Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

Toskania to nie tylko sielska, zielona kraina z charakterystycznymi strzelistymi cyprysami. To nie tylko znane i popularne wśród turystów miasta, gdzie znajdują się piękne obiekty, muzea, malownicze uliczki i place. Aleksandra Seghi, Polka od lat mieszkająca w Toskanii, udowadnia czytelnikom, że ten wspaniały, włoski region można zwiedzać na zupełnie odmienny sposób. Skupić się na tym, co istniało kiedyś, a obecnie istnieć już przestało lub powoli kruszeje. Autorka tego niezwykłego przewodnika uświadamia nam, że we Włoszech może znajdować się blisko sześć tysięcy miast widm, miejsc, które niegdyś tętniły życiem, stawały się świadkiem ludzkich losów, aż pewnego dnia zaczynały pustoszeć, niszczeć i w końcu znikały w odmętach ludzkiej pamięci. Jeszcze zdarza się, że żyją osoby, które są w stanie przytoczyć ich historię, opowiedzieć, jak wyglądało w nich życie i jaka przyczyna stała za ich wyludnieniem i degradacją. W swojej książce Aleksandra Seghi skupia się na miasteczkach i osadach znajdujących się w Toskani, regionie, który wśród turystów odwiedzających Włochy cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Wiele osób ma przed oczyma obraz jakby żywcem zaczerpnięty z filmu "Pod słońcem Toskanii", większość obrazów kinowych przedstawia ten region właśnie w ten sposób. Nie można jednak zapominać, że Toskania to również wielowiekowa historia ukryta chociażby w murach i pozostałościach opuszczonych miast. Ze zdjęć zamieszczonych w tym szczególnym przewodniku spoglądają na nas na wpół opuszczone miasta, stare opactwa i osady, z których pozostały rozsypane kamienie. Autorka książki z niezwykłą pasją zwiedza miasta - widma, dąży do odkrycia ich dziejów, jak też do spotkania z osobami, które niegdyś w nich mieszkały lub obecnie zajmują się ich renowacją. Owocem tych wypraw, często czynionych w towarzystwie rodziny i przyjaciół, jest właśnie ta książka, przewodnik, który pozwala poznać Toskanię od zupełnie innej, bardziej tajemniczej strony. W publikacji znajduje się wiele relacji z wypraw, mnóstwo zdjęć przedstawiających opuszczone miejsca, nie brakuje także przytoczonych legend i wywiadów przeprowadzonych z osobami związanymi z poszczególnymi miejscami. Aleksandra Seghi, która w swoich książkach łączy miłość do gotowania i Toskanii nie pominęła również aspektu kulinarnego, dlatego w przewodniku znajdziemy także kilka interesujących przepisów, w większości na bardzo proste dania inspirowane kuchnią mieszkańców odwiedzanych miasteczek. Miasta widma w Toskanii to nie elegancki album, jaki zazwyczaj przybliża nam nieznane zakątki lub piękne miejsca. Ta książka doskonale nadaje się do codziennej lektury, do zapoznania się z historią i geografią Toskanii i jej opuszczonych miasteczek. Zdjęcia wykonane przez autorkę przedstawiają napotykane atrakcje dokładnie takimi, jakimi są, a opisy poszczególnych wypraw zostały napisane językiem prostym, przystępnym, jakby zaczerpniętym z dziennika podróży i pozbawionym sztucznej maniery. Dużo treści, wiele zdjęć, mnóstwo ciekawostek - jeśli interesuje Was Toskania i wydaje Wam się, że wiecie już o niej wszystko - koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę i zmodyfikować swoje przekonanie!

Informacje dodatkowe o Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie:

Wydawnictwo: Barwa
Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-942168-0-1
Dodał/a opinię: Joanna Szarańska

Zobacz opinie o książce Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

Kup książkę Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

Aleksandra Seghi0
Okładka ksiązki - Fanklub bułeczek z rozmarynem, czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem

Kontynuacja książki Słodkie pieczone kasztany, czyli toskańskie opowieści ze smakiem. Książka młodej Polki, która wyjechała do Włoch, wyszła tam...

Zielona Toskania
Aleksandra Seghi0
Okładka ksiązki - Zielona Toskania

"Zielona Toskania' to opowieść o życiu Polki, która od wielu lat mieszka, pracuje i wraz z włoskim mężem wychowuje córkę w toskańskim miasteczku...