Opis ksiązki

Kup Teraz

Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2012-11-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63248-55-0
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:jusia
Dodał/a opinię:romantic-soul
Recenzja - Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać
Oceniam bardzo wysoko ze względu na moje zamiłowanie do Pink Floyd. Ich muzyka jest dla mnie genialna i ponadczasowa, żaden inny zespół, moim zdaniem, im nie dorównuje. O Floydach czytam wszystko, co pojawia się w księgarniach. Książka Blake'a jest chyba pierwszą tak dokładną historią zespołu. Ilość szczegółów i wielość nazwisk może być dla niektórych czytelników nużąca, dla mnie jednak stanowi ogromną zaletę tej pozycji. Znalazłam odpowiedzi na wiele pytań, które mnie nurtowały, dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o zespole. Wszystkich fanów z pewnością zachwyci, tak jak mnie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
romantic-soul plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Mam,
Oceniam bardzo wysoko ze względu na moje zamiłowanie do Pink Floyd. Ich muzyka jest dla mnie genialna i ponadczasowa, żaden inny zespół, moim zdaniem, im nie dorównuje. O Floydach czytam wszystko, co pojawia się w księgarniach. Książka Blake'a jest chyba pierwszą tak dokładną historią zespołu. Ilość szczegółów i wielość nazwisk może być dla niektórych czytelników nużąca, dla mnie jednak stanowi ogromną zaletę tej pozycji. Znalazłam odpowiedzi na wiele pytań, które mnie nurtowały, dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o zespole. Wszystkich fanów z pewnością zachwyci, tak jak mnie.
jestem_snem plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czytelnik wyczuwa, że Blake cenił Pink Floyd, chociaż łatwo się też domyślić, że nie tylko, a raczej na pewno darzył ich muzykę osobistymi uczuciami. Sposób w jaki pisze o członkach zespołu śmiało pozwała wysnuć wnioski, że czuł żal do Roger Watersa, który zdecydował się opuścić Pink Floyd i poświęcić się karierze solowej, zupełnie, jakby chciał mu powiedzieć- Roger, czemu nie schowałeś ego do kieszeni? Czemu dwie ostatnie płyty studyjne Pink Floyd powstały bez ciebie?To już nie o samo!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2013,
Bardzo lubię Pink Floyd, ale książkę (szczególnie pierwsze rozdziały) czytało mi się ciężko. Mnóstwo postaci, mnóstwo nazwisk, adresy pod którymi przebywali w młodości muzycy. Natłok danych sprawiający, że narracja staje się nużąca. No ale takie pewnie są prawa rzetelnie napisanej biografii. Co mi przeszkadzało to fakt, że stosunkowo mało w książce o samej muzyce. Oczywiście dowiemy się wiele o wszystkich wydawnictwach zespołu jak i o albumach solowych członków PF. Ale analiza według mnie nie wykracza poza sztampę. Nie wiem na ile może być to winą tłumaczenia. Tłumacz na przykład upiera się, by angielskie "out of tune" tłumaczyć jako "poza tonacją". Dowiadujemy się więc, że Waters "śpiewa poza tonacją" zamiast dowiedzieć się, że po prostu fałszuje. Przeczytałem, zaliczyłem i tyle. Wątpię żebym wrócił do pozycji pana Blake'a.
han plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Prędzej świnie zaczną latać zaczyna się dość nietypowo, bo od opisu koncertu (a właściwie tylko krótkiego występu) z 2005 r. Nie powinno się zdradzać końca książki, ale w przypadku biografii jest on oczywisty - są to najmniej zakurzone wydarzenia związane z zespołem, czyli w przypadku Pink Floyd, koncert Live 8 z 2005 r. można do nich zaliczyć. Zyskujemy opowieść, która rozpoczyna się i kończy tym samym wydarzeniem, a pomiędzy nimi otrzymujemy wszystko to, co chcielibyśmy wiedzieć o zespole. Bardzo ciekawa konstrukcja. W kilku rozdziałach autor na chwilę odbiega od wydarzeń z przeszłości, nawiązując do tych nowszych. Takie celowe zaburzenie chronologii jest ok, bo można odnieść np. dawne wypowiedzi muzyków do tego, co się dzieje obecnie. Oprócz tego każdy rozdział rozpoczyna się cytatem, najczęściej Gilmoura lub Watersa, a tytuły rozdziałów często są fragmentami piosenek. Podziwiam autora, myślę, że dość trudno było wynaleźć odpowiednie tytuły, aby jeszcze pasowały do treści rozdziału. Jeszcze trudniej było napisać całą tę książkę w ogóle, bo Floydzi przez większość swojej działalności stronili od publicznego wypowiadania się.

Książka o najbardziej leniwym zespole na świecie (słowa Gilmoura, s. 213) spełniła wszystkie moje oczekiwana. Jeśli autor ma wątpliwości, czy coś jest jedynie domysłem/legendą, czy faktem, podkreśla, że informacje niekoniecznie są prawdą. Oczywiście faktów jest znacznie więcej! Poznamy sylwetki członków Pink Floyd, ich życie prywatne, ale z umiarem. Informacji, o co kłócą się z partnerkami, czy je zdradzają i innych niezwykłych sensacji na szczęście nie znajdziemy, bo autor skupił się przede wszystkim na muzyce, i bardzo dobrze! Miłe jest też to, że nie odpuścił sobie wspominania o dalszych losach Syda Barretta, kiedy ten już opuścił zespół.
Oprócz opisania kolejnych albumów, tras koncertowych, konfliktów i w końcu rozpadu zespołu, dowiedziałam się jak powstawały wszystkie nieokreślone dźwięki między innymi z Echoes, ale też z wielu innych piosenek, zawierających specyficzne odgłosy (lub głosy, np. fragmenty rozmów). Uwierzcie mi, że słucham teraz Pink Floyd z jeszcze większą uwagą i zainteresowaniem. A jeśli nie wiedziałam, o czym jest dany utwór (biorąc pod uwagę teksty Rogera Watersa czasem ciężko odgadnąć jego intencje), no to
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2013-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów