Opis ksiązki

Kup Teraz

Ostatni dzień roku

Ocena ( 12 osób )
4.9
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788328701809
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:izabela81
Dodał/a opinię:AmaiaSalamanca5
Recenzja - Ostatni dzień roku
Muszę przyznać że dzięki Waszemu wyzwaniu(i mojemu też)postanowiłam sięgać więcej po polskich autorów.Bo przyznaję że pod tym względem byłam trochę antypolska.Kilka razy się sparzyłam na polskich autorach i na długo ich porzuciłam.Ale teraz nadrabiam straty.Kolejna polska autorka to Katarzyna Misiołek.Napisała wspaniałą książkę pt Ostatni dzień roku,i bynajmniej nie jest to książka radosna,bo opowiada co dzieje się w rodzinie,gdy przepada bez wieści najbliższy jej członek.Monika znika bez śladu,a życie jej rodziny wywraca się do góry nogami.Trwają działania policji,rozwieszanie plakatów,szukanie,apele i zastanawianie się co się stało.A życie rodziny musi trwać nadal.Wielu ludzi znika z własnej woli,i pewnie nie zastanawia się co czują najbliżsi.Myślę że wielu nastoletnich uciekinierów (i nie tylko)powinno przeczytać tę książkę,zanim przyjdzie im na myśl ucieczka. Uniknęlibyśmy może wielu rodzinnych dramatów....
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AmaiaSalamanca5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Przeczytane w 2016,
Muszę przyznać że dzięki Waszemu wyzwaniu(i mojemu też)postanowiłam sięgać więcej po polskich autorów.Bo przyznaję że pod tym względem byłam trochę antypolska.Kilka razy się sparzyłam na polskich autorach i na długo ich porzuciłam.Ale teraz nadrabiam straty.Kolejna polska autorka to Katarzyna Misiołek.Napisała wspaniałą książkę pt Ostatni dzień roku,i bynajmniej nie jest to książka radosna,bo opowiada co dzieje się w rodzinie,gdy przepada bez wieści najbliższy jej członek.Monika znika bez śladu,a życie jej rodziny wywraca się do góry nogami.Trwają działania policji,rozwieszanie plakatów,szukanie,apele i zastanawianie się co się stało.A życie rodziny musi trwać nadal.Wielu ludzi znika z własnej woli,i pewnie nie zastanawia się co czują najbliżsi.Myślę że wielu nastoletnich uciekinierów (i nie tylko)powinno przeczytać tę książkę,zanim przyjdzie im na myśl ucieczka. Uniknęlibyśmy może wielu rodzinnych dramatów....
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Lublin,
Trzymający w napięciu dramat, w którym wiele się dzieje, jednak nie można zaliczyć książki do suspensu, mimo starań Autorki.
Zawiodłam się na stylu tak utytułowanej różnymi dyplomami osoby. Spodziewałam się większego kunsztu.
Książka jest mocno przygnębiająca i okładka jest wysoce myląca.
Samo poprowadzenie również nie spodobało mi się ze względu na przewidywalność. Spodziewałam się co róż to nowych pomyłek i niepowodzeń. Finał z resztą dowiódł, że nie należało skupiać się na tym co stało się z Moniką- bo tego się dokładnie i tak nie dowiemy.
Polecam lubującym się w smutnych lekturach pisanych prosto. Autorka zwróciła szczególną uwagę na to co działo się w rodzinie zaginionej.
Magnolia044 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Mam,

,,Niewiedza jest gorsza od najgorszej prawdy (...)" str. 417Monika wiedzie spokojne i poukładane życie. Ma kochającego męża Jakuba, pracę, która sprawia jej przyjemność, i dużo młodszą siostrę Magdę, z którą widują się w miarę możliwości jak najczęściej. W sylwestrowe popołudnie Monika wychodzi z domu zabierając ze sobą jedynie klucze od mieszkania i portfel, od tej chwili słuch po niej ginie. Magda szykuje się na sylwestrową imprezę, kiedy w jej progu staje załamany Kuba, twierdząc, że Monika zniknęła. Zaczynają szukać w szpitalach, jednak niczego się nie dowiadują. Magda całkowicie się rozsypuje i nie może pojąć co takiego stało się z siostrą. Utrata Moniki ma na nią ogromny wpływ, na jej zachowaniem oraz stosunek do innych. Upływają dni, tygodnie później lata, a Monika nadal się nie odnajduje, ale również nie znaleziono jej ciała coby świadczyło o jej śmierci.


 


,,Ból był ostatnio moim najwierniejszym towarzyszem i tylko kiedy dusza płakała nad moim spapranym życiem, nie myślałam o Monice, która być może gdzieś tam..." str. 132


 


Niech ta okładka Was nie zmyli, piękna, przybliżająca klimaty świąteczne, a w środku tak poruszająca opowieść o odsłonach rodzinnego dramatu. Fabuła książki jest nadzwyczaj ciekawa i prawdę powiedziawszy jest bardzo życiowa, bowiem każdemu może się przytrafić, to co spotkało Monikę, bądź można stanąć na miejscu Magdy, która każdego dnia czeka na jakąkolwiek informację o siostrze, nie wie co się z nią dzieje, i ciągle ma nadzieję, że w końcu się odnajdzie cała i zdrowa. Bohaterowie są bardzo dokładnie nakreśleni, w szczególności Magda, dlatego, że cała historia przedstawiona jest z jej punktu widzenia.


 


,,Czy mam prawo do szczęścia, podczas gdy Monika..." str. 127


 


W książce przede wszystkim zostały przedstawione przeżycia członków rodziny zaginionej kobiety, męża, siostry i rodziców. Magda robi wszystko by być nieszczęśliwą, dla niej jest to swego rodzaju kara, tłumaczy to tym, że skoro nie wie co się dzieje z siostrą, która być może cierpi albo nie żyje, to ona nie zasłużyła na szczęście. Rodzice zamykają się w sobie i przeżywają stratę po swojemu, matka jeździ po jasnowidzach, natomiast ojciec twierdzi, że córka już nie wróci, przez co w domu dochodzi do ciągłych kłótni.


 


,,Miłość mężowska z pewnością różni się od siostrzanej, ale czy smutek można wymierzyć na jakiejś skali rozpaczy?" str. 51


 


Autorka podjęła się trudnego tematu i sądzę, że sobie z mim całkiem dobrze poradziła. Doskonale zobrazowała, to co dzieje się z bliskimi po stracie córki, siostry, żony. Wbrew pozorom nie jest to książka o zaginionej Monice, ale o zmaganiach jej bliskich, a w szczególności Magdy, która poszukuje zaginionej siostry. Praktycznie każdego dnia słyszymy w wiadomościach, że zaginęła jakaś osoba dlatego jest, to temat powszechnie znany.


 


,,Płakałam wtulona w poduszkę, którą wyhaftowała dla Moniki babcia, i bezgłośnie modliłam się o cud. Niech się znajdzie żywa, niech nawet znajdzie się martwa, byle się znalazła." str. 119


 


Misiołek wtrąciła również temat sekty z okolic Ełku, której członkowie nazywają się Piewcami nowego świata, mieszkają w spartańskich warunkach, tam również Magda wraz z Kubą pojechali sprawdzić czy przypadkiem nie znajdą Moniki. Kuba dodatkowo pojechał zagranicę do Hamburga w poszukiwaniu żony w nocnych klubach. Napomknięte jest również o poronieniu, próbie samobójstwa. Czy bliscy mają prawo do szczęścia, kiedy córka/siostra/żona zaginęła bez śladu?


 


,,Ile jeszcze będę się karać za to, że to właśnie ona, a nie ja zniknęłam?" str. 329


 


Myślę, że Ostatni dzień roku tak jak i inne książki znajdzie swoich zwolenników i osoby którym wątek nie przypadnie do gustu. Pomimo bolesnego tematu i dosyć smutnej fabuły mnie osobiście książka się podobała, przerzucałam kartki, by jak najszybciej dowiedzieć się czy ostatecznie bohaterka się odnajdzie. Po tym co otrzymałam jestem usatysfakcjonowana. Nie jest to lekka lektura, ale czyta się ja dobrze, pomaga w tym przystępny język. Jest to bardzo dobra książka od której ciężko jest się oderwać. Polecam ją osobom, które lubią życiowe historie. Polecam. 


 

ksiazkomania plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Recenzenckie,x52 książki 2015,

Walka ze stratą.


Prawie codziennie słyszymy o zaginięciach. Ludzie zostają uprowadzani, mordowani, znikają bez śladu, uciekają. Co czuje wtedy rodzina, najbliżsi? Jak radzą sobie z tą niewiadomą? Katarzyna Misiołek porusza ten trudny temat. ,,Ostatni dzień roku" to bolesna walka ze stratą i radzeniem sobie z niepewnością jaka bierze w swoje macki najbliższych Moniki, która w Sylwestra znika bez śladu.


,,Czułam się tak, jakbym rozpadła się na tysiąc drobnych kawałków, każdego dnia nadaremnie usiłując zebrać je wszystkie do kupy. Problem polegał na tym, że zawsze, kiedy już myślałam, że najgorsze minęło, kompletnie się rozsypywałam..."


Sylwester każdemu kojarzy się z dobrą zabawą, jednak ten pamiętny Sylwester Magda zapamięta na zawsze - jej siostra Monika znika bez śladu. Magda wraz z najbliższymi rozpoczynają poszukiwania, zgłaszają zaginięcie na policję. Nikt nie umiem im pomóc - detektywi, jasnowidze, informatorzy - wszyscy okazują się bezsilni. Jak radzić sobie ze stratą, z niepewnością? Magda każe siebie za to, co spotkało jej siostrę. Uważa, że nie może jej spotkać nic dobrego, że nie ma prawa do szczęścia i miłości. Rzuca studia, zrywa ze swoim chłopakiem, godzi się na przypadkowy sex z obcymi mężczyznami. Wszystko, by czuła się źle, zbrukana, nieszczęśliwa. Czy jej siostra żyje? Czy Monika się odnajdzie?


,,Świat jest urządzony na zasadzie brutalnego kontrastu - piękno zderza się z najohydniejszą brzydotą, okrucieństwo z miłosierdziem, dramat z banalną farsą."


Książka opisuje radzenie sobie ze stratą bliskiej osoby. Nie chodzi o śmierć i żałobę, ale o coś gorszego. Bo wiadomo, że czas leczy rany i w  końcu każdy kiedyś kończy opłakiwanie zmarłego. A co, gdy ktoś bliski zaginie, nie ma o nim żadnych wieści. Ta niepewność, brak informacji, te ciągłe myśli piętrzące się w głowie. To gorsze niż żałoba. Nie wiedzieć, co dzieje się z bliską osobą, czy żyje, czy uciekła, czy ją porwano... Nikomu nie życzę takiej sytuacji. Autorka przedstawia taką właśnie historię pisaną z punktu widzenia siostry zaginionej. Wychodzą na jaw różne tajemnice. Każdy bliski radzi sobie inaczej w tej trudnej sytuacji. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata, a dziura w sercu nie maleje, nie zabliźnia się rana. W tym przypadku czas nie leczy ran, lecz trzeba w jakiś sposób się przystosować do życia bez zaginionej osoby.


,,Ostatni dzień roku" to książka, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Muszę się przyznać, że byłam nastawiona nieco sceptycznie do tej lektury. Jednak już od pierwszych stron zaciekawiła mnie tak bardzo, że nie umiałam jej odłożyć choćby na chwilę. Książka jest przepełniona emocjami, które przeżywamy razem z bohaterami podczas czytania. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, co czuje główna bohaterka i reszta bliskich osób zaginionej Moniki, jednak autorka doskonale oddaje klimat i wręcz czujemy, że jesteśmy w centrum wydarzeń.


,,Świat przypomina teatr, na którego deskach jednocześnie rozgrywają się i dramat, i komedia."


Pomysł na książę jest ciekawy i wręcz idealny na scenariusz filmowy. Książka oddaje prawdziwe życie, prawdziwą historię, bo zaginięcia zdarzają się bardzo często. Cieszę się, że coraz więcej pisarzy opisuje w swoich powieściach trudne tematy, które dosięgają nas codziennie. Autorka zadbała o każdy szczegół. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, nie mają w sobie nic drażniącego. Każdy przeżywa stratę na swój sposób. Bezsilność jaką czują bohaterowie jest tak dobrze oddana, że przeżywamy ją razem z nimi. Autorka doskonale pokazała ten stan zawieszenia w teraźniejszości, kiedy cały świat pędzi do przodu. Dla bliskich Moniki czas się zatrzymał i pozostają w swoim smutnym, popapranym i przepełnionym żalem świecie.


Książę czyta się szybko i przyjemnie, mimo iż porusza przygnębiający temat. Opisać coś tak trudnego i smutnego, w sposób by czytelnik nie mógł się oderwać od czytania, na pewno nie jest łatwo. Katarzyna Misiołek zdała ten egzamin celująco i tym samym mogę dumnie powiedzieć, że mamy dobrych, bardzo dobrych polskich pisarzy i powinniśmy częściej sięgać po literaturę rodaków. ,,Ostatni dzień roku" polecam każdemu, bo jest to książka, którą warto przeczytać i mieć na swojej półce.

papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Niech nikogo nie zmyli piękna okładka! Na stronach, które znajdują się pomiędzy nią, kryje się emocjonalny rollercoaster. Autorka stawia swoich bohaterów wobec wielkiej tragedii i pokazuje, w jaki sposób ludzie starają się żyć mimo wszystko i radzić ze swoimi emocjami.

Magda wybiera się z chłopakiem na zabawę sylwestrową, gdy dostaje wiadomość, że zaginęła jej starsza siostra. Od tego momentu życie dziewczyny i jej najbliższych staje na głowie. Można by rzec, że żyją w zawieszeniu, że pomimo upływającego czasu ich życie zatrzymało się. Najbliżsi zaginionej próbują odnaleźć się w nowej dla nich sytuacji, co niejednokrotnie jest trudne. Nie potrafią ze sobą rozmawiać, często przebywanie w jednym pomieszczeniu jest dla nich nie do zniesienia. Każda rozmowa, każda sytuacja, każdy przedmiot przywołuje wspomnienie zaginionej Moniki.

Autorka uświadamia nam, że obok nas mogą żyć ludzie, którzy borykają się z takimi problemami, wreszcie, że zaginięcia mogą dotyczyć każdego z nas. Ukazuje nam, nie tylko tragiczną sytuację rodzin, które poszukują swoich najbliższych, ale również znajomych, sąsiadów i przyjaciół, którzy często odwracają się, bo nie potrafią rozmawiać o zaistniałej sytuacji.
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
W noc sylwestrową Monika wychodzi na chwilę z domu po zakupy, a następnie znika bez śladu. Kobieta była w szczęśliwym małżeństwie, miała dobrą pracę oraz mnóstwo przyjaciół. Jej zrozpaczony mąż Kuba nie jest w stanie pojąć, jak można tak nagle przepaść bez wieści. Musiało wydarzyć się coś strasznego. Rozpoczynają się poszukiwania kobiety przez policję, prywatnych detektywów oraz całą rodzinę. Czy Monika została porwana? A może zdecydowała się uciec? Na jaw zaczynają wychodzić coraz to nowsze fakty oraz tajemnice rodzinne. Rodzina próbuje nie tracić nadziei i za wszelką cenę nie ustaje w poszukiwaniach. Jednak mijają dni, tygodnie oraz miesiące, a po Monice nie ma śladu...

,,Niewiedza jest gorsza od najgorszej prawdy [...]"

Magda, młodsza siostra Moniki właśnie przygotowywała się na imprezę sylwestrową, gdy dowiedziała się o jej zaginięciu. W jednej chwili cały jej świat stanął na głowie i wszystko inne przestało mieć znaczenie. Po tym wszystkim Magda nie była już w stanie wieść życie takie jak dawniej. Dziewczyna rzuciła swoje studia, zerwała z chłopakiem Bartkiem oraz unikała wszystkich swoich znajomych. Kobieta ma wrażenie, jakby całe jej szczęście zniknęło w chwili zaginięcia Moniki. Każdy jej dzień przepełniony jest bólem oraz rozpaczą. I choć bardzo stara się wierzyć w to, że jej siostra nadal żyje, to jednak przerażające myśli oraz sny nie ustają.

,,Ból był ostatnio moim najwierniejszym towarzyszem i tylko kiedy dusza płakała nad moim spapranym życiem, nie myślałam o Monice, która być może gdzieś tam..."

Każdy z rodziny radzi sobie zupełnie inaczej ze stratą. To nieustanne czekanie na jakąkolwiek wiadomość na temat Moniki wszystkich powoli wykańcza. Jak długo będzie to jeszcze trwało? Czy jest jakakolwiek szansa na to, że kobieta po tylu miesiącach może nadal żyć? Magda dowiaduje się, że jej siostra nie zawsze była z nią szczera oraz że zmagała się z wieloma problemami. Kuba zdradza kobiecie pewną tajemnicę, która może rzucić zupełnie inne światło na całą sprawę. Choć Magda próbuje poradzić sobie z nową sytuacją, to jednak z każdym następnym dniem zaczyna coraz bardziej tracić kontrolę nad swoim życiem. Czy kobiecie uda się odnaleźć siostrę? Co tak naprawdę stało się z Moniką?

,,Najgorsza jest nieświadomość jej losu. Zniosłabym lepiej chyba wszystko inne - jej śmierć, chorobę psychiczną, dobrowolną ucieczkę, ale myśl, że być może nadal ktoś gdzieś ją przetrzymuje, a ja żyję, jedząc, śmiejąc się, kochając... Ta myśl wydaje mi się najbardziej upiorna, dobija mnie za każdym razem, kiedy wspominam siostrę."

Często słyszymy w telewizji o zaginięciach młodych kobiet, które nagle przepadają bez żadnego śladu. Jednak co tak naprawdę się z nimi dzieje? I co przeżywają ich najbliżsi? Autorka poruszyła niezwykle trudny temat i stworzyła niezwykle wzruszającą, jak i zarazem wstrząsającą historię. Czasami lepiej chyba poznać najgorsze wieści, niż przez lata żyć w ciągłej niepewności i chwytać się każdej, nawet najmniejszej informacji. Wielu ludzi próbuje skorzystać na cierpieniu rodziny Moniki i wyłudzają od nich pieniądze, podając fałszywe informacje. To naprawdę przerażające, że niektórzy ludzie są zdolni do takich rzeczy.

Ta książka to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Historia Moniki do głębi porusza czytelnikiem oraz zmusza go do refleksji. Wraz z główną bohaterką przeżywamy chwile smutku, zwątpienia oraz nadziei. Nadal czuję się trochę rozbita po przeczytaniu tej książki i próbuję się pozbierać. Autorka skupia się bardziej na psychologicznej stronie tej historii, chociaż zdarzały się chwile, gdy szybciej zabiło mi serce. Najbardziej podobała mi się chyba prawdziwość tej książki. Bohaterowie wydają się bardzo autentyczni i nie są w żaden sposób idealizowani. Od tej pozycji bije realność, która chwilami aż przerażała. Jestem pewna, że to nie jest ostatnia książka tej autorki, jaką przeczytałam. ,,Ostatni dzień roku" polecam naprawdę wszystkim! :))
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Autorka napisała bardzo dobrą książkę o tym, że czasami miłość w rodzinie nie wystarcza, by przeżyć wiele lat w szczęściu. Czasem wystarczy chwila, ułamek sekundy w najmniej spodziewanym czasie i życie wielu osób wali się w gruzy. Tak mało trzeba, by ktoś wyszedł z domu i przepadł bez wieści. "Ostatni dzień roku" to świetne studium zachowań ludzi w takiej sytuacji - im więcej osób, tym więcej różnorodnych zachowań, reakcji, potrzeb, myśli i pragnień. Katarzyna Misiołek na przykładzie tej rodziny świetnie pokazała, że każdy nasz krok w życiu musi być przemyślany, że zawsze mamy wybór sięgając po coś, czego nie powinniśmy dotykać; robiąc coś, czego możemy żałować. Nawet jeśli kierujemy się intuicją i ruszamy przed siebie, bez planu to trzeba uważać na sytuacje, które mogą nam się przydarzyć. Bo czasami będzie to spotkanie miłości czy znalezienie nowej pracy, jednak czasem będzie to ból, strach i poniżenie.

Powieść długo trzyma czytelnika w niepewności co do losów Moniki. Nie mam w zwyczaju zaczynania lektury od końca, więc i tym razem delektowałam się kolejnymi stronicami, nie wiedząc jak ta historia się zakończy. Oczywiście nie zdradzę Wam czy Monika się odnalazła czy nie, ale przyznaję, że dobrze mi się książkę czytało. Mimo, że czasami wydarzenia mnie denerwowały, zachowanie bohaterów irytowało, to wszystko składało się na coraz wyższe ciśnienie i jeszcze większą chęć poznania zakończenia.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/10/katarzyna-misioek-ostatni-dzien-roku.html
Poziomka Linia koment
Przeczytane:2016-10-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
atena Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów