Panny roztropne

ISBN: 978-83-929162-1-5
Dodał/a książkę:JudytaZ
Dodał/a opinię:CicheBaBum
Recenzja - Panny roztropne
Książka mająca wzbudzić miłe emocje, lekko rozbawić, troszkę wzruszyć, ale przede wszystkim służy odprężeniu. Świetnie sprawdzi się tuż przed snem, bo wytwarzany przez autorkę w czytelniku optymizm pozwoli zasnąć z uśmiechem na twarzy.
Milaczek jakby zniknął w cień i jego losy były prawie przesądzone, do póty, do póki w jej pracy pojawia się On, który zawładnie jej myślami, ale czy sercem?
Również Bachor choć o to nie walczyła zdobędzie nowego fana, ba! wyznawcę w osobie nowego kolegi z ławki.
A czy życie bogatej starszej pani, posiadającej wszystko, nawet silikonowe cycki to idylla? Czego brak w życiu kiedy ma się wszystko?
No i ta nowa. Konkretnie Pieczka- super sportsmenka- gwiazda. Da się ją polubić i można jej współczuć. Powodzenie u mężczyzn często bywa fatum. O tym przekonacie się z książki. Historia godna pożałowania.
Mnie drażnił styl prozy autorki. Lekko naciągany humor i ciągłe budowanie go na skojarzeniach rodziny wyrazów. Nie gazów, choć przy śmianiu do rozpuku też można ich uświadczyć- o to moja frywolna prezentacja owych skojarzeń- ciągu myślowego - pociągowego, niczym wagoniki w "Starej lokomotywie"- wierszu wieszcza wielkiego Julka Brzechwy - jak mniemam - lub w pamięci nie mam? Czyli książka pisana w afekcie artystycznym, z jakimś przemyślunkiem dla pokrzepienia serc.
Polecam na rozluźnienie nerw. ( Styl opinii celowo niedbały, kolokwialny, odpowiadający moim zdaniem aurze książki, z kolokwializmami w narracji - celowymi i celnymi ).
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Książkę polecam na poprawę humoru. Przezabawne sytuacje rozweselą największego ponuraka. Polecam.
losar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,
Urocza, inteligentna i niewątpliwie podnosząca na duchu powieść. Koktajl prawdziwych emocj doprowiony sporą dawką pikantnego humoru imnóstwem celnych obserwacji. Milaczek szuka miłości. Zofia Kruk czuwa nad Zosia i Milaczkiem. A Oleńka-gimnastyczka zakochuje sie w niejakimTomaszu Roguskim. Pies Zuzy Parys Antonio rewelacyjny.
marta79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Magdalena Witkiewicz,
Świetna książka bawi do łez i doskonale poprawia humor.Przezabawne dialogi 8 letniej Zuzy i do tego jej pies Parys Antonio są po prostu rewelacyjni.
Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Świetna, tryskająca humorem pozycja. Idealny poprawiacz nastroju :)
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015,
Drugi tom serii ,,Milaczek" Magdaleny Witkiewicz zatytułowany jest ,,Panny roztropne". Tytuł może dziwić tych, którzy nie byli na zamku w Malborku. Tam na wycieczce był Bachor. Dowiedział się, że były panny roztropne i nieroztropne. Roztropne są zawsze na wszystko przygotowane i mają oliwę do lamp. Bachor tez chce być przygotowany, dlatego w swoim zeszycie do specjalnej tabeli skrzętnie wpisuje każdą pannę... i sam postanawia być panną roztropną.
Akcja rozgrywa się w Gdańsku w dzielnicy Matemblewo. Milaczek wciąż szuka miłości swego serca. Nie domyśla się, nie widzi, że ma ją na wyciągnięcie ręki, ale jak to w życiu bywa - pod latarnią zawsze najciemniej. Wkrótce okazuje się, że jej wybranek ma długie włosy, zna się na komputerach, sam wychowuje dziecko i lubi Milenkę. Zofia Kruk wciąż tryska energią i entuzjazmem, nie brak jej hartu ducha. Ma pomysły na urozmaicenie życia sobie i mężowi. Studia geriatryczne to jest to! W dodatku jako doświadczona kobieta i znawczyni mężczyzn udziela rad Milence:
Kobieta czasem musi sobie kupić coś nowego i w tym się zaprezentować. (s. 175)
Młodszym pokoleniom przekazuje zasady postępowania z mężczyznami:
Jak mężczyzna chce zabłysnąć, trzeba mu stworzyć ku temu okazję. (s. 134)
Jednak wywód pani Zosi na temat golenia nóg a ulegania mężczyznom rozbawił mnie niesamowicie. Ciotka podsumowuje swój wywód, dając swej siostrzenicy krótką radę:
By nie ulec, nóg nie golisz. (s. 118)
Nie powiem, coś w tym jest. jednak najbardziej rozbawiła mnie scena pożyczania soli. Nie zdradzę Wam szczegółów. Wspomnę tylko, że piałam w głos, a w oczach miałam łzy ze śmiechu.
W tym tomie pojawiają się również nowi bohaterowie. Zuza vel Bachor ma nowego kolegę w klasie, adoratora, którego przezywa Harry Potter. Z kolei w dawnym mieszkaniu Staszka zamieszkała utytułowana, była gimnastyczka, Aleksandra Pieczka, która niedawno rozstała się z chłopakiem. Często pojawia się jej przyjaciel gej, Maciek, lubiący stawiać tarota. Oraz bracia Roguscy. Wkrótce okazuje się, że sportsmenka prowadzi w mieszkaniu... dom publiczny!
I w tym tomie perypetii pisanych przez życie co niemiara. Niewierny narzeczony, przyjaciel gej, wścibski sąsiad, panny i kawalerowie, żywiołowa cioteczka, zatroskane dziecię - wszyscy oni dostarczają czytelnikowi całej gamy emocji, dawki humoru. Trafne spostrzeżenia i celne obserwacje autorki skłonią czytelników także do chwili refleksji. Na pewno każda kobieta zada sobie pytanie, czy jest panną roztropną czy nieroztropną.
,,Panny roztropne" to lekka powieść z ciekawą fabułą pełną autentycznych i barwnych postaci z zaletami i wadami. Ta powieść to też nieocenione źródło wiedzy o kobietach, mężczyznach i relacji damsko-męskich. Rady ciotki Zosi warto wziąć sobie do serca.
Jak zauważyłam, pani Magda lubi stawiać kropkę nad i. Bardzo spodobało mi się, gdy poszczególne fragmenty książki kończyły się pewnym schematem składniowym. Coraz krótsze zdania, a właściwie wypowiedzenia dopełniały opisu danej sytuacji. Podkreślały jej istotę, głębię, np.:
W same usta. Niedoczekanie. Phi.
Książkę polecam pannom roztropnym i nieroztropnym! Także mężczyznom! Zaiste.

Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Zabawna książka (jak sie okazało kontynuacja) perypetii Milaczka - Mileny poszukującej miłości na całe życie, oraz Zofii Kruk, która tę miłość w 65-tej wiośnie życia znalazła, Aleksandry Pieczki - utytułowanej gimnastyczki, która ją straciła i Zuzanny Wolickiej "Bachora", który pragnie miłości matczynej i organizuje randki swemu ojcu. Sporo zawirowań, humoru, radości sprawia, że jest to typowa książka wakacyjna, którąz przyjemnością się przeczyta i odłoży.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,pożyczone ;),
Książka "Panny roztropne" zawiera dalsze losy Milaczka, Zosi, Zuzy, Aleksandry Pieczki. Jest to powieść lekka i przyjemna. Momentami śmieszna. Milaczek szuka ciągle miłości a tym czasem ma ją można powiedzieć na wyciągnięcie ręki w postaci taty Zuzy zwanej bachorem. Aleksandra ma problem z nadgorliwym sąsiadem
eyesOFsoul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Panny roztropne (2010, wznowienie 2014)
kategoria: literatura współczesna
liczba stron: 255
cena: 33,90 zł
wydawnictwo: FILIA
ocena: 8/10

"Bo trzeba pozbierać rozklekotane emocje i twardo brnąć dalej w życie."
~Magdalena Witkiewicz

CIĄG DALSZY

Polska Bridget Jones... Tak chyba kojarzy się wszystkim Milaczek, główna bohaterka książki ,,Panny roztropne", która powstała spod pióra Magdaleny Witkiewicz. Muszę przyznać, że ta seria bardzo mnie zaskoczyła. Bo są to niewątpliwie słodko-inteligentne książki, przy których uśmiech nie schodzi z twarzy. Takiemu pesymiście jak ja w życiu potrzeba właśnie takich książek. Sprawiają one, że człowiek nabiera dystansu i patrzy na świat trochę z innej perspektywy.
W pierwszej części poznaliśmy Milenę, która w swojej szafie ma gamę ubrań od rozmiaru 38 po rozmiar 46. Jej życiowym celem jest odnaleźć miłość swojego życia... Ale jak wiemy nie jest to wcale takie proste. Milaczek jednak, mimo porażek, nie ustaje w poszukiwaniach i wierzy, że kiedyś będzie naprawdę szczęśliwa. Niestety wciąż główna bohaterka ma w sobie pewnego rodzaju naiwność, która nierzadko wpędza ją w nieziemskie kłopoty. By tym razem coś się w końcu ruszyło z miejsca... Do akcji wkracza Bachor. I ma plan...
,,Panny roztropne" wciąż tryskają wesołością i pewnego rodzaju nonszalancją, która wprowadza w iście szampański nastrój. Nie ma to jak rozłożyć się wygodnie na łóżku z kubkiem gorącego kakao i zacząć czytać kolejną książkę Magdaleny Witkiewicz. Przyznaję, że seria Milaczkowa jest specyficzna i jeśli ktoś nie zrozumie humoru w tych książkach raczej będzie tylko się męczył zmuszając się do czytania kolejnych rozdziałów. Mnie te rozdziały w ogóle nie męczyły. Zresztą wszystkie książki Magdaleny Witkiewicz wręcz połykałam w jeden wieczór i z tą było przecież podobnie...
Autorka zadaje w tej książce wyraźne pytanie: czy w dzisiejszych czasach są jeszcze panny roztropne? Oczywiście przywołana przypowieść mówi o pannach roztropnych, które w potrzebie podzielą się z sąsiadem solą (lub oliwą, jak kto woli). Milaczek również zalicza się do panien mądrych, które mimo wcześniejszych błędów... Starają się iść dalej z czystym sercem.
Magdalena Witkiewicz przedstawia nam jeszcze jedną bohaterkę... Jest nią Aleksandra Pieczka (była gimnastyczka), która wynajmuje za pośrednictwem Milaczka mieszkanie. Mieszkanie położone blisko morza... i z dala od swojego byłego narzeczonego, który (jak to zresztą bywa z mężczyznami) zdradził ją z inną. Na domiar złego Aleksandra trafia na sąsiada, który nie spuszcza jej z oka. A może mieszkania... Albo jedno i drugie... Zresztą wiecie, na starość chłopy wariują i wymyślają przeróżne teorie spiskowe, których ofiarą padnie biedna gimnastyczka.
,,Panny roztropne" to zdecydowanie komedia romantyczna, która spędza sen z powiek. Ale oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu. Bo kto raz pozna przygody Milaczka... Będzie czekał, aż autorka postawi ostatnią kropkę w tym temacie. Liczę, że tak jak i ja nie zawiedziecie się na tej pozycji.

[1] Magdalena Witkiewicz, Milaczek, Wydawnictwo FILIA, Poznań 2013, s. 20
_______________________
Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul (C)

Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2014,
Miałam okazję poznać autorkę zarówno z tej strony bardzo humorystycznej (,,Milaczek" i ,,Panny roztropne") jak i z tej strony poważnej (,,Zamek z piasku") i po raz kolejny muszę przyznać, że uwielbiam Magdalenę Witkiewicz, za JEJ POCZUCIE HUMORU. Wolę tę autorkę zdecydowanie w komediach, które pozwalają mi na odprężenie się i pozwalają na to, aby endorfiny krążyły w moim organizmie. Te książki działają na mnie jak dobra czekolada. Książka napisana jest lekkim stylem, i choć często bardzo poważne tematy poruszane w niej powinny sprowokować skupienie, to jednak usta same unoszą się do góry.
Eli1605 Linia koment
Karmelek3 Linia koment