada minister. Dentysty? Dlaczego akurat dentysty?, dopytuje się urzędnik. Angela Merkel trąca łokciem ministra: Przecież ci mówiłam, że nikt nie zwróci uwagi na Turków." Taki dowcip słyszy autor Kodu Estery z ust tureckiego taksówkarza z Norynbergii, gdzie udał się tropem Juliusa Streichera, jednego z dziesięciu skazanych na powieszenie zbrodniarzy w roku 1946, by przeprowadzić rodzaj śledztwa dziennikarskiego. Owoce tego śledztwa będą wstrząsające nie tylko dla czytelników, przede wszystkim dla samego Bernarda Benyamina, niepraktykującego żyda o bardzo kantowskiej mentalności, podchodzącego do wszystkiego z dużym dystansem i bez emocjonalnych uprzedzeń. Owo dochodzenie jest wyjątkowo fascynującą i szalenie inspirującą przygodą nie tylko literacką. I stwierdzam to jako osoba nie darząca szczególnym uznaniem utworów z ,,kodami" w tytule i do tego z tezami wysnutymi z tekstów biblijnych. Tym razem nie o taką zabawę biega. Raz jeszcze przyjdzie nam zmierzyć się z motywem prześladowań na tle rasowym, przy okazji też poznamy pierwszą taką opisaną historię, sprzed bez mała tysiąca lat, opisaną w legendarnej Księdze Estery, dziele osobliwym, nie przystającym do pozostałych teksów Starego Testamentu i nie chodzi tu tylko o ,,pijackie" Święto Purim. Poznamy postać Juliusa Streichera i jego roli w historii, której prawdziwego sensu chyba tak do końca nie będziemy w stanie wytłumaczyć. Podobnie rzecz ma się z jednym bardziej znanych utwór wszech czasów, znanego pod nazwą Mein Kampf, wciąż jeszcze owianego wieloma tajemnicami.
,,Kod Estery" ma pewną niezaprzeczalną wartość dodaną, jaką jest wzbudzenie potrzeby dalszych bibliograficznych poszukiwań. Nie można też nie wspomnieć o zastosowaniu na kartach książki QR kodów, dzięki którym możemy przy użyciu jakiegokolwiek urządzania mobilnego obejrzeć kilka filmików uzupełniających i objaśniających opowiadane treści. Pomył moim zdaniem fantastyczny, zwłaszcza w utworze o historycznym charakterze.
Eli1605 Linia koment
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,Sprzedam albo wymienię,
leonia Linia koment
gosia45 Linia koment
violeta86 Linia koment
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
Dizzy Linia koment
jurata Linia koment
Okładka - Kod Estery Księga snów
Nina George
Okładka - Kod Estery Tajemne miasto