Okładka książki - Obywatel Stuhr

Obywatel Stuhr

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3178-8
Liczba stron: 272
Dodał/a opinię: Beata Harasiuk

Ocena: 4.64 (11 głosów)

Na książkę składają się dwie rozmowy Ewy Winnickiej, jedna z Jerzym Stuhrem druga z jego synem Maćkiem oraz scenariusz filmu. Rozmowy czyta się dużym zainteresowaniem, scenariusz w sumie też, chociaż najbardziej spodobały mi się w nim dopiski autora.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2014-12-29, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dwie powszechnie rozpoznawalne twarze. Jedno nazwisko.   Obydwaj, ojciec i syn, o swoim życiu, przemyśleniach, historii opowiadali już niejednokrotnie – także we własnych publikacjach. Czy mają do powiedzenia coś nowego?   Ewa Winnicka, doświadczona dziennikarka, związana z Polityką, uznała, że warto „przepytać” ich po raz kolejny. Tematu do rozmów dostarczyła jej przede wszystkim premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra. Tym bardziej, że głównego bohatera, wplątanego w ostatnie sześćdziesiąt lat historii Polski, Jana Bratka, gra tam zarówno sam reżyser, jak również Maciej.   A film Obywatel z pewnością potrzebuje komentarza – chociażby w postaci niniejszej książki. Uważna lektura scenariusza, zajmującego ponad połowę książki, ułatwia dokładniejsze zrozumienie jego myśli przewodnich; zachęca do ostudzenia gorączki pierwszego wrażenia. Bo film trudno uznać za lekki i przyjemny. Albo chociaż przynoszący pokrzepienie sercom… W kolejnych scenach Stuhr ukazuje oblicza Polski, jakich większość wolałaby nie znać: antysemityzm, oszustwa, obłuda,  zdeprawowanie Kościoła, egoistyczne (a nie tylko nie-patetyczne i nie-szlachetne) motywacje działania członków „Solidarności”, niemal zwierzęcy seks – odarty z miłości czy choćby szczypty romantyzmu. Czy tak ciasna, trochę ogłupiona, a może nawet prostacka jest nasza ojczyzna? Czy naprawdę ...
(czytaj dalej)

Opinie

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-02-18, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Tak sobie myślę, że Panowie Stuhrowie dali się się wkręcić w Pr-owy wir. Z jednej strony ta książka mocno wspierała promocję filmu Obywatel (stąd gro stron zapełnia scenariusz filmu), z drugiej pracuje nad wizerunkiem Pana Macieja (negatywny wydźwięk "Pokłosia", rozwód i walka z tabloidami). Przy tym wszystkim jest jeszcze Pan Jerzy, z po chorobowymi przemyśleniami, z cennymi uwagami o filmie i aktorstwie, własnym zdaniem o Polsce i politykach. Niestety wywiady są wtórne, dla kogoś kto miał do czynienia z "Tak sobie myślę", "Stuhrowie. Historie rodzinne", czy wypowiedziami obu panów w mediach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Na książkę składają się dwie rozmowy Ewy Winnickiej, jedna z Jerzym Stuhrem druga z jego synem Maćkiem oraz scenariusz filmu. Rozmowy czyta się dużym zainteresowaniem, scenariusz w sumie też, chociaż najbardziej spodobały mi się w nim dopiski autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 2, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Dla wielbicieli talentu panów Stuhrów. Ja chyba jednak wolę podziwiać ich na ekranie. Ciekawostką jest scenariusz "Obywatela Bratka".
Link do opinii
Ta książka stanowi dobry pretekst do poznania bliżej Jerzego i Macieja Stuhrów, którzy postaciami polskiego filmu są ważnymi i kluczowymi jak dla mnie. Zwłaszcza ojciec, który wielkimi rolami teatralnymi i filmowymi wytłumaczył wiele historycznych kontekstów, które trudno byłoby mi zrozumieć gdyby nie zostały opowiedziane humorystycznie. Taki też jest ,,Obywatel", najnowszy film Jerzego Stuhra, którego scenariusz możemy przeczytać w książce o tym samym tytule. Są tu też dwa wywiady, Jerzego i Macieja z Ewą Winnicką. Polecam.
Link do opinii
Nic mnie tak nie przekonuje w ludziach jak szczerość. A szczerości w ,,Obywatelu" nie brakuje. Panowie mówią jak odbierają rzeczywistość, opowiadają zabawne, ciekawe historie i dzielą się scenariuszem, do którego Jerzy Stuhr nakręcił film.
Link do opinii
Obraz Polski wyłaniający się z rozmów Stuhrów z Ewą Winnicką nie jest, jak się spodziewamy, nędzny i pełen rozpaczy. Panowie szanują swój kraj, kochają go ze wszystkimi zaletami i wadami i wytrwale dążą do wyrażania się przez sztukę, często o nim. Taka postawa tworzy niezwykłą atmosferę tej książki zwieńczoną skomentowanym przez samego reżysera scenariuszem ,,Obywatela".
Link do opinii
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
W wywiadach z Jerzym i Maciejem Stuhrem Ewa Winnicka nie waha się poruszać trudnych tematów. Mowa jest o rozsądnym podejściu do polskich mitów, o trudach bycia synem słynnego aktora, o chorobie Jerzego. Czyta się te wywiady naprawdę znakomicie, są interesujące i dają poczucie obcowania z wartościowymi ludźmi, których na co dzień znamy tylko z ekranów kin lub telewizorów. Do tego mamy też szansę przeczytać – jeszcze przed premierą filmu – scenariusz „Obywatela”, nawiązującego do słynnego „Obywatela Piszczyka”. A już wisienką na torcie jest porządne wydanie i dobra okładka ze świetnym zdjęciem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Studentka
Studentka
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
Rozmowy przeprowadzone w błyskotliwy sposób. Aż chce się je czytać. Brawo dla Ewy Winnickiej, której udało się szczerze i o ważnych rzeczach porozmawiać z Jerzym i Maciejem Stuhrami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Italia
Italia
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka to idealny pomysł na wypromowanie filmu, tym bardziej, gdy jest świetnie napisana. Po przeczytaniu „Obywatela Stuhra” mogę bez wahania polecić film „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra. Wiem, co mówię – książka oprócz wywiadów z Jerzym i Maciejem Stuhrami, zawiera scenariusz filmu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-10-07, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Londyńczycy
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Londyńczycy

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była...

Angole
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Angole

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich...

Reklamy