Okładka książki - Ostre cięcie

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: IlonaAnoli

Książka rozpoczyna się od przedstawienia kilku bezdomnych osób. W Lawrence, Kansas, żyje Glen Barten, który kiedyś miał żonę i posadę nauczyciela. Jednak wszystko to stracił i żyje na ulicy. Okazuje się, że kto ś go obserwuje i chce go porwać. Kolejną bezdomną jest Dama z Torbami. Kiedy Glena zabiera radiowóz, to obserwatorzy skupiają się na Damie. Na ulicy żyje również Bengi Grey, który wyleciał ze studiów i nie ma pieniędzy na powrót do domu. Ktoś do niego podchodzi, proponuje jedzenie i pieniądze. Jednostka Analiz Behawioralnych pracuje przy sprawach kryminalnych, gdzie potrzebni są profilerzy. Jedną z osób tam pracujących jest starszy agent specjalny Aaron Hotchner. Do JAB dzwoni detektyw Rob Learman i prosi o pomoc. Okazuje się, że ofiarami są osoby bezdomne, a ubrane są w garnitury, są czyste, ale ktoś zabija ich nożem. Poza tym podawany jest im Ryhopnol. W sześć osób jadą do Lawrence. Osoby z JAB zapoznają się ze sprawą i zabierają się za przepytywanie bezdomnych. Znajdują Ellę, której ktoś proponował 50 dolarów, ale nie skorzystała z oferty. Robią rysopis tej osoby. Partnerką Learmana jest Warren, która prosi osoby z JAB o pomoc w porwaniu. Porywacze żądają 68 tysięcy dolarów, a ofiarą jest Kathy Bonder. Zastanawiają się, czy za porwaniem i morderstwami stoi ta sama osoba, ale tego nie zdradzę ?. Porwaniem ma się zająć Gideon oraz Emily Parentiss. W książce można znaleźć czynniki, które są sygnałem narodzin mordercy (na stronie 249). Książka ta porusza tematykę kryminalną, ponieważ jest morderstwo i poszukiwanie sprawcy, a także porwanie i okup w wysokości 68 tysięcy dolarów. Suma jest dziwna i zarazem ciekawi, dlaczego porywacz chce akurat tyle. Kolejny problem to bezdomni, którzy mieszkają, gdzie chcą i jedzą ze śmietników. Pojawiają się również profilerzy, którzy doskonale analizują miejsca zbrodni, a poprzez to potrafią stworzyć profil mordercy. Jest to kryminał trzymający w napięciu, który do samego końca nie wiadomo, jak się zakończy. Bohaterowie mają nakreślone portrety, cechy charakteru, ubiór, zawód. Narracja buduje napięcie, a jeżyk autora jest zrozumiały. Ta książka na pewno spodoba się tym, którzy lubią dobry kryminał. Polecam.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

JAB czyli Nadludzie

Jednostka Analiz Behawioralnych to część Wydziału Szkolenia i Rozwoju, współpracująca z organami ścigania na terenie całego kraju. Jej specjalnością są sprawy kryminalne wymagające kompetencji najlepszych profilerów. O skuteczności zespołu wielokrotnie mogli przekonać się widzowie serialu Criminal Minds, czyli Zabójcze umysły.

Fenomenalny serial, przyciągający przed szklany ekran tysiące widzów w wielu krajach, doczekał się również literackiego wcielenia – na jego podstawie Max Allan Collins stworzył książkę Ostre cięcie, opublikowaną nakładem wydawnictwa Oficynka. To prawdziwa gratka nie tylko dla wiernych fanów serialu, ale i dla wszystkich miłośników dobrej, mocnej sensacji.

Przenosimy się do miasta Lawrence w stanie Kansas, gdzie policja bezskutecznie zmaga się z serią zabójstw wśród bezdomnych. Zdumienie budzi nie tylko brutalność mordercy, który nie waha się używać ostrego noża, bezlitośnie dźgając nim swoje ofiary, ale fakt, że wszystkie ciała są wyjątkowo czyste, jeśli nie liczyć śladów krwi, zaś ich ubrania - schludne. Jeśli ktokolwiek będzie w stanie rozwikłać tę zagadkę, to tylko Zespół JAB. Czy członkowie grupy, po serii spektakularnych sukcesów określani w kręgach policyjnych mianem „nadludzi”, zdołają schwytać sprawcę? Będzie to trudne, bowiem żyjący na marginesie społeczeństwa bezdomni mają wyjątkową umiejętność wtapiania się w tłum. Wiedza na temat „bycia niewidzialnym” dotychczas pozwalała im uniknąć interwencji policji, jednak teraz stanowi prawdziwe zagrożenie – kryjący się w ciemnych zaułkach miasta ludzie stanowią łatwy cel dla napastnika.

Wydaje się, że wspólnym mianownikiem, łączącym wszystkie ofiary, jest jedynie bezdomność. Na ulicy znaleźli się z różnych powodów, byli w różnym wieku i mieli różny kolor skóry. Zostali znaleźli w różnych punktach miasta, zaś umiejscowienie ran, ich liczba oraz kąt padania ciosów wskazywać może na rosnącą nienawiść mordercy do swych ofiar oraz na doskonalenie techniki zabójstw. W ciałach bezdomnych odkryto Rohypnol, popularną „pigułkę gwałtu”, ale zmniejszająca się dawka narkotyku wskazuje na eskalację przemocy i wzrost odwagi, wywołany pierwszymi sukcesami na morderczym polu.

Agenci federalni mają nie lada orzech do zgryzienia - szczególnie, że w czasie pobytu w Kansas przyjdzie im rozwiązać nie jedną, ale dwie sprawy. W okolicy ginie bowiem młoda dziewczyna, zaś wszelkie ślady wskazują na to, iż została uprowadzona, Kathy Bonder, śliczna studentka filmoznawstwa i dramatu na Uniwersytecie Kansas, nie wróciła po zajęciach do domu. Rodzice otrzymują list z żądaniem okupu, którego kwota zastanawia i budzi podejrzenia – porywacze żądają nie mniej i nie więcej, jak sześćdziesiąt osiem tysięcy dolarów.

Czy te sprawy, pozornie ze sobą nie powiązane, mają jednak coś wspólnego? Czy rzeczywiście, tak jak podejrzewają profilerzy, ofiary mają odgrywać jakaś rolę w sztuce reżyserowanej przez mordercę? A może raczej będzie to film i morderców znajdziemy tu wielu?

Max Allan Collins doskonale oddał w Ostrym cieciu atmosferę obecną w każdym z odcinków serialu. Obdarzeni wieloma talentami, błyskotliwi i myślący nieszablonowo agenci zdumiewają i budzą podziw - szczególnie, że wydają się znać odpowiedź na każde pytanie dotyczące motywów morderstwa, dochodząc do prawdy drogą dedukcji i eliminacji fałszywych tropów. Dynamiczna akcja, prosty język i kulisy policyjnego dochodzenia, a także całe spektrum psychotycznych zachowań mordercy i analiza świadcząca o tym, że agenci JAB w pełni zasługują na swój przydomek „nadludzi” – to wszystko przyciąga do książki niczym magnes i nie pozwala odłożyć lektury do momentu poznania tożsamości zbrodniarzy. Teraz pozostaje tylko czekać na zapowiadaną już kolejną część serii – zapewne równie przerażającą i przekonującą o podłości natury ludzkiej i zwyrodnieniach, które drzemią w wielu z nas.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2016-12-03, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Zmieniły właściciela,
Pewnie niejednokrotnie mieliście okazję oglądać film na podstawie książki i go sobie ocenić czy też po prostu porównać. W moim przypadku zazwyczaj wszystko idzie na niekorzyść tego pierwszego. Jednak czytać książkę, która powstała na podstawie filmu to dla mnie nowość. Zobaczmy, więc jakie wrażenie mam z odwrotnej sytuacji JAB czyli Jednostka Analizy Behawioralnej to zespół profilerów FBI. Do ich zadań należy między innymi rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych umysłów w kraju. Tym razem cała ekipa zostaje wezwana do małego miasteczka w stanie Kansas. Sprawa, którą się mają zając to specyficzne i brutalne morderstwa bezdomnych. To co zaskakuje to fakt iż zabici są wykąpani, wypielęgnowani i odziani w czyste ubrania. Wszystko wygląda na dobrze zaplanowaną serię dokonywaną w ustronnych miejscach. Profiler Jason Gideon przekonany jest, że jest to realizacja czyichś chorych fantazji. I nie koniecznie chodzi tu o jednego sprawcę. W tym samym czasie dochodzi do porwania młodej dziewczyny. Wydawało by się, że jest to druga i odrębna sprawa, ale ponownie odzywa się instynkt Gideona, który czuje, że obie sprawy coś łączy. Zaczyna się walka z czasem by znaleźć ją i zapobiec jej śmierci. Książka napisana prostym językiem, lekkim stylem i przede wszystkim płynnie czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Przyznaję, że serialu oglądać nie miałam okazji, ale po przeczytaniu tej książki chętnie to zmienię. Z niecierpliwością czekam na kolejne części spod pióra Collinsa jako, że miałam z nim już do czynienia dzięki książkom o CSI. Jeśli lubisz kryminały, interesuje Cię praca profilerów lub chcesz zgłębić arkana behawiorystyki ludzi to jest to pozycja jak najbardziej dla Ciebie. Polecam.
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-12-29, Przeczytałem, 26 książek 2015,

Criminal Minds to popularny, amerykański serial kryminalny, który doczekał się już kilku sezonów. Bohaterami jest grupa profilerów z Jednostki Analiz Behawioralnych Akademii FBI w Quantico. Publiczność pokochała nietuzinkowy zespół i z zapartym tchem śledzi każdy kolejny odcinek. Jeżeli wolicie jednak czytać kryminały, możecie sięgnąć po serię Criminal Minds powstałą w oparciu o serial, która pojawiła się na rynku za sprawą wydawnictwa Oficynka. Jej pierwszy tom zatytułowany jest „Ostre cięcie”.
Zespół JAB zostaje wezwany do Lawrence w stanie Kansas, by pomóc w schwytaniu osoby, która zamordowała kilku bezdomnych. Co dość zaskakujące, każda z ofiar przed śmiercią została umyta i przebrana w nowe ubrania. Dlaczego morderca zadaje sobie tyle trudu?
Niedługo później zostaje uprowadzona młoda, piękna dziewczyna. Choć pochodzi z zamożnej rodziny i nic nie wiąże jej z bezdomnymi, coś zdaje sie łączyć obie sprawy. Czy profilerzy zdołają schwytać przestępcę zanim dojdzie do kolejnej tragedii?
Książka, podobnie jak serial, pozwala nam nieco lepiej zrozumieć pracę profilerów. Przekonamy się, że każdy, z pozoru błahy szczegół, może dostarczać bardzo istotną informację na temat sprawcy. Sprawa jest dość nietuzinkowa i możemy spodziewać się kilku zaskakujących momentów. Całości towarzyszy przyjemne napięcie, które sprawia, że książkę czyta się szalenie szybko. Osoby, które nie znają serialu mogą mieć mały problem z ogarnięciem sporej liczby członków zespołu JAB. W serialu ich obecność jest dość naturalna i uzasadniona, w książce łatwo się pogubić, trudno spamiętać jakie funkcje pełnią poszczególne jednostki. Drugi minus to jedna z ostatnich scen, w której sprawca przyznaje się do winy. Niestety to dość powszechne zakończenie odcinków serialu kryminalnego - sprowokowany sprawca nie wytrzymuje i sam podsuwa nam wszystkie brakujące kawałki układanki. Rozwiązanie powszechne ale nie do końca satysfakcjonujące. Od osób, które potrafią zaplanować i przeprowadzić okrutne morderstwo powinno się chyba oczekiwać nieco chłodniejszej krwi...
"Ostre cięcie" to całkiem przyzwoity kryminał, który szybko się czyta, zamyka z uczuciem miło spędzonego czasu i zapomina chyba jeszcze szybciej, niż się czytało. Dobra lektura dla tych, którzy po prostu chcą się rozerwać i odprężyć, oczywiście o ile gustują w tego typu klimatach. Dla zwolenników gatunku.

Avatar użytkownika - drobina
drobina
Ocena: 5, Czytam,
Bardzo przyjemna lektura. Lubie książki, w których akcja trzyma czytelnika cały czas w napięciu.
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2013-01-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2013 ,
Muszę przyznać, że książkę czyta się niezwykle szybko i bardzo sprawnie. Dzięki prostemu językowi i lekkiemu stylowi jakim posługuje się autor, powieść dosłownie łyka się w kilka godzin. I ma się chęć na następną porcję wrażeń. Max Collins idealnie oddał realia serialu - jego plastyczne opisy przenoszą nas w świat pełen zagadek, tajemnic i nietuzinkowych zbrodni, które rozwikłać mogą tylko nieliczni. Barwni i różnorodni bohaterowie, z którymi można się dość szybko utożsamić to kolejny plus. Fabuła zawiła, ale bez zbędnych przynudzań czy dennych dialogów. Akcja wartka, w dobrym tempie nadaje książce charakter nie tylko kryminału, ale i thrillera. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, niedomówień i intrygi lektura, wprawia nas nie raz w osłupienie i nie pozwala odłożyć się na półkę choćby na chwilę. Do tego piękna okładka i porządne wydanie.
Criminal Minds. Profil zabójcy
Max Allan Collins0
Okładka ksiązki - Criminal Minds. Profil zabójcy

Ostre cięcie
Max Allan Collins0
Okładka ksiązki - Ostre cięcie

Oto członkowie Jednostki Analiz Behawioralnych. Elita profilerów FBI, której zadaniem jest rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych zabójczych umysłów...

Top 5 książek
Złodziejka książek