Okładka książki - Pamiętniki wampirów. Pamiętnik Stefano. Tom 1: Początek

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Lady_Mary

Generalnie powieść bardziej dla młodzieży, ale czyta się przyjemnie, pisana w ciekawy sposób. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:, Ocena: 4,

The Vampire Diaries według Stefano

Egzystują wśród ludzi. Chodzą po tej samej ziemi, posługują się ludzką mową, ale piją coś innego niż my – krew, która daje im moc. Nazywają ich demonami, un vampiro, wampirami. Nie mają dusz i nigdy nie umierają. Pozostają nieśmiertelni po wsze czasy …

Choć wampiry kojarzone są z miejscami takimi jak cmentarze, czy z opuszczonymi pałacami i zamkami, a nie z żyzną, zieloną krainą Wirginii, to jednak tu, w Mystic Falls, osadzona jest akcja bestsellerowej powieści L. J. Smith. Książkowe Pamiętniki wampirów to prawdziwa gratka dla wielbicieli telewizyjnego serialu Kevina Williamsona i Julie Plec (The Vampire Diaries) z przystojnym Ianem Somerhalderem i Paulem Wesleyem  w rolach głównych.

Pamiętnik Stefano. Początek to pierwszy tom tej wampirzej sagi, swoistego zamiennika Zmierzchu . Ten typ literatury ma swoich zwolenników i przeciwników, ale zakładam, że tym drugim na książkę szkoda będzie czasu i środków. Ci zaś, którzy pokochali serial (a nawet założyli kilka fanklubów), książkę przygarną ochoczo, zagłębiając się po raz wtóry w wydarzenia znane ze szklanego ekranu. Powieść przenosi nas ponad sto lat w przeszłość, na plantację Veritas, będącą własnością rodziny Salvatore. Poznajemy apodyktycznego mężczyznę, ojca rodu, który pragnie sterować swoimi synami, Stefano i Damonem, niczym pionkami na szachownicy. Jednak starszy z nich, Damon, to dziki i nieokiełznany duch, wymykający się spod rodzicielskiej kontroli. Dlatego też majątek zapisany jest na Stefano, miłośnika piękna i literatury, który jest wcieleniem uległości i łagodności. Nawet zaaranżowane przez ojca małżeństwo z jedną z sąsiadek (bogatą - należy dodać) nie jest w stanie skłonić go do buntu. Mięczak – nic dodać, nic ująć.

Życie braci zmienia się, kiedy w majątku pojawia się nieziemsko piękna i wyuzdana (zwłaszcza jak na tamte czasy) Katherine Pierce, osoba o niejasnej przeszłości, ale za to z wyjątkowym talentem do uwodzenia. Wkrótce zarówno Damon, jak i Stefano leżą u jej stóp, a naszemu poecie zdaje się wcale nie przeszkadzać fakt, że zbliżają się jego zaręczyny. Niedługo zresztą cieszy się statusem narzeczonego – biedna, nijaka Roslyn zostaje znaleziona z rozdartym gardłem. Przypadek?

Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, by skosztować słodkich ust Katherine, a że te usta wypełnione są kłami… no, cóż - ryzyko zakochanego.  Atmosferę napięcia, jaka towarzyszy cichej rywalizacji braci, podgrzewają dodatkowo mieszkańcy Mystic Falls, którzy sądzą, że za kilkunastoma śmieciami, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, stoją wampiry. Planują zatem obławę, a jednym z jej prowodyrów jest nikt inny, jak tylko ojciec braci.

Zapewne doskonale znacie fabułę, a jako wierni fani serialu możecie cytować nawet wypowiedzi bohaterów. Książka jest niemal wiernym odwzorowaniem telewizyjnego hitu, ale to przecież nieistotne. Historia drukowana pobudzała i pobudza wyobraźnię, a dodatkowo opowieść Stefano traktować można jak gadżet filmowy. Co prawda o niewielkiej wartości literackiej, ale za to pod względem sentymentalnym – bezcenny.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Ysiakova97
Ysiakova97
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Jak dla mnie genialna książka! Opisy są bardzo szczegółowe, wszystko dokładnie wytłumaczone, ale NIE nudne! Była to pierwsza tego typu książka która trafiła w moje ręce, ale jestem zachwycona!
Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2016 roku :),
Avatar użytkownika - Lorelei
Lorelei
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - fantastyka 2016,
Stefano Salvatore ma 17 lat. Pewnego dnia dowiaduje się, iż zgodnie z wolą ojca, poślubi swoją znajomą z dzieciństwa, Rosalyn Cartwright. Jest zrozpaczony, ponieważ nie kocha dziewczyny. Niedługo potem w jego rodzinnej posiadłości pojawia się szesnastoletnia Katherine Pierce, sierota, którą ojciec Stefano zaofiarował się przyjąć pod swój dach. Młody chłopak jest oczarowany piękną, elegancką dziewczyną i nie potrafi przestać o niej myśleć. Wkrótce potem zaczynają ze sobą flirtować. Pewnego wieczoru, na przyjęciu wydanym przez ojca w ich posiadłości, dochodzi do tragedii. Młodzieniec odnajduje swą narzeczoną nad sadzawką z rozszarpanym gardłem. Bardzo boleje nad jej śmiercią, lecz obecność Katherine pozwala mu zapomnieć o traumie. Stefano wdaje się z nią w namiętny romans, spędzając odtąd wszystkie noce w jej sypialni. Pewnej nocy, podczas gorących pocałunków Katherine gryzie go w gardło, zatapiając w nim ostre kły. Do chłopaka dociera straszna prawda: jego ukochana jest wampirzycą. Stefano nadal jednak bardzo ją kocha, mimo wszystko wierząc w jej dobroć. Tymczasem jego ojciec wraz z innymi mieszkańcami miasteczka organizuje obławę na wampiry. Czy Katherine wyjdzie z niej cało? Jak zachowa się Stefano? Co wybierze: lojalność wobec ojca czy wobec ukochanej? Myślę, że pierwsza część "Pamiętnika Stefano" zaspokoi oczekiwania większości czytelników będących fanami fantasy, romansu czy horroru. Połączenie miłości i grozy sprawdziło się w przypadku tej powieści doskonale. Nie jest ona tak naiwna i infantylna, jak choćby "Zmierzch". Ukazuje miłość człowieka i wampirzycy taką, jaka ona naprawdę jest: fascynującą, ale i niebezpieczną. Katherine jest tajemnicza, nieprzewidywalna, groźna. Powieść ukazuje wampiry przede wszystkim jako żądne krwi drapieżniki - podstępne, gniewne, potrafiące omamić swą ofiarę, nie odczuwające wyrzutów sumienia, nie opierające się pragnieniu. Tym, co najbardziej mnie urzekło w książce, jest jej XIX-wieczny klimat, dający się wyczuć na każdej stronie. Ponieważ narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest Stefano, pozostałe postacie poznajemy z jego punktu widzenia. Postrzegamy je tak, jak postrzega je młodszy z braci Salvatore. Niewiele więc wiemy o motywach działania, którymi się kierują, nie wiemy, o czym myślą, z jakimi problemami się zmagają, jaki jest ich stosunek do otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu obecny jest w powieści element zaskoczenia, bohaterowie dysponują wiedzą, o którą byśmy ich nie podejrzewali lub robią nagle coś zupełnie nieoczekiwanego, czego byśmy się po nich nie spodziewali. Uważam, że jest to pozycja godna polecenia, wciągająca i urzekająca klimatem, który bardzo dobrze oddaje realia epoki. Nie mam jej właściwie nic do zarzucenia i z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Ocena: 5, Przeczytałem,
Wampiry, wampiry, wampiry... Dużo tego ostatnio wookoło, ale akurat "Pamiętniki wampirów" odróżniają sie nieco od sztampowych pozycji tego gatunku. Nawet moja mama się skusiła na przeczytanie serii:)
Pamiętniki wampirów Pamiętnik Stefano t.3 Pragnienie
L. J. Smith0
Okładka ksiązki - Pamiętniki wampirów Pamiętnik Stefano t.3 Pragnienie

Trzecia część początku kultowego cyklu zekranizowanego jako kultowy serial telewizyjny Pamiętnik Stefano przenosi akcję o sto lat wcześniej i odkrywa początek...

Świat nocy. Tom 2
L. J. Smith0
Okładka ksiązki - Świat nocy. Tom 2

Nie znają narodzin ani Śmierci, nie mają lat ani przeszłości.Są Dziećmi Mroku, lecz czasem tęsknią za światłem. A gdy raz zasmakują miłości, potrafią szukać...

Top 5 książek
Złodziejka książek