Ostatni bus do Coffeeville. Zabawna opowieść o smutnych sprawach

(…) Wiem tylko, że gdyby Marsha mnie o to poprosiła, powiedziałbym: „nie”. Zostałbym z nią, byłbym za każde skinienie, ale nie zabiłbym jej. Jak mógłbym to zrobić? Ona jest miłością mojego życia.

- Zrobiłbyś to, ponieważ jest miłością twojego życia – powiedział Doktorek cicho i obaj zamilkli na chwilę.

Miłość i przyjaźń raz spotkane na własnej drodze warto zaprosić do siebie i pozwolić im zamieszkać na długo, a najlepiej na stałe, bo człowiek pozbawiany tych emocji jest pusty i jakby poza życiem. To właśnie one nadają sens każdemu dniu, każdej chwili, każdemu przedsięwzięciu i motywują, by zrobić krok dalej, pomimo przeciwieństw.

Troje przyjaciół w latach 60-tych XX wieku walczyło z segregacją rasową, która zdominowała Amerykę. Sprzeciwiali się stereotypowemu myśleniu o Afroamerykanach. I pomimo dzielących ich różnic społecznych, rasowych i płci, byli dla siebie najbliżsi. Dwoje z nich, Nancy i Gene’a, zwanego Doktorkiem, połączyła pierwsza miłość oraz obietnica. Nancy, obciążona genetycznie alzheimerem, powierzyła Doktorkowi swoje życie i wypełnienie ostatniej woli, którą było godne odejście zanim choroba zupełnie nią zawładnie. Z różnych względów drogi tych trojga rozchodzą się, by zetknąć się ponownie po 50 latach. Stan zdrowia Nancy pogarsza się, więc to najwyższy czas, aby spełnić obietnicę daną przed laty. Wraz z dawnym przyjacielem Bobem, Jackiem - synem chrzestnym Doktorka oraz osieroconym chłopcem Erikiem wyruszają w szaloną podróż skradzionym autobusem do Coffeeville, miejsca, skąd pochodzi Nancy. Ta podróż przyniesie każdemu z nich bardzo wiele odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące przyjaźni, miłości, człowieczeństwa, religii i Boga.

Kiedy w jednej książce spotykają się tak poważne tematy jak eutanazja oraz jej zasadność i moralna zgoda na nią czy też wiara i Bóg, to doskonałą równoważnią zdaje się być poczucie humoru, które od początku do końca nie opuszcza bohaterów powieści. Choroba, która bierze we władanie umysł, zmieniając już na zawsze człowieka, odbiera mu jego własne życie i zastępuje innym. Nagłe osierocenie i splot niefortunnych wydarzeń potrafią małego człowieka popchnąć do czynów, o które sam by siebie nie podejrzewał. Dramatyczne wydarzenia w życiu osobistym dopingują do działań, które z pozoru mogą przypominać załamanie nerwowe, a są uwolnieniem od niechcianych i destrukcyjnych więzów. W tych trudnych i przesyconych smutkiem historiach receptą na zaczerpnięcie oddechu jest groteskowy humor, fantastycznie rozładowujący napięcie i opanowujący wzbierające częstokroć wzruszenie.

Szczegółowe opisy życiorysów każdego z piątki przyjaciół pozwoliły na dogłębne poznanie ich jako ludzi, ale i na poznanie miejsca jednostki w kraju, jakim były kiedyś i są obecnie Stany Zjednoczone. Ile wart jest obywatel, czy w państwie tak bardzo demokratycznym można znaleźć poszanowanie dla wolnej woli człowieka, religijności, dla różnic kulturowych i rasowych? J. Paul Henderson podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania, zabierając nas w podróż z Hershey przez Górę o Trzech Szczytach, Buena Vistę, Cranford, Nashville, Memphis i dom Elvisa Presleya, aż do Coffeeville, pozostawiając czytelnika z własnymi przemyśleniami i bogatszego w doświadczenia i wyobrażenie o przepięknych miejscach, które bohaterowie oglądali przez okna kradzionego autobusu Paula McCartney'a.

Informacje dodatkowe o Ostatni bus do Coffeeville. Zabawna opowieść o smutnych sprawach:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-02-23
Dodał/a opinię: Natalia Nowak-Lewandowska

Zobacz opinie o książce Ostatni bus do Coffeeville. Zabawna opowieść o smutnych sprawach

Kup książkę Ostatni bus do Coffeeville. Zabawna opowieść o smutnych sprawach