Opis ksiązki

Kup Teraz

Kolekcjoner

Ocena ( 14 osób )
4.3
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2011-03-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-238-7517-8
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Małgorzata Marcinkowska-Swojak
Recenzja - Kolekcjoner
W oku cyklonu

Straż przybrzeżna Florydy wyławia z oceanu rybacką lodówkę z fragmentami ludzkiego ciała szczelnie owiniętymi w foliowe worki. Fragmenty zostały precyzyjnie odcięte i zabezpieczone, a zatem komuś musi ich bardzo brakować. Komu? Maggie O'Dell przybywa na Florydę by poprowadzić śledztwo. Trafia w sam środek przygotowań do potężnego huraganu, który nadciąga znad Kuby. Maggie walczy z czasem, by rozwikłać zagadkę nim żywioł dosięgnie Florydy, ale walczy również z własnymi lękami i słabościami, na które nie potrafi znaleźć lekarstwo. Równocześnie Benjamin Platt prowadzi dochodzenie w sprawie masowych zachorowań wśród żołnierzy powracających z Afganistanu.
Ta część serii o Maggie O'Dell wydała mi się wyjątkowo krótka, ale była jak zawsze wciągająca i trzymająca w napięciu. Czytelnik wprawiony jest w stan ciągłego niepokoju, jakby do każdego z czytelniczych domów czy na wakacyjne leżaki faktycznie miał wtargnąć niepohamowany huragan.
Recenzja
cyrysia Linia koment
Na półkach:

Słowo "kolekcjoner" kojarzy nam się głównie z osobą, która z wielką pasją i zaangażowaniem coś zbiera - znaczki pocztowe, stare monety czy kamienie. Zdarzają się jednak ludzie o wypaczonych i chorych umysłach, których zachwyt budzi kolekcjonowanie czegoś o wiele bardziej strasznego. Pochodząca z Silver Creek w Nebrasce Alex Kava od dawna fascynuje się przerażającą psychiką zbrodniarzy i próbuje dociec, czy zło rzeczywiście jest nieodłączną cechą natury ludzkiej. W swojej najnowszej powieści "Kolekcjoner", opublikowanej przez wydawnictwo Mira, kolejny raz próbuje pokazać świat pełen zła i zbrodni, gdzie przekroczone zostały wszelkie granice

justa21 Linia koment
Na półkach:

Makabryczna przesyłka

Komercjalizacja ludzkiego ciała jest coraz większym problemem, i to nie tylko ze względu na etyczny wymiar tego zjawiska, ale i zgodność z prawem. Rynek handlu częściami ciała w ostatnich latach rozrósł się do wielkich rozmiarów, generując potężne zyski. Niewystarczająca podaż w stosunku do popytu stwarza jednak pokusę na pozyskiwanie „towaru" na rozmaite sposoby.

 

Czy właśnie z tym, dość specyficznym dobrem (operując językiem handlowców, powiedziałabym: „szybko zbywalnym") ma do czynienia agentka specjalna FBI i psycholog kryminalny Maggie O'

zuzankawes Linia koment
Na półkach:

Zbrodniczy proceder

 

Kolekcjoner to trzecia i ostatnia książka Alex Kavy, obok Dotyku zła i Zła koniecznego, opublikowana nakładem wydawnictwa Mira w kolekcji ekskluzywnej. Piękna edycja tych trzech pozycji jest dużą zaletą, choć oczywiście mniejszą niż poziom warsztatu literackiego autorki

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
djas plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Tym razem autorka postanowiła połączyć elementy kryminału i dwóch elementów katastroficznych - epidemii i huraganu. Szkoda zmarnowanego potencjału, bo pomysł był fajny, ale jak zawsze autorka chyba obawia się napisać coś z większym rozmachem. Jak zawsze też czytało się bardzo fajnie i płynnie. Styl to akurat mocna strona Kavy.
IlonaAnoli plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W wodzie unosi się pojemnik. Helikopter zbliża się do niego, a Elizabeth Bailey ma zejść do niego i go wciągnąć do helikoptera. Kiedy go otwierają, znajdują w nim części ludzkiego ciała.

Maggie O'Del jest agentką FBI i psychologiem kryminalnym. Spotyka się z Benem Plattem, który jest lekarzem wojskowym i szefem oddziału chorób zakaźnych. Ma się zająć żołnierzami, u których pojawiają się dziwne objawy. Charcie Wurth proponuje Maggie, aby zajęła się sprawą dotyczącą znalezienia ludzkich części ciała. Poza ty zbliża się do nich huragan Isaac.

Pojawia się też nowy bohater Scott Larsen, który jest przedsiębiorcą pogrzebowym i spotyka się z Joe Balikiem, aby prowadzić z nim interesy. Chce on u niego przetrzymywać pewne okazy do wyjazdu na konferencję lekarzy. Kiedy Scott idzie do swojego zakładu pogrzebowego, dostrzega na stole różne części ciała.

Maggie pracuje nad sprawą i podczas sekcji torsu znajdują Defibrylator, dzięki któremu mogli się dowiedzieć, do kogo należał tors. Okazuje się, że jest to Vince'a Cofflanda, który mieszkał 1000 km dalej. Potem Maggie dowiaduje się nowych informacji o handlu częściami ciała i zaczyna powoli odkrywać makabryczną prawdę.

Autorka porusza tutaj bardzo ważną kwestię, jaką jest handel częściami ludzkiego ciała. Okazuje się, że nie zawsze te części ciała pochodzą od osób zmarłych z przyczyn naturalnych. Czasami zabijani byli ludzie, ponieważ więcej było zamówień, a mniej dostępnego ,,towaru".

Jest to na pewno książka dla tych, co lubią dobre kryminały.
GosiaK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Tym razem autorka przedstawia nam dwa watki, które świetnie się uzupełniają. Agentka Maggie O'Dell wyrusza na Florydę, by rozwikłać sprawę części ciała ukrytych w lodówce i wyłowionych z oceanu przez straż przybrzeżną. W międzyczasie walczy ze swoimi demonami oraz z czasem, gdyż do wybrzeża zbliża się huragan. W innej części kraju nasz ulubiony wojskowy Benjamin Platt musi zmierzyć się z tajemniczą infekcją, która atakuje żołnierzy powracających z Afganistanu. Jak łatwo się domyślić ich ścieżki szybko się krzyżują, a te z pozoru dwie odrębne wprawy, mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.
Być może sama książka nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, jednak przedstawia solidną historię.
Oczywiście wielki plus dla autorki, za wzięcie na warsztat kolejnego trudnego tematu. Co zaskakujące nielegalny handel narządami jest chyba domeną kina, a już na pewno nie jest sprawą nagłaśnianą w mediach. Plus więc za kwestię edukacyjną.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
W oku cyklonu

Straż przybrzeżna Florydy wyławia z oceanu rybacką lodówkę z fragmentami ludzkiego ciała szczelnie owiniętymi w foliowe worki. Fragmenty zostały precyzyjnie odcięte i zabezpieczone, a zatem komuś musi ich bardzo brakować. Komu? Maggie O'Dell przybywa na Florydę by poprowadzić śledztwo. Trafia w sam środek przygotowań do potężnego huraganu, który nadciąga znad Kuby. Maggie walczy z czasem, by rozwikłać zagadkę nim żywioł dosięgnie Florydy, ale walczy również z własnymi lękami i słabościami, na które nie potrafi znaleźć lekarstwo. Równocześnie Benjamin Platt prowadzi dochodzenie w sprawie masowych zachorowań wśród żołnierzy powracających z Afganistanu.
Ta część serii o Maggie O'Dell wydała mi się wyjątkowo krótka, ale była jak zawsze wciągająca i trzymająca w napięciu. Czytelnik wprawiony jest w stan ciągłego niepokoju, jakby do każdego z czytelniczych domów czy na wakacyjne leżaki faktycznie miał wtargnąć niepohamowany huragan.
Hypnose plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Polecam. Jednak zastanawiam się dlaczego autorka po raz kolejny obdarzyła morderce przydomkiem kolekcjoner. W zasadzie nie kolekcjonował ofiar, wprost przeciwnie, zbywał części ich ciał za odpowiednią opłatą... I to dziwne tłumaczenie oryginalnego tytułu- wydaje mi się że powiew gorącego powietrza byłby bardziej adekwatny. Wracając do samej książki - wierni czytelnicy Kavy na pewno się nie rozczarują. Jeśli o mnie chodzi Maggie O' Dell jest jedną z moich ulubionych bohaterek literackich i z przyjemnością czytałam kolejny tom jej poświęcony
MrsVision plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Akcja książki zaczyna się w momencie gdy ratowniczka i ekipa śmigłowca straży przybrzeżnej wyciągają rybacką lodówkę, a w niej... zamrożone kawałki ludzkiego ciała. Śledztwo zostaje przekazane Maggie O`Dell, jedna z moich ulubionych bohaterek powieści kryminalnych. W tym samym czasie doktor Benjamin Platt zostaje poproszony o konsultację medyczną na terenie bazy sił powietrznych Marynarki Wojennej USA. Czy to ma coś wspólnego ze sprawą prowadzoną przez agentkę O`Dell? Czy uda się odnaleźć tajemniczego właściciela lodówki, pomimo nadciągającego huraganu?
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
moniczyta plusminus Linia koment
Na półkach: Czytam,
Podobnie jak w całym pakiecie , który wydała właśnie MIRA, uwagę zwraca już fakt, że książka jest naprawdę dobrze wydana. Okładka designem przyciąga wzrok i krzyczy - przeczytaj mnie jeżeli masz ochotę na trochę mocnych wrażeń.
Na początku lektury poczułam się lekko zawiedziona ponieważ autorka bardzo szybko "przedstawia" nam mordercę. Byłam trochę zdziwiona, bo u Kavy zwykle nie jest oczywistym kto zabił. Zrozumiałam, że tym razem autorka postanowiła dać nam coś innego odchodząc od utartego schematu. Na samym początku odnajdujemy w książce dwa wątki - seryjnego ? mordercy, który członkuje swoje ofiary z iście chirurgiczną precyzją oraz dziwnej choroby uśmiercającej żołnierzy , którzy powrócili z misji w Afganistanie. Całości obrazu dopełnia zbliżający się nad wybrzeże huragan Isaac. To wszystko wywołuje uczcie lekkiego chaosu - jakby autorka nie bardzo mogła zdecydować się o czym tak naprawdę ma pisać. Był to jednak celowy zabieg pisarki.
Akcja zaczyna rozkręcać się w tempie , któremu nadchodzący huragan mógłby pozazdrościć. Agentka ODell z determinacją prowadzi swoje śledztwo, wątki zaczynają się łączyć, huragan jest coraz bliżej... Miałam wrażenie, że tempo mojego czytania rosło wprost proporcjonalnie do zbliżającego się huraganu :)
Cóż pisarka, po raz kolejny raz sprostała moim oczekiwaniom - na przekór początkowemu rozczarowaniu. Pisząc lekko i jak zawsze porywająco autorka zdołała do swojej powieści wprowadzić nie tylko genialnie zawiązaną intrygę ale i dość poważny problem jakim jest handel narządami ludzkimi.
„Podobno jeden dawca, jeśli wykorzysta się jego kości, tkanki, wiązadła, skórę, może pomóc pięćdziesięciu żywym”


Książka mnie nie zawiodła , choć jeśli mam być szczera zmylił mnie troszkę tytuł, ale być może i to było zamierzone. Znalazłam to co u Kavy lubię najbardziej - psychopatycznego mordercę , zgrabnie zawiązaną intrygę i świetnie nakreślone postacie.Lektura "Kolekcjonera" sprawiła mi prawdziwą przyjemność i z pewnością niedługo znowu sięgnę po kolejną książkę tej autorki. Polecam miłośnikom thrillerów. Myślę, że miłośników twórczości Alex Kavy nie muszę specjalnie zachęcać.
Źródło recenzji : http://moniczyta.blogspot.com/2011/11/drugie-spotkanie-z-agentka-odell.html
angel92 Linia koment
Przeczytane:2016-07-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosinek Linia koment
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
patsi Linia koment
Przeczytane:2014-07-04, Na półkach: Przeczytałem,Alex Kava - cykl Maggie O Dell,Mam,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
karolina_c Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Serena1975 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów