Książka Racheli

,,Książka Racheli" to powieść, która wciąga i intryguje od pierwszych stron. Akcja biegnie tu dwutorowo - rozgrywające się współcześnie wydarzenia przeplatają się z historią sprzed lat. I właśnie te rozdziały, dotyczące drugiej wojny światowej oraz powojennych losów tytułowej bohaterki, są najbardziej wzruszające i najciekawsze. Z opowieści Racheli wyłania się pełen dramatycznych przeżyć obraz żydowskiej społeczności zamieszkującej Bratysławę. Najbardziej bolesna dla rodziców okazuje się trudna decyzja dotycząca przyszłości ich dzieci - czy zostawić je przy sobie, skazując na głód, poniewierkę i być może śmierć, czy wysłać je do nieznanych rodzin w Skandynawii, ale w ten sposób ocalić? Rozstanie jest przejmujące i trudno nie wzruszyć się, czytając te fragmenty. Podróż do Norwegii to dla małej dziewczynki i jej brata (oraz dla ich rówieśników) pasmo rozdzierających duszę wspomnień, tęsknoty, samotności, zagubienia. Również późniejsze życie u opiekunów okazuje się pełne ciężkich doświadczeń. Sytuacja nieco poprawia się, gdy Rachela trafia do Szwecji, jednak jej życie usiane jest wieloma cierpieniami. Bolesne i pełne gorzkich doświadczeń okazują się i powojenne losy bohaterki. Z naiwnej i prostodusznej dziewczyny musi ona z czasem zmienić się w kobietę silną, zdeterminowaną i ambitną. Te cechy pozwolą jej przetrwać i w Europie, i w Ameryce. Zanim jednak Rachela odnajdzie wewnętrzny spokój i ustabilizuje swoje życie, musi upłynąć wiele czasu... Co łączy tę nieco tajemniczą starszą panią z młodą bohaterką, która jest ucieleśnieniem współczesnych nam czasów? To pytanie czytelnik zadaje sobie od początku. Na ostateczne rozwiązanie zagadki trzeba jednak poczekać niemal do końca. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo finał jest zaskakujący i daje wiele do myślenia na temat złożoności ludzkich losów. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tę powieść? Chociażby dlatego, że opowiedziana historia, mimo iż jest literacką fikcją, zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami - wojenne losy europejskich żydowskich dzieci ratowanych przez organizacje humanitarne należą do dramatycznych wydarzeń, o których w ostatnich latach mówi się i pisze coraz więcej. Autorka wykazała się doskonałą znajomością historycznego tła, które połączyła z losami pojedynczych bohaterów. Przemawiają one do czytelnika lepiej niż jakikolwiek podręcznik. ,,Książka Racheli" to również piękna powieść obyczajowa - o miłości, przyjaźni, trudnym macierzyństwie, zdradzie i wybaczeniu, o cierpieniu i szczęściu, o szukaniu własnych korzeni, niezależności i stabilności. A także o ocalaniu przeszłości przed zapomnieniem. W tym kontekście szczególnie ważne i wymowne są kobiece portrety, okazuje się bowiem, że z pozoru całkiem różniące się bohaterki mają ze sobą więcej wspólnego niż można by się spodziewać, potrafią wpływać na siebie i sobie pomagać, nawet jeśli początkowo nie zdają sobie sprawy. Polecam z czystym sumieniem, radzę jednak zarezerwować sobie czas na czytanie, bo gdy zacznie się to robić, trudno przestać:)

Informacje dodatkowe o Książka Racheli:

Wydawnictwo: Media Rodzina