na samą okładkę tej książki. Nieco kanciaste, geometryczne ilustracje przyciągają wzrok, a zabawność owieczki nie pozwala przejść obok niej obojętnie. W środku roi się od rysunków, które nie tylko urozmaicają tekst, ale bywają także dla niego wspaniałym, barwnym tłem. Anna Gensler, ilustratorka tego zbiorku opowieści, wykonała kawał świetnej roboty.

Jeśli chodzi o treść książki, sytuacja ma się równie kolorowo. Podzielono ją na dwie części: Nowy i Stary Testament. Teksty napisane są wręcz bajkowo i w przepiękny sposób ukazują "najbardziej istotne" wydarzenia przedstawione w Biblii. Autorzy opisują je w sposób indywidualny, miejscami może nieco zabawny, nie zmieniają jednak wymowy omawianych fragmentów Pisma Świętego. Jest to bez wątpienia fantastyczny pomysł na zapoznanie z Biblią nie tylko malucha, ale i nieco starszego czytelnika. Z doświadczenia wiem, że kościelne kazania i styl, zarówno Nowego, jak i Starego Testamentu, potrafią znudzić młodego człowieka, który często nie potrafi nawet do końca ich zrozumieć. W "Opowieściach biblijnych" sytuacja ma się na odwrót - historie wzmagają ciekawość, pobudzają wyobraźnię i napisane są językiem prostym, zrozumiałym nawet dla najmłodszych.

Myślę, że to przede wszystkim zasługa świetnie dobranych "bajarzy", bowiem pisarzami, którzy podzielili się swoją malowniczą interpretacją Biblii, są Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak oraz Marcin Wroński. Nie trudno zgadnąć, że każdy z nich już wcześniej powiązany był z literaturą dziecięcą, a niektórzy nawet poniekąd są jej ?pionierami?. Moją faworytką tutaj jest zdecydowanie Joanna Papuzińska, która ukazała wydarzenia biblijne z perspektywy innych postaci, a wyszło jej to po prostu niesamowicie! Żałuję tylko, że w "Opowieściach biblijnych" są jedynie dwie napisane przez nią historie. Na uwagę zasługuje tutaj również Marcin Wroński, który ukazał Boga jako artystę.

"Opowieści biblijne" to przepiękna książka, ukazująca wartości, którymi powinien kierować się chrześcijanin. Niektóre wizje ukazane w niej, a nawet same ilustracje, są dość nowoczesne, nie wypaczają jednak idei Pisma Świętego. Jeśli szukacie pozytywnej i wartościowej lektury dla dziecka, będzie ona idealnym prezentem. Moja dziewięcioletnia siostrzenica jest nią zachwycona.

Informacje dodatkowe o Opowieści biblijne:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-04-13
ISBN: 978-83-10-13078-5
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Opowieści biblijne

Kup książkę Opowieści biblijne