Opis ksiązki

Kup Teraz

Mózg Kennedyego

Ocena ( 10 osób )
4.6
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-02-19
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377478158
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:basiekgo
Recenzja - Mózg Kennedyego
Louise jest archeologiem, rozwiedziona mająca syna Henryka.Jadąc do Szwecji chce odwiedzić syna.Niestety nie może sie dodzwonić ,po kilku nieudanych próbach postanawia odwiedzić syna bez zapowiedzi.
I tak zaczyna się Jej walka o wyjawienie prawdy związanej ze śmiercią syna.Matka odnajduje Go w łóżku martwego,policja stwierdza zgon samobójczy, Louis nie wierzy .
Zaczyna prowadzić swoje śledztwo. Nie jest to łatwe ponieważ dowiaduje się o wielu sprawach syna o których nie miała zielonego pojęcia.Odwiedza Barcelonę, Afrykę i właśnie w Afryce wpada na ślad który może pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci Henryka.
Polecam bo bardzo fajnie się czyta i fabuła trzyma w napięciu.Walka matki o prawdę.
Recenzja
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,

Czerwona ziemia

 

Zaprzeczenie. To jedna z faz żałoby, pojawiających się po śmierci kogoś bliskiego. Louise, przeszło 50-letnia archeolog wracająca z Grecji z pracy na wykopaliskach, zjawia się w domu swojego syna. Na miejscu okazuje się, że Henryk, jej jedyne, ukochane dziecko, nie żyje. Policja nie ma najmniejszych wątpliwości. Śmierć Henryka to samobójstwo, Louise jednak nie przyjmuje takiego rozwiązania do wiadomości i rozpoczyna na własną rękę śledztwo, które doprowadzić ma ją do odnalezienia morderców syna

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Albo jest to najgorsza rzecz Mankella jaką do tej pory czytałam, albo jestem na nią za głupia ewentualnie za mało wrażliwa. Tak czy siak, o ile Mankella lubię - może nie jestem oddanym fanem, ale jednakowoż lubię, o tyle ta konkretnie powieść mnie nie porwała. Powiem więcej, setnie mnie znudziła.
Zacznijmy od tego, o czym już kilkakrotnie pisałam - obiecując w notce coś, czego nie ma, wydawca robi książce ogromną krzywdę. I tym razem też tak było. Obiecano mi kryminał, a dostałam powieść zaangażowaną społecznie. Nie mam nic przeciwko literaturze zaangażowanej (poza jednym wyjątkiem, ale to moja słodka tajemnica), ale kiedy sięgam po kryminał, chcę dostać kryminał. Nie sensację, nie romans, nie powieść historyczną tylko kryminał. Gdy otrzymuję coś innego niż to, za co zapłaciłam swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi, od razu czuję się oszukana i wzrasta mi poziom sceptycyzmu, a książkę oceniam znacznie ostrzej. Myślę, że to bardzo ludzkie.
,,Mózg Kennedy'ego" to powieść, której właściwie nie wypada krytykować. Autor podjął w niej kilka trudnych tematów: AIDS, pazerność wielkich korporacji, rasizm, relacje rodzice-dzieci. Zadanie ambitne, więc narzekając wychodzi się na osobę płytką i nieczułą. A mimo to odważę się jeszcze raz napisać otwartym tekstem - setnie się wynudziłam.
Fabuła zawsze była mocną stroną Mankella. Nieśpieszna, typowo skandynawska, jednak zawsze logiczna i konsekwentna. Tym razem jednak z konsekwencją krucho. Główna bohaterka, archeolog, Louise Cantor, prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci syna Henryka. Nie wierzy w przyjętą przez policję wersję samobójstwa. W poszukiwaniu prawdy miota się między Europą i Afryką, a trup wokół niej ściele się gęsto. Właściwie każdy, kto próbuje jej pomóc prędzej czy później pada trupem. Do tego okoliczności śmierci przypominają jako żywo amerykańskie filmy klasy ,,B". Biedny świadek ma coś ważnego do powiedzenia, ale nie, nie powie dzisiaj tylko jutro. Dlaczego? Chyba tylko po to, by przestępcy mieli czas go uśmiercić. Najlepiej tak na trzy sekundy przed wyjawieniem prawdy. Nie jestem geniuszem zła (ani żadnym innym geniuszem) i być może dlatego nie znajduję odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy nie prościej byłoby po prostu ukatrupić wścibską panią archeolog? Mój prosty umysł inżyniera podpowiada, że byłoby to rozwiązanie najbardziej efektywne.
Gdyby to był jedyny mankament fabuły, ale gdzie tam! W przypadku literatury sensacyjnej grzechem śmiertelnym jest brak tajemnicy i zaskoczenia. Autorowi tak śpieszno do zdemaskowania diabolicznych knowań koncernów, że gdzieś w jednej trzeciej powieści właściwie wszystko zdradza, potem już tylko powtarza coś, o czym wiemy - koncerny są złe i pazerne.
A propos złych o pazernych. Rozumiem, że ,,Mózg Kennedy'ego" to powieść zaangażowana, ale poziom dydaktyzmu i sztampowość postaci jest w niej nie do zniesienia. Jeśli ktoś jest biały, a do tego nie daj Boże nie przymiera głodem, z pewnością jest zły, chciwy i diaboliczny. Co innego czarni. Oni są dobrzy, a nawet jeśli kradną i rabują to i tak nie ich wina - gdyby nie byli biedni, byliby aniołami. Moje życiowe doświadczenie uczy (a mam już niejeden siwy włos na głowie), że nie ma prostej zależności między kolorem skóry i/lub stanem majątkowym, a zaletami ducha. W każdej grupie jest iluś tam ludzi dobry i ileś kanalii. Aczkolwiek w dobie poprawności politycznej takie stwierdzenie ociera się o rasizm.
Także rozwiązanie zagadki, a właściwie jego brak, jest mocno rozczarowujące. Znam pojęcie zakończenia otwartego i je rozumiem. Czym innym jest jednak zakończenie otwarte, a czym innym porzucenie wątku. Niestety w ,,Mózgu Kennedy'ego" znajdziemy całe mnóstwo mniej lub bardziej rozwiniętych wątków, które nagle ni z tego ni z owego obumarły. Ot, pierwszy z brzegu przykład: Henryk z jakiegoś powodu opowiadał znajomym, że ma siostrę. Ba!, nawet pokazywał jej zdjęcie. Mankell poświęca temu całkiem sporo uwagi., sprawa co i rusz powraca, jakby autor chciał byśmy szczególnie zwrócili uwagę na ten detal. Dlaczego bohater to robił? Nie wiemy i już się raczej nie dowiemy. Takich uwiędłych pędów jest w powieści więcej. O nieszczęsnym mózgu Kennedy'ego nie wspominając. Jak się ma on do reszty opowieści nie pojmuję, aczkolwiek muszę przyznać, że pod koniec bardziej przerzucałam karki niż czytałam, więc coś mogło mi umknąć. To znaczy, rozumiem, że tytułowy mózg symbolizuje skrzętnie skrywaną przez wielkich tego świata tajemnicę, ale i tak nie pojmuję koncepcji.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka ciekawa, choć wbrew zapowiedziom, z kryminałem ma niewiele wspólnego. Louise Cantor, archeolożka, znajduje w mieszkaniu zwłoki syna Henryka. Policja stwierdza, że to samobójstwo, ale Louise czuję, że to nieprawda i postanawia rozwikłać zagadkę śmierci syna. Śladami Henryka dociera przez Barcelonę aż do Afryki. Podejrzewa, że syn odkrył tam coś strasznego i dlatego został zamordowany.
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,
Tym razem Mankell podejmuje temat chorych na AIDS w Afryce, temat trudny i kontrowersyjny. Książka jak zwykle u Mankella napisana przepięknym językiem, czyta się bardzo szybko. Polecam.
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Louise jest archeologiem, rozwiedziona mająca syna Henryka.Jadąc do Szwecji chce odwiedzić syna.Niestety nie może sie dodzwonić ,po kilku nieudanych próbach postanawia odwiedzić syna bez zapowiedzi.
I tak zaczyna się Jej walka o wyjawienie prawdy związanej ze śmiercią syna.Matka odnajduje Go w łóżku martwego,policja stwierdza zgon samobójczy, Louis nie wierzy .
Zaczyna prowadzić swoje śledztwo. Nie jest to łatwe ponieważ dowiaduje się o wielu sprawach syna o których nie miała zielonego pojęcia.Odwiedza Barcelonę, Afrykę i właśnie w Afryce wpada na ślad który może pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci Henryka.
Polecam bo bardzo fajnie się czyta i fabuła trzyma w napięciu.Walka matki o prawdę.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Z własnej biblioteczki,
Mankell to moja bezkrytyczna i bezgraniczna miłość. Uwielbiam go od pierwszych książek i tak zostało do dziś. "Mózg Kennedy'ego" to książka, która krąży wokół morderstwa Henryka, syna pani archeolog Luise Cantor. Tradycyjnie Mankell tworzy piękne i bogate tło do sensacyjnych wydarzeń. Tym razem poza Szwecją jesteśmy w Hiszpanii, Australii i Mozambiku. Jego ukochana Afryka pokazana jest jako pole doświadczeń medycznych na ludziach. Przerażające! Bardzo podoba mi się zakończenie, które nie jest podanym na tacy rozwiązanie problemów. Polecam.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Pani archeolog na tropie, łączy poszlaki. Kurt Wallander zawsze rozwiązywał zagadki, Louise Cantor szuka nadal.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Oskarżenie mechanizmów i ludzi, którzy spowodowali rozłam naszego świata na ten bogaty i ten biedny. Mocno zarysowane aspekty relacji między rodzicami a dziećmi i między małżonkami, partnerami, kochankami. Wątek sensacyjny jest tu, jak to często u Mankella bywa, tylko pretekstem.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
edith Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
slk Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Czytam z Legimi ,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
break
Okładka - Mózg Kennedyego Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Mózg Kennedyego Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Mózg Kennedyego Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Mózg Kennedyego Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Mózg Kennedyego Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów