Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

ardzo ciekawa pozycja dla osób lubiących czytać książki zawierające opisy autentycznych faktów oraz badań w dziedzinie medycyny. Postać Henrietty Lacks była mi dotąd zupełnie nieznana, pomimo tego, że czytam sporo ciekawostek medycznych . Nie miałam świadomości jak wiele zawdzięczamy pewnej prostej , skromnej czarnoskórej kobiecie , która zmarła w młodym wieku w wyniku niezwykle inwazyjnej postaci raka szyjki macicy. Komórki rakowe pobrane w szpitalu w ramach rutynowych procedur przeżyły Henriettę i ku zdumieniu naukowców okazały się być niezwykle żywotne w odróżnieniu od innych komórek ludzkich, których hodowla do tego czasu kończyła się niepowodzeniem. Komórki HeLa, jak je nazwali naukowcy okazały się wdzięcznym materiałem do badań , pozwalały się poddawać doświadczeniom z użyciem nowych leków i szczepionek, pozwalały się obserwować, fotografować, barwić, chętnie się namnażały . Niestety jak każdy cenny okaz, również te komórki stały się towarem. W pewnym momencie nawet dostrzeżono, że są niebezpieczne z powodu swojej nadmiernej żywotności, kolonizują bowiem wszelkie inne hodowle komórek. Te i wiele innych ciekawych faktów znajdziemy na kartach książki i nie ukrywam, iż dla mnie właśnie te informacje były szczególnie interesujące, nie zaś fakty z życia samej Henrietty, jej rodziny i przyjaciół. Oburzające jednak jest to, iż medycyna, która zawdzięcza Henrietcie tak wiele, tak niewiele zrobiła dla jej rodziny. Szpitale i laboratoria wykorzystując bez żadnych zahamowani możliwości komórek HeLa, nie odwdzięczyły się nawet ubezpieczeniem zdrowotnym dla członków jej rodziny .Również nazwisko samej Henrietty przez wiele lat było ukrywane lub podawane nieprawidłowo Cała reszta historii, trącająca już nieco egzaltacją, o niezwykłym wzruszeniu towarzyszącym oglądaniu przez córkę Henrietty mikroskopowych zdjęć komórek HeLa, wywiadach jakich udzielała po latach, wypowiedzi innych przyjaciół i znajomych Henrietty oraz ich zdjęcia , nieco mnie znużyły z uwagi na to, że niczego nie wniosły do samej historii . Jest to niewątpliwie jednak pozycja ciekawa, mocno naszpikowana danymi medycznymi, terminologią i opisami procesów medycznych. Może to być uznane na plus dla osób, które gustują w takiej literaturze i nie mają oporów przed przyswojeniem takich informacji.

Informacje dodatkowe o Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks:

Wydawnictwo: Sonia Draga