Niebezpieczne kłamstwa

W literaturze dla młodzieży wiele tematów zostało już poruszonych i coraz trudniej jest znaleźć zagadnienie niszowe, nieoklepane, a jednocześnie zawierające potencjał dający autorowi duże spektrum możliwości w kreacji opowieści. I choć to fantastyka daje największe pole to popisu, to okazuje się, że samo życie może być ciekawym źródłem inspiracji i informacji. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i nie bać się chadzać nieprzetartymi szlakami. Każdy z nas słyszał o instytucji świadka koronnego, a nasze pierwsze skojarzenia związane z tym hasłem płyną w kierunku przestępców obracających się przeciwko swoim szefom, bądź ich ofiar. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jakby zamieniło się wasze życie, gdyście musieli z tego rozwiązania skorzystać, definitywnie porzucić dotychczasową egzystencję i „narodzić się" na nowo?
„Niebezpieczne kłamstwa” to powieść Becci Fitzpatrick - amerykańskiej autorki, której debiutancki cykl o losach Nory i Patcha podbił serca milionów czytelników i stał się światowym bestsellerem. Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Stella Gordon, która przez jedno wydarzenie utraciła swoje dotychczasowe życie i została objęta programem ochrony świadków. Mając do wyboru śmierć z rąk bandytów lub zsyłkę do małego miasteczka w Nebrasce i egzystencję pod fałszywą tożsamością, wybrała jedyne rozwiązanie dające jej szansę na przeżycie. Ale czy gdyby wiedziała jak wiele niespodzianek szykuje dla niej los w Thunder Basin postąpiłaby tak samo?

Życie Stelli nie było usłane różami. Wychowywana przez matkę narkomankę i porzucona przez ojca, który przy pierwszej nadarzającej się okazji wykreślił ją ze swojego życia, nie wie co to rodzicielska miłość, przywiązanie czy poczucie wspólnoty. Jedyną ostoją w jej życiu wydaje się ukochany chłopak – Reed, ale przez ostatnie zdarzenia parze przychodzi definitywnie pożegnać się. Wyrwana ze znanego środowiska musi zapomnieć o dotychczasowym życiu i zacząć wszystko od nowa w nieznanym miejscu, wśród obcych ludzi. Zasady programu są bezwzględne, ale kiedy serce kieruje się własnymi argumentami, trudno wymagać od nastolatki racjonalnego zachowania. Reed stanowi dla niej wszystko, co najważniejsze i dla niego gotowa jest podjąć największe ryzyko, nie przeraża jej wysokość ceny, którą być może będzie musiała zapłacić za zatrzymanie tej cząstki przeszłości.

I mimo, że plan szeryfa nie ma słabych punktów, to w wieku siedemnastu lat trudno jest zacząć wszystko od zera. A jednak wystarczyło kilka tygodni by Thunder Basin z więzienia stało się azylem. I choć początkowo funkcjonowanie w małej hermetycznej społeczności nie było dla Stelli łatwe, z czasem doceniła jej zalety, a nawet znalazła coś, czego zupełnie nie spodziewała się. Ale czy dziewczyna skorzysta z możliwości, jakie dał jej los? Czy też kurczowo będzie trzymała się przeszłości? A może to wcale nie do niej należy ostatnie słowo?
Becca Fitzpatrick zabiera czytelnika do malej miejscowości w stanie Nebraska i pozwala mu nie tylko cieszyć się jej urokami, ale również obcować z mieszkańcami tworzącymi ciekawą plejadę osobowości. Mamy tu otoczoną złą sławą miejscową gwiazdę, czarującego i charyzmatycznego chłopaka z sąsiedztwa, policjantkę z zasadami, pastora z niekonwencjonalnymi pomysłami i oczywiście miejscowe plotkary, których uwadze nic nie umknie. I choć to Stella wiedzie prym, pozostałe postacie również zostały naznaczone własnymi historiami, bagażem doświadczeń kształtującym ich charakter oraz stosunek do świata i ludzi.
„Niebezpieczne kłamstwa” to wielowymiarowa i barwna opowieść o życiu, które nie zawsze układa się po myśli człowieka i czasem zmusza go do weryfikacji własnych pragnień i priorytetów. Ukazująca różne odcienie miłości oraz skomplikowane relacje międzyludzkie, które nie zawsze oparte są na właściwych fundamentach. To nasycone emocjami, tajemnicami i duchami przeszłości równanie, którego wynik do samego końca nie jest przesądzony. To powieść drogi, jaką przechodzi główna bohaterka by odnaleźć siebie i swój życiowy szlak. Połączenie New Adult i sensacji, a zarazem interesujące studium psychiki i natury ludzkiej.
Mnie najnowsza publikacja Becci Fitzpatrick porwała, choć chemia i przyciąganie pojawiło się dopiero po przekroczeniu pierwszych stu stron. Może zbyt mozolnie autorka wprowadzała mnie w życie bohaterów, ale kiedy rzuciła właściwą przynętę przyssałam się do książki i ten stan trwał do napisów „The end”. W tej powieści dzieje się dużo, a pisarce nie zabrakło pomysłów na kreację postaci oraz skomplikowanie i urozmaicenie ich życia. Momentami czytelnik doświadcza skrajnych emocji, czasem ma ochotę wstrząsnąć główną bohaterką, ale chwilami też jej zazdrości.
Dla mnie przygoda z „Niebezpiecznymi kłamstwami” była intrygującym doświadczeniem i dostarczyła mi różnorodnych wrażeń. Autorka nie tylko w ciekawy sposób zrealizowała pomysł na fabułę, ale również skupiła się na postaciach i nie szczędziła im charakteru, trosk, uporu i determinacji, dlatego na kartach powieści często dochodzi do zderzenia kosy z kamieniem. Jeżeli lubicie niebanalne i niesztampowe literackie przygody i nie boicie się zaprzyjaźnić ze świadkiem koronnym, to ta lektura jest dla was. Polecam.

Informacje dodatkowe o Niebezpieczne kłamstwa :

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-05-11
ISBN: 978-83-7515-357-6
Tytuł oryginału: Dangerous lies
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Dodał/a opinię: agatrzes

Zobacz opinie o książce Niebezpieczne kłamstwa

Kup książkę Niebezpieczne kłamstwa

Uważam, że Bóg w ogóle do niczego nie stara się nas zmusić. Dopuszcza do tych wszystkich złych rzeczy, ponieważ nas nie kontroluje. Pozwala, byśmy żyli własnym życiem, a nasze działania mają zarówno dobre, jak i złe konsekwencje.

Wszyscy jesteśmy skazani na popełnianie błędów, poniewaz tylko w ten sposób możemy się czegoś nauczyć (...) Ale niektóre lekcje są trudniejsze od innych.

Finale
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Finale

Nora jeszcze nigdy nie była tak pewna swej miłości do Patcha. Upadły czy nie, to on jest tym jedynym. I choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują...

Szeptem
Becca Fitzpatrick0
Okładka ksiązki - Szeptem

Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata... Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia...