Na krawędzi nigdy

Tom 1 cyklu Na krawędzi nigdy
Każde spotkanie z książką jest podróżą do świata wyobraźni, który dostarcza czytelnikowi określonych wrażeń. I choć nie wszystkie lektury podobają się nam w jednakowym stopniu, większość z nas doświadczyła kaca książkowego i pragnienia wybiórczej amnezji, żeby przeżyć to jeszcze raz. Sięgając po „Na krawędzi nigdy" J. A. Redmerski nie wiedziałam czego spodziewać się po powieści, ale historia, którą znalazłam w środku dostarczyła mi wrażeń, jakich się nie spodziewałam.
Camryn Benett w ostatnim czasie wiele przeszła – straciła  ukochaną osobę, została zdradzona, a najlepsza przyjaciółka obraziła się na nią za słowa prawdy. Dziewczyna nie jest zadowolona ze swojego życia i czekających ją perspektyw. Przeraża ją proza życia i nie chce wieść egzystencji jak przeciętni ludzie, dlatego pewnego dnia pakuje plecak i wyrusza w podróż, która nie ma określonego kierunku ani celu. W autobusie do Idaho poznaje tajemniczego Adrew Parrisa i choć początkowo są tylko towarzyszami podróży, każdy pokonany kilometr zbliża ich do siebie. I mimo, że z pozoru więcej ich dzieli niż łączy, a miłość nie mieści się w ich planach, los postanawia skrzyżować ich ścieżki i udowodnić im, że tak niewiele potrzeba, aby znów "poczuć się żywym".

Autorka zabiera czytelnika w podróż nie tylko po Stanach Zjednoczonych, ale do świata uczuć, namiętności, tęsknot i cierpienia. Z banalnej historii stworzyła niesamowitą opowieść o miłości, która przychodzi nieproszona i niczym tornado burzy poukładany świat, zmuszając bohaterów do łamania własnych zasad, trudnych decyzji oraz rozrachunków z przeszłością, które okazują się niezbędne, aby móc iść dalej wybraną drogą.
Dużym plusem powieści jest ciekawa i wiarygodna kreacja bohaterów. Autorka obdarzyła ich pokaźnym bagażem doświadczeń, który nie tylko ukształtował ich charakter, ale wpłynął na stosunek do świata i ludzi. Dopracowała ich portrety psychologiczne tak, by czytelnik nie miał wątpliwości, co do ich stanu emocjonalnego, pragnień czy wątpliwości. Camryn przeżyła śmierć ukochanego, rozwód rodziców oraz aresztowanie brata. Jej dotychczasowe życie rozpadło się na kawałeczki, więc uznała, że ucieczka jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Andrew, choć z pozoru żyje z dnia na dzień i korzysta z życia pełną piersią, ma własne problemy, które sprawiają, że też nie chce angażować się w związek z dziewczyną, która już w Kansas zrobiła na nim wrażenie. Ich wzajemna relacja ewoluuje z każdym kolejnym dniem, ale zanim zagrają w otwarte karty będą musieli zmierzyć się z prawdą oraz pokonać własne uprzedzenia i demony przeszłości.
Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się w błyskawicznym tempie i nie sposób się od niej oderwać. Pisarka szybko wzbudza ciekawość czytelnika, a potem umiejętnie ją podsyca sprawiając, że rozstanie z lekturą jest prawie niemożliwe. Pozornie prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą opowieścią, o podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, w którym miłość i namiętność wkrada się w najmniej odpowiednim momencie. Nie ckliwa, nie nasycona wyznaniami i namiętnością, a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które nie w słowach, lecz w czynach się objawia.
„Na krawędzi nigdy” to jedna z tych powieści, które pozostawiają czytelnika z niedosytem i mętlikiem w głowie. Poruszająca do głębi i wywołująca morze różnorodnych emocji i wrażeń. Ponad czterysta stron przyjemności, która kończy się zbyt szybko. Powieść polecam wszystkim dziewczynom starszym i młodszym, marzycielkom i tym twardo stąpającym po ziemi. Jeżeli nie boicie się wystawić na ciężką próbę swojej wrażliwości, narazić głowy na mętlik, a serce na tachykardię, to ta lektura jest dla Was.
Cytat „Nigdy nie żyłem w ten sposób, w jaki spędziłem ten krótki czas, gdy byłem z tobą. Po raz pierwszy w życiu czułem się kompletny, wolny i żywy. Byłaś brakującym fragmentem mojej duszy, powietrzem w moich płucach, krwią w moich żyłach. Myślę, że przeszłe życia są realne i w nich wszystkich byliśmy kochankami. Znałem cię przez krótką chwilę, ale czułem, jakbym znał od zawsze.”

Informacje dodatkowe o Na krawędzi nigdy:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2014-01-22
ISBN: 978-83-63622-92-3
Dodał/a opinię: agatrzes

Zobacz opinie o książce Na krawędzi nigdy

Kup książkę Na krawędzi nigdy

Na krawędzi zawsze
J. A. Redmerski0
Okładka ksiązki - Na krawędzi zawsze

Kilka miesięcy wcześniej Camryn i Andrew, spotkali się w autobusie w drodze donikąd. Zakochali się w sobie i dowiedli, że gdy dwoje ludzi jest sobie przeznaczonych...

The edge of never
J. A. Redmerski0
Okładka ksiązki - The edge of never

Twenty-year-old Camryn Bennett had always been one to think out-of-the-box, who knew she wanted something more in life than following the same repetitive...