Opis ksiązki

Kup Teraz

Miłość o sztuce okazywania uczuć

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2007
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7489-006-9
Liczba stron: 207
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Karolina Mucha
Recenzja - Miłość o sztuce okazywania uczuć

Kto jej nie pragnie?


Skoro to dzięki niej czujemy się ważni i niepowtarzalni, a nasze istnienie w ogóle ma sens, trudno się dziwić, że nieustannie za nią tęsknimy. Wciąż jej szukamy. Tymczasem, jak twierdzi Leo F. Buscaglia, te poszukiwania nie mają sensu, bo przecież miłość powinna wypływać z nas samych.


Jako psycholog i filozof, a przede wszystkim wykładowca, kształcący przyszłych nauczycieli, Buscaglia przywiązuje ogromną wagę do nauki - nieustannego rozwoju, poszerzania wiedzy, nabywania kolejnych umiejętności. Duże znaczenie ma dla niego ciągły rozwój. I właśnie dlatego pod wpływem tragicznego losu jednej ze swych studentek oraz osobistych doświadczeń (jako syna włoskich imigrantów) postanowił wprowadzić na uniwersytecie lekcje... miłości. Mimo sceptycyzmu innych profesorów, nowe zajęcia zyskały ogromną popularność - z roku na rok przybywało uczestników. To z kolei zainpirowało Buscaglię do spisania i wydania powykładowych refleksji. Tak powstała Miłość o sztuce okazywania uczuć.


Sięgając po tę książkę, warto pamiętać, że nie jest ona ani akademickim podręcznikiem (na który zresztą nie wygląda - jest naprawdę niewielka), ani komercyjnym poradnikiem. Nie ma do końca uporządkowanej struktury. Zawiera wiele powtórzeń - jak gdyby autor zebrał w jednym dziełku kilka swoich tekstów. Bywa ogólnikowa. Zawiera przynajmniej kilka truizmów. Nie odwołuje się do wyników najnowszych badań - powstała ponad trzydzieści lat temu.


A jednak śmiało można zaliczyć ją do książek potencjalnie zmieniających życie czytelników.


Może dlatego, że mówi o tym, co naprawdę ważne, właściwie - najważniejsze? O tym, jak radosna, spontaniczna, twórcza, silna, nieustannie rozwijająca się jest miłość. I to nie tylko miłość pomiędzy małżonkami, bo Buscaglia - na szczęście! - nie stworzył kolejnego poradnika dla zakochanych czy małżeństw w kryzysie. Koncentruje się raczej na przyjęciu postawy miłości, na życiu nią, a przede wszystkim - na ciągłej jej nauce. Zachęca do życia teraźniejszością, zaakceptowania nieustannie zachodzących zmian i siebie samego, do samopoznania, wyważonego używania słów, przekraczania nadziei (nadzieja jest na początek. Miłość jest na zawsze), szanowania potrzeb fizycznych i emocjonalnych.


Sięgając do dorobku egzystencjalistów, buddyzmu, a trochę też chrześcijaństwa, Buscaglia zachęca do podejmowania trudu ciągłego dojrzewania w sztuce kochania, by swoją miłością objąć cały świat, by wypełnić nią każdą chwilę życia.

Recenzja
Nidaba Linia koment

Kto jej nie pragnie?

 

Skoro to dzięki niej czujemy się ważni i niepowtarzalni, a nasze istnienie w ogóle ma sens, trudno się dziwić, że nieustannie za nią tęsknimy. Wciąż jej szukamy. Tymczasem, jak twierdzi Leo F. Buscaglia, te poszukiwania nie mają sensu, bo przecież miłość powinna wypływać z nas samych.

 

Jako psycholog i filozof, a przede wszystkim wykładowca kształcący przyszłych nauczycieli, Buscaglia przywiązuje ogromną wagę do nauki – nieustannego rozwoju, poszerzania wiedzy, nabywania kolejnych umiejętności

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam wszystkim, tym, którzy są na etapie szukania w swoim życiu światełka. Pan Buscaglia, potrafi ukazać najmniejsze cuda codzienności. W subtelny, łagodny i delikatny sposób przypomnieć o sile jaką niesie ze sobą miłość.

Chętnie będę powracała ! :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Jula567 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów