Opis ksiązki

Kup Teraz

Pasterska korona

Ocena ( 7 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-05-17
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-8069-346-3
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:dayna15
Dodał/a opinię:blackithilien
Recenzja - Pasterska korona
Smutna - ponieważ to ostatnia powieść Pratchetta. Smutna - ponieważ umiera wspaniała postać chociaż jest to głównym motorem wydarzeń. I chociaż już przed lekturą wiedziałam, że umiera to i tak ryczałam. Sama historia dobrze napisana, ciepła, radosna. Smutno strasznie, że to koniec Świata Dysku...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie 12 książek 2016,
Niestety, to ostatnia książka i czytając czuje się że Terry Pratchett o tym wiedział. "Pasterska korona" zamyka cykl, kończy stary porządek dając początek czemuś nowemu. Nie wiemy czy będzie gorzej czy lepiej, na pewno inaczej.
Zabrakło czasu, nie wszystko zostało dopieszczone ale i tak jest pięknie.
Czytając nie mogę oprzeć się wrażeniu że Autor wyprawiając w ostatnią podróż Babcię Weatherwax mówi nam "Do widzenia."
Do widzenia Babciu, Do widzenia Mistrzu.
AlopexLagopus plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52 książki na 2016,
Niezwykle smutno mi się ją czytało wiedząc że to zakończenie serii. Tyle pytań bez odpowiedzi, tyle historii bez zakończenia.
Skupię się jednak na tej jednej. Czyta się świetnie, akcja rozwija się płynnie aż do wielkiego finału, bohaterka budzi pozytywne emocje, trafne porównania i gryząca ironia autora rozbawiają do łez. Świat Dysku się zmienia, ludzie się zmieniają ale w gruncie rzeczy wszystko jest niezmienne i trwałe.
blackithilien plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Smutna - ponieważ to ostatnia powieść Pratchetta. Smutna - ponieważ umiera wspaniała postać chociaż jest to głównym motorem wydarzeń. I chociaż już przed lekturą wiedziałam, że umiera to i tak ryczałam. Sama historia dobrze napisana, ciepła, radosna. Smutno strasznie, że to koniec Świata Dysku...
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
FINAŁ ŚWIATA DYSKU

Świat Dysku stworzony przez zmarłego niedawno Terry'ego Pratchetta to jeden z najbardziej znanych i cenionych światów fantasy. To też olbrzymi, bo liczący ponad czterdzieści tomów cykl, który pokochały miliony czytelników na całym świecie. Przed ostatnim tomem stanęło więc nie lada wyzwanie godnego podsumowania całej opowieści; zadanie o tyle trudne, że autor zmarł przed skończeniem pisania ,,Pasterskiej korony".

Na nastoletnią Tiffany Obolałą czeka wielkie wyzwanie. W Kredzie coś się budzi, dawne zło gromadzi siły, co czują wszyscy - także ona. Jej światu zagrażają hordy elfów, które chcą za wszelką cenę przejąć nad nim władanie, a ona sama nie jest nawet pewna czy podoła zadaniu, jakie na nią czeka. Pełna wątpliwości, wzywa do pomocy wszystkie czarownice by stanęły przy niej w obronnej walce. Zło ściera się z dobrem, wszystko miesza się ze sobą, nadciąga koniec, ale jaki to koniec będzie? Kto wygra, a kto zginie? Kto wróci, a kto nie wróci już nigdy? Jaki los czeka Świat Dysku?

Odpowiedzi są tutaj, tu kończy się cała historia i tu kres swój osiągają wszystkie (no prawie) wątki. Ale zostaje pytanie, które od śmierci Pratchetta zadawali sobie wszyscy fani ,,Świata Dysku" i jego twórczości w ogóle - czy owe odpowiedzi przyniosą satysfakcję. Wątpliwość to uzasadniona nie tylko wielkimi oczekiwaniami czytelników rozbudzonymi przez lata publikacji kolejnych części, ale przede wszystkim dlatego, że sam autor napisał jakieś 90% ,,Korony..." - dopisanie reszty przypadło już Robowi Wilkinsowi. I trzeba przyznać, że Rob wybrnął dobrze z tego zadania, choć wiele kwestii może budzić wśród miłośników cyklu kontrowersje. Co konkretnie? Część spraw zostaje niewyjaśnionych - dla jednych to wada, dla innych zaleta, jako że nowy autor nie dopisał na siłę niczego ponad to, co pozostawił Pratchett. Poza tym samo zakończenie także może budzić wątpliwości. Wilkins oparł się na tym, co napisał Terry, jednak jak wynika z opowieści przyjaciela zmarłego autora, Neila Gaimana, inaczej miał wyglądać sam finał. Przede wszystkim miał być bardziej poruszający, choć i tak ,,Korona..." wywołuje mnóstwo emocji, i dopowiedzieć miał kilka rzeczy.

Nie zależnie jednak od tych niuansów, finałowy tom ,,Świata Dysku" to dzieło i tak bardzo udane i niezwykłe. Typowo dla Pratchetta napisane, lekkie, zabawne, mroczne, gdy tego potrzeba, emocjonujące gdy emocje są konieczne, znakomicie czerpiące z najróżniejszych mitów i legend. A przy okazji ,,Pasterska Korona" to także dowód na hart ducha autora, który wiedząc, że śmierć zbliża się wielkimi krokami, poświęcił ile tylko mógł czasu, by spisać liczne historie, jakie chodziły mu po głowie. I udało mu się to, a ta właśnie powieść jest ostatnią, jaka wyszła spod jego ręki.

Polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/28/pasterska-korona-terry-pratchett/
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, "Wyzwanie - fantastyka 2016,Wyzwanie 2016-52 książki,
Ostatni tomik z serii Świata Dysku. Chyba najlepsza z części, zważywszy że pisał ją człowiek już bardzo schorowany.
greenlady Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pasterska korona Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Pasterska korona Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Pasterska korona Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Pasterska korona Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Pasterska korona Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów