Opis ksiązki

Kup Teraz

Kolekcjonerka perfum

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-06-11
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377586150
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Natalia Szumska
Recenzja - Kolekcjonerka perfum

 


 


 

(...) naprawdę ważni ludzie wyglądają zwyczajnie, a ci, co robią wrażenie wyglądem, są zazwyczaj bez grosza albo dopiero windują się w górę. Znalazłaś się w świecie przewróconym do góry nogami (...)


Wyobraźcie sobie, że w samym  środku trudnej sytuacji życiowej dostajecie informację o ogromnym spadku pozostawionym wam po śmierci nieznanej osoby. Wyobraźcie sobie, że lądujecie w Paryżu i wasz świat przekręca się do góry nogami. Wyobraźcie sobie, że ktoś kiedyś, choć nie możenie tego pamiętać, stworzył dla was zapach, który odzwierciedla wszystko, co kochacie i czym jesteście. Wyobraźcie sobie perfumy, które pachną deszczem. Wyobraźcie to sobie, albo przeczytajcie Kolekcjonerkę perfum Kathleen Tessaro.


Nowość wydawnictwa MUZA SA, autorki Niewinności, Flirtu i Debiutantki, również wydanych w Polsce, to powieść pełna eleganckich zapachów, drogich hoteli i... historycznej zaściankowości. Toczy się bowiem symultanicznie w latach '20-tych, '30-tych i '50-tych ubiegłego wieku. Główna bohaterka, Brytyjka, przyjeżdża do Paryża, gdzie z pomocą zaangażowanego prawnika rozwiązuje zagadkę tajemniczego spadku. Trafi do mistrzów perfumiarstwa, starej kobiety, która utraciła węch i opuszczonej pracowni pełnej tajemniczych flakonów opatrzonych pięknymi nazwami. Historia plecie się także niejako od tyłu - młoda Eva d'Orsey, późniejsza ofiarodawczyni, zaczyna pracę w nowojorskim hotelu, którego goście na zawsze odmienią jej los i przekształcą talent analitycznego myślenia w narzędzie do zbicia fortuny.
Być może nie jest arcydziełem literatury, nigdy nie dołączy do kanonu lektur i nikt nie zachwyci się stylem autorki, ale Kolekcjonerka perfum definitywnie ma w sobie to COŚ. Jest mocno przewidywalna, w zasadzie od początku, ale mimo wszystko z ochotą poznajemy historie tych dwóch niezwykłych, nieprzystających do własnych czasów kobiet. W dodatku poznamy je szybko i bezboleśnie, ale bez wrażenia czytania sztampowego "czytadła" dla kobiet (co mogłaby sugerować choćby ogromna czcionka, którą złożona jest książka).
Kolekcjonerka... to powieść o łamaniu społecznych konwenansów, o tematach tabu, które dziś są już tematami rozmów przy kawie, o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach o bogactwie, które nic nie znaczy i biedzie, która znaczy wszystko. I o tym, jak bardzo możemy się zmienić w bardzo krótkim czasie.Bo przecież każdy jest inny niż kiedyś.


 

Recenzja
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

(...) naprawdę ważni ludzie wyglądają zwyczajnie, a ci, co robią wrażenie wyglądem, są zazwyczaj bez grosza albo dopiero windują się w górę. Znalazłaś się w świecie przewróconym do góry nogami (...)

  Wyobraźcie sobie, że w samym środku trudnej sytuacji życiowej dostajecie informację o ogromnym spadku, pozostawionym Wam po śmierci nieznanej osoby
szara_linia
Opinie
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów