Opis ksiązki

Kup Teraz

Oskar i pani Róża

Ocena ( 105 osób )
5.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-11-29
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324016662
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Karolina Niemiec
Recenzja - Oskar i pani Róża
fantastyczna
Recenzja
eleazar Linia koment
Na półkach:

Można by sądzić, że każdy szanujący się bibliofil, powinien z rezerwą podchodzić do ksiżeek „obarczonych” piętnem ogólnej akceptacji i poklasku. Przeważnie takie pozycje okazują się, delikatnie mówiąc niewymagającym „chłamem” w szpanerskiej oprawie i opartym na dobrej reklamie. Wspaniałym przykładem takiej wydymanej miernoty jest chociażby „Kod Leonarda Da Vinci”. Tym bardziej ciekawi przypadek innej książki, która, choć powszechnie zachwalana – ku mojemu zdziwieniu – rzeczywiście jest dobra

kina Linia koment
Na półkach:

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie? - może nawet zmieni Wasze życie...

Bardzo długo wzbraniałam się przed przeczytaniem tej książki, choć wiele o niej słyszałam i to od bardzo różnych osób, w tym i mojej pan

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
paulina0944 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Na półkach: Przeczytałem,
"Za­pomi­namy, że życie jest kruche, de­likat­ne, że nie trwa wie­cznie. Zacho­wuje­my się wszys­cy, jak byśmy by­li nieśmiertelni."

Nie mogłabym porównać "Oskara i pani róży" do "Małego księcia", bo tej drugiej nie lubiłam, za to pierwsza to... ooooo  na prawdę niecałe 90 stron, a tyle treści, cudownych cytatów i poruszaniu tylu poważnych tematów.. bajka  No ale dobra trzeba powiedzieć czym ja się głupia zachwycam?

"Codzien­nie pat­rz na świat, jak­byś oglądał go po raz pierwszy."

Otóż Oskar to dziesięcioletni chłopiec chory na białaczkę. Lekarze nie widzą dla niego ratunku, rodzice nie potrafią postąpić jak należy, więc trochę go zaniedbują :/ Jednak chłopiec nie jest samotny w szpitalu, odwiedza go wolontariuszka pani Róża, która bardzo zaprzyjaźnia się z Oskarkiem. Wszyscy wiedzą, że dla niego są to ostatnie dni życia, ciocia Róża(tylko Oskar mógł ją tak nazywać) ma pomysł jak chłopiec może przeżyć ponad 100 lat w 12 dni. Z każdym kolejnym dniem chłopiec staje się o 10 lat starszy. Jego tok myślenia przystosowuje się codziennie do wieku i tak jako 15latek zalicza pierwszy pocałunek, później zdobywa niebieską dziewczynę (przekonajcie się czemu jest niebieska), i tak dalej. Chłopiec jednak z dnia na dzień czuję się coraz bardziej zmęczony, senny. Róża zaproponowała mu aby zaczął pisać listy do Boga, w których będzie mógł opisywać swoje dni, zwierzać się, i prosić go o jedną rzecz dziennie. Oskar zaczyna pisać listy. Z czasem staje się to dla niego coraz trudniejsze. Dni mijały, a on coraz gorzej się czuł. Nie chciał jednak siedzieć cały czas w szpitalu więc ucieka z niego i chowa się w samochodzie "cioci". Podczas jazdy chłopiec zasypia i budzi się w wieczór Bożonarodzeniowy. Wszyscy go szukają. Po odnalezieniu go pojawiają się rodzice i wtedy staje się cud, bo... i tu nie mam zamiaru zdradzać wam zakończenia :)

"Jut­ro, Pa­nie Boże, jest Boże Na­rodze­nie. Nig­dy nie ko­jarzyłem, że to są Two­je urodzi­ny. [...] Te­raz, kiedy już jes­teśmy kum­pla­mi, co chcesz dos­tać ode mnie na urodziny?"

Książkę czyta się niesamowicie szybciutko( mi zajęła 1h) jest pisana w formie listów, które Oskar pisze do Boga. Rozdziały są krótkie, a treściwe.

"Myśli, których się nie zdradza, ciążą nam, zag­nieżdżają się, pa­raliżują nas, nie do­puszczają no­wych i w końcu zaczy­nają gnić. Sta­niesz się składem sta­rych śmier­dzących myśli, jeśli ich nie wypowiesz."

Ogólnie autor porusza ważne kwestie, jak ważna jest rodzina dla nas podczas trudności życiowych. Jaki wpływ mają na nas ludzi z otoczenia. Uświadamia, że czasami to dzieci pomagają dorosłym, a nie tylko na odwrót. Życie to najtrudniejsza gra i czasami ludzi mogą nam ułatwić przejść na kolejny poziom, tak jak pani Róża pokazała Oskarkowi smak całego życia w 12 dni, nie zostawiła go jak rodzice, nie zasmucała się jak tylko go spotykała, tylko cieszyła się, opowiadała historię i chwytała każdą chwilę, którą mogła by spędzić jak najwięcej czasu z bohaterem.

"Z cho­robą jest tak jak ze śmier­cią. Jest fak­tem. Nie jest żadną karą."

Na prawdę to wspaniała książka. Tak wiele ważnych kwestii jest poruszanych na kartach tej powieści, że trudno zliczyć, a jej przesłanie.. co tu dużo mówić jest bardziej wartościowe niż najlepsza lektura szkolna. 
dunia20002 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna ksiażka!!!
EratoCzyta plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Moja półka,Polecam,Przeczytane,Przeczytane 2016,
Książka jest napisana w formie listów chorego chłopca przebywającego w szpitalu, który zwraca się do Pana Boga i dzieli się z nim swoimi uczuciami i przemyśleniami w ostatnich chwilach życia.
Jestem osobą wrażliwą ale jeszcze nigdy nie płakałam czytając książkę, dziś to się zmieniło.
Uważam, że jest to pozycja, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce i każdy powinien ją przeczytać. Dzięki niej człowiek na chwilę zatrzymuje się i zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie.
Krótko, wzruszająco i pouczająco- tak można w skrócie opisać książkę "Oskar i pani Róża".
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,ulubione,zrecenzowane,
Recenzja na:
http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/2016/06/45-oskar-i-pani-roza.html

Śmierć w wielu przypadkach jest tematem tabu, ale w miarę upływu czasu staje się ona czymś zupełnie normalnym - koleją rzeczy. Tak to jest, że ludzie przeżywają swoje lata, a następnie w leciwym wieku odchodzą ze świata. Co jednak można powiedzieć o śmierci, kiedy dotyka ona osoby mające przed sobą mnóstwo czasu? Co, jeśli poprzez chorobę dotyka ona niczemu nie winne dziecko? Małego chłopca, który nieraz wykazuje się większą dojrzałością niż otaczający go dorośli?

"Oskar i Pani Róża" była moim pierwszym spotkaniem z Ericiem-Emmanuelem Schmittem, autorem niezwykłym w opiniach mnóstwa osób. Po tę książkę sięgnęłam dlatego, że była moją szkolną lekturą i gdyby nie to, pewnie nie przekonałabym się do jej przeczytania. Wydaje mi się, że książki dotykające spraw związanych z duchem, religijnością i szeroko pojętym tematem chorób to nie lektury dla mnie. Jestem jeszcze młoda, niedojrzała i zapewne nie zrozumiem w pełni intencji i idei autora, dlatego podobne książki zostawiam sobie na później, na czas, gdy będę trochę bardziej zaznajomiona z otaczającym mnie światem. Mimo moich uprzedzeń i obaw, tego autora zrozumiałam i jestem naprawdę zaskoczona tym, co przemycił pomiędzy wierszami.

"(...) życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć."


Dziesięcioletni Oskar to chłopiec, który nie może przeżywać swojego dzieciństwa tak, jak jego rówieśnicy. Cały swój czas spędza w szpitalu na oddziale chorych dzieci. Ma białaczkę i niestety żadna perspektywa na jej wyleczenie nie jest możliwa. Sądzi, że zawiódł wszystkich po kolei: lekarzy, rodziców i przyjaciół w momencie, kiedy jego operacja się nie powiodła. Nikt z oddziału nie potrafi uśmiechnąć się do biednego Oskara, a rodzice zapychają pustkę w jego sercu drogimi zabawkami, jakby one mogły zastąpić brak kontaktu, szczerej rozmowy i ciepła ze strony taty oraz mamy. Nie zatraca się w cierpieniu - ma jeszcze jedną osobę, która zawsze go pocieszy, wysłucha i okaże czułość. Pani Róża nakłania niewierzącego chłopca do rozmowy z Bogiem i tak oto Oskar zaczyna pisać listy, a my poznajemy historię jego ostatnich dni.

"Oskar i Pani Róża" to książka, która była dla mnie jednym, wielkim zaskoczeniem. Zabierając się do czytania, spodziewałam się normalnej narracji i przebiegu wydarzeń, ale autor za sprawą małego chłopca postanowił ukazać książkę w formie niebanalnej - w formie listów do Boga. Punkt widzenia dziesięcioletniego Oskara, jego opinie oraz uczucia w stosunku do niektórych spraw pomogły mi spojrzeć z innej perspektywy na świat. Zaczęłam doceniać życie, bo właściwie w każdej chwili może się skończyć, a żeby nie żałować swoich decyzji, trzeba zmienić się choć odrobinę już teraz. Pan Schmitt doskonale ubrał w słowa to, co najważniejsze i zarazem najcenniejsze. Trafił w sedno pisząc, że życie to tak naprawdę pożyczka. Taki kredyt, o który szczególnie należy dbać i spłacać go stopniowo.


"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni."


Chory na białaczkę chłopiec poznał doskonały sposób na przeżycie całego życia w kilka dni. Jeden dzień liczył jako dziesięć lat i adekwatnie do posiadanego "wieku" poznawał uroki życia i zyskiwał nowe problemy. Przeżywał kryzysy, zaznał smak miłości, "założył rodzinę", "zdradził swą ukochaną", "przeżył rozstanie". Z każdym kolejnym dniem i "dziesięcioma latami" był mądrzejszy i bardziej dojrzały. To niesamowite, w jaki sposób zmieniła się psychika małego dziecka - dziecka, która okazało się wielokrotnie mądrzejsze niż dorośli.Każdy list do Boga zawierał coraz więcej przemyśleń, które skłoniły mnie do refleksji.

Cała akcja tej książeczki toczy się w szpitalu, na oddziale z chorymi dziećmi. Oskar ma przyjaciół, równie chorych co on i tak samo mądrych. Einstein, Bekon, Chinka, Pop Corn, Peggy Blue i Brigitte - te dzieciaki potrafiły dobrze się bawić pomimo chorób i wymyśliły dla siebie przezwiska, które nawiązywały do dolegliwość. Chory na wodogłowie to Einstein, Pop Corn, czyli chłopiec tak otyły, że jego szerokość równała się wysokości. Na początku byłam bardzo zdziwiona, że ludzie nadal są skorzy do żartów w obliczu śmierci czy choroby, ale potem dostrzegłam, że to coś niezwykłego, gdyż wprowadza odrobinę nadziei i kolorów do szarego życia. Żarty zmieszane ze łzami i falą nieszczęść nieraz wprawiały mnie w konsternację, ale po ponownym prześledzeniu tekstu i rozmyślaniach nad tą książką, w głowie przeskoczył mi jakiś przełącznik i bardzo polubiłam ten specyficzny humor.


"Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym."


Pewna wolontariuszka wprowadziła sporo kolorów do życia Oskara poprzez częste wizyty, niezwykłe opowieści i szczere rozmowy. Pani Róża stanowiła dla chorego chłopca oparcie. Mógł liczyć na nią w każdym momencie, gdyż jego właśni rodzice byli zbyt tchórzliwi, aby pojawić się u syna, przytulić i okazać czułość. Eric-Emmanuel Schmitt pokazał relację pomiędzy dwiema stronami osób - tych, które ze śmiercią są za pan brat oraz tych, które nie mogą pogodzić się z nieuniknioną stratą bliskiej osoby. Było to zderzenie zupełnie różnych światów, ale koniec końców wyraźne granice starły się ze sobą i zmieniły wszystkim myślenie.

Ta króciutka historia, nosząca miano opowiadania, to dowód na to, że książka nie musi być długa, aby poruszyć czytelnika i dać mu do myślenia. Droga od przedniej okładki do tylnej była tak krótka, że spokojnie zdążycie zapoznać się z tą historią w czterdzieści pięć minut i nic na tym nie stracicie. Uważam, że naprawdę każdy powinien przeczytać "Oskara i Panią Różę" i wyciągnąć z tej historii jakieś wnioski, a doszuka się ich każdy - młody czytelnik będzie współczuł choremu chłopcu i dostrzeże te powierzchowne, natomiast osoba starsza odnajdzie drugie dno, być może doszuka się swojej własnej historii obok Oskara czy przemyśli poważnie swoje życie. Oprócz faktu, że książka ta jest istną kopalnią mądrości, to także cały tekst jest jednym, wielkim cytatem. A wydawać by się mogło, że styl pisarski dopasowany do narracji dziesięcioletniego chłopca będzie totalną porażką.


"Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami. Kryją w sobie tajemnicę. Do każdej odpowiedzi trzeba dodać "być może". Tylko na nieciekawe pytania można udzielić ostatecznych odpowiedzi."


Na sam koniec pozostała jeszcze kwestia religijności chłopca. Oskar był niewierzący, podobnie jak jego rodzice, a sam fakt, że zaczął pisać listy do Boga czy dzięki Pani Róży uwierzył w jego istnienie, to ogromny przełom. Sama nie jestem jakoś bardzo religijną osobą, ale ta książka popchnęła mnie ku temu, aby rozważyć moją słabą teraz wiarę. Nie mogłabym zapomnieć również o przecudownej okładce, która idealnie oddaje cały sens tej książki. Może wydawać się dziwna, ale po przeczytaniu "Oskara i Pani Róży" zrozumiecie, o co chodzi z tym obrazkiem.


"Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić."


Ja osobiście nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co by się stało, gdybym dowiedziała się, że jestem śmiertelnie chora. Wpadłabym w szał, uciekła z domu, płakała ile wlezie? Może nawet gorzej! Podziwiam Oskara oraz wszystkie dzieci z udziału za ich wytrwałość. Podziwiam autora za tak genialne ujęcie tematu śmierci i chorób. Podziwiam Erica-Emmanuela Schmitta za jego niezwykły dar, stworzenie pięknej historii, w której śmiech mieszał się ze łzami. Może ja sama nie zareagowałam na zakończenie tego opowiadania bardzo emocjonalnie i wpierw twierdziłam, że książka ta jest nijaka, ale po kliku dniach zrozumiałam coś naprawdę ważnego: że, tak jak Oskar, trzeba cieszyć się życiem.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Arcydzieło!
Prawie każdy już przeczytał, ale ja stronię od populizmu. A tu taka niespodzianka!
Mała książeczka, nowelka, ale z takim przekazem, ładunkiem emocjonalnym... Atom :-).
Dla czego dziesięcioletni chłopiec nie chce widzieć się z rodzicami, którzy odwiedzają go w szpitalu? To mnie zdziwiło, a stało się tak oczywiste. Pomyślałam też, że dla dzieci świat dorosłych jest nieprzenikniony, tak jak świat terminalnie chorych, inwalidów, osób starczych i na odwrót. Mam na myśli to, że już nie raz zetknęłam się z teorią, że starsi ludzie nie widzą świata młodych, jakby jest t dla nich nieosiągalne do objęcia tego rozumem. I okazuje się, że i chore dzieci są rozumiane tylko wśród tych którzy podobnie są doświadczeni.
Dziecko... Na początku nie mogłam wytrzymać myśli, a gdyby to był mój syn? I Autor zajął się i mną i innym czytelnikiem. Zajął się, zatroszczył każdym Czytelnikiem, o nikim nie zapomniał. Mistrz słowa- tyle o Autorze.
Dzięki tej książce zobaczyłam jak można sobie poradzić z umieraniem. Jaki to trudny temat, a Schmitt nie tylko zabrał się za niego, ale przedstawił w tak wdzięczny sposób. Mądry! Chciałabym, aby każdy kto musi żyć z wyrokiem śmierci ( choroba) przeczytał tą pocieszającą nowelkę. Właśnie! To nowela, aby szybko zapoznać się z metodą 1 dzień to dekada życia człowieka. Piękne...
Spędziłam z tą książka jeden wieczór, wypłakałam dwie paczki chusteczek, pośmiałam się trochę. Pani Róża- oby każdy znalazł swoją...
Mimo tych łez nie jest przygnębiająca. Wzruszyła mnie prawda, filozofia Autora, miłość. Smutne jest niezrozumienie pewnych spraw, brak wiary, a książka daje nadzieję, pociesza, daje przestrzeń na pogodzenie się z tym, z czym uparcie godzić się nie chcemy. Nie warto jednak szamotać się z tym co nieuniknione tylko trzeba to oswoić i ta książka to oswajanie śmierci.
Polecam więc każdemu "śmiertelnikowi". Schmitt daje przykład tego jak pogodzić się z umieraniem dziecka. To taki trudny temat... Dla tego nawet nie odważę się pisać o czym jest fabuła, aby nie zaburzyć przekazu Mistrza. W skrócie Oskar dzięki wolontariuszce Róży- starszej pani, która już nie ma sił przechodzić śmierć z kolejnym podopiecznym, ale robi to po raz ostatni- zaczyna przeżywać ostatnie dni swojego życia jako nastolatek- pierwszy pocałunek, noc z "żoną"... W ekspresowym tempie przeżywa ostatnie dni życia stając się na koniec niezwykle dojrzałym, doświadczonym emocjonalnie, ale już zmęczonym życiem starcem... To też książka tak o nas, o życiu.
niewnikaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Arcydzieło :)
Natawki plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa książka na jeden dzień czytania
hrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015r,52 książki 2016,
Książka bardzo wzruszająca, zmuszająca do refleksji nad własnym życiem i jego sensem. Gorąco polecam!
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Świąteczne wyzwanie 2015,
Piękna i mądra książka, do której lubię wracać. Bawi i wzrusza. Niesamowita i refleksyjna.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Poruszająca powieść o małym śmiertelnie chorym chłopcu. Książka zwraca uwagę na podejście do osób śmiertelnie chorych, którzy poprzez patos jakiego ciągle doświadczają pogłębiają się w smutku a także złości. Po przeczytaniu tej pozycji długo nie potrafiłam sięgnąć po nic innego do przeczytania. Daje do myślenia i polecam każdemu aby przeczytał, ale także i przemyślał jej przekaz.
literatela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna książka. Nie zliczę, ile razy płakałam w czasie czytania tej krótkiej opowieści. Jedna z książek, które po prostu trzeba przeczytać. Gorąco polecam wszystkim. Naprawdę warto.
______________________________
zapraszam na moją skromną stronę z recenzjami:
www.literatela.wordpress.com
mojeksiazki plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Genialna książka, bardzo wzruszająca i przejmująca historia. Szybko się czyta, bardzo wciąga
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie 52 książki 2015,
Krótka,ale niezwykle poruszająca historia o przyjaźni dziesięcioletniego chorego na białaczkę Oskara i wolontariuszki Róży. Między chłopcem a Różą nawiązuje się niezwykle serdeczna więź,dzięki kobiecie chłopiec zaczyna wierzyć w Boga i pisze do niego niezwykle poruszające listy.
Jedyne co mnie raziło to niektóre odważne sformułowania Oskara w stosunku do swoich rodziców. Nie pasuje mi to,żeby dziecko nazywało swoich rodziców "kretynami". Jest to książka, która porusza temat życia, śmierci i wiary. Zawiera wiele życiowych i mądrych cytatów, które mówią,aby jak najlepiej wykorzystać dany czas oraz poruszają istotę cierpienia. Jestem zaskoczona, że autorowi udało się przedstawić trudny i bolesny temat w tak krótkiej formie. Zakończenie chociaż do przywidzenia wbija w fotel i porusza. Na pewno jest to powieść do której wraca się wielokrotnie.
zabieganaczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Po kilkunastu latach wróciłam do ,,Oskara i pani Róży". Dlaczego?

Pewnie dlatego, że jest to literatura dosłowna i tak przejmująca, że trudno przejść obok i się nie zatrzymać. A zatrzymać się warto po to, aby zrozumieć, jak bardzo jesteśmy bezsilni wobec zbliżającego się końca naszego życia, niezależnie czy mamy przed sobą jeszcze 60 lat, czy może 12 dni. Éric-Emmanuel Schmitt udowadnia, że wyrok śmierci nie musi oznaczać tylko rozpaczy i oczekiwania. Wręcz odwrotnie, pokazuje, że wystarczy mądrze zagospodarować czas, aby przeżyć swoje życie w sposób niezwykły, jednocześnie czyniąc je bardziej wartościowym i pięknym.

Gdy czyta się tę krótką książkę pojawiają się typowe ludzkie pytania: dlaczego nowotwór dopadł tak małego chłopca? Dlaczego chemia i przeszczep nie zawsze pomagają? Jak nie pokazać umierającemu chłopcu, że nasze serce łamie się na jego widok?

I tak jak na pierwsze dwa pytania trudno znaleźć jest odpowiedź, tak opowiadanie ,,Oskar i pani Róża" jest doskonałą odpowiedzią na ostatnie. W tym przypadku to pani Róża, a właściwie ciocia Róża, staje się dla małego Oskara taką iskierką i do końca wierną przyjaciółką, przy której nie czuje utraconej nadziei na dalsze życie. To ona jest z nim szczera do bólu i pokazuje mu, jak wiele może zdziałać, mając jedynie 12 dni, jak dobrym może stać się człowiekiem i jak pięknie może swoje życie zapamiętać.

Ten cykl rozmów z Bogiem umierającego Oskara jest historią niezapomnianą, która daje nam szansę zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie wygrać walki ze śmiercią, ale możemy sprawić, że nasze życie będzie głębokie, pełne smaku i po prostu mądrze przemyślane.
karli49 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014 - czytasz jedną książkę tygodniowo,Mam,
fantastyczna
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita, wzruszająca historia o tym, czego tak się wszyscy boimy-o umieraniu. Ciężko jest się pogodzić ze śmiercią, szczególnie, gdy dotyczy dzieci, ale można jej nadać większego znaczenia i sprawić, że ostatnie dni będą magiczne. Bardzo krótka książka opowiadająca o bardzo ważnych rzeczach. Naprawdę warto przeczytać.
surfinia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jeszcze do nich wrócę,Przeczytane,
Dawno temu czytałam tę książkę, ale chętnie do niej wrócę. Wzruszająca, pełna emocji historia.
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Lektura wywołuje u mnie sprzeczne emocje. Mimo mądrych i ciepłych fragmentów: "Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.", coś mnie w niej drażni, irytuje. Niezależnie od tego, że wywołała u mnie skrajne odczucia, polecam!
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura piękna,
Niezwykła książka o przyjaźni śmiertelnie chorego chłopca i wolontariuszki, która tylko dla niego była znaną zapaśniczką mającą niezwykłe przygody. Ukazująca, że nawet w obliczu nieuchronnego najważniejsza jest szczerość i wara. Bo tak naprawdę dziecko nie jest ślepe i głuche i mimo wszystko wie, co się w okół niego dzieje. Książka ta stawia zasadnicze pytanie: czy w trakcie 12 dni można przeżyć całe życie i w jaki sposób można to zrobić?
Wzruszająca opowieść i tym co najistotniejsze: Bogu, miłości i poświęceniu.
Choć tak krótka na trwałe zapisze się w mojej pamięci.
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment

"...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć."

Jestem parę dni po przeczytaniu tej krótkiej, ale niezwykłej książki. I tak siedzę i nadal nie wiem co mogłabym napisać, gdy istnieje już o niej tyle opinii. Mogę stwierdzić (choć zapewne nie będzie to nic odkrywczego), że mimo krótkiej formy jest niezwykle bogata zarówno emocjonalnie, jak i fabularnie.

Eric-Emmanuel Schmitt to urodzony w 1960 roku, francuski dramaturg, eseista, powieściopisarz. Z zawodu jest filozofem. Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Na świecie znany jako twórca teatralny.

"Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie traw wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jak byśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy."

Oskar choruje na raka. Po wyczerpaniu wszystkich metod leczenia, które nie przyniosły pożądanego rezultatu, wiadomo, że dziesięcioletni chłopiec umrze. Jednak nie rozumie tego, potrzebuje rozmowy o tym co będzie. Rodzice chłopca nie umieją z nim poruszyć tak trudnego tematu. Kupują mu zabawki, a po kątach płaczą. Ale jest Pani Róża, która staje się ciocią chłopca. Namawia chłopca by pisał listy do Boga, ale tylko z jedną prośbą dziennie. Dodatkowo proponuje chłopcu by od teraz każdy dzień liczył się jako 10 lat. Dzięki temu Oskar staje się nastolatkiem, następnie wkracza w świat dorosłości, by przeżyć starość. Ciocia Róża ubarwia życie chłopcu opowieściami, jaką była znakomitą zapaśniczką i ile przeciwniczek pokonała, ale nie tylko siłą, a rozumem.

"Z chorobą jest tak jak ze śmiercią. Jest faktem. Nie jest żadną karą".

"Oskar i pani Róża" to krótkie opowiadanie, które opisuje bardzo trudny temat mianowicie śmierci z perspektywy dziecka. Samo w sobie pojęcie śmierci jest trudne, a co mówić w przypadku zaledwie dziesięcioletniego chłopca. Ale to także opowieść o niezwykłej przyjaźni między dzieckiem, a straszą kobietą. Z tej znajomości płyną korzyści dla obojga. Chłopiec powoli zaczyna rozumieć, że zbliża się to co nieuniknione. Stara się przyjąć to co jest mu dane tu i teraz z otwartymi rękami.
Chociaż tematycznie książka jest bardzo poważna autorowi udało się przemycić odrobinę humoru. Język jest prosty, ale po raz kolejny sprawdza się stare porzekadło, że w prostocie tkwi siła. Ponadto książka przepełniona jest różnego rodzaju emocjami: chwilami szczęścia, zagubienia, smutku, refleksji zarówno nad co było, jak i co będzie i można by tak wymieniać bez końca. Tak naprawdę o tej książce nie trzeba nic pisać ją trzeba przeczytać i jestem przekonana, że nie raz. Cóż mogę więcej powiedzieć, nadal czuję w sobie rozdzierający smutek, a zarazem spokój.

Przeczytanie tejże niezwykle wartościowej książki sprawiło, że na pewne tematy patrzę zupełnie inaczej, mimo niecałych 90 stron zadurzyłam się w refleksyjne myśli. Książka również pokazuje, że trzeba się cieszyć z tego co mamy, bo życie to tylko pożyczka, którą trzeba spłacić wobec Boga. Jest to książka, którą trzeba przeczytać w swoim życiu, więc jeśli tego nie zrobiliście koniecznie to uczyńcie.

wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Sięgnęłam po to książkę, którą od dawna chciałam przeczytać. Nasłuchałam się porównań jej do "Małego księcia". Lektura jest rzeczywiście godna uwagi. Niewielka rozmiarami starczy na ledwo godzinę, ale ile można się nauczyć! Wzruszająca, każde słowo wypowiedziane po coś, całość zgrabna z zamysłem. Oskar to chłopiec, który ma raka i wskutek podsłuchania rozmowy dorosłych wie, że umiera. Pani Róża, nazywana przez niego ciocią, jest starszą, samotną kobietą, wolontariuszką. W pewnym sensie oswaja go ze śmiercią zadając mądre pytania, opowiadając anegdoty. Jak się okazuje, to dzięki niemu była żywiołowa, wesoła, znała przypowieści i... była zapaśniczką. O co chodzi? Odpowiedzi znajdziecie w książce. Piękna książka, kwintesencja mądrości o życiu i śmierci, bo przecież śmierć jest nieodłącznym elementem naszej ziemskiej wędrówki.
kinguszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z tych książek której się nigdy nie zapomina... Jak ją skończyłam czytać to nie wiedziałam co ze swoim życiem zrobić...

Mały chłopiec- Oskar - chory na raka. Zostało mu kilka dni życia. Jednak podczas tych kilku dni poznał cały sens życia. A przede wszystkim poznał Boga.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_do kupienia,
Książka niezwykle wzruszająca. Wiele o niej słyszałam, ale dopiero wczoraj ją przeczytałam. Jestem chyba za wrażliwa na takie książki, bo płakałam rzewnymi łzami. "Oskar i Pani Róża" to bardzo wzruszająca opowieść- o miłości, śmierci, poświęceniu. Mimo tego, że główny bohater jest chory na białaczkę jego listy do Boga są przepełniona radością i to najbardziej doceniam w tej postaci. Krótka książka, wręcz na godzinę, ale bardzo refleksyjna i pełna emocji. Polecam serdecznie .
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna, wzruszająca opowieść. Tą książkę koniecznie trzeba przeczytać.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Wspaniała książka porównywana przez wielu do książki "Mały książe" napisana w formie krótkich listów do Boga. Oskar jest chory na raka, w pogodzeniu się mu z tym faktem oraz z faktem że nie wyzdrowieje pomaga mu wolontariuszka Pani Róża która opowiada mu zmyślone historyjki.
slk plusminus Linia koment
Przeczytane:2002-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
najbardziej chyba znana książka Erica-Emmanuela Schmitta
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytałam ją kilka razy w dość dużych odstępach czasowych i za każdym razem skłaniała mnie do innych przemyśleń. Bardzo fajnie napisana - refleksyjna. Bardzo duża wiara małego, mądrego chłopca.
ot plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Ebooki,
Pierwsza książka, którą przeczytałam na czytniku e-booków.
Czyta się szybko. Porównanie do 'Małego Księcia' być może jest uzasadnione. Myślę, że moje oczekiwania wobec tej książki były zbyt wysokie (czytałam wcześniej wiele pochlebnych opinii). Cieszę się, że przeczytałam, ale nie wstrząsnęła mną, ani nie czuję, żeby moje życie było przez to odmienione. Wydaje mi się nawet, że może zawyżam ocenę, bo zwykle mimowolnie tak robię, kiedy czytam o chorych/nieszczęśliwych dzieciach.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie- powieści obyczajowe,
O książce "Oskar i pani Róża" Schmitta wiele się mówiło. Gdy postanowiłam ją wypożyczyć zaskoczyła mnie objętość. Malutka, niepozorna książeczka. Jednak w środku wyczytać można dużo.
Poznajemy Oskara, który jest chory na białaczkę. Szpitalne przyjaźnie, doktorzy i... pani Róża. Trudno jest żyć ze świadomością śmierci. Chyba, chyba, że... Czy można przeżyć wszystko w dwanaście dni?
Zmuszającą do refleksji powieść Schmitta polecam wszystkim. Napisana przestępnym językiem trafia i do młodszych, i starszych Czytelników.
owuwu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Aż dziwne, że odkryłam ją w tym roku.
Płakałam przez całą książkę. Historia chłopca umierającego na białaczkę. Pani Róża jest wolontariuszką, która odwiedza Oskara w szpitalu.
Chłopak dzięki niej odkrywa Boga i pisze do niego listy.
Białaczka jak to białaczka, wredna choroba, która wygrywa z małym pacjentem.
Wielka była wiara tego małego chłopca.
zielona plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zawsze się dziwię, kiedy ktoś mi mówi, że nie czytał "Oskara i pani Róży". No jak? Niemożliwość. To tylko kilka stron. Można przeczytać w poczekalni u lekarza, a rzecz jest tak wspaniała, że nie wyobrażam sobie, żeby nie znaleźć tej chwilki czasu. Dzieci chore na nowotwory, umierające i ich proste dziecięce postrzeganie zagadnienia śmierci, życia, Boga. Dziecięce podchodzenie do pozostałego im życia rozbraja i rozbawia, ale też przemyca prawdy najważniejsze, rozczula, wzrusza. Uczy kochać życie, które mamy, a którego nie doceniamy. Książka do uśmiechu i do łez, czyli coś w każdym słowie - dla mnie.
Pyza07 plusminus Linia koment
Niech każdy kto nie miał styczności z ,, Oskarem i Panią Różą'' podniesie rękę wysoko ku górze. Tych rąk jest niewiele, prawda? Zwolennicy ,,Małego Księcia'' Antoine de Saint-Exupéry'ego z pewnością już dawno chwycili po lekturę, gdyż obie te powieści napisane są w prosty, aczkolwiek pouczający i poruszający sposób.
Autor serwuje nam sporą dawkę uczuć w kilkudziesięciu stronach- zaledwie 70. Powieść opowiada o śmierci- trudnej, niewytłumaczalnej i niesprawiedliwej, czyli dotyczącej dziecka. Małego bezbronnego chłopca- Oskara, który w ostatnich dniach swojego życia poznaje Panią Różę, starszą osobę, która w przeszłości była zapaśniczką. Kobieta pomaga oswoić się ze śmiercią chłopca, jego rodzicom i samemu Oskarowi, któremu poleca pisać codziennie list do Boga. Chłopiec przeżywa metaforyczne 10 lat w ciągu jednego dnia.
Dzięki książce patrzymy na świat przez pryzmat małego Oskara, który cieszy się każdą najmniejszą chwilą, gdyż ma ich tak niewiele. Na naszych oczach poznaje Boga, którego traktuje raczej jak starego kumpla, a nie jak Boga Ojca Najwyższego.

,,Szanowny Panie Boże,
Na imię mi Oskar, mam dziesięć lat, podpaliłem psa, kota,
mieszkanie (zdaje się nawet, że upiekłem złote rybki) i to jest
pierwszy list, który do Ciebie wysyłam, bo jak dotąd, z powodu
nauki, nie miałem czasu..''

Myślę, że każdy z nas- ludzi, boi się śmierci. Dlatego tak trudno jest nam patrzeć na śmierć małego dziecka, które przecież ma przed sobą całe życie- teoretycznie. Powieść pozwala nabrać dystansu do takich sytuacji i pogodzić się z tym, że to przecież nic złego.
Książkę bezwarunkowo polecam każdemu. Osobiście sięgam po nią w chwilach słabości, aby mały Oskar dodał mi sił i uświadomił mi, że życie to cudowny dar. Paradoksalnie powieść dodaje mi otuchy, gdyż dostrzegam wartość każdej najmniejszej rzeczy i świadomość znikomości i kruchości życia, której nie dostrzegamy. Czasem poprzez zwykłe zabieganie, ale zazwyczaj udajemy, że ''nas to po prostu nie dotyczy''. Lecz jesteśmy tylko ludźmi, a zwykli ludzie tak już mają- umierają, gdy skończy się ich życiowa ścieżka.
Apeluję: bezkonkurencyjnie wzruszająca powieść, przy której nie obejdzie się bez łez, więc musimy zaopatrzyć się z chusteczki. Chociaż jednocześnie ostrzegam.. Po przeczytaniu nic nie będzie już takie samo.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Szpital domem, 10 lat - szmat czasu, a tu trzeba odejść... A jednak Oskar- bo o Nim mowa- znajduje niczym Mały Książe- Różę, Przyjaciółkę, Powierniczkę, Drogowskaz, Zapaśniczkę, Podporę, Pomysłodawczynię pisania listów do Boga oraz zabawy polegającym na tym, że jeden dzień to dziesięć lat jego życia
Lekkość
Humor
Emocje
Nie można przejść obok tak znamiennej pozycji książkowej.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2003-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
"Oskar i pani Róża" to krótka opowieść o chłopcu chorym na białaczkę i jego pielęgniarce. Nie powinno się pisać więcej o fabule, bo jedno dodatkowe zdanie - i opowie się całą treść. A książkę trzeba przeczytać samemu. Zdanie po zdaniu, słowo po słowie. Czytelnik od początku wie, jak opowieść się skończy i przygotowuje się na to przez kilkadziesiąt stron. Czyta się ją spokojnie, z zaciekawieniem. Zbliżając się do końca naszła mnie refleksja, iż może zbyt delikatnie przedstawiona jest ta historia, bo tak bezemocjonalnie. O to pewnie chodziło, bowiem chwilę po doczytaniu ostatniego słowa i jej zamknięciu, poszarpała mi serce - wybuch moich emocji był zaskakująco mocny.
Nawet w tej chwili na jej wspomnienie - ściska w gardle.
Karmelek3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna i zarazem bardzo piękna, i wzruszająca książka.
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Przepiękna historia "Jajogłowego" i cioci Róży, która niesie za sobą piękne przesłanie "codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy'. Historia chłopca, który umierając cieszy się każdą chwilą swojego życia - 1 dzień to 10 lat życia - przez ten czas poznaje wszystkie radości i smutki przypisane życiu. Spotyka swą "niebieską" miłość, poznaje przyjaciół, a co najważniejsze poznaje Boga i potrafi z nim rozmawiać. Wzruszająca historia opisana w formie listów Oskara do Pana Boga
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Z pewnością muszę się do niej dobrać
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-10, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka opowiada o dziesięcioletnim Oskarze, który choruje na białaczkę. Jego domem stał się szpital. Tam też poznaje panią Różę, która zostaje jego przyjaciółką. Kobieta wspiera go i namawia go do pisania listów do Boga. Proponuje mu też zabawę, która polegała na tym, że jeden dzień to dziesięć lat jego życia.

tematy chorób nie są łatwe. Ta maleńka objętościowo książka zawiera taki ładunek emocji, że na końcu nie wytrzymałam i się popłakałam. Mimo takiej tematyki książka jest napisana lekko i przede wszystkim z humorem. To po prostu trzeba przeczytać!
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka opowiadająca o wielkości małego chorego chłopca, od którego wielu dorosłych mogłoby brać przykład, jak przeżyć życie. Podczas gdy Oskar ma dane kilka dni do odejścia w bólu i cierpieniu.
Wspaniała lektura
RattyAdalan plusminus Linia koment
Na półkach:
zgadzam się
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa książka
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
agulka315 Linia koment
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
natalia2412 Linia koment
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
al-ks Linia koment
Przeczytane:2016-07-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,♦ Najcudowniejsze ♦,E-book,
PatrycjaSienkows Linia koment
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2016-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,Lektury szkolne,Ukochane lektury,Z biblioteki,
Agniesius Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
ginewra Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,przeczytane,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2013-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:2000-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
wrobel Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2008-11-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
BoRoWiK Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Caroline_0 Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kornimon Linia koment
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
sylwia1234567 Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytam 52 książki w 2015 roku ,
wera_2002 Linia koment
Przeczytane:2011-09-20, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Na półkach: Przeczytałem,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2015-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wypożyczone (2015),
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2012-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Fretka Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
baddieanna Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-07, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-08-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
aska19946 Linia koment
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zaczarowana1 Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Na półkach: Przeczytałem,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Tamarka Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2007-11-21, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2010-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mateuszk Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2010-04-15, Na półkach: Przeczytałem,
patita1990 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2005-05-05, Na półkach: Przeczytałem,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2012-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
hegemo Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,2013 i wcześniej,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Na półkach: Przeczytałem,
Karola28 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2012,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2011-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2012-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2010-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2008-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
faraboveclouds Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2010-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,głośne tytuły i arcydzieła,
famefatale Linia koment
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Accole Linia koment
Przeczytane:2012-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Faustyna Linia koment
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2016,dramaty, opowiadania,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2005-01-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
janmega Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
majaphoto Linia koment
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
response Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Na półkach: Przeczytałem,
oszosz Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
inspired7 Linia koment
Przeczytane:2012-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Natalia_Katarzyn Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów