Opis ksiązki

Kup Teraz

My z Jedwabnego

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2004-04-15
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788380492035
Liczba stron: 608
Dodał/a książkę:fluokid
Anna Bikont
Recenzja - My z Jedwabnego
"My z Jedwabnego" to efekt pasji i ogromnej pracy, godzin badań archiwalnych, dziesiątek rozmów ze świadkami, rozplątywania wątków w poszukiwaniu prawdy o tragicznych wydarzeniach z lipca 1941 roku, które rozegrały się w małym miasteczku pod Łomżą. Anna Bikont poświęciła cztery lata na wydobycie z niepamięci faktów, którym dziś, między innymi dzięki tej książce, już nikt nie odważy się zaprzeczyć. My z Jedwabnego, część wielkiej dyskusji o zachowaniu pamięci, została wyróżniona prestiżową nagrodą European Book Prize.

"To jest najsmutniejsza książka, jaką czytałam, napisana przez najbardziej pogodną osobę, jaką znam." Wisława Szymborska

"Jedna z najważniejszych i najbardziej dramatycznych książek ostatniej dekady." Ryszard Kapuściński

"Lektura tej książki wywołuje niemal fizyczny ból, nie sposób się od niej oderwać. Anna Bikont z niezwykłą przenikliwością wczuwa się w cierpienie ofiar i daje porażający obraz nienawiści, która latem 1941 r. ogarnęła mieszkańców miasteczka Jedwabne, nienawiści, która pokutuje tam po dziś dzień." Marek Edelman

"Nie dała się zniechęcić: to stało się na cztery lata jej misją, obsesją, manią, jak chcecie to nazwać. Zbierała relacje i dokumenty, badała je krytycznie i porównywała, skrzętnie protokołując każdy krok, każdą rozmowę, odsłaniając cały swój warsztat badawczy i analityczny i nie ukrywając własnych emocji. W ten sposób w kanwę opowieści, zaiste porażających, o zbrodniach w ziemi łomżyńskiej przed sześćdziesięciu laty, o ich historycznym podłożu, o mordercach i o ich ofiarach, wplotła się książka o powstawaniu tej książki, nie mniej poruszająca nasze uczucia i świadomość moralną." Jerzy Jedlicki "Setki godzin prześlęczanych w bibliotekach i archiwach, kilometry przejechane po byle jakich prowincjonalnych drogach, dziesiątki rozmów z ofiarami, zbrodniarzami, świadkami, uparte rozplątywanie wątków, poszukiwanie śladów, podejmowanie tropów -- Anna Bikont pracowała nad swoją książką blisko cztery lata, choć słowo "praca" nie oddaje ogromu jej zaangażowania, poświęcenia i pasji. Może raczej należałoby powiedzieć "żyła" swoją książką, oddając jej czas, myśli, emocje. Autorka daje nam do ręki bardzo osobisty zapis blisko czteroletnich, heroicznych zmagań z oporną materią przeszłości i pamięci, a też zapis własnej traumy związanej nie tylko z obcowaniem z niegdysiejszym bestialstwem, ale także z jego dzisiejszymi usprawiedliwieniami." Joanna Szczęsna

"Wynikiem czterech lat z życia Anny Bikont jest książka, w którą wpisani jesteśmy wszyscy. To tytułowe "my" naprawdę robi wrażenie. Mieszczą się w nim zarówno "ci Polacy, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią" (Aleksander Kwaśniewski), jak i ci, których sumienie poruszone nie zostało. Mieszczą się wszyscy żydowscy Polacy i polscy Żydzi, którzy w Jedwabnem mieszkali, zostali zabici lub wyjechali, a także ci, którzy, jak pani Helena Cz., wciąż tam żyją i całkiem słusznie nie chcą uwierzyć, że wojna skończyła się naprawdę. Z książki Bikont wyłania się więc nareszcie pełny, choć zupełnie nierealny kształt polskiej wspólnoty narodowej. Wspólnoty, która być mogła, ale nigdy nie była." Joanna Tokarska-Bakir

",,My z Jedwabnego" chociaż dotyczy wielkiego koszmaru sprzed dziesięcioleci i jednego z najboleśniejszych przewartościowań polskiej samoświadomości, pozostanie książką ważną nawet wtedy, kiedy przycichnie już dyskusja o tragicznym losie żydowskich mieszkańców miasteczka w Łomżyńskiem. To książka o każdej małej społeczności, która poczuła się, nawet wbrew oczywistym faktom, upokorzona i osaczona, o pamięci i niepamięci, o każdej agresywnej obronie szkodliwych mitów, o tym, że straszna przeszłość i straszna wina, chociaż wydają się zapomniane, czyli raz na zawsze wygodnie załatwione, kiedyś z wielką siłą wrócą i będą się wreszcie domagać uczciwego wyznania." Marek Radziwon
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
Jak to się mogło stać, że pewnego dnia sąsiedzi zwrócili się przeciwko swoim sąsiadom i doszło do okropnego morderstwa?
Jak to się mogło stać, że ludzie prawi, którzy mieli odwagę nie brać w morderstwie udziału i ratowali ludzkie życie - przez lata byli zastraszani przez morderców?
Dlaczego do morderstw doszło właśnie tu, w Jedwabnem i okolicznych miejscowościach?
Na te pytania próbowała znaleźć odpowiedź Anna Bikont.
Prowadzi ona dziennikarskie śledztwo, odwiedza wiele osób i próbuje z nimi rozmawiać (nie zawsze się jej udaje, poza tym kilka osób, które udzieliło jej wywiadów, potem nie zgodziło się na umieszczenie swych wypowiedzi w książce).

Autorka dochodzi do wniosku, że jedną z pośrednich przyczyn tego mordu były silne narodowe ruchy w tych okolicach. Dużo zależało od księży, którzy mogli te nastroje podsycać (jak to się działo w Jedwabnem) albo też je tonować.
To napięcie między ludnością doprowadziło do tego, że pewnego lipcowego dnia, za aprobatą niemieckiego okupanta, doszło do zbrodni.
Było to działanie zaplanowane (czego potem próbowano się wypierać), brała w nim udział większość mieszkańców miejscowości.

Anna Bikont w trakcie swej pracy dowiaduje się, że było więcej takich pogromów - chociaż w Jedwabnem zginęło najwięcej osób. Mordercy nie mieli litości dla nikogo, mordowali niemowlęta, dzieci, starców. Jak można zabić kogoś, kogo się doskonale zna? Jak można zabić swego sąsiada, sklepikarza, rzemieślnika, z którego usług zawsze się korzystało? I dlaczego nikt, również miejscowy ksiądz, nawet nie próbował zapobiec tej zbrodni?

Czytanie tej książki sprawia ból.
Świadomość, że tak niewiele osób przetrwało pogrom, jest porażająca. Dobrze, że udało się im jakoś poukładać życie (większość ocalałych wyjechała z Polski).
Bardzo smutne jest też to, że dotąd na podsycaniu nienawiści zbijają kapitał np. politycy (w książce jest kilka bardzo celnych uwag, dotyczących polityków - również tych, którzy są czynni zawodowo do dziś).
Ci, którzy okazali się niezłomni w odkrywaniu prawdy o pogromach w Jedwabnem i innych miejscowościach, w większości wyprowadzili się w Polski - bali się żyć między swoimi rodakami...

Jak ponury żart zaś brzmi fetowanie obecnie tzw. żołnierzy wyklętych - wielu z nich to byli bandyci, zabijający bez skrupułów również ludność cywilną, wydając też wyroki na ocalałych Żydów.

Gdyby nie pamiętnikowe wstawki autorki, bardzo osobiste zresztą, czytanie tej książki byłoby chyba ponad moje siły.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Książkę ,,My z Jedwabnego" przeczytałam na fali dyskusji o filmie ,,Pokłosie". Nie spodziewałam się, że wywrze na mnie aż takie wrażenie. Zostałam wychowana w duchu ogólnej tolerancji i byłam przekonana, że antysemityzm jest pojęciem anachronicznym. Miałam przyjaciół Żydów, którym niezłośliwie zazdrościłam wielu spraw, chociażby zdolności przyswajania języków obcych. Razem obchodziliśmy Chanukę i Boże Narodzenie.
Ze zbrodnią w Jedwabnem byłam już 'osłuchana'. Historię znam i jestem przekonana, że nie ma złych lub dobrych narodów, są tylko dobrzy i źli ludzie.
Czym mogła więc mnie zaskoczyć pani Anna Bikont?
Pani Bikont zburzyła mój światopogląd.
,,My z Jedwabnego", pomimo, że autorka pieczołowicie odtwarza wydarzenia z 41 r., to dla mnie przede wszystkim książka o Jedwabnem Anno Domini 2001-2004. To przeraźliwa gęba Polski B, o istnieniu której nie miałam pojęcia. O Prawdziwych Polakach, dla których największą obelgą nie jest pytanie - ,,Czy pański ojciec wtedy zaganiał Żydów do stodoły?", tylko jakiekolwiek posądzenie o żydostwo. Bo jeżeli ktoś rozmawia z ,,tą dziennikarką', to widocznie jest Żydem.
To jedna z książek, która na zawsze zostaje w głowie. Po której nigdy już nic nie będzie takie samo.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Gdybym przeczytała tą książkę w 2004 roku na pewno byłaby dla mnie zaskoczeniem. Dzisiaj nie dowiedziałam się z niej niczego nowego a dodatkowo momentami była dla mnie wręcz nudnawa. Nie mniej jednak ciężko jest nie docenić pracy, trudu i pasji jaką włożyła Anna Bikont w jej napisanie. Książka idealna dla osób, które średnio interesują się historią XX wieku, a jednak chciałyby wiedzieć co się wydarzyło w lipcu 1941 roku w Jedwabnem czy Radziłowie i jakie to ma skutki w dzisiejszych czasach. Natomiast osoby, które "siedzą" w tych klimatach raczej nie znajdą tam niczego nowego.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - My z Jedwabnego Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - My z Jedwabnego Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - My z Jedwabnego Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - My z Jedwabnego Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - My z Jedwabnego Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów