Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia

Ocena: 6 (1 głosów)
opis

W codziennym, często prowadzonym w bardzo szybkim tempie życiu zazwyczaj nie mamy okazji by delektować się smacznymi i zdrowymi potrawami. W przydrożnym barze ,,wrzucamy coś na ząb" nie bardzo przejmując się konsekwencjami jakie mieć będzie dla nas w przyszłości faszerowanie się fast foodami. Usprawiedliwiamy się - właściwie tylko sami przed sobą - że przygotowanie zdrowych posiłków wymaga sporego zaangażowania, pochłania dużo czasu, a znalezienie ekologicznych składników graniczy z cudem. Nic bardziej mylnego. Warto sięgnąć po książkę ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" by przekonać się, że gotowanie sprawić może wiele przyjemności i co najlepsze zajmie tylko kilkadziesiąt minut, a przygotowane potrawy zachwycą smakiem i aromatem.

Publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Jedność to obszerne, wręcz monumentalne dzieło, w którym czytelnik znajdzie nie tylko tajemnice kuchni mnichów, ale także wyjaśnienie pojawiających się na kartach Biblii symboli oraz zbiór ciekawostek, anegdot i historii związanych z włoskimi klasztorami. Książka ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" podzielona została na sześć, tematycznie ze sobą związanych części. 

Część pierwsza poświęcona jest specjalnościom kuchni mnichów. Potrawy uszeregowano w rozdziałach dotyczących przekąsek, pierwszych dań, dań głównych i deserów. I tak wśród zaprezentowanych znakomitości uwagę przykuwają grzanki wiejskie z wątróbką wieprzową, makaron z orzechami i bułką tartą, perliczka alla marinara i pizza jabłkowa. Podobny schemat prezentacji przepisów wykorzystano w częściach trzeciej i czwartej, poświęconej odpowiednio: kuchni świętych i kuchni papieży. Każdego dnia w roku kalendarzowym przypada wspomnienie jakiegoś świętego. A z każdym świętym związana jest we Włoszech charakterystyczna, kojarzona z nim potrawa. Dostajemy zatem między innymi przepisy na muszle św. Jakuba, zupę św. Łucji czy też antrykot św. Benedykta. Kuchnia papieży, zaprezentowana w części czwartej pełna jest anegdot związanych ze zwyczajami kulinarnymi tych kościelnych dostojników. W książce znajdziemy przepis na danie Jana XXIII, zupę jarzynową Grzegorza Wielkiego czy wielkopostne drożdżówki wiejskie.

Części druga, piąta i szósta czerpią inspiracje i korzystają z bogactw klasztornych ogrodów. W części drugiej znajdziemy znakomite przepisy na dania z warzyw i roślin strączkowych: na kulki ziołowo-serowe czy też przekąskę z bobu i buraka liściowego, proste przepisy na wykorzystanie owoców i przyrządzenie przetworów: brzoskwinie w syropie, konfiturę z kasztanów czy granitę cytrynową. W podrozdziale ,,Zioła i kwiaty" znajdziemy porady dotyczące praktycznego wykorzystania przypraw, sporządzenia znakomitych zalew i marynat. 

Część piąta i szósta poświęcone zostały napojom. W części piątej znajdziemy przepisy na nalewki, likiery i wina - między innymi na likier z jeżyn, czereśniówkę oraz nalewkę eukaliptusową. W ostatniej części znajdują się receptury na proste i smaczne herbatki ziołowe - antystresowe, uspokajające, lecznicze (na przeziębienie i na krążenie) i odchudzające.

Każdy z zamieszczonych w poszczególnych częściach książki przepisów zaprezentowany jest w sposób jasny, przejrzysty i czytelny. W ramce umieszczonej najczęściej na marginesie publikacji znajduje się lista niezbędnych do przygotowania dania składników. Opis, przydatne rady i ciekawostki zajmują zazwyczaj całą stronę książki. Niemal każdy przepis opatrzony jest także pięknym, wykonanym z niezwykłą starannością zdjęciem przedstawiającym daną potrawę. Przy przepisach znajdują się także informacje dotyczące czasu przygotowania potrawy, stopnia trudności oraz najlepiej pasującego do potrawy napoju alkoholowego. W przypadku przepisów na herbaty dowiemy się jak długo należy je parzyć, a w części poświęconej winom, likierom i nalewkom znajdziemy informację jak długo powinno one dojrzewać. 

W książce znajduje się także wiele ciekawych informacji związanych ze zwyczajami kulinarnymi konkretnych włoskich klasztorów - Opactwa Torrechiara, prostoty kuchni franciszkańskiej czy klasztoru św. Antoniego Opata. Przeglądając przepisy zaprezentowane w książce ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" należy pamiętać, że kuchnia klasztorna to kuchnia prosta, czerpiąca z produktów regionalnych. Nie oznacza to jednak, że brak jej wdzięku czy finezji. Przedstawione w książce specjały chociaż oparte na tradycji i wielowiekowych zapiskach zadziwiają oryginalnością i stają się inspiracją dla wielu znakomitych, współczesnych kucharzy. Potrawy kuszą swoim urokiem oraz prostotą, łatwością i szybkością przygotowania.

Informacje dodatkowe o Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-11-04
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-7660-961-4
Liczba stron: 672
Dodał/a opinię: Magdalena Galiczek-Krempa

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia

Kup książkę Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy