Okładka książki - Obywatel Stuhr

Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3178-8
Dodał/a opinię: Beata Harasiuk

Na książkę składają się dwie rozmowy Ewy Winnickiej, jedna z Jerzym Stuhrem druga z jego synem Maćkiem oraz scenariusz filmu. Rozmowy czyta się dużym zainteresowaniem, scenariusz w sumie też, chociaż najbardziej spodobały mi się w nim dopiski autora.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2014-12-29, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dwie powszechnie rozpoznawalne twarze. Jedno nazwisko.   Obydwaj, ojciec i syn, o swoim życiu, przemyśleniach, historii opowiadali już niejednokrotnie – także we własnych publikacjach. Czy mają do powiedzenia coś nowego?   Ewa Winnicka, doświadczona dziennikarka, związana z Polityką, uznała, że warto „przepytać” ich po raz kolejny. Tematu do rozmów dostarczyła jej przede wszystkim premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra. Tym bardziej, że głównego bohatera, wplątanego w ostatnie sześćdziesiąt lat historii Polski, Jana Bratka, gra tam zarówno sam reżyser, jak również Maciej.   A film Obywatel z pewnością potrzebuje komentarza – chociażby w postaci niniejszej książki. Uważna lektura scenariusza, zajmującego ponad połowę książki, ułatwia dokładniejsze zrozumienie jego myśli przewodnich; zachęca do ostudzenia gorączki pierwszego wrażenia. Bo film trudno uznać za lekki i przyjemny. Albo chociaż przynoszący pokrzepienie sercom… W kolejnych scenach Stuhr ukazuje oblicza Polski, jakich większość wolałaby nie znać: antysemityzm, oszustwa, obłuda,  zdeprawowanie Kościoła, egoistyczne (a nie tylko nie-patetyczne i nie-szlachetne) motywacje działania członków „Solidarności”, niemal zwierzęcy seks – odarty z miłości czy choćby szczypty romantyzmu. Czy tak ciasna, trochę ogłupiona, a może nawet prostacka jest nasza ojczyzna? Czy naprawdę ...

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-02-18, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Tak sobie myślę, że Panowie Stuhrowie dali się się wkręcić w Pr-owy wir. Z jednej strony ta książka mocno wspierała promocję filmu Obywatel (stąd gro stron zapełnia scenariusz filmu), z drugiej pracuje nad wizerunkiem Pana Macieja (negatywny wydźwięk "Pokłosia", rozwód i walka z tabloidami). Przy tym wszystkim jest jeszcze Pan Jerzy, z po chorobowymi przemyśleniami, z cennymi uwagami o filmie i aktorstwie, własnym zdaniem o Polsce i politykach. Niestety wywiady są wtórne, dla kogoś kto miał do czynienia z "Tak sobie myślę", "Stuhrowie. Historie rodzinne", czy wypowiedziami obu panów w mediach.
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 2, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Dla wielbicieli talentu panów Stuhrów. Ja chyba jednak wolę podziwiać ich na ekranie. Ciekawostką jest scenariusz "Obywatela Bratka".
Ta książka stanowi dobry pretekst do poznania bliżej Jerzego i Macieja Stuhrów, którzy postaciami polskiego filmu są ważnymi i kluczowymi jak dla mnie. Zwłaszcza ojciec, który wielkimi rolami teatralnymi i filmowymi wytłumaczył wiele historycznych kontekstów, które trudno byłoby mi zrozumieć gdyby nie zostały opowiedziane humorystycznie. Taki też jest ,,Obywatel", najnowszy film Jerzego Stuhra, którego scenariusz możemy przeczytać w książce o tym samym tytule. Są tu też dwa wywiady, Jerzego i Macieja z Ewą Winnicką. Polecam.
Nic mnie tak nie przekonuje w ludziach jak szczerość. A szczerości w ,,Obywatelu" nie brakuje. Panowie mówią jak odbierają rzeczywistość, opowiadają zabawne, ciekawe historie i dzielą się scenariuszem, do którego Jerzy Stuhr nakręcił film.
Obraz Polski wyłaniający się z rozmów Stuhrów z Ewą Winnicką nie jest, jak się spodziewamy, nędzny i pełen rozpaczy. Panowie szanują swój kraj, kochają go ze wszystkimi zaletami i wadami i wytrwale dążą do wyrażania się przez sztukę, często o nim. Taka postawa tworzy niezwykłą atmosferę tej książki zwieńczoną skomentowanym przez samego reżysera scenariuszem ,,Obywatela".
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
W wywiadach z Jerzym i Maciejem Stuhrem Ewa Winnicka nie waha się poruszać trudnych tematów. Mowa jest o rozsądnym podejściu do polskich mitów, o trudach bycia synem słynnego aktora, o chorobie Jerzego. Czyta się te wywiady naprawdę znakomicie, są interesujące i dają poczucie obcowania z wartościowymi ludźmi, których na co dzień znamy tylko z ekranów kin lub telewizorów. Do tego mamy też szansę przeczytać – jeszcze przed premierą filmu – scenariusz „Obywatela”, nawiązującego do słynnego „Obywatela Piszczyka”. A już wisienką na torcie jest porządne wydanie i dobra okładka ze świetnym zdjęciem.
Avatar użytkownika - Studentka
Studentka
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
Rozmowy przeprowadzone w błyskotliwy sposób. Aż chce się je czytać. Brawo dla Ewy Winnickiej, której udało się szczerze i o ważnych rzeczach porozmawiać z Jerzym i Maciejem Stuhrami.
Avatar użytkownika - Italia
Italia
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka to idealny pomysł na wypromowanie filmu, tym bardziej, gdy jest świetnie napisana. Po przeczytaniu „Obywatela Stuhra” mogę bez wahania polecić film „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra. Wiem, co mówię – książka oprócz wywiadów z Jerzym i Maciejem Stuhrami, zawiera scenariusz filmu.
Avatar użytkownika - apogeum55
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 4, Przeczytałem,
Londyńczycy
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Londyńczycy

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była...

Angole
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Angole

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich...