Opis ksiązki

Kup Teraz

Nostalgia anioła

Ocena ( 32 osób )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-11-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7359-100-1
Liczba stron: 366
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:emilka779
Recenzja - Nostalgia anioła
Przeczytałam ją już kilka razy i zawsze płaczę. Uświadamiam sobie wtedy kruchość życia i nieprzewidywalność losu...
Recenzja
kina Linia koment
Na półkach:

Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki, który zdominował światowe listy bestsellerów na wiele miesięcy, bijąc na głowę dzieła największych sław literatury. Błyskotliwa, wzbudzająca ogromne emocje powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście, także o miłości, gojeniu duszy i zapominaniu. Książka, która wstrząsnęła opinia publiczną, już porównywana do arcydzieł współczesnej prozy. Narratorką powieści jest czternastoletnia Susie Salmon, która przemawia do czytelnika z nieba

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wercix99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przepiękna książka o życiu i śmierci, radości i smutku, miłości i zapominaniu.
Główna bohaterka, Susie, jest czternastoletnią dziewczynką, która została zgwałcona, a później zabita. Rodzina i bliscy pogrążają się w żałobie. Z jej śmiercią najbardziej nie może się pogodzić Jack, ojciec Susie. Młodszy brat, Buckley, próbuje zrozumieć słowo "odeszła", a jej zabójca zaciera ślady zbrodni.
Susie obserwuje swoją rodzinę z nieba, czasami im się ukazuje. Jej przyjaciółka Ruth bardzo mocno wierzy w duchy i pewnego dnia dzięki niej Susie dostaje szansę, którą wykorzystuje na zrobienie czegoś, o czym bardzo marzyła za życia. Cud ten trwa niestety tylko chwilę...
Książka nakłania czytelnika do przemyśleń. Wywołuje ocean łez, których nie sposób zatrzymać.
Książka ta jest naprawdę godna uwagi! :)
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Ta książka w moich rękach to efekt czyjejś rekomendacji. Czy byłam nią zachwycona? Nie. Przebrnęłam, jednak nie stanie się ona kanonem do którego powrócę. Historia inna niż większość, bo narratorką jest dziewczynka brutalnie zgwałcona i zabita przez seryjnego mordercę. Mogłaby fabuła służyć jako przestroga przed wiarą w intencje ludzi, których zdaje się znamy. Życie toczy się dalej, bohaterka ma możliwość obserwacji zarówno własnej rodziny, znajomych jak i swojego mordercy. W jej niebie może wiele. Może przenosić się w czasie, spotykać nieżyjących znajomych, znajdować się w miejscach, które tylko sobie wymyśli, zobaczyć to co chce z przeszłości czy też teraźniejszości. Nie może tylko ponownie zacząć żyć. Przez chwilę udaje jej się zawładnąć ciałem swojej koleżanki i przez ten moment stać się dorosłą osobą. Po wielu czytelniczych zachwytach ja czuję pewien niedosyt, którego nawet do końca nie potrafię sprecyzować.
Azzmon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książek 2016,Przeczytane,
Przyznam się bez bici, że spodziewałem się czegoś lepszego. Świat widziany z perspektywy pośmiertnej. Mała dziewczynka brutalnie zgwałcona i zamordowana opisuje to co dzieje się z jej oprawcą i jej najbliższymi z "nieba". I wszystko byłoby ok, bo jest wartka akcja, niesamowicie realistycznie oddane sceny zbrodni, itp. Jednakże cały klimat psuje sielski, fantastyczny klimat, który autorka na siłę próbuje wplatać. I o ile książka była znośna, o tyle filmu, w żadnym wypadku nie polecam!!
StillChangeable plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-20, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

  W tej recenzji chcę znowu przenieść Was do świata wykreowanego w pewnej książce... Świata jednocześnie brutalnego, pełnego wewnętrznego bólu, ale także niosącego nadzieję, jak i w jakiś niezwykły sposób wypełniającego nasze serca ciepłem. "Nostalgia Anioła" autorstwa Alice Sebold, bo o tej książce mowa, zabrała mnie gdzieś na chwilę z tego ziemskiego świata o wiele dalej, skłaniając jednocześnie do różnego rodzaju refleksji. Co ciekawsze, zanim przeczytałam książkę, obejrzałam film. Zachęcił mnie przypadkowo znaleziony zwiastun, a nie wiedziałam wtedy, że jest to ekranizacja historii pani Sebold. Stąd - mimo że znałam fabułę - nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności jaką niesie ze sobą czytanie.


     Nie zrobię tak naprawdę żadnego spoilera, jeśli od razu wyjawię Wam główny wątek, bo... od tego zaczyna sama autorka. Susie Salmon - czternastoletnia dziewczynka, która pełni rolę narratora całej powieści, została brutalnie zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada, George'a Harvey'a. Przebywając w swoim "niebie", które zawieszone jest pomiędzy Ziemią, a tym prawdziwym Niebem, patrzy jak toczy się życie bliskich jej osób - rodziny, przyjaciół, ukochanego Ray'a... Jednocześnie śledzi także poczynania swojego mordercy, którego nikomu nie przyszłoby na myśl posądzać o tak straszny czyn. Nie znajdziecie w tej lekturze jakiś szybszych zwrotów akcji. To zdecydowanie książka, która skupia się głównie na pokazaniu, jak ludzie próbują walczyć z bólem, który spala ich od środka... Stąd - jak bliscy Susie radzili sobie z jej odejściem? Czy mordercy wymierzona została w końcu sprawiedliwość, a może wręcz przeciwnie - nigdy nie został o nic posądzony? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oczywiście w "Nostalgii Anioła".


       To książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto lubi skupiać się na psychice, jak i emocjach człowieka. Historia w niej zawarta napawa dreszczem grozy, sprawiając, że w głowie tworzy się myśl: Jak ktoś może zrobić coś tak okrutnego? Co jest nie tak, że dany człowiek zabija i to w sposób niezwykle brutalny, niewinną dziewczynkę, która miała przed sobą całe życie? Ale to także historia pokazująca różne sposoby radzenia sobie z bólem po stracie kogoś bliskiego... Każdy z bohaterów inaczej przeżywał śmierć Susie. Żadna z tych postaw nie była lepsza czy gorsza - była po prostu inna, indywidualna. Mimo wszystko jeden wzorzec był mi bliższy, gdy zastanawiałam się co ja bym czuła na miejscu tamtych ludzi, inny z kolei - mniej bliski... Co więcej, często pojawiają się także retrospekcje głównej bohaterki, które sprawiają, że książkę czyta się jeszcze lepiej. To powracanie do wspomnienie potrafi także momentami wzruszyć, ale i wywołać u czytelnika szeroki uśmiech. 


      Głównej bohaterki nie da się nie lubić. Dotknęła ją tragedia, a mimo wszystko przebywając w swoim "niebie" stara się nie czuć żalu (chociaż wiadomo, że on gdzieś tam jest i momentami się pojawia, w końcu jej ziemskie życie zostało odebrane mimo jej woli), a cieszyć się z dobrych chwil, jakie dotykają jej rodzinę bądź chcąc jakoś sprawić, że poradzą sobie bez niej. Pozostali bohaterowie - z wyjątkiem oczywiście George'a Harvey'a - również wzbudzają pozytywne emocje, w tym dla mnie przede wszystkim Buckley - brat Susie, który często uważa, że widzi swoją zmarłą siostrę, która nad nim czuwa, jak i jej tata - człowiek, jaki swoje dzieci obdarza tak wielką miłością, że gdy jedno z nich zostało odebrane, coś w nim pęka. Ciekawi z kolei są Ruth - dziewczyna, która w jakiś sposób widzi gdzie dana kobieta i w jaki sposób mogła zostać zamordowana, o czym często pisze w swoim dzienniku, jak i Ray - chłopak, jaki to obdarzył Susie ogromnym uczuciem. Łączy ich relacja oparta na wzajemnej przyjaźni i zrozumieniu, co niezwykle mi się podobało. Jeśli jeszcze chodzi o mordercę Susie, napawał mnie on nawet nie tyle strachem, co odrazą.


        Niewielkim jedynie minusem jak dla mnie, był już pewien z końcowych fragmentów... Cóż, nie mogę Wam zdradzić dokładnie o co chodziło, ale związany był właśnie z postacią Ruth oraz Ray'a i pewnej sytuacji, która... no cóż, była mało realna i nieco przerysowana. Niemniej, książka naprawdę mi się podobała. Nigdy nie zastanawiamy się co by było, gdyby kogoś nam zabrakło, a życie pokazuje, że nigdy tak naprawdę nie wiemy co nas czeka. Stąd książka zdecydowanie skłania do refleksji. Jednocześnie napawa lekkim przerażeniem, jak i sprawi, że z waszych oczu mimowolnie popłyną łzy... Ale jest to również historia pełna ciepła, pochodzącego szczególnie od pojęcia rodziny, wszelkich relacji międzyludzkich. 


      To, co chciałabym krótko jeszcze napisać w tej już i tak długiej recenzji, to z perspektywy czasu uważam, że film był naprawdę dobry. Właściwie zawierał wszystko, co kryła książka, jak i to, w jaki sposób aktorzy ukazywali emocje, pokrywały się idealnie z tymi opisanymi w powieści. Stąd naprawdę wielki plus za ekranizację, bo rzadko się zdarza, że film byłby w stanie zachwycić mnie tak samo, jak książka i w tak dobry sposób oddawać jej charakter. 


       Nie mogłoby się oczywiście obejść bez kilku, najbardziej trafnych moim zdaniem, cytatów, które gdzieś tam zostaną w myślach jeszcze przez jakiś czas.   • "Nie chciałam już za nimi tęsknić i nie pragnęłam, żeby oni tęsknili za mną. Chociaż tęskniłam. Chociaż oni tęsknili. Zawsze."

  • "Kiedy zaczynasz przekraczać krawędź, a życie zaczyna oddalać się od ciebie w nieunikniony sposób, jak łódź odpływająca od brzegu, mocno trzymasz się śmierci, niczym liny, która cię pociągnie i odfruwasz, mając tylko nadzieję na wylądowanie z dala od miejsca, w którym się wcześniej znajdowałaś.

  • "Naiwnie miała nadzieję, że któregoś dnia ból zelżeje, nie wiedząc, że będzie jej ciążył na nowe i odmienne sposoby przez resztę życia."

  • "Potworności są na Ziemie rzeczywiste i dzieją się codziennie. Są jak kwiat albo słońce: nie można ich powstrzymać."

  • "Życie to dla nas wieczne wczoraj."


     Tym oto akcentem, kończę tę recenzję, mając nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po tę książkę, którą czyta się naprawdę szybko i - może nie do końca przyjemnie biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia w rzeczywistości z psychopatą, przez którego Susie nie mogła doświadczyć mnóstwa rzeczy - ale tak, że jeszcze po jej zamknięciu, przeżywa się te wydarzenia, jakie spotkały Susie Salmon oraz jej najbliższych. 


 


Więcej recenzji na: Chaos myśli

LunaE plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pełna wzruszeń poruszająca historia małej dziewczynki,zamordowanej w okrutny sposób, opowiedziana oczami aniołka, który próbuje przekazać coś swoim bliskim zrozpaczonym po jej stracie. Polecam.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Książka bardzo wzruszająca i cieszę się,że w końcu udało mi się ją dorwać w bibliotece. Opowieść Suzi, jej wyobrażenie nieba, dochodzenie przez najbliższych do prawdy o tym co się jej stało. Poza tym jak zwykle książka 100 razy lepsza niż film. W sam raz na listopadowe wieczory.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Byliście kiedyś w takiej sytuacji, że mogliście tylko przyglądać się jakiemuś wydarzeniu, a nie mgliście wziąć w nim udziału? Odkąd Susie umarła tak właśnie wygląda jej życie. Nie potrafi oderwać się od swojej rodziny, przyjaciół. Nie potrafi ich opuścić. Mimo swoich starań nie umie poinformować ich o swojej obecności. Chociaż ci bardziej wrażliwsi zaczynają coś dostrzegać...
Uważam, że autorka miała naprawdę rewelacyjny pomysł na napisanie powieści. Bardzo oryginalny. Dziewczynka, która po śmierci obserwuje z nieba swoją rodzinę i tak bardzo chce zobaczyć dwie całkowicie sprzeczne ze sobą rzeczy. Z jednej strony chciałaby aby jej rodzina zaczęła normalnie żyć, zapomniała o śmierci najstarszego dziecka, ale z drugiej strony nie mogłaby się pogodzić z faktem, że o niej zapomniano, że nikt już o niej nie myśli, nie wspomina.
Mimo tego, że książka ma naprawdę wiele plusów i zalet, dostrzegłam jedną wadę. Wydawało mi się, że książka momentami jest niedopracowana, zauważyłam kilka błędów w fabule. I czegoś mi brakowało w zakończeniu, ci co przeczytali może się domyślą co mam na myśli, a pozostałym nie chcę psuć lektury. Ale po za tymi wyjątkami książka jest naprawdę świetna, co bardzo ważne fabuła nie była ani trochę przewidywalna. Najlepsze w niej było to, że nawet nie starałam się próbować wymyślić co będzie dalej. Rzadko mi się to zdarza, ale chyba jest to dobra oznaka. Oznacza, że akcja tak bardzo mnie wciągnęła, że nawet nie mam czasu myśleć o zakończeniu.
samantajurczak plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Czternastoletnia Susie po swojej śmierci opowiada o swoim krótkim a jednak szczęśliwym życiu. Stara się dać najbliższym znaki, że nadal jest z nimi. Jej rodzina a dokładnie jej ojciec wraz siostrą starają się odnaleźć jej mordercę. To doprowadza do wielu nieszczęść. Susie, która przebywa pomiędzy niebem a ziemią pała ogromną chęcią zemsty na swoim mordercy. Podczas pobytu w tym miejscu Susie wraz z nową przyjaciółką Holly odkrywa, że zemsta nie prowadzi do niczego dobrego. Jest to cudowna opowieść i na pewno warta głębszych przemyśleń.
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wg BBC,
Ciepła, wzruszająca, pełna refleksji powieść.. Oryginalna narracja w osobie 14-letniej zamordowanej Susie. Świat widziany jej oczyma jednak bez jej osobistego udziału.
Polecam!
mylifeisinbook plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ciekawa, jednak nie urzekła mnie aż tak bardzo. Podoba mi się wyobrażenie nieba, chciałabym żeby to własnie na nas czekało :)
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,Mam,
Magiczna wręcz opowieść Susie, 14-latki brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez sąsiada, która obserwuje świat z własnego nieba...

Rodzina, przyjaciele i otoczenie, w którym żyła stają się polem do wielu różnych refleksji...

Na kartach książki dostrzegamy nie tylko rozpacz, ból i załamanie lecz także radość, powroty oraz ostatecznie poczucie spokoju i wyzwolenia...

W roku 2009 powieść została zekranizowana, reżyserii podjął się Peter Jackson.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Susie Salmon w wieku czternastu lat została zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada. Dziewczyna trafia do nieba, skąd opowiada nam swoją historię, patrzy na teraźniejsze wydarzenia, swoją rodzinę i znajomych.

Książka jest bardzo oryginalna. Bardzo spodobał mi się pomysł patrzenia na świat z nieba. Książka może budzić kontrowersje, bo przedstawione tutaj niebo może różnić się od tego z wyobraźni czytelnika.

Autorka od początku przygniata nas w fotele, bo szczegółowo opisuje to, co stało się Susie, nie pomija szczegółów. Wrażliwe osoby - proszę uważać!

Książka jest również świetna pod względem psychologicznym, bo mamy skrzywdzoną dziewczynkę, pogrążonych w smutku rodziców i siostrę oraz mordercę, który jest bardzo przebiegły.

Książka bardzo pomysłowa i fajna. Czekałam na nią bardzo długo, bo ciągle nie było jej w bibliotece, ale było warto!
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,26 książek 2013,
To bardzo dziwne i sama nie wiem, czemu tak się stało, ale mimo iż przeczytałam ją bardzo szybko, to jakiegoś wzruszenia.. nie odczułam. Przy filmie owszem, ale czytając książkę może z jeden, góra dwa razy coś mnie mocniej ruszyło. Jeden z niewielu przypadków, gdy film robi na mnie większe wrażenie, niż książka.
Obiektywna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała książka, dobrze się czyta ;)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Bardzo dobra książka, obejrzałam również film, ale książka jest o wiele lepsza i ukazuje nam to czego nie widzimy, a przecież istnieje coś więcej czy w to wierzymy czy nie.
emilka779 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Przeczytałam ją już kilka razy i zawsze płaczę. Uświadamiam sobie wtedy kruchość życia i nieprzewidywalność losu...
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawy pomysł, by główną bohaterkę uczynić zamordowaną dziewczynę. Dobrze się czyta.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
BArdzo wzruszająca książka
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Glonek Linia koment
Przeczytane:2015-12-08, Na półkach: Przeczytałem,
kornimon Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mojeksiazki Linia koment
Przeczytane:2012-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2012-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,Ulubione,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-05-18, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolajka Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2004-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
goster Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,dla Mili,ebook,IV kwartał 2013,
Mayene Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
anonimowa000 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nostalgia anioła Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Nostalgia anioła Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Nostalgia anioła Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Nostalgia anioła Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Nostalgia anioła Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów