Opis ksiązki

Kup Teraz

Middlesex

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7999-432-8
Liczba stron: 608
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:katibe
Recenzja - Middlesex
20 najlepszych książek XXI wieku - według BBC
Recenzja
Olga_Majerska Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Stan, w którym znalazłam się po przeczytaniu nagrodzonej Pulitzerem powieści Jeffreya Eugenidesa – Middlesex – jest czymś niezwykle trudnym do opisania. Były zachwyty, to oczywiste. Były też przemyślenia, był żal, że ta piękna przygoda już się skończyła. Była chęć sięgnięcia po powieść po raz kolejny. A teraz jest pustka, pustka towarzysząca mi tylko po przeczytaniu książek najlepszych z najlepszych. Co, po tych ponad sześciuset stronach czystego ideału, można napisać
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
katibe plusminus Linia koment
20 najlepszych książek XXI wieku - według BBC
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Duże rozczarowanie. Miszmasz historii i wrażeń z życia kilku pokoleń emigrantów greckich w Stanach Zjednoczonych. Napisane chwilami bardzo ciekawie, ale częściej nużąco i usypiająco. Mnóstwo szczegółów, zbędnych i nudnych, niewnoszących nic istotnego do akcji, fabuła rozmyta i rozwleczona do granic cierpliwości czytelnika.
Za fragmenty, od których nie można się oderwać podniosłam ocenę o pół punktu.
(Ocena: 3,5/6)
zaworanka plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Recenzja będzie enigmatyczna, bo nie chcę niczego zdradzać ani sugerować. Mnie to zawsze wkurza.
Narracja pierwszoosobowa. (Bardzo zyskująca na przekładzie na język polski, gdzie w czasownikach jest rozróżnienie na płciowe rodzaje). Tytułowe "middlesex" to futurystyczna posiadłość, w której (między innymi) zamieszkuje rodzina greckich imigrantów. Natomiast "middlesex" metaforyczne to hermafrodyta (narrator). Bohater/ka powiada o losach zmutowanego chromosomu, który powoduje, że rodzą się dziewczynki, a gdy mają 15/16 lat okazje się, że wcale nimi nie są (niespodzianka! warto się zastanowić czy jeśli chłopca wychowamy jak dziewczynkę, to będzie się czuł kim? Gombrowicz mógłby sporo nam na ten temat powiedzieć). Chromosom ten sprytnie dostaje się do Stanów Zjednoczonych. A drogę ma niełatwą! W co bardziej dramatycznych momentach musi się posługiwać łamaną francuszczyzną, by dostać się na japoński statek.
Książka jest opasała. A mimo to nic się w niej nie kończy. Nadaje się na następne części. Któż by nie chciał poznać dalszych losów Cala? Czy ułożyło mu się z Julią? A co z jego rodziną? i tak właściwie: kim on naprawdę był? Mężczyzną czy kobietą? Bo wyznam szerze, że mam pewne wątpliwości. Co determinuje naszą płeć: pierwszorzędowe cechy płciowe czy wychowanie? Co wybrać: uniseks czy genetyczne, ewolucyjne zaprogramowanie? Brak różnic czy rowy mariańskie? Pytania bardzo aktualne, także w kontekście feminizmu.
Książka opowiada (też) o asymilacji i migracji, o tolerancji (cudny bożek). Nie wiem, co się dzieje, ale ostatnio w każdej książce obuamerykańskiej trafiam na homo- i transseksualistów. I szczerze mówiąc - mam dość. mam dość tematyki miłosnej, najbardziej komercyjnej, oklepanej i fałszywej ze wszystkich istniejących na tym pięknym świecie. I - nie przeczę - wprowadzenie hermafrodyty jest czymś ożywczym. Nie mówiąc już o wątkach historycznych (niestety trochę mało). Ciekawe jak by było mieć w Polsce inne rasy kolorystyczne. I olbrzymie przestrzenie. stepy. Jakby to było, gdybyśmy dalej sąsiadowali z Turkami? Albo gdybyśmy (w sensie: Zachód) nie rozwalili Bizancjum, tego zwornika chroniącego przed ekspansją Imperium Osmańskiego? Szczerze mówiąc, nigdy nie zastanawiałam się nad tym pod kątem tragedii prawosławnych Greków.
Ogólnie rzecz biorąc książkę czyta się lekko. przyjemnie. sporo w niej humoru. I można dojść do wniosku, że wszystkie babcie świata są do siebie podobne. I że cudnie byłoby żyć w USA. I pojeździć sobie autostopem... Tylko właśnie - nie ta płeć. Można też pomarzyć o minie klasy po wakacjach, gdy wkracza się jako chłopiec, a nie (jak dotąd) dziewczyna. Albo o milionach oczu, jąkających się przy podnoszeniu gumek... Ale niewątpliwie: mężczyźni są przewrotni. Potrafią zamaskować się jako (częstokroć atrakcyjne) kobiety. Więc moje drogie - uważajcie komu kładziecie głowę na kolanach.
Licz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Olga_Majerska Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Middlesex Oszukana
Charlotte Link
Okładka - Middlesex Cień Poego
Matthew Pearl
Okładka - Middlesex Blizna
Anthony Kiedis i Larry Sloman
Okładka - Middlesex Kobra
Deon Meyer
Okładka - Middlesex Droga do odkupienia
John Hart
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów