Opis ksiązki

Okładka - Krwawy południk
Kup Teraz

Krwawy południk

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788308044766
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:Gyero-Saski
Dodał/a opinię:danonk
Recenzja - Krwawy południk
I cóż mam napisać o książce pisarza, którego bardzo lubię, a którą bardzo męczyłam. Język opisujący życie na tzw "dzikim zachodzie"obrazowy, pokazujący brutalne życie, pełne krwi, śmierci. Momentami czułam się tak,jak gdybym oglądała westerny Sergio Leone z ciszą, przestrzenią, z facetami, których jedynym celem w życiu jest zabijanie. A jednak nie wciągnęła mnie. No i trudno.
Recenzja
Gyero-Saski Linia koment
Na półkach:

Krwawy południk to niekwestionowane arcydzieło literatury amerykańskiej, w którym upatruje się najlepszej powieści Cormaca McCarthy’ego. Po premierze nie było to jednak tak oczywiste. W 1985 książkę prawie pominięto w recenzjach, a żaden ze znaczących krytyków nie wyraził o niej swego zdania…

 

 

Sytuacja dziwna, szczególnie z tego powodu, że McCarthy miał już wówczas pewną pozycję na rynku i kilka znaczących nagród na koncie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
semiramis81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ma swoje plusy, ale nie zgadzam się z rewelacyjnymi opiniami na temat tej książk
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Cormac McCarthy tu znany i kultowy już autor. Jego ,,Droga" uważana jest za światowy bestseller, uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Oglądacie westerny? Przyznam, że teraz gdy dla mnie telewizja mogłaby nie istnieć nie oglądam, ale dawniej mi się zdarzało. W tej książce panuje podobny klimat.
Jest XIX wieku, Ameryka Północna. Banda okrutnego sędziego Holdena rabuje, morduje i gwałci okoliczną ludność. Są oni łowcami skalpów. Liczą się dla nich tylko pieniądze i przyjemności. Zupełnie przypadkowo trafia do nich samotny, młody chłopak.
No trochę liczyłam na coś innego po tak wychwalanej książce. Nie było źle, ale czegoś mi zabrakło. Spodziewałam się jakiejś ciekawej fabuły, a tutaj praktycznie cały czas obserwujemy podróż tej upiornej bandy. Być może nie wyłapałam z niej głębszego sensu. Książka jest brutalna. W życiu nie czytałam lektury bardziej przesyconej okrucieństwem, przemocą, morderstwami, gwałtami i rabunkami. Autor nie daje nam długich, dokładnych opisów, wszystko zawiera w zaledwie kliku, kilkunastu prostych słowach, przez co chyba jeszcze bardziej to wszystko działa nam na wyobraźnię. Co jest jednak najgorsze to takie rzeczy działy się wtedy naprawdę. Grasowała taka banda. Ludzkie życie było mało warte, a z Indian bez problemu można było ściągać skalpy, traktowani byli gorzej niż zwierzęta, a na takim zachowaniu można było jeszcze nieźle zarobić. Okropieństwo. Z pewnością nie dla osób o słabych nerwach.
Klimat gorącego Dzikiego Zachodu, to co zawsze lubiłam w westernach mi się podobał. Aż czułam to wszystko. Bohaterowie nie są dopracowani, o chłopaku bardzo mało wiemy, nie znamy nawet jego imienia. Czytało mi się średnio szybko. Czasami miałam dość okrucieństw, innym razem po prostu się nudziłam. Autor pisze chaotycznie, krótkimi i urwanymi zdaniami. Tak jakby wyrzucał z siebie natłok wyobrażeń. Podobało mi się średnio, przeliczyłam się, ale do autora się nie zniechęcam.
Opinia pojawiła się już na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
I cóż mam napisać o książce pisarza, którego bardzo lubię, a którą bardzo męczyłam. Język opisujący życie na tzw "dzikim zachodzie"obrazowy, pokazujący brutalne życie, pełne krwi, śmierci. Momentami czułam się tak,jak gdybym oglądała westerny Sergio Leone z ciszą, przestrzenią, z facetami, których jedynym celem w życiu jest zabijanie. A jednak nie wciągnęła mnie. No i trudno.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2010-07-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów