Mourinho. Anatomia sukcesu

Czy można sobie wybrać lepszy sposób świętowania Mistrzostwa Hiszpanii, które zapewnił sobie Real dwie kolejki przed końcem, niż czytanie biografi architekta tego wydarzenia? Pewnie można… mogłabym pójść pokłonić się Cibeles, ale tam podobno zamieszki były, bo kibicie przesadzili ze świętowaniem… a ja mogłam się zaszyć na Słoncu rodem z Hiszpanii i oddać się zgłębianiu życia i kariery tego specyficznego człowieka, któremu nawet kochając go nie można odmówic arogancji, okazyjnie megalomanii i bardzo specyficznego sposobu bycia. Kim jest José Mourinho nie muszę mówić. Jaki jest też wiele osób widzi, widziało. Ale jaki jest naprawdę, skąd przybył na największe piłkarskie areny? Jesteście ciekawi? Sięgnijcie po książkę! Autor skupia się na karierze Jose, nie znajdziemy w tej książce wielu informacji o życiu osobistym trenera. Bo i nie jest ono bogate, ta sama od dwóch dekad żona, dwójka dzieci, normalna rodzina. Jose sprawia wrażenie cieplego, czułego męża i kochającego ojca. Pochodzi z konserwatywnej rodziny o piłkarskich tradycjach. Sam jednak nigdy nie wybił się na czołowego gracza, był zaledwie zdolnym, jeśli nie średniozdolnym amatorem. Co go wyróżnia. Większość trenerów ma za sobą spektakularne kariery piłkarskie, w taki sposób nie potrzebują ciężko pracować, aż tak cieżko na pozycję w sportowym świecie. Mają ją na starcie. Sława odchodząca na emeryturę, ma z „buta” kilka propozycji objęcia kierowania jakąś drużyną. Mou musiał na to wszystko zapracować, był pracowity, zdolny, skupiony i oddany swej pracy. I w ten sposób doszedł do tego dzisiejszego punktu. Przed Realem prowadził inne, wielkie drużyny, Chelsae, Inter, można tych klubów nie lubić, ale na stałe są wpisane w europejską mapę sportu. To na okresach „przed Realem” skupia się autor, wspomina oczywiście „historię najnowszą”, ale jednak rozdział Jose i Madryt wciąż jest zapisywany, nie postawiono ostatniej kropki. Z opisaniem tego okresu trzeba poczekać. Znajdziemy kilka zdjęc(między innymi fetowanie ubiegłorocznego Pucharu Króla), będą wspomniane różne wydarzenia już z czasów realowych, ale na podsumowanie trzeba poczekać. Jest to książka dla kibica, „cizia” którą pociąga Mou, jako facet(bo autor też twierdzi – nie jestem osamotniona, że Jose jest seksowny :P ) niestety się zawiedzie, nie znajdzie tu informacji jaką Mou pija kawę, czy woli bokserki od slipek, ani jakiego szamponu używa. To zapis jego kariery, znajdziemy tutaj opisy ważniejszych meczy ustawienia jakie preferuje, wycinki z jego biblii, zasady jakimi kieruje się w pracy i czego wymaga od zawodników. Będzie również opis wielu jego konferencji prasowych(nie lękajcie się to nie będą stenogramy, ale krótkie omówienia najważniejszych, zdań, sytuacji), jak i meczów, również tych z których wyleciał. To świetny prezent dla kibica który żyje piłką, wielu będzie miało przed oczami wydarzenia, które w książce zostaną rozłożone na czynniki pierwsze. Pozycja zdecydowanie nie dla wszystkich, ale dla mnie była jak ulał : ) I tak się radowałam tym Mistrzostwem Hiszpanii

Informacje dodatkowe o Mourinho. Anatomia sukcesu:

Wydawnictwo: Rebis