Na skraju nocy

ISBN: 978-83-64312-60-1
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:vaapu
Recenzja - Na skraju nocy
Kompletnie nie moja bajka. Nie przeszkadza mi ciężka atmosfera w książkach, nie przeszkadzają mi opisy wypróżniania się i temu podobnych rzeczy - pod warunkiem, że czemuś to służy. W tym wypadku jednak miałam wrażenie, że wszystkie obrzydliwości mają za zadanie zamaskować miałkość fabuły. Przez całą książkę jesteśmy karmieni bajeczkami o mrocznych tajemnicach mieszkańców, każdy coś ukrywa, wszyscy mają coś na sumieniu i w ogóle o jejku jest tak strasznie - po czym na koniec dostajemy rozwiązanie jak z dziesiątek innych książek. Po mojemu para poszła w gwizdek i tyle.
Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2015-07-27, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

"Na skraju nocy" Pawła Jaszczuka to nie tyle pełen dramatycznych wydarzeń thriller (choć atmosfera gęstnieje w tej powieści z każdą stroną), co mroczna opowieść o konieczności zmierzenia się z własną przeszłością. Z przeszłością, od której po prostu nie da się uciec.

Joanna Drozd, młoda kobieta, która niechętnie opowiada o swojej przeszłości, w poszukiwaniu spokoju przeprowadza się do starego domu. Wynajmowany tu pokój ma być rozwiązaniem tymczasowym - Joanna chce znaleźć pracę i wreszcie stanąć na nogi

vaapu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Na skraju nocy to thriller psychologiczny, którego fabuła umieszczona jest w starym domu, na peryferiach jednego z polskich miasteczek.

Joanna jest młodą dziewczyną po dość dramatycznych przejściach. W poszukiwaniu pracy wynajmuje pokój u starszej pani. Ponieważ widoki na pracę są chwilowo bardzo małe, w zamian za mieszkanie podejmuje się opieki nad staruszką, która z racji wieku i po przebytej chorobie, obecnie jest w dość kiepskiej kondycji zdrowotnej. Dziewczyna uciekając od bolesnych wspomnień z przeszłości i ukrywając bolesny sekret nie spodziewa się, że dom w którym postanowiła się zatrzymać na jakiś czas, kryje tych sekretów o wiele więcej. Mieszkańców kamienicy łączy jakaś dawna tajemnica związana z zaginięciem dziewczynki i szokującym morderstwem dokonanym na mężu pani Blanki, u której Joanna wynajmuje pokój. Czy dziewczynie uda się odnaleźć spokój w tym nietypowym domu? Czy wyjaśnią się sekrety skrywane skrzętnie przez dziwnych mieszkańców? I kim jest osoba odwiedzająca prawie każdej nocy właścicielkę wynajmowanego mieszkania?

Taki rąbek tajemnicy może pozwoli komuś na zainteresowanie się tą książką. Przyznam szczerze, że nie przepadam za tego typu fabułami, w których tak właściwie przez cały czas nie wiadomo o co chodzi. Niby czytelnik w pewnych momentach powinien się bać, ale... zamiast strachu czuje znudzenie.

Nie miałam okazji czytać jeszcze żadnej z książek tego autora i po przeczytaniu tej muszę się bardzo zastanowić, czy chcę jeszcze poznać inne jego utwory literackie. Ta książka wydała mi się trochę dziwna, nie dlatego, że nie przepadam za thrillerami ale dlatego, że w pewnym momencie trochę się w niej pogubiłam. Tajemnica domu, zaciekawiła mnie, ale przedstawienie tej całej skrzętnie skrywanej przeszłości dotyczącej niejednego mieszkańca chyba okazała się dla mnie niezrozumiała.

Chociaż..., muszę przyznać, że postacie występujące w tej powieści: Joanna, pani Blanka Ptasznik, jej córka czy dość ekscentryczna Wiktoria, zostały przedstawione dość wyraziście, ale pozostałe osoby wydały mi się takie... mdłe, nijakie i nierealne.

Książka zaczyna się bardzo interesująco, wręcz wciągającą w fabułę, ale z czasem dochodzi do fragmentów, których równie dobrze mogłoby nie być, które nic ciekawego nie wnoszą do fabuły, a wręcz powodują pewien chaos. Czytając tę powieść cały czas miałam wrażenie mroczności, tak jakbym oglądała jakiś stary film, tak stary, że nie wszystkie obrazy były wyraźnie widoczne. Tak, ta książka to jest bardzo mroczny thriller, nie da się ukryć, ale czegoś mi w niej brakowało. Niby pomysł na fabułę ciekawy, ale chyba wena autora trochę spasowała, bo dobry thriller trzyma czytelnika w kleszczach strachu, napięciu, ciekawości co dalej, tu mi tego niestety zabrakło. Wydaje mi się, że na tak znanego autora, który ma na swoim koncie prestiżowe nagrody, ta powieść mnie nie powaliła na kolana. Wszystko było niby. Niby ciekawa fabuła, a gdzieś tam odbiegająca od sensacyjnej treści, niby ciekawi bohaterowie a nie potrafili wzbudzić we mnie żadnych emocji, niby ciekawe miejsce a jednak takie nijakie. A do tego trochę mało interesujące dialogi.

Cóż, wiem, że książka cieszy się sporym zainteresowaniem i ma wielu zwolenników, ja niestety do nich nie dołączę. Może przy kolejnej książce tego pisarza przekonam się, że jednak jego nazwisko reprezentuje dobrą literaturę. Nie zaprzeczam, że nigdy więcej nie sięgnę po książkę pana Jaszczuka, często jest tak, że jedna pozycja nie zachwyci a inne wręcz przeciwnie.

Patrząc na ciekawą moim zdaniem i mroczną okładkę, spodziewałam się czegoś mocniejszego, czegoś co nie pozwoli mi w nocy zasnąć. Mam jednak nadzieję, że to, jak odebrałam tę książkę jest tylko moim prywatnym odczuciem i nikt nie będzie się nim sugerował do tego stopnia, że skreśli tę powieść z tych, które mógłby przeczytać. Dlatego polecam ją szczególnie miłośnikom powieści psychologicznych z nutką horroru, odrobiną thrillera czy obyczajowości. Nie jest to książka z tych ,,lekka, łatwa i przyjemna" ale... myślę, że znajdzie swoich zwolenników. W tej pełnej tajemnic i dramatyzmu powieści z pewnością znajdzie się ktoś to uzna, że to lektura właśnie dla niego.
justine88bdg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo zaskakujący thriller, czytając prolog już doznałam lekkiego szoku. Atmosfera rzeczywiście gęstnieje z każdą kolejną stroną. Bardzo ciekawiło mnie zakończenie tej całej historii, ale niestety im bliżej końca to czułam zawód, że za chwilę książka się skończy. Bardzo wciągająca powieść. Polecam.
Eli1605 Linia koment
leonia Linia koment