Opis ksiązki

Kup Teraz

Kwiaciarka

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Damidos
Data wydania: 2012-03-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62885-20-6
Liczba stron: 370
Dodał/a książkę:Alex9
Dodał/a opinię:Renata Męczekalska
Recenzja - Kwiaciarka
Świetna, wciągająca książka! Żal co prawda bohaterów którzy cierpią z racji fatalizmu i zbiegów okoliczności, ale konstrukcja fabuły jest rewelacyjna-sama bym na takie zbiegi okoliczności nie wpadła ;)
Polecam gorąco!
Recenzja
Alex9 Linia koment
Na półkach:

Dziewiętnastowieczny Paryż był miastem wielu barw - od tych najwspanialszych, przyciągających wzrok, poprzez codzienne, których się nawet nie dostrzega, gdyż już dawno spłowiały, aż po te najmroczniejsze, nie zawsze widziane w odpowiednim świetle. Czasem barwy są jak maska, skrywająca prawdziwe oblicze. Każdy postrzega inaczej to, co rozgrywa się przed jego oczyma. Ale czy zawsze dane jest nam zobaczyć wszystko lub przynajmniej to, co najważniejsze? Pozory często skrywają intrygi i kłamstwa, a gdy te ostatnie wychodzą na jaw, okazuje się, że padliśmy ofiarą haniebnych czynów

justa21 Linia koment
Na półkach:

Zbrodnia bez kary

Czasami zbrodnia pozostaje bez kary. Czasami konsekwencje ponoszą niewinne osoby. Jednak sumienie pamięta nawet najmniejsze przewinienia… Niezależnie od upływającego czasu, mijających wieków, pewne rzeczy i pewne zachowania ludzi się nie zmieniają. Rządza władzy, chciwość, małostkowość, bezwzględność ewoluują wraz człowiekiem, bowiem tylko my jesteśmy w stanie krzywdzić i zabijać wyłącznie dla własnej satysfakcji czy wymiernej kor

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lilkawodna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo interesująca, wielowątkowa książka. Chociaż podchodzilam do jej przeczytania kilkakrotnie teraz nie mogę się doczekać przeczytania drugiego tomu.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Ksawery de Montepin to dziewiętnastowieczny francuski pisarz. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób zacznie kręcić nosem i zastanawiać się nad sensem czytania staroci - przecież mamy tyle nowości. Osobiście uważam, że warto. Pomimo tego, że zmieniły się czasy i obyczaje, inaczej dzielimy współczesne społeczeństwo, to niewiele zmieniła się mentalność ludzka. Również dzisiaj mamy pełno intryg, cwaniactwa, chciwości czy bezkarności ludzi bogatych - dzisiaj pięknie nazywanych "uprzywilejowanymi". Tak jak dzisiaj, tak i wtedy przysłowiowy wiatr wiał i wieje biednym w oczy. Ale przejdźmy do rzeczy i pokrótce zarysujmy fabułę.

Opisywana historia dzieje się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Poznajemy hrabinę Marcelę de Lagarde bardzo piękną, ale zepsutą kobietę. Kochała Filipa Kervena, jednak wyszła za mąż za hrabiego Jerzego de Lagarde - powód? Ten pierwszy był biedny, drugi niesamowicie bogaty. Filip jednak został jej kochankiem. Ona wstawiła się za nim i to dzięki niej objął stanowisko sędziego śledczego w Paryżu. Poznajemy Marcelę w momencie, w którym otrzymała list od męża informujący ją o tym, że odkrył jej tajemnicę sprzed dziewiętnastu lat. Prosi w nim, żeby hrabina popełniła samobójstwo. Ona jednak postanawia zaatakować pierwsza. Z zimną krwią planuje wraz z kochankiem zabójstwo, którego w rezultacie się dopuszczają. Fatalnym zrządzeniem losu o zbrodnię zostają oskarżeni dwaj uczciwi, ale biedni robotnicy, a sędzią śledczym prowadzącym sprawę zabójstwa hrabiego zostaje Filip Kerven. Czego chcieć więcej? Patrząc na sprawę z perspektywy hrabiny i jej kochanka mamy zbrodnię doskonałą. Ale czy na pewno? Nie wiedzą oni o tym, że mieli świadków swojego niecnego czynu. Marcela ma nowy problem. Okazało się, że jej mąż stał na skraju bankructwa. A przecież ona przywykła do wystawnego życia. Przypadkowo dowiaduje się, że jej znienawidzony brat dorobił się wielkiego majątku i znajduje się na krawędzi śmierci. Hrabina ma kolejny cel - odziedziczyć jego majątek. Nie przypuszcza jednak, że są osoby, które nie zapomniały o popełnionej zbrodni i skazaniu na śmierć niewinnych ludzi.

Ksawery de Montepin ukazał szeroką perspektywę społeczno-obyczajową dziewiętnastowiecznego Paryża. Poznajemy przekrój społeczeństwa od złodziejaszków, poprzez biednych ludzi pracy, aż po bogate życie warstwy uprzywilejowanej. Podoba mi się sposób prowadzenia fabuły, tzn. akcja przerywana jest w jakimś znaczącym miejscu, aby poznać czytelnika z bohaterami utworu. Dzięki temu dowiadujemy się na przykład, że wielu z nich jest ze sobą powiązanych, chociaż nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Charakterystyka bohaterów pomaga też zrozumieć motywy ich postępowania oraz przybliża okoliczności, które ukształtowały ich charakter.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Gdy ją wypożyczyłam myślałam, że ta książka została napisana współcześnie. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałam, że pisarz żył i tworzył w XIX wieku we Francji. W swoich powieściach konfrontował życie bogatych i najbiedniejszych francuskich warstw społecznych.
Hrabina Marcela de Lagarde jest piękną, pewną siebie kobietą, która dąży po trupach do obranego celu. Gdy na jaw wychodzą błędy jej młodości nie wpada w panikę, tylko chłodno kalkuluje dalsze posunięcia i zbrodnie. Czy coś może stanąć jej na przeszkodzie? Czy w grze o wielkie pieniądze liczą się jakieś uczucia? Nawet jeśli chodzi o jej córkę Helenę?
Wspaniała, wielowątkowa powieść. Jest to przekrój przez wszystkie warstwy społeczne XIX-wiecznej Francji. Okres ten zawsze bardzo podobał mi się w książkach, a tu został niesamowicie dobrze wykreowany. Możemy spotkać tu zarówno najbogatszych magnatów, chłopów jak i zwykłych rabusiów. Książka pokazuje jak zwykły zbieg okoliczności zapoczątkowany przez złych i niegodziwych ludzi może zniszczyć życie innym. Odnajdziemy to wszystko co powinno się znaleźć w dobrej książce, a mianowicie miłość, zdrady, intrygi, zabójstwa, tajemnice i niespodzianki.
Książka zachwyca, trzyma w napięciu i nie pozwala odłożyć dopóki nie przeczytamy jej do końca. Mi, pomimo że do najcieńszych nie należy zajęła jeden dzień. Dawno się tak nie stało. Bardzo bałam się, że język będzie trudny i przestarzały. Na szczęście się myliłam. Jest tu nawet dużo dialogów co ułatwia czytanie. Książka niesamowicie ciekawie się zakończyła. Mam wrażenie, że autor dopiero się rozkręca, ponieważ jest jeszcze drugi tom. To był tylko taki wstęp. Książka ta składa się z trzech tomów, druga z dwóch. Współcześnie została podzielona na dwa.
Opinia pojawiła się już na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Świetna, wciągająca książka! Żal co prawda bohaterów którzy cierpią z racji fatalizmu i zbiegów okoliczności, ale konstrukcja fabuły jest rewelacyjna-sama bym na takie zbiegi okoliczności nie wpadła ;)
Polecam gorąco!
jusia Linia koment
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jeke5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-01-21, Na półkach: Przeczytałem,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Barak89 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
VanTom Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kwiaciarka Wrzosowa dziewczyna
Łajkowska Anna
Okładka - Kwiaciarka Narzeczona z second-handu
Agata Bizuk
Okładka - Kwiaciarka Szepty gwiazd
Łajkowska Anna
Okładka - Kwiaciarka Wieża milczenia
Remigiusz Mróz
Okładka - Kwiaciarka Zaczarowana dorożka
Konstanty Ildefons Gałczyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów