Pamiętniki wampirów. Pamiętnik Stefano. Tom 1: Początek

ISBN: 97 8-83-241-4006-0
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Lady_Mary
Recenzja - Pamiętniki wampirów. Pamiętnik Stefano. Tom 1: Początek
Generalnie powieść bardziej dla młodzieży, ale czyta się przyjemnie, pisana w ciekawy sposób. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

The Vampire Diaries według Stefano

Egzystują wśród ludzi. Chodzą po tej samej ziemi, posługują się ludzką mową, ale piją coś innego niż my – krew, która daje im moc. Nazywają ich demonami, un vampiro, wampirami. Nie mają dusz i nigdy nie umierają. Pozostają nieśmiertelni po wsze czasy …

Choć wampiry kojarzone są z miejscami takimi jak cmentarze, czy z opuszczonymi pałacami i zamkami, a nie z żyzną, zieloną krainą Wirginii, to jednak tu, w Mystic Falls, osadzona jest akcja bestsellerowej

Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Lorelei plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Stefano Salvatore ma 17 lat. Pewnego dnia dowiaduje się, iż zgodnie z wolą ojca, poślubi swoją znajomą z dzieciństwa, Rosalyn Cartwright. Jest zrozpaczony, ponieważ nie kocha dziewczyny. Niedługo potem w jego rodzinnej posiadłości pojawia się szesnastoletnia Katherine Pierce, sierota, którą ojciec Stefano zaofiarował się przyjąć pod swój dach. Młody chłopak jest oczarowany piękną, elegancką dziewczyną i nie potrafi przestać o niej myśleć. Wkrótce potem zaczynają ze sobą flirtować. Pewnego wieczoru, na przyjęciu wydanym przez ojca w ich posiadłości, dochodzi do tragedii. Młodzieniec odnajduje swą narzeczoną nad sadzawką z rozszarpanym gardłem. Bardzo boleje nad jej śmiercią, lecz obecność Katherine pozwala mu zapomnieć o traumie. Stefano wdaje się z nią w namiętny romans, spędzając odtąd wszystkie noce w jej sypialni. Pewnej nocy, podczas gorących pocałunków Katherine gryzie go w gardło, zatapiając w nim ostre kły. Do chłopaka dociera straszna prawda: jego ukochana jest wampirzycą. Stefano nadal jednak bardzo ją kocha, mimo wszystko wierząc w jej dobroć. Tymczasem jego ojciec wraz z innymi mieszkańcami miasteczka organizuje obławę na wampiry. Czy Katherine wyjdzie z niej cało? Jak zachowa się Stefano? Co wybierze: lojalność wobec ojca czy wobec ukochanej? Myślę, że pierwsza część "Pamiętnika Stefano" zaspokoi oczekiwania większości czytelników będących fanami fantasy, romansu czy horroru. Połączenie miłości i grozy sprawdziło się w przypadku tej powieści doskonale. Nie jest ona tak naiwna i infantylna, jak choćby "Zmierzch". Ukazuje miłość człowieka i wampirzycy taką, jaka ona naprawdę jest: fascynującą, ale i niebezpieczną. Katherine jest tajemnicza, nieprzewidywalna, groźna. Powieść ukazuje wampiry przede wszystkim jako żądne krwi drapieżniki - podstępne, gniewne, potrafiące omamić swą ofiarę, nie odczuwające wyrzutów sumienia, nie opierające się pragnieniu. Tym, co najbardziej mnie urzekło w książce, jest jej XIX-wieczny klimat, dający się wyczuć na każdej stronie. Ponieważ narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest Stefano, pozostałe postacie poznajemy z jego punktu widzenia. Postrzegamy je tak, jak postrzega je młodszy z braci Salvatore. Niewiele więc wiemy o motywach działania, którymi się kierują, nie wiemy, o czym myślą, z jakimi problemami się zmagają, jaki jest ich stosunek do otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu obecny jest w powieści element zaskoczenia, bohaterowie dysponują wiedzą, o którą byśmy ich nie podejrzewali lub robią nagle coś zupełnie nieoczekiwanego, czego byśmy się po nich nie spodziewali. Uważam, że jest to pozycja godna polecenia, wciągająca i urzekająca klimatem, który bardzo dobrze oddaje realia epoki. Nie mam jej właściwie nic do zarzucenia i z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wampiry, wampiry, wampiry... Dużo tego ostatnio wookoło, ale akurat "Pamiętniki wampirów" odróżniają sie nieco od sztampowych pozycji tego gatunku. Nawet moja mama się skusiła na przeczytanie serii:)
kasia986753421 Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
andr Linia koment
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2012-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2012-11-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Macy Linia koment
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,