Opis ksiązki

Kup Teraz

Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-11-04
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-7660-961-4
Liczba stron: 672
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia

W codziennym, często prowadzonym w bardzo szybkim tempie życiu zazwyczaj nie mamy okazji by delektować się smacznymi i zdrowymi potrawami. W przydrożnym barze ,,wrzucamy coś na ząb" nie bardzo przejmując się konsekwencjami jakie mieć będzie dla nas w przyszłości faszerowanie się fast foodami. Usprawiedliwiamy się - właściwie tylko sami przed sobą - że przygotowanie zdrowych posiłków wymaga sporego zaangażowania, pochłania dużo czasu, a znalezienie ekologicznych składników graniczy z cudem. Nic bardziej mylnego. Warto sięgnąć po książkę ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" by przekonać się, że gotowanie sprawić może wiele przyjemności i co najlepsze zajmie tylko kilkadziesiąt minut, a przygotowane potrawy zachwycą smakiem i aromatem.

Publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Jedność to obszerne, wręcz monumentalne dzieło, w którym czytelnik znajdzie nie tylko tajemnice kuchni mnichów, ale także wyjaśnienie pojawiających się na kartach Biblii symboli oraz zbiór ciekawostek, anegdot i historii związanych z włoskimi klasztorami. Książka ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" podzielona została na sześć, tematycznie ze sobą związanych części. 

Część pierwsza poświęcona jest specjalnościom kuchni mnichów. Potrawy uszeregowano w rozdziałach dotyczących przekąsek, pierwszych dań, dań głównych i deserów. I tak wśród zaprezentowanych znakomitości uwagę przykuwają grzanki wiejskie z wątróbką wieprzową, makaron z orzechami i bułką tartą, perliczka alla marinara i pizza jabłkowa. Podobny schemat prezentacji przepisów wykorzystano w częściach trzeciej i czwartej, poświęconej odpowiednio: kuchni świętych i kuchni papieży. Każdego dnia w roku kalendarzowym przypada wspomnienie jakiegoś świętego. A z każdym świętym związana jest we Włoszech charakterystyczna, kojarzona z nim potrawa. Dostajemy zatem między innymi przepisy na muszle św. Jakuba, zupę św. Łucji czy też antrykot św. Benedykta. Kuchnia papieży, zaprezentowana w części czwartej pełna jest anegdot związanych ze zwyczajami kulinarnymi tych kościelnych dostojników. W książce znajdziemy przepis na danie Jana XXIII, zupę jarzynową Grzegorza Wielkiego czy wielkopostne drożdżówki wiejskie.

Części druga, piąta i szósta czerpią inspiracje i korzystają z bogactw klasztornych ogrodów. W części drugiej znajdziemy znakomite przepisy na dania z warzyw i roślin strączkowych: na kulki ziołowo-serowe czy też przekąskę z bobu i buraka liściowego, proste przepisy na wykorzystanie owoców i przyrządzenie przetworów: brzoskwinie w syropie, konfiturę z kasztanów czy granitę cytrynową. W podrozdziale ,,Zioła i kwiaty" znajdziemy porady dotyczące praktycznego wykorzystania przypraw, sporządzenia znakomitych zalew i marynat. 

Część piąta i szósta poświęcone zostały napojom. W części piątej znajdziemy przepisy na nalewki, likiery i wina - między innymi na likier z jeżyn, czereśniówkę oraz nalewkę eukaliptusową. W ostatniej części znajdują się receptury na proste i smaczne herbatki ziołowe - antystresowe, uspokajające, lecznicze (na przeziębienie i na krążenie) i odchudzające.

Każdy z zamieszczonych w poszczególnych częściach książki przepisów zaprezentowany jest w sposób jasny, przejrzysty i czytelny. W ramce umieszczonej najczęściej na marginesie publikacji znajduje się lista niezbędnych do przygotowania dania składników. Opis, przydatne rady i ciekawostki zajmują zazwyczaj całą stronę książki. Niemal każdy przepis opatrzony jest także pięknym, wykonanym z niezwykłą starannością zdjęciem przedstawiającym daną potrawę. Przy przepisach znajdują się także informacje dotyczące czasu przygotowania potrawy, stopnia trudności oraz najlepiej pasującego do potrawy napoju alkoholowego. W przypadku przepisów na herbaty dowiemy się jak długo należy je parzyć, a w części poświęconej winom, likierom i nalewkom znajdziemy informację jak długo powinno one dojrzewać. 

W książce znajduje się także wiele ciekawych informacji związanych ze zwyczajami kulinarnymi konkretnych włoskich klasztorów - Opactwa Torrechiara, prostoty kuchni franciszkańskiej czy klasztoru św. Antoniego Opata. Przeglądając przepisy zaprezentowane w książce ,,Na zdrowie! Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia" należy pamiętać, że kuchnia klasztorna to kuchnia prosta, czerpiąca z produktów regionalnych. Nie oznacza to jednak, że brak jej wdzięku czy finezji. Przedstawione w książce specjały chociaż oparte na tradycji i wielowiekowych zapiskach zadziwiają oryginalnością i stają się inspiracją dla wielu znakomitych, współczesnych kucharzy. Potrawy kuszą swoim urokiem oraz prostotą, łatwością i szybkością przygotowania.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

W codziennym, często prowadzonym w bardzo szybkim tempie życiu zazwyczaj nie mamy okazji, by delektować się smacznymi i zdrowymi potrawami. W przydrożnym barze „wrzucamy coś na ząb”, nie bardzo przejmując się konsekwencjami, jakie mieć będzie dla nas w przyszłości faszerowanie się fast foodami. Usprawiedliwiamy się – właściwie tylko sami przed sobą – że przygotowanie zdrowych posiłków wymaga sporego zaangażowania, pochłania dużo czasu, a znalezienie ekologicznych składników graniczy z cudem

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów