Mam odwagę mówić o cudzie

,,Nawet jeśli miałbym uratować czyjeś życie na kilka miesięcy, to i tak jako lekarz mam walczyć!" O dwu i pół letnim Adasiu, który nad ranem 1 grudnia 2014 roku wyszedł z domu w samej piżamie i mało nie zamarzł słyszał chyba każdy. Informacja ta nie tylko obiegła całą Polskę, ale znalazła się również na pierwszych stronach zagranicznych gazet, m.in. ,,Corriere Dell Sera", ,,Daily Telegraph" oraz ,,The Times". Wydarzenie to jest o tyle ewenementem na skalę światową, gdyż chłopiec jest, jak na razie, jedynym pacjentem, któremu udało się przeżyć wychłodzenie organizmu do rekordowo niskiej temperatury 12°C. Stan Adasia był tak tragiczny, iż lekarz na jego widok od razu stwierdził: ,,zwłoki", bowiem chłopiec nie wykazywał żadnych oznak życia oraz miał całkowicie zatrzymane krążenie. Jednak wbrew nadziei zdecydował on o jak najszybszym podłączeniu małego pacjenta do sztucznego płucoserca, dzięki czemu dosłownie zawrócił go z zaświatów. Lekarzem tym był prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, obok Zbigniewa Religi, jeden z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów. Profesor Skalski urodziła się w 1951 roku w Krakowie. W 1975 roku skończył medycynę na krakowskiej Akademii Medycznej. W latach 1975 - 1990 uczestniczył w tworzeniu kardiochirurgii dziecięcej w Instytucie Pediatrii w Krakowie. Następnie współtworzył zespół kardiochirurgii dziecięcej w Katowicach, a także był ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Obecnie jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. W jego dorobku naukowym znajduje się, m.in. ponad 300 opracowań z dziedziny kardiochirurgii, 11 monografii zbiorowych oraz podręcznik ,,Kardiochirurgia dziecięca", za którą otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia. Profesor Skalski jako pierwszy na świecie przeprowadził również zabieg wszczepienia zastawki płucnej serca pięcioletniej dziewczynce. W rozmowie z Joanną Bątkiewicz-Brożek profesor Skalski nie opowiada tylko i wyłącznie o swoim ostatnim wyczynie, jakim był wyprowadzenie małego Adasia z głębokiej hipotermii. Znaczna część książki poświęcona jest codziennej pracy znanego kardiochirurga w Prokocimskiej klinice, która to szczyci się najniższym wskaźnikiem umieralności wśród noworodków. Doktor opowiada dużo o swoich pacjentach oraz o trudach związanych z walką o ich życie. W obecnych czasach niestety rodzi się coraz więcej dzieci z najróżniejszymi wadami serca, profesor ma więc ręce pełne roboty, a rocznie wykonuje około czterystu mniej lub bardziej skomplikowanych operacji, przy czym zdecydowana większość z nich kończy się pełnym sukcesem. Poza tym w publikacji znajdziemy wiele ciekawych informacji na temat historii i filozofii medycyny, hipotermii, leczenia wad serca u dzieci z syndromem Downa czy światków Jehowy. Z kart książki wyłania się obraz niezwykłego człowieka. Profesor Skalski jest bez wątpienia wybitnym specjalistą, bezgranicznie oddanym swoim pacjentom, a do tego wyjątkowo skromnym. Pomimo tego, że uratował już tysiące dziecięcych serc, to o przypadku Adasia nie wstydzi się mówić, iż był to cud. Kardiochirurg nie próbuje przypisać sobie całej zasługi. Otwarcie mówi, iż to, że chłopiec żyje jest nie tylko jego udziałem, ale przede wszystkim całego zespołu ludzki, którzy na czas podjęli się reanimacji malca. Już od pierwszych stron da się odczuć, iż doktor lubi to, co robi, a życie każdego pacjenta jest dla niego jednakowo ważne i zrobi wszystko, aby je uratować. Profesor Skalski swoją postawą przywraca wiarę w polską służbę zdrowia i pokazuje, iż są jeszcze na świcie lekarze z prawdziwego powołania. Ja niestety nigdy nie miałam zbytniego szczęścia do lekarzy, więc wyczyn profesora szczególnie mnie poruszył, a książkę przeczytałam z prawdziwym wzruszeniem. ,,Mam odwagę mówić o cudzie" to wyjątkowe świadectwo wyjątkowego człowieka. Opowieść profesora uczy nas, iż zawsze warto walczyć do końca i nigdy się nie poddawać. Książkę polecam każdemu, bez wyjątku. Jestem przekonana, że jej lektura niejednemu czytelnikowi zapewni wiele chwil wzruszeń i pozytywnych emocji. ,,My nie robimy cudów, a jedynie jesteśmy ich świadkami" [http://bierziczytaj.blogspot.com]

Informacje dodatkowe o Mam odwagę mówić o cudzie:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-04-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3394-2
Dodał/a opinię: ursa

Zobacz opinie o książce Mam odwagę mówić o cudzie

Kup książkę Mam odwagę mówić o cudzie