Powołanie trójki

Tom 2 cyklu Mroczna Wieża

"Najtrudniejszy pierwszy krok, przy drugim już łatwiej jest.." te jakże mądre słowa piosenki wprost  idealnie odnoszą się do cyklu "Mroczna wieża" Stephena Kinga. Oto bowiem pierwsza odsłona tej fantastycznej sagi stanowi nie lada wyzwanie dla czytelników, z których to nie każdy zdołał przebrnąć przez  tę lekturę do samego końca. Książka ta jest  bowiem trudna w odbiorze, skomplikowana, nie oczywista. Jednak.., jeśli już mamy za sobą lekturę "Rolanda", to teraz otwiera się przed Nami naprawdę wyjątkowy, magiczny i niepowtarzalny świat kolejnych odsłon opowieści o samotnym Rewolwerowcu i jego poszukiwaniu "Wieży"... Świat, do  którego to kolejnym, drugim w kolejności, biletem wstępu jest lektura powieści pt. "Powołanie trójki"..

Drugi tom cyklu rozpoczyna się wkrótce (to pojęcie bardzo względne w odniesieniu do tego świata)  po wydarzeniach z pierwszej części sagi. Rewolwerowiec, po konfrontacji z Człowiekiem w Czerni, budzi się nad brzegiem Morza Zachodniego. Tam odnajduje tajemnicze wrota do świata Nam współczesnego, a dokładniej Ameryki drugiej połowy ubiegłego stulecia. Tam oto ma się ziścić przepowiednia odnośnie trzech postaci z tali kart, których to przeznaczenie będzie ściśle związane z misją Rewolwerowca Kłopot jednak w tym, iż Roland musi najpierw odnaleźć tych troje ludzi, a następnie przekonać do tego, by udali się wraz z nim do jego alternatywnego świata, by tam wspólnie mogli rozwikłać tajemnicę Mrocznej Wieży..

"Powołanie trójki" to książka ze wszech miar inna, niż pierwsza odsłona cyklu. Książka łatwiejsza w odbiorze, bardziej oczywista, przystępna, intrygująca i po prostu - lepsza. Stephen King dał tutaj popis swojemu kunsztowi pisarskiemu, który czyni tę opowieść nie tylko fascynującą i nieprzewidywalną, ale także i bardzo klimatyczną. I klimat ten jest zdecydowanie inny, niż miało to miejsce  w "Rolandzie', gdyż nie skupia się on wyłącznie na tajemnicy miejsca i misji, ale w głównej mierze na bohaterach tej historii. Tak naprawdę bowiem, książka ta jest opowieścią o nowych bohaterach tego cyklu, których tu poznajemy po raz pierwszy, i z którymi to przyjdzie spędzić nam bardzo dużo czasu..

Inna opowieść, inny klimat, inni bohaterowie i inne emocje.., w zasadzie można by rzec że w książce tej wszystko jest inne, jak i również wszystkiego jest więcej. Oto bowiem  poznajemy nowych bohaterów, trafiamy w różne, liczne miejsca, przeżywamy mnóstwo przygód rodem z najlepszej opowieści fantasy i wreszcie doświadczamy niezwykłych emocji - ze wzruszeniem i autentycznym strachem na czele, których to jednak nie przeżyliśmy przy spotkaniu z "Rolandem". Podobnie ma się sprawa z samym tekstem i jego formą, w której to odnajdziemy o wiele więcej dialogów, momentów pełnych akcji, psychologicznych interpretacji ujętych w postaci krótkich form, nie doświadczymy zaś długich, statecznych opisów i rozważań, jak to miało miejsce w pierwszej części cyklu. To powieść pędząca z zawrotną prędkością, której to finał jest istnym "zderzeniem się ze ścianą" - zaskakujący, bolesny, szokujący.. Tę książkę czyta się z wielką pasją i zainteresowaniem, któremu to po prostu nie sposób jest się oprzeć.. Można by rzec - stary (młody), dobry Stephen King..:)

Na wielką uwagę i pochwałę zasługują bohaterowie tej opowieści, z Rolandem na czele, jak i pozostali członkowie "Trójki".. Jeśli chodzi o nowych bohaterów, to są oni bardzo interesujący, intrygujący, nietuzinkowi. Każdy z nich żyje w innym świecie, innym wymiarze, innym miejscu. Pierwsza z tych postaci to Eddie Dean - młody narkoman i przemytnik z drugiej połowy XX wieku, którego życie jest pasmem koszmarów i dramatów. Z pomocą Rewolwerowca otrzymuje On pomoc i szansę na ocalenie, ceną za nią jest jednak udanie się wraz z Rolandem do jego świata.. Drugą postacią tej opowieści jest Odetta Holmes - czarnoskóra schizofreniczka, której gorszą i mroczniejszą połową osobowości jest Detta Walkers. Kobieta ta doświadczyła wielu krzywd i upokorzeń, w wyniku których to doznała rozdwojenia jaźni, jak i również utraty obu nóg, przez co całe swoje dorosłe życie spędza na wózku inwalidzkim. Jednak to właśnie te "obie" połówki jej osobowości okażą się tutaj najbardziej istotne i kluczowe dla misji Rolanda.., dla której to rodzi się z nich Sussanah Dean.. I wreszcie ostatni z trojga "nowych" bohaterów - Jack Mort. Bezwzględny morderca, sprawca dramatu Odetty, człowiek ze wszech miar zły. Jednak jest On potrzebny Rolandowi w realizacji jego planu, przez co otrzymuje także i On szansę.., której jednak nie potrafi wykorzystać.. Każdą z tych postaci poznajemy bardzo dogłębnie, wraz z ich przeszłością i wydarzeniami, które doprowadziły ich do tego miejsca, w jakim znaleźli się w chwili spotkania z Rewolwerowcem..

Innym i nowym bohaterem jest także sam Roland, który ze zmęczonego, zrezygnowanego i wycieńczonego swoją misją wojownika, stał się młodym, pełnym zapału, sił i wiary w sukces mężczyzną. To nowe oblicze Rewolwerowca, które daje powiew świeżości, nadziei, i wiary w to, iż któregoś dnia uda mu się dotrzeć do Mrocznej Wieży..

Stephen King to mistrz słowa, którym powołuje do życia miejsca i światy. Światy, czasami zupełnie fantastyczne, czasami zaś na wskroś prawdziwe, realne, rzeczywiste. I tak też dzieje się w przypadku tej książki, w której to trafiamy z alternatywnego świata Rolanda, jak i również do jak najbardziej "Naszego" świata ubiegłego stulecia. Jeśli chodzi o rzeczywistość Rewolwerowca i Wieży, to oczywiście zachwyca ona swoim klimatem, tajemniczością, grozą.. To miejsce na wskroś fantastyczne, inne, nieznane, balansujące na granicy jawy i snu, w którym wszystko jest absolutnie możliwe. Natomiast świat drugiej połowy XX stulecia to bardzo piękny, żywy i niezwykle szczery obraz Ameryki tamtego okresu. Ameryki lat 60-tych i 80-tych, ze wszystkimi  jej ciemnymi stronami jak chociażby segregacja rasowa czy narkomania.. King po raz kolejny udowadnia tutaj, iż potrafi opowiadać o Stanach Zjednoczonych jak nikt inny..

"Powołanie trójki" to już powieść legendarna, którą poznały miliony na całym świecie. Powieść niezwykle inteligentna, pomysłowa, zaskakująca i intrygująca do tego stopnia, iż nie sposób nie czekać z wielką niecierpliwością na kolejne spotkanie z tym cyklem, którego to następnym etapem są "Ziemie jałowe"..  Nie zawaham się bowiem stwierdzić, iż lektura tej książki jest jak narkotyk, który każe brać więcej i więcej z tego fantastycznego świata.. Bardzo dobrze się stało, iż Wydawnictwo Albatros zdecydowało się na ponowne wydanie całości cyklu, gdyż dzięki temu  kolejne pokolenia polskich miłośników fantasy będą mogły poznać historię Rewolwerowca i Mrocznej Wieży..

Informacje dodatkowe o Powołanie trójki:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008-02-04
ISBN: 978-83-7359-598-9
Tytuł oryginału: The Drawing of the Three
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Powołanie trójki

Kup książkę Powołanie trójki

Laurie
Stephen King0
Okładka ksiązki - Laurie

W połowie maja, tuż przed światową premierą swojej najnowszej książki „Outsider”, Stephen King opublikował w sieci opowiadanie zatytułowane „Laurie”....

Ziemie jałowe
Stephen King0
Okładka ksiązki - Ziemie jałowe

Mroczna wieża to najgłośniejszy cykl powieściowy Stephena Kinga, uważany przez samego autora za ukoronowanie jego twórczości. Wielowątkowa, zaplanowana...