OPIS CZYTELNIKA:

ISBN: 978-83-7976-291-0
Dodał/a książkę:anek7
Dodał/a opinię:dayna15
Recenzja - Marzenia szyte na miarę
Kontynuacja równie dobra jak pierwszy tom. Nowi bohaterowie, stare-nowe rodzinne sekrety, zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejną część. Ciepła, rodzinna opowieść.
weronikka1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,
Ciekawi jesteście dalszych losów bohaterów znanych z "Zaplątanej miłości"? Ja bardzo chciałam je poznać i z wielką przyjemnością sięgnęłam po drugą część pt. "Marzenia szyte na miarę". I napiszę Wam, że autorka mnie nie zawiodła. Powieść jest wciągająca, oddająca wiele ciepła, z otaczającą aurą pełną uroku. Bardzo mi się podoba, ponieważ jest to lektura, która uświadamia nam jak wielkim darem jest rodzina - choć są wyjątki. Poznamy nowych bohaterów, gdzie relacje rodzinne są bardzo ciężkie i krzywdzące. Jednak w białym domku u babci Róży, każdy znajdzie schronienie, jest to oaza spokoju, do której chętnie się przychodzi.
Nie chcę tu za dużo zdradzać szczegółów, by nie popsuć Wam przyjemności czytania. Jak sami wiecie - jeżeli przeczytaliście pierwszą część, a jak nie, to polecam zacząć ten cykl od "Zaplątanej miłości" - autorka w powieści przedstawia losy bohaterek, ich codzienne życie, problemy, troski jak również spokojne życie, które w szczególności odnajduje się w malowniczym miejscu i przytulnym białym domku w Jagodnie. Głównymi postaciami książki są: Tamara z córką Marysią, babcia Róża oraz babcia Ewa. Oczywiście w tej części nie zabraknie dobrego kolegi Marysi - Kamila i Łukasza, który z Tamarą nie darzą się wzajemną sympatią. Pojawi się również pani Zofia, kobieta o złotym sercu lecz z ciężkim bagażem doświadczeń. Jej relacje rodzinne łamią serce czytelnikowi i mam nadzieję, że ta bohaterka pojawi się w kolejnej części "Stacji Jagodna" i jej los się odmieni. Marysia lubi odwiedzać babcię Różę, a podczas pobytu na wsi dużo spaceruje. Jej spacery z początku nie mają celu, po prostu idzie przed siebie. Ale to się z czasem zmienia. Na jej drodze staną dwie tajemnicze kobiety. Kim one są? W jakich okolicznościach dziewczyna się z nimi poznaje? I jakie będą między nimi relacje? Tego oczywiście nie zdradzę. A co z babcią Ewą? Czy nadal będzie zimną kobietą, zamkniętą w swoim surowym świecie? Z pewnością jej historia Was zaskoczy. Czy pozytywnie? Przekonajcie się sami sięgając po lekturę.
Jeszcze jedną bardzo ważną sprawę muszę napisać o autorce, choć bardziej to będą słowa podziwu mojego dla jej osoby. Chciałabym jej pogratulować tego, jak bardzo potrafi wejść ze zrozumieniem w psychikę nastolatki, kobiety dorosłej oraz osoby dużo starszej. To jest niesamowite, że jedna osoba potrafi napisać co czują osoby w tak różnym wieku i są to bardzo trafne i głębokie przemyślenia.

Opinia pochodzi z mojego bloga biblioteczkamoni.blogspot.co.uk
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Musisz wiedzieć, czego chcesz. Co ci pasuje, co lubisz. I wtedy dopiero je tworzyć, uszyć najlepsze dla siebie. Wymarzyć sobie i potem te marzenia zrealizować. Swoje, nie czyjeś".

Po przeczytaniu dwóch części bestsellerowej serii "Stacja Jagodno" trudno mi uwierzyć, by ktoś nie poddał się urokowi klimatu, jaki stworzyła swoim piórem Karolina Wilczyńska. Drugi tom tego cyklu dosłownie połknęłam w jeden wieczór, przenosząc się dzięki autorce do białego domku, w którym da się rozwiązać każdy niemal problem.

Karolina Wilczyńska to urodzona w 1973 r. mieszkanka Kielc, prezeska własnej fundacji, trenerka i terapeutka. Lubi słoneczniki i bursztyny, w wolnym czasie czyta, haftuje obrazy, robi swetry na drutach i szydełku, tworzy biżuterię. "Marzenia szyte na miarę" to drugi tom serii "Stacja Jagodno".

Relacje pomiędzy Tamarą i jej nastoletnią córką Marysią w powolnym tempie zmierzają ku lepszemu. Duży wpływ na ocieplenie ich stosunków mają biały domek oraz babcia Róża, która zawsze służy dobrą radą. Tymczasem, Ewa nadal ukrywa prawdę dotyczącą swojej przeszłości, a Marysia zupełnie przypadkowo odnajduje w głębi lasu, zaniedbany dworek, w którym mieszkają dwie, nietuzinkowe kobiety.

W kontynuacji "Zaplątanej miłości", zgodnie z moimi oczekiwaniami, czytelnik śledzi dalsze losy znanych już bohaterów oraz ku mojemu zadowoleniu, poznaje także perypetie postaci zupełnie nowych, które autorka wprowadza do fabuły, dzięki czemu staje się ona jeszcze całościowo ciekawsza. Na pierwszy plan wysuwają się głównie dwie mieszkanki zubożałego dworku, których kreacje dość mocno mnie zaintrygowały. Marysia nawiązując relacje z tymi kobietami, przenosi czytelników i samą siebie w przeszłość. W przeszłość, która jak mniemam, będzie miała dla głównych bohaterek kolosalne znaczenie, gdyż autorka nie bez przyczyny łączy losy hrabianek z babcią Różą. Pojawienie się zupełnie nowych wątków i postaci, osnowa tajemnicy i rodzinnych sekretów wpływa na to, że książkę tę pochłania się w zastraszającym tempie. Niewątpliwie także duży wpływ na ten stan rzeczy ma lekki styl Karoliny Wilczyńskiej i widoczne zróżnicowanie narracyjne.

"Marzenia szyte na miarę" to jak sama nazwa wskazuje książka, której motywem przewodnim są marzenia. Bardzo trafnym i jednocześnie zapadającym w pamięć jest w tym kontekście metaforyczne porównanie babci Róży związku do ubrania oraz porównanie obecnych czasów do tego, co było kiedyś. Uzmysłowienie sobie tego, że obecnie większość z nas podczas pojawienia się pierwszych problemów w związku, traktuje je jako powód do swoistej wymiany, dokładnie tak, jak z uszkodzonym ubraniem to refleksja bardzo mądra, skłaniająca do przemyśleń.

Po przeczytaniu pierwszego tomu tej niezwykle urokliwej serii, miałam niewyobrażalną ochotę na osławione konfitury z fiołków, jakimi raczyły się główne bohaterki powieści. Po przeczytaniu drugiego tomu, doszło kolejne pragnienie - wypicia herbaty w towarzystwie prawdziwych arystokratek z ich cennego, porcelanowego zestawu. Aż boję się pomyśleć, co czeka mnie w części trzeciej!

atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki na lato 2016",52 książki 2016,
"...Musisz wiedzieć, czego chcesz. Co ci pasuje, co lubisz. I wtedy dopiero je tworzyć, uszyć najlepsze dla siebie. Wymarzyć sobie i potem te marzenia zrealizować. Swoje, nie czyjeś.
- Takie marzenia szyte na miarę? ..."
Ten cytat chyba bardzo dobrze oddaje tytuł i klimat książki. Jest jeszcze jeden, który chciałabym przytoczyć:
"... -Może dawniej ludzie mieli więcej czasu na miłość?
- Więcej czasu?
- No tak. Nie spieszyli się. Powoli poznawali, musieli się dłużej starać, czekać na pocałunek czy seks. A potem nie spieszyli się tak ciągle, mieli czas na rozmowy, na przyjrzenie się drugiej osobie, zauważenie jej. A teraz - wszystko szybko - od razu do łóżka, potem ciągła gonitwa, bo przecież praca i zarobić trzeba na tyle rzeczy, nie?..."
Gorąco polecam
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
beatrycze66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Po raz kolejny spotykamy się w Jagodnie,gdzie czas płynie wolniej a troski łatwiej uciekają,kolejne trudne sprawy mają nasi bohaterowie do rozwiązania,,,,,,,,,
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Gdy wiesz, czego chcesz, co ci pasuje, co lubisz, gdy realizujesz swoje, a nie czyjeś marzenia- wtedy dopiero tworzysz własne życie, szyjesz je najlepsze dla siebie. To wtedy marzenia są szyte na miarę.

Przekonują się o tym bohaterki powieści Wilczyńskiej, kilka różnych wiekiem, statutem, zawodem kobiet: babcia Róża, która po chorobie wraca do swojego domku na wieś; Tamara, która zaganiana usiłuje pogodzić pracę z opieką nad babcią Różą i odbudowaniem relacji z córką Marysią; Marysia, która chce wyciągnąć wnioski z błędów z przeszłości i ponownie zaufać; Ewa, u której odżyły stare rany w duszy i wyłażą z niej uczucia sprzed lat, poczucie samotności i odrzucenia, przykryte pozornie poukładanym życiem. Także doświadcza tego Zofia, która mieszkając z rodziną córki, czuje się niepotrzebnym ciężarem, a u ,,obcych" kimś wyjątkowym.

,,Marzenia szyte na miarę" urzekają sposobem ujęcia zwykłych, codziennych spraw- szczerym, ciepłym, mądrym, a zarazem prostym. Przypominają, że pośpiech nie sprzyja dobrej rozmowie. Warto wiele rzeczy naprawić, zanim będzie za późno, wyjaśnić, to, co wisi w powietrzu, czyniąc je trudnym do zniesienia. Najważniejsza jest bliskość, poczucie, że można liczyć na drugą osobę, że wesprze i zrozumie. Na łamach powieści spotkamy wiele różnych bohaterów, a scenariusze ich życia pisało... samo życie. Czasami muszą podjąć trudne decyzje, nie zabraknie żalu do bliskich.

W swoich czytelniczych podróżach koniecznie zawitajcie do stacji Jagodno! To powieść jak filiżanka ciepłej, smacznej herbaty, rozgrzewająca i poprawiająca nastrój.
aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Marzenia szyte na miarę to obowiązkowa pozycja dla czytelników, którzy zasmakowali w klimatycznej opowieści o małym domku w Borowej oraz jego stałych i tymczasowych mieszkankach. W drugiej odsłonie cyklu Karolina Wilczyńska odsłania część tajemnic, w ich miejsce prezentując czytelnikom kolejne. Mała osada w Górach Świętokrzyskich kryje miejsca jeszcze przez nas niezbadane. Tajemnicze i zamieszkane przez nie mniej tajemnicze osoby. Poznajemy nowych bohaterów, odkrywamy kolejne rodzinne sekrety i dramaty.

Podczas lektury nadal towarzyszymy głównym bohaterkom, które starają się poukładać swoje życie i odbudować rodzinne więzi. Tym razem jednak autorka pozwala nam spędzić znacznie więcej czasu w samym Jagodnie. Nie będzie spokojnie i wesoło, a przynajmniej nie zawsze. Sielska i spokojna wieś kryje w sobie ludzkie dramaty. Karolina Wilczyńska z dużą starannością odmalowuje dla nas skomplikowane relacje rodzinne. Stworzony przez nią obraz aż buzuje od emocji, czytelnikowi trudno przejść obojętnie wobec poznawanej historii i jej bohaterów. Jak odmiennie na tle tej rodziny prezentuje się spokojny i ciepły domek babci Róży! Aż chce się przekroczyć jego próg, ogrzać dłonie przy buzującym w piecu ogniu lub zasiąść w cieniu owocowych drzew i wypić filiżankę herbaty!

W Marzeniach szytych na miarę jest klimatycznie, tajemniczo i życiowo. Nie brakuje w tej historii ani losowych zawirowań, ani optymizmu i ciepła. Wszystko to opisane bardzo ładnym, płynnym językiem, dzięki któremu lektura książki staje się prawdziwą przyjemnością. Karolina Wilczyńska wykazuje duży talent w tworzeniu historii obyczajowych nacechowanych głębszymi refleksjami, a jednak prostych i lekkich w odbiorze. Świetnie oddaje charakter miejsca i bohaterów, których stworzyła, doskonale balansuje pomiędzy bajkową, sielską otoczką a realnym scenariuszem życia. Po lekturze pierwszej części byłam zadowolona, po poznaniu kolejnej odsłony jestem oczarowana i już nie mogę się doczekać następnych!
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki2017,Mam,przeczytane,
Eli1605 Linia koment
Okładka - Marzenia szyte na miarę Ławeczka pod bzem
Agnieszka Olejnik
Okładka - Marzenia szyte na miarę Żniwiarz. Pusta noc
Paulina Hendel
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja