Okładka książki - Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu

Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2012-08-28
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788362268702
Liczba stron: 188
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: azetka79

Ocena: 5.67 (3 głosów)

bardzo ciekawa pozycja... zawsze na czasie... polecam... tak mało wiemy...

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - amaniura
amaniura
Przeczytane:, Ocena: 5,

Nawet człowiek, nie będący miłośnikiem teorii spiskowych przyzna, że istnieją grupy ludzi, mających ogromną władzę i podejmujących nie zawsze etyczne decyzje. Często wykorzystują one do realizacji swoich celów polityków, działających z ich nadania i pod ich dyktando. Jedną z takich organizacji, zdaniem Jakuba Szymańskiego, jest masoneria. Jego książka Masoneria przeciw Kościołowi Katolickiemu to nie tylko przybliżenie dokumentów Kościoła Katolickiego w sprawie masonerii, ale przede wszystkim analiza dostępnych dokumentów masonerii w odniesieniu do Kościoła. Oprócz tego Szymański opisuje ceremonie masonerii, stanowiące swego rodzaju parodię sakramentów, obyczaje i tradycje masońskie. Autor już we wstępie zaznacza, że pragnie ukazać masonerię niejako „od wewnątrz”. Jak mu się to udaje? 

 

Wielu laików, myśląc o masonerii, widzi grupę podstarzałych mężczyzn, snobów, trochę nawet - dziwaków, przesiadujących w zamkniętych klubach członkowskich, czytających gazety i bawiących się w dziwne rytuały w zabawnych strojach. Czy taka wizja budzić może strach? Również ludzie, którzy przyznają się do przynależności do masonerii, często starają się wyśmiewać czy bagatelizować posądzenia o antychrześcijański charakter organizacji. Podkreśla się często, że to Kościół katolicki wrogi jest wobec masonerii, nie zaś - odwrotnie. 

 

Jakub Szymański rozwiewa wszelkie wątpliwości. Cytując dokumenty w Polsce nieznane czy na nasz język nietłumaczone, wskazuje, że już u założeń powstania organizacji leżała walka z chrześcijaństwem i Kościołem. Autor powołuje się na materiały szkoleniowe samych masonów. Podkreśla, że organizacja, do której należało tak wiele znaczących osobistości, nie mogła pozostać bez wpływu na losy świata. Szymański obala mity, pragnie pokazać masonerię taką, jaką jest, nie zaś taką, na jaką organizacja ta się kreuje. 

 

Dlaczego Kościół zakazuje pod karą ekskomuniki przynależności do tak „niewinnej” organizacji? Dlaczego katolik nie może wstąpić do masonerii? Co to znaczy "być masonem"? Co oznaczają rytuały i obyczaje masońskie? Między innymi na te pytania odpowiada w swojej książce Jakub Szymański. 

Masoneria przeciw Kościołowi Katolickiemu to książka szczególna. Szczególna, bo stanowi nie teoretyzowanie, ale też analizę tego, co stanowi istotę antychrześcijańskiej grupy. To świetny dodatek do encykliki papieża  Leona XIII Humanum genus z roku 1884, w której głowa Kościoła Katolickiego jasno stawia sprawę w sprawie masonerii i przynależności do niej katolików. To także udana próba ukazania masonerii niejako "od wewnątrz". To pozycja ogromnie interesująca. 

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2017-03-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2017,
Pozycja zdecydowanie nie wyczerpuje tematu, jednak jest godna polecenia, głównie ze względu na swój naukowy charakter, w przeciwieństwie do niektórych opracowań zawierających wyssane z palca brednie albo plotki. Książka powstała w opraciu m.in. o teksty jednego z bardziej znanych masonów, Alberta Pike'a, i jest pełna cytatów oraz przypisów. Polecam zwłaszcza tym, którym wydaje się, że Kościół katolicki i masoneria to to samo i dają sobie zamydlić oczy przejętymi przez masonerię chrześcijańskimi symbolami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki - 2016,
bardzo ciekawa pozycja... zawsze na czasie... polecam... tak mało wiemy...
Link do opinii
Inne książki autora
Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu
Jakub Szymański0
Okładka ksiązki - Masoneria przeciw kościołowi katolickiemu

Standardową reakcją na próbę podjęcia rozmowy o lożach masońskich jest lekceważący uśmiech. Nasi rozmówcy nie chcą przyjąć do wiadomości, że masoni mieli...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy