Królewna

ISBN: 978-83-61824-95-4
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:martucha180
Recenzja - Królewna
Bajka ,,Królewna" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego organizowanym przez dwutygodnik ,,Miś".
Na zwyczajnym podwórku, pod zwyczajnym trzepakiem pojawiła się wytwornie ubrana królewna w pięknej koronie, ale była chuda i blada, co nie pasowało do jej majestatu. Dzieci bawiące się na podwórku za namową Kasi znającej się na bajkach nie zwracały uwagi na królową i zajęły się budowaniem szałasu. Przez cały tan czas królewna uważnie obserwowała dzieci - Kasię, Zosię, Martę, Szymona i Wojtka. Po jakimś czasie zwyciężyło zwykłe dziecięce zainteresowanie innym dzieckiem. Królewna ma na imię Amelka i poprosiła dzieci o możliwość zabawy z nimi. Okazało się, że Amelka jest bardzo samotna. Opowiedziała nowym znajomym o swoich rodzicach, królestwie, codziennym życiu.
Królewnom nie wolno pracować. Miałam się tylko bawić i być grzeczna. (s. 16)
Dzieci tak naprawdę marzą o tym, czego nie mają, co jest poza ich zasięgiem, o innych zabawach i zabawkach albo o przegranej w grze, plamie na sukience czy zwykłej kłótni. Mali czytelnicy dzięki Amelce cieszącej się z przegranej czy zaplamionej sukienki i pierwszej w życiu kłótni zupełnie inaczej spojrzą na otaczający je świat. Docenią swoje zabawy, siłę wyobraźni, a pojęcie ,,skarb" zmieni dla nich znaczenie. Dzieci ze zwykłego podwórka oczarowane ładnymi strojami, wymarzonymi zabawkami, koroną i skarbcem, a nawet brakiem obowiązków w domu zrozumieją, że dobrze jest mieć marzenia, ale ich spełnienie nie zawsze będzie oznaczało bycie szczęśliwym. W takiej sytuacji ,,skarbem" jest to, co niematerialne - przyjaźń, poznawanie innych ludzi, wspólna zabawa, wyobraźnia.
Autorka poprzez swoją bajkę zwraca uwagę rodzicom na ich zachowanie i czyny. Rodzice są zbyt zajęci, zbyt zabiegani, by zauważyć swe dzieci, ich problemy oraz samotność. Nowe, piękne ubrania i najlepsze zabawki nie zastąpią dziecku miłości, nie zastąpią rodziców.
Poprzez ciekawą fabuła okraszoną barwnymi ilustracjami i pod płaszczykiem królewskości i bogactwa maluchy zaczną odkrywać prawdziwe wartości w życiu.
martucha180 plusminus Linia koment
Królewnom nie wolno pracować. Miałam się tylko bawić i być grzeczna. (s. 16)
Sumire Linia koment
Okładka - Królewna Klątwa dziewiątych urodzin
Marcin Szczygielski
Okładka - Królewna Wiosna, lato, jesień, zima...
Małgorzata Strzałkowska
Okładka - Królewna Dzień dobry! Dobranoc...
Okładka - Królewna Korona
Okładka - Królewna Kolory