Opis ksiązki

Kup Teraz

Opowieść Podręcznej

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-240-0666-4
Liczba stron: 314
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:maddziaa
Recenzja - Opowieść Podręcznej
Bardzo dobra książka. Nic dodać, nic ująć.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Przeczytałam,
'' A doszło do tego,kiedy zawiesili konstytucję. Powiedzieli,że to czasowe.Nawet nie było żadnych demonstracji..Ludzie siedzieli w domach i gapili się w telewizory,czekali na jakieś wskazówki. (....) Tygodniami trwał taki stan zawieszenia,chociaż wiele się w tym czasie działo. Zaczęto cenzurować prasę,a niektóre gazety w ogóle zlikwidowano - jakoby ze względu na bezpieczeństwo.Pojawiły się na ulicach zapory,wprowadzono karty identyfikacyjne.''


Nie mogłam się oprzeć chęci przytoczenia tego cytatu z książki ze strony 180.Nie mogłam się oprzeć,bo w ten właśnie sposób pomału powstawał zmutowany świat '' kolorowych kobiet ''. Kolorowych nie ze względu na kolor skóry,ale ze względu na hierarchię i rolę jaką pełniły w tym '' lepszym '' świecie. A więc były : Niebieskie żony Komendantów Wiernych,ich biało zawoalowane córki, przysadziste zielone Marty, Gospożony pasiaste - czerwono - niebiesko - zielone,no i czerwone ' skrzydlate ' Podręczne.Właśnie z perspektywy jednej z Podręcznych przyglądamy się reżimowi ich świata i tym którzy go stworzyli. Od niej słyszymy o ' Oczach ' (Wielki Brat Patrzy) ,zasiekach z drutu kolczastego betonie najeżonym tłuczonym szkłem i jej oczami oglądamy Mur na którym wiszą na hakach postacie w białych workach na głowach i białych fartuchach,mający na piersiach tabliczki z informacją za co zostali straceni - najczęściej jest to rysunek ludzkiego płodu. Z nią razem zatapiamy się też w urywkach wspomnień jej ' tamtego ' życia z przed ' kolorowego świata '. Polecam tę książkę,mam tylko nadzieję że to nie jest wizja naszej przyszłości.
Azzmon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książek 2016,Przeczytane,
Przerażając wizja przyszłości, gdzie nie ma miejsca na jakąkolwiek swobodę zachowania, wiary czy zwykłej wolności. Gdzie rola kobiet jest uprzedmiotowiona, a każde najmniejsze nawet przewinienie przeciwko systemowi karane jest śmiercią, bądź wygnaniem do kolonii karnej. Powieść Atwood, o ironio, znakomicie wpisuje się w realia, których początek sami możemy doświadczać teraz, po 25 października ;) Oczywiście przesadzam, ale czy rzeczywiście jest to aż taka przesada?
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2015,
Antyutopia z kobiecej perspektywy, wzorem Orwellowskiego "Roku 1984". Wizja świata,w którym żadna z kobiet nie chciałaby się znaleźć.Kobiety bez prawa głosu i prawa decydowania o sobie przydzielane są do jednej z możliwych grup:obieta może być Gospożoną, Martą (służącą) Podręczną lub prostytutką, ewentualnie Żoną Komendanta. Istnieją jeszcze Nie-kobiety, które wysyłane są do kolonii.
Powieść godna uwagi, chociaż brakuje w niej nagłych zwrotów akcji czy dynamicznej fabuły.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
W "Opowieści Podręcznej" autorka umieszcza akcję powieści w Republice Gileadzkiej, na terenach Stanów Zjednoczonych. Jest to wizja przyszłości, w której kobiety tracą wszelkie prawa. Nie mogą decydować o swoim losie, nie mają pracy ani majątku. Istnieje też podział na grupy: Marty, czyli gospodynie zajmujące się domami ważnych ludzi, Żony, czyli najczęściej bezpłodne i stare kobiety, które o swój los się troszczyć nie muszą, bo wyszły dobrze za mąż, Podręczne, czyli kobiety, które maja obowiązek zajścia w ciążę z wyznaczonym Komendantem.

Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, więc łatwiej sobie to wszystko wyobrazić i odczytać uczucia towarzyszące głównej bohaterce. Wszystkie kobiety różnią się od siebie, są na swój sposób wyjątkowe, a to, co je łączy to niewola. Przerażające.

Jak dla mnie książka idealna nie jest, bo początek był strasznie nudny, nie wiedziałam o co chodzi, o czym czytam. Później na szczęście wszystko zaczynało się rozkręcać.

Wykreowana przez autorkę wizja świata jest przerażająca i mam nadzieję, że nigdy się to nie wydarzy. Nie wyobrażam sobie, bym mogła tak żyć. Książka jest naprawdę warta przeczytania, a dla kobiet to lektura obowiązkowa! Polecam!

Opinia opublikowana została również na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/07/margaret-atwood-pani-wyrocznia-opowiesc.html
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Bardzo dobra książka. Nic dodać, nic ująć.
moonioz Linia koment
Przeczytane:2016-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Przeczytane,Ulubione,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kirya Linia koment
Przeczytane:2011-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2003-11-03, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów