Okładka książki - Kod Estery

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Klaudia Dutkiewicz

Kod Estery to opowieść o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza, Juliusa Streichera, a Księgą Estery. Wspomniany mężczyzna został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z dziesięcioma innymi zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął: "Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946!" Co miały oznaczać te słowa, nawiązujące do jednego spośród świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny. Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą łączyć wydarzenia sprzed kilku tysięcy lat z tymi, mającymi miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym a wydarzeniami z niedalekiej przeszłości.

Bez wątpienia Kod Estery to książka inspirująca - skłaniająca do zbadania, ile w powieści prawdy, a ile fikcji. Do lektury oryginalnej Księgi Estery i odkrywania jej kolejnych interpretacji. Z powieści  Znajdziemy także nieco o obozach koncentracyjnych, wiele o Księdze Estery i jej tłumaczeniu i interpretacjach – okazało się to dla mnie bardzo interesującym wątkiem tej powieści. Nie zabraknie również podróży sentymentalnej autora, wspomnień o rodzicach. Sama książka rozpoczyna się bardzo osobiście, poznajemy odczucia B. Benyamina i to, w jaki sposób doszło do jego spotkania z Yohanem Perezem, współautorem, a przede wszystkim pomysłodawcą Kodu Estery.

Mogę przyznać, że Kod Estery pochłania się w bardzo szybkim tempie. Być może rozpoczyna się tę książkę opornie, z wahaniem, sceptycyzmem, jednak każda kolejna strona coraz bardziej zadowala, wciąga, a następne rozdziały wydają się jeszcze bardziej fascynujące. Całość napisana i skomponowana jest lekko, jednocześnie tematyka  zawarta w książce wcale taka nie jest, porusza i zaskakuje.

Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2013 roku,

W listopadzie 1945 roku odbył się proces norymberski przeciwko osobom odpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie z czasu III Rzeszy. Spośród oskarżonych poznajemy Juliusa Streichera, odrażającego ludobójcę, skazanego przed Trybunałem na śmierć. Tuż przed egzekucją mężczyzna ze spokojem oznajmił wszystkim zgromadzonym wokół: Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946! Co oznaczały jego słowa? Dlaczego Streicher nawiązał do liturgii żydowskiej? Czy ma to związek z tekstem, zapisanym ponad dwa tysiące lat temu w Księdze Estery?

Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny (współprowadził magazyn reporterów „Envoyé spécial” na kanale France 2) wspólnie z Yohanem Perezem, francuskim reżyserem, postanowili na własną rękę przeprowadzić w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Wszelkie informacje na ten temat umieścili w publikacji zatytułowanej Kod Estery.

A książka ta stanowić będzie interesującą lekturę nie tylko dla miłośników pozycji non-fiction. Wspólnie z głównymi bohaterami wyruszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Możemy poznać ciekawe, mało znane fakty historyczne lub tajemne znaczenia biblijne. Dziennikarskie dochodzenie prowadzi czytelnika do Izraela, Jerozolimy, Francji, Niemiec oraz Szwajcarii. Tam odkrywamy wiele szokujących archiwalnych dokumentów dotyczących Księgi Estery, proroctwa biblijnego, judaizmu, ludobójstwa i problametyki apokaliptycznej. Fabuła oscyluje głównie między problematyką nazizmu i Holokaustu, lecz tematy te zostały nieco zbyt powierzchownie potraktowane. Konkretne stenogramy przesłuchań i osobiste przemyślenia brzmią miejscami mało wiarygodnie. Wyraziste tezy często poparte są zbyt słabymi dowodami. Interesująco natomiast wypadają wspomnienia Bernarda Benyamina, dzięki którym można bliżej poznać żydowską religię i kulturę. Ostatecznie Kodu Estety wypada więc całkiem nieźle i mimo kilku niedociągnięć warto poświęcić mu więcej uwagi.

Nietypowym, atrakcyjnym dodatkiem są kody QR, dzięki którym czytelnik może w trakcie lektury oglądać filmy, nawiązujące do niektórych opisywanych wydarzeń. Taki zabieg powinien być częściej wykorzystywany w publikacjach historycznych.

Komu można polecić tę książkę? Zapewne wszyscy miłośnicy historycznych i teologicznych lektur poczują się usatysfakcjonowali, śledząc zapis dziennikarskiej przygody Bernarda Benyamina i Yohana Pereze. Ta książka dotyka wielkiej tajemnicy. I choć ostatecznie po jej lekturze pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi, z pewnością warto po nią sięgnąć.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
,,Angela Merkel rozmawia z ministrem spraw wewnętrznych, jeden z urzędników wchodzi do biura i pyta o czym rozmawiają. Uzgadniamy plan pozbycia się z kraju wszystkich Turków i jeszcze jednego dentysty, odpowiada minister. Dentysty? Dlaczego akurat dentysty?, dopytuje się urzędnik. Angela Merkel trąca łokciem ministra: Przecież ci mówiłam, że nikt nie zwróci uwagi na Turków." Taki dowcip słyszy autor Kodu Estery z ust tureckiego taksówkarza z Norynbergii, gdzie udał się tropem Juliusa Streichera, jednego z dziesięciu skazanych na powieszenie zbrodniarzy w roku 1946, by przeprowadzić rodzaj śledztwa dziennikarskiego. Owoce tego śledztwa będą wstrząsające nie tylko dla czytelników, przede wszystkim dla samego Bernarda Benyamina, niepraktykującego żyda o bardzo kantowskiej mentalności, podchodzącego do wszystkiego z dużym dystansem i bez emocjonalnych uprzedzeń. Owo dochodzenie jest wyjątkowo fascynującą i szalenie inspirującą przygodą nie tylko literacką. I stwierdzam to jako osoba nie darząca szczególnym uznaniem utworów z ,,kodami" w tytule i do tego z tezami wysnutymi z tekstów biblijnych. Tym razem nie o taką zabawę biega. Raz jeszcze przyjdzie nam zmierzyć się z motywem prześladowań na tle rasowym, przy okazji też poznamy pierwszą taką opisaną historię, sprzed bez mała tysiąca lat, opisaną w legendarnej Księdze Estery, dziele osobliwym, nie przystającym do pozostałych teksów Starego Testamentu i nie chodzi tu tylko o ,,pijackie" Święto Purim. Poznamy postać Juliusa Streichera i jego roli w historii, której prawdziwego sensu chyba tak do końca nie będziemy w stanie wytłumaczyć. Podobnie rzecz ma się z jednym bardziej znanych utwór wszech czasów, znanego pod nazwą Mein Kampf, wciąż jeszcze owianego wieloma tajemnicami. ,,Kod Estery" ma pewną niezaprzeczalną wartość dodaną, jaką jest wzbudzenie potrzeby dalszych bibliograficznych poszukiwań. Nie można też nie wspomnieć o zastosowaniu na kartach książki QR kodów, dzięki którym możemy przy użyciu jakiegokolwiek urządzania mobilnego obejrzeć kilka filmików uzupełniających i objaśniających opowiadane treści. Pomył moim zdaniem fantastyczny, zwłaszcza w utworze o historycznym charakterze.
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2013 roku,
o moje pierwsze spotkanie z książką non-fiction, dlatego obawiałam się, że będę miała lekkie trudności z jej właściwą interpretacją przekazu. Wszelką tematykę wojenną, historyczną lub polityczną z reguły omijam szerokim łukiem, niemniej jednak nie było aż tak źle, jak przypuszczałam. Wspólnie z głównymi bohaterami wyruszyłam w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, gdzie mogłam szerzej poznać ciekawe, ukryte fakty historyczne lub zakamuflowane znaczenia biblijne. Dziennikarskie dochodzenie zaprowadziło mnie do Izraela, Jerozolimy, Francji, Niemiec oraz Szwajcarii. Tam odkryłam wiele szokujących archiwalnych dokumentów dotyczących Księgi Estery, proroctwa biblijnego, Judaizmu, ludobójstwa i końca świata.
Kod Estery
Bernard Benyamin0
Okładka ksiązki - Kod Estery

"Kod Estery" to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na - szalone na pierwszy rzut oka - pytanie: jaki jest związek między...

Top 5 książek
Złodziejka książek