Pisane szkarłatem. Tom 1. Inni

ISBN: 978-83-62577-36-1
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Katarzyna Piotrowska
Recenzja - Pisane szkarłatem. Tom 1. Inni
Stara dobra Bishop się kłania ;) książka od której nie będziesz potrafił się oderwać i od razu zżyjesz się z głównymi bohaterami, będziesz się z nimi śmiał i płakał ;) Super
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Dziedziniec w LakesideBoję się. Muszę uciekać. Co dziwne, nie przed Innymi - przed ludźmi. Kiedy jest się zbiegiem, należy uciekać i jeśli ma się luksus odrobiny czasu na oddech, porządnie zacierać za sobą ślady. Uciekam więc, choć mróz znieczula mi ciało, a zamieć śnieżna próbuje utulić do ostatniego snu jak pierzyna. Utulić na śmierć. Wchodzę na Dziedziniec w Lakeside. Ludzkie Prawo Tu Nie Działa. Ludzkie życie zaś niewiele znaczy. Wiem, że tu rządzą Inni, którzy widzą w ludziach po prostu św

dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Coraz bardziej przekonuję się do fantastyki! Dwa pierwsze tomy serii Inni Anne Bishop trochę musiały poczekać na regale, zanim po nie sięgnęłam, a teraz nie mogę się doczekać, żeby zacząć czytać ,,Morderstwo wron". ,,Pisane szkarłatem" to jak na razie najlepsza książka, która przeczytałam w tym miesiącu, wywarła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że chętnie zapoznam się z kolejnymi książkami tej autorki.
Początkowo trochę nie ogarniałam tych wszystkich nazw: Wilcza Straż, Jastrzębia Straż, Niedźwiedzia Straż, Wronia Straż i masa innych, uznawałam terra indigena i Innych za dwie odrębne frakcje, a dopiero kiedy policjant Kowalski wyjaśnił to Montgomery'emu załapałam, że to wyrażenia stosowane zamiennie. Jednak po jakimś czasie wszystkie imiona i nazwy układają się w głowie, a fabuła całkowicie zaprząta umysł i nie sposób się od książki oderwać.
Główną bohaterką serii jest Meg Corbyn, cassandra sangue, czyli wieszczka krwi, która ucieka od swojego Kontrolera i w śnieżnej zamieci dociera na Dziedziniec Lakeside, zamieszkany przez zmiennokształtnych, czyli terra indigena. Meg spotyka przywódcę Simona Wilczą Straż, który proponuje jej pracę łącznika z ludźmi, a poszukująca schronienia kobieta chętnie propozycję przyjmuje. Jednak początki jej znajomości z Simonem nie należą do najprzyjemniejszych, on zarzuca jej, że cuchnie i stale grozi, że ją... zje! Przekomarzania tej dwójki są doskonałą rozrywką i budzą pozytywne emocje.
Meg rozpoczyna pracę łączniczki, kurierzy ją uwielbiają, a w biurze łącznika wreszcie panuje ład i porządek. Meg jest o tyle nietypowa, że nie wie jak się zachowywać, wyrusza do kwater wampirów z zaległymi dostawami i zyskuje sympatię patriarchy rodu Sanguinatich, zaprzyjaźnia się z dziewczynką znad jeziora Zimą, która później otacza Meg opieką. Jednak najzabawniejsze wydarzenia rozgrywały się w pracy Meg, kiedy słodkie kucyki o nietypowych imionach (Grom, Huragan i inne) przyjeżdżały po pocztę do rozwiezienia, a nasza wieszczka karmiła je marchewkami i cukrem, po czym tłumaczyła im, że cukier dostaną tylko w poniedziałki.
Jednak życie uciekinierki to nie sielanka, a jej Kontroler rusza na poszukiwania swojej cennej zdobyczy i rozsyła za nią list gończy. Simon musi wyjechać, żeby wyjaśnić zamieszki w innych częściach kraju, gdzie dochodzi do walk między terra indigena i ludźmi, dowiedzieć się, co wywołuje szaleństwo. Pozostawia małego Wilczka - Sama, swojego siostrzeńca pod opieką Meg, a ta naraża się Wilkom, prowadzając małego na szelkach. Ale to właśnie Meg sprawia, że Sam wreszcie opuszcza klatkę, w której ciągle przebywał po zabójstwie matki, karmi go ciastkami i wznawia rozwój Wilczka, będąc równocześnie przyczyną pierwszej przemiany Sama w chłopca. Możemy być świadkami nietypowej przyjaźni rozwijającej się między Wilkami a ludźmi, którzy wcześniej byli traktowani wyłącznie jako smakowity kąsek.
Na terenie Dziedzińca wciąż kręci się Azja Crane, podstępna tajna agentka, która planuje porwanie Sama i oddanie Meg Kontrolerowi. Knuje intrygi, wścibia nos w nie swoje sprawy i jest idealnym czarnym charakterem o nieziemskiej urodzie.
Jednocześnie na straży porządku staje nowy policjant w mieście - Montgomery, któremu zależy na utrzymaniu poprawnych stosunków z terra indigena, jak się przekonujemy później idzie mu to całkiem nieźle.
W końcu Dziedziniec zostaje zaatakowany przez intruzów - ludzi, którzy przybyli odzyskać cenną skórę Meg i pojmać Sama, a tym samym przepowiednia wieszczki się sprawdza. Szaleje zamieć, ginie jeden z kucyków - stary Huragan, a Ferus Wilcza Straż zostaje zastrzelony. Doprowadzone do ostateczności Wilki, wampiry, Żywioły, Zima i inni zmiennokształtni bronią swojego terenu i stają do walki z ludźmi. Meg znów musi uciekać w śnieżycy, jednak ratuje Sama, a sama ledwo uchodzi z życiem. Ostatnie 100 stron to dynamiczna, ciągła akcja, która mknie z prędkością lawiny śnieżnej i po kartkach dosłownie się przeskakuje. Przy okazji w końcu odkrywamy tajemnicę Tess, która była dla mnie jedną z najbardziej zagadkowych postaci i stale zastanawiałam się, jaką posiada umiejętność i co oznaczają dziwne zmiany koloru jej włosów i ich skręty, bowiem Tess jest ,,żniwiarzem życia", a jej spojrzenie zabija.
Powieść jest dla mnie niezwykła odskocznią od książek, po które dotychczas sięgałam i widzę, że już czas rozszerzyć swoje czytelnicze zainteresowania o fantastykę. Bishop wykreowała magiczny świat, w którym żądne krwi Wilki i wampiry są tak naprawdę tymi dobrymi, a chciwi, żądni kontroli ludzi, pragnący zapanować nad wszystkim co inne, tymi złymi. Fascynujący świat zamkniętej społeczności Wilków, którzy powoli uznają Meg za członka Wilczej rodziny i część swoich pracowników otaczają opieką wciągnął mnie na długie godziny.
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016r.,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Od razu powiem, że zastanawia mnie tłumaczenie tytułu, bo oryginalny tytuł to "Written in Red", więc czemu taki, a nie inny tytuł nie wiem. Jednak to bardzo mała wada, choć tytuł nie ma nic wspólnego z historią w niej zawartą. Ale nie licząc dziwnego tłumaczenia, nie ma co jest przepiękna okładka, która od razu przyciąga wzrok ? I między innymi dzięki temu sięgnęłam po tę pozycją, drugim powody było kilkukrotne polecania o Marthy Oakiss, która jest tak zakochana w tej serii i teraz wiem dlaczego!

"- To bez różnicy, czy nas biją, czy rozpieszczają, czy nas tuczą, czy głodzą, czy mieszkamy w brudzie, czy w luksusie. Klatka zawsze pozostanie klatką."

Tak w mega wielkim skrócie powiem o czym jest ta książka.

Meg uciekła od swojego Kontrolera, by ratować się przed przepowiadaniem przyszłości dla klientów. Ukrywa się na Dziedzińcu w Lakeside, gdzie zostaje zatrudniona przez Simona Wilczą Straż, jako łączniczka z ludźmi. Meg jest inna niż ludzie i to przykuwa uwagę Innych. Od tego czasu na Dzidzińcu zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które jak niektórzy podejrzewają są spowodowane pojawieniem się dziewczyny. Co zrobi Simon pozbędzie się jej, odda Kontrolerowi czy postanowi ją jednak chronić? Tego musicie dowiedzieć się czytając pierwszy tom tej serii!

Świat stworzony przez autorkę jest piękny i straszny. To co ona wymyśliła przechodzi ludzkie pojęcie. Wykreowała świąt od podstaw, dodając tylko już wymyślona postacie i zupełnie nowe. To co tam się dzieje to jest nie od opisanie i uwierzcie mi, ale tak ciężko pisać mi tą recenzję, bo nie chce rzucać spojlerami, ale to okropnie trudne przy tak dobrej książce!

"Człowiek nie mógł oszukać Wilka, który potrafił dodawać i odejmować jak wszyscy. Dwa plus dwa równa się cztery, bez względu na gatunek, do którego się należy."

Akcji jest bardzo dużo nie ma co. Jednak tak do połowy nie są one aż tak wyraźne i mocno straszne. Ale to co dzieje się tak od 300 strony to szał. Nie ma czasu odetchnąć, bo za jedną akcją jest druga i trzecia. Co chwila dowiadujemy się czegoś nowego, a jednocześnie gorszego od poprzedniej nowiny. Po prostu nie można się oderwać. Wczoraj jak usiadłam do niej tak o 18 to skończyłam o 1 w nocy, bo nie mogłam przerwać jej czytać w połowie akcji. Tak mną zawładnęła! ?

Postacie, które stworzyła Pani Bishop są genialne. Przecież autorka do każdej rasy Innych musiała dopasować i zachowania, charaktery, wygląd, wszystko! I nie ma co narzekać, bo wyszło jej to rewelacyjnie. Każdy bohater był inny. Miał swoje zalety, jak i wady. Zachowywał się tak jak powinna postać swojej rasy, choć nie każdą znałam tak dobrze, to domyślałam się jak powinny się zachowywać i tak właśnie było. Ah polubiłam prawie wszystkie postacie i pokochałam nawet niektórych ?

Narracja jest wieloosobowa, więc możemy poznać każdą postać bliżej tych dobrych jak i złych. Strasznie irytowała mnie jedna, ale to chyba będzie każdego, bo jej nie da się lubić.

Wadą dla której nie dałam tej książce 10/10 to fakt, ze było tu strasznie mało wątków miłosnych!! Jasne i jedna i druga strona myślała o drugiej jakby była zakochana i starała się chronić się nawzajem, ale żałuję, że tylko na tym się skończyło. Ale ich niektóre myśli mnie rozwalały i śmiałam się jak głupia :D

Wydaje mi się, że powiedziałam o wszystkim, o czum powinnam i chyba niczego nie zaspojlerowałam :D Więc serdecznie polecam Wam tą serię, bo jest świetna i warta uwagi.

AlopexLagopus plusminus Linia koment
Książka okazała się zdecydowanie lepsza niż się spodziewałam. Czyta się ja bardzo płynnie, a akcja jest bardzo równomierna. Rozkręca się systematycznie, aż do wielkiego finału. Podobnie relacje między poszczególnymi postaciami, rozwijają pomału i sposób naturalny. Szczególnie spodobała mi się ciekawa kreacja gatunków Innych, a najbardziej Kucyki.
just_monca plusminus Linia koment
Osobiście wolę książki, w których akcja zaczyna się od pierwszych stron, a nie od połowy (no ale nie można mieć wszystkiego), nie mniej historia Meg Corbyn zostanie ze mną na długi czas. Mimo, że cięcie się bohatera żeby przewidzieć przyszłość plus moja wybujała wyobraźnia powodowało wzdryganie się za każdym razem, gdy dochodziłam do tych momentów - całokształt zasługuje na uznanie (tym bardziej, że mam słabość do zmiennokształtnych, a historia asymilacji Innych z ludźmi została opisana niezwykle wciągająco)
patrycja0901 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,70 książek :3,
Bardzo fajna książka fajnie się ją czyta :3
Świetne przygody Meg Corbyn...
Luciria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Książka opowiadają nam o Meg Corbyn będącej cassandra sangue- wieszczką krwi (gdy rozetnie skórę pojawiają się wizje). Meg ucieka z miejsca w którym żyła i była wykorzystywana do otrzymania przepowiedni. Uciekając trafia na jeden z Dziedzińców rządzonych przez terra indigena. Dziedzińcem (w Lakeside) rządzi Simon Wilcza Straż, który oczywiście jest rdzennym mieszkańcem (terra indigena) i zmienia się w wilka. Meg zaczyna budować swoje nowe, lepsze życie. Powoli zaprzyjaźnia się ze zmiennokształtnymi oraz ludzkimi pracownikami dziedzińca. Jej historia pełna jest dramatów (tych mniejszych i większych), zabawnych sytuacji oraz wielu innych uczuć i zdarzeń. Simon z jednej strony chce jej pomóc, a z drugiej chciałby ją ugryźć, jak to wilk. Dziedziniec zamieszkują również inni terra indigena, np. Tess (której włosy zmieniają kolor i skręcają się w zależności od jej nastroju), Vladimir Sanguinati (można go śmiało nazwać wampirem), Henry Niedźwiedzia Straż - duchowy opiekun dziedzińca, Jenni Wronia Straż (niesamowicie zabawna postać) oraz Żywioły (np. Zima, Trąba Powietrzna, Wiosna). Ludzcy pracownicy to m.in. Merri Lee, Heather, Lorne. Na Dziedziniec przyjeżdża również policjant - Crispin James Montgomery, który na początku historii staje się łącznikiem ludzi ze zmiennokształtnymi. Monty ma w swojej ,,drużynie" 4 policjantów, odpowiadają oczywiście przed swoim komendantem.
Bishop pokazuje nam kolejny cudowny świat. Jednak jest to też świat głupców, którymi są ludzie. Mając mało, będąc pod kontrolą Innych chcą więcej i więcej, nie patrząc na to, że krzywdzą ziemię. Inni jako główni drapieżnicy pilnują ludzi, którzy są dla nich jedynie mięsem, choć czasem sprytnym i przydatnym mięsem. Korzystają z ludzkich wynalazków, ale również je kontrolują wydając tylko tyle surowców ile uznają za stosowne. Autorka obdziera nas - ludzi z naszej ,,mądrości" i pokazuje nasze wszystkie wady jakich nie dostrzegamy na co dzień. Gdyby nie terra indigena, Namid (ziemia) już dawno umarła by pod rządami ludzi. Zdecydowanie warto sięgnąć po ta pozycję.
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
andziagandzia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czytałam w te wakacje wszystkie części ciągiem! Super!
xewelinaszczesna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jak zwykle Anne mnie nie zawiodła:), książka dla mnie rewelacyjna wciągnęła mnie od pierwszej strony.
YsiaKot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z lepszych książek, które udało mi się przeczytać!
Ainka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jak dla mnie - rewelacja. Uwielbiam książki tej autorki z serii Czarne Kamienie. I choć ta jest diametralnie różna, to wcale nie gorsza. Doskonale wykreowany świat, ciekawe, wyraziste postacie.
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
Styl i poziom równie ciekawy jak w pozostałych książkach tej autorki. Czyta się bardzo przyjemnie. Jest tylko jeden mały szkopuł- czytając ją ma się wrażenie, że "to już było". Porwanie wilczka, zamknięta oaza w niej sklepy niedostępne dla wszystkich... książka bardzo przypomina jedną z części cyklu o krwawych kamieniach.
Tala_1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Do recenzji,Mam,Ulubione,
Zupełnie nowe oblicze...

Przez moje ręce przewinęło się już naprawdę sporo książek, w których zmiennokształtni ogrywali znaczące role w rozwoju dalszej fabuły. Wydawałoby się więc, że na ich temat zostało napisane już chyba wszystko, nie da rady wymyśleć już nic nowego, a już na pewno nie uda się stworzyć niczego nowego od samych podstaw. Nic bardziej mylnego, a pisarką która udowodniła mi to w ,,porażający" sposób jest Anne Bishop wraz ze swoją najnowszą powieścią Pisane szkarłatem. Powieść została wydana w Polsce dzięki wydawnictwu Initium i jest tomem otwierającym najnowszą serię autorki - Inni. Jest to jedna z najpopularniejszych amerykańskich pisarek fantastycznych, która zasłynęła swoimi nietuzinkowymi pomysłami na fabułę.

Meg Corbyn jest cassandra sangue - wieszczką krwi. Dzięki cięciu swojej skóry potrafi wypowiadać przepowiednie na temat tego co się wydarzy. Właśnie dlatego jest tak cenna dla Kontrolera, który zbija na niej majątek. Meg ma jednak dosyć i w końcu ucieka. Jednak miejsce do którego zmierza może okazać się niewiele bardziej bezpieczne niż kompleks w jakim żyła dotychczas. Kobieta woli jednak podjąć wyzwanie życia blisko Innych, niż ponownie znaleźć się we władzy swojego oprawcy.

Zrządzeniem losy na Dziedzińcu w Leakside poszukiwany jest łącznik z ludźmi, którego zadanie polega na odbieraniu, sortowaniu i rozwożeniu poczty wśród terra indigene. Chociaż przywódca Innych - Simon Wilcza Straż, nie jest chętny do tego aby to właśnie Meg dostała tę posadę, ale mimo tego ją zatrudnia. Jest w niej bowiem coś co go intryguje. Szczególnie, że nie pachnie tak jak inni ludzie - jak zwierzyna do zjedzenia. Wie również, iż kobieta coś ukrywa, a gdy prawda wyjdzie na jaw. Będzie musiał podjąć decyzję czy jest warta tego aby rozpętać wojnę pomiędzy Innymi, a ludźmi.

Pierwsza myśl jaka mi się od razu nasuwa, gdy myślę o Pisane szkarłatem Anny Bishop to, to że powieść jest po prostu niesamowita! Ciągle nie mogę zebrać dobrze myśli po jej lekturze. Szczególnie, że mam ochotę zacząć ją od nowa aby kolejny raz wtopić się w ten niesamowity świat jaki stworzyła autorka. Jest on naprawdę fascynujący. Z jednej strony bardzo przypomina rzeczywistą Ziemię, ale z drugiej nie ma w nim nic... ludzkiego. Namid jest rządzona przez Innych, a ludzie po prostu mogą koegzystować na wydzielonych im kawałkach ziemi. Muszą jednak pamiętać, że to nie oni stanowią prawo i złamanie choć jednego przepisu ustanowionego przez terra indigene, może wiązać się ze zniszczeniem całego miasteczka. Nikt nie wie czym są te istoty. Wracając jednak do świata w jakim rozgrywa się historia Meg. Autorka po raz kolejny pokazała, że jej wyobraźnia nie ma granic. Nie tylko bowiem stworzyła Namid jaką poznajmy w trakcie całej fabuły, ale także stworzyła jej legendy, a szczególnie tą jak doszło do zamieszkania jej przez ludzi i do nawiązania delikatnego sojuszu pomiędzy nimi, a Innymi.

Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść książki, są mapki samego Leakside oraz Dziedzińca zamieszkanego przez terra indigene. Ciekawym pomysłem okazało się również wymienienie wszystkiego co składa się na Namid. Dzięki temu możemy poznać kontynenty, wody jakie je otaczają oraz najważniejsze miasta i miasteczka, z nazwami których mamy styczność w trakcie czytania. Nie byłabym również sobą gdybym nie wspomniała w tym miejscu i niesamowitej okładce jaką wydawnictwo Initium nam zaserwowało. Od samego początku byłam nią zauroczona, jednak zobaczyć ją na żywo to zupełnie co innego. Oczy Simona Wilczej Straży dosłownie hipnotyzują, więc pewne jest, że kto raz na nie spojrzy w księgarni, ten nie wyjdzie z niej bez książki w torebce. Również w środku zadbano o detale, które sprawiają, iż przyjemniej przekręca się kolejne strony. Odpowiednie interlinie oraz odpowiedni rozmiar czcionki nie męczą oczu, ani nie rozwlekają tekstu na nie wiadomo ile stron. Po za tym bardzo podoba mi się jak wydawnictwo za pomocą celtyckich wzorów, zaznaczyło rozpoczęcie kolejnych rozdziałów.

Wracając jednak do treści Pisane szkarłatem: autorka jak zawsze wprowadza do fabuły sporą ilość wątków przez co z początku ciężko zrozumieć co one wszystkie mają ze sobą wspólnego. Jednak w końcu wszystko się w miarę prostuje, oczywiście na tyle aby można było pojąć ogólny zarys historii, a wszystkie motywy doskonale się uzupełniają i przeplatają ze sobą tak mocno, że tworzą sieć o malutkich oczkach, w którą czytelnik wpada niczym ryba podczas połowów. Dzięki temu Bishop ma pewność, że czytelnikowi ciężko będzie zostawić powieść chociaż na chwilę, ale także, iż będzie on maksymalnie skupiony na treści, ponieważ w innym wypadku ciężko będzie mu zrozumieć o co chodzi w dalszej części. Pozostając nadal w temacie fabuły, od samego początku widać jak na dłoni, że pisarka nie ma zamiaru bawić się w żadne konwenanse. Historia jaką stworzyła nie tylko podejmuje w ,,fantastycznie" za owulowany sposób trudne temat jakimi jest na przykład przemoc lub wojna, ale także nie stroni od brutalności jaka cechuje także i naszą rzeczywistość.

Jeżeli chodzi o tempo akcji to jest ono dość spokojne i miarowe przez większą część książki. Nie znaczy to jednak, że można je określić mianem nudnego. Nic z tych rzeczy. Bishop na każdym kroku zaskakuje niespodziewanymi zwrotami lub dodaniem kolejnej tajemnicy do i tak już zaplątanej fabuły. Spokojnie można powiedzieć, że autorka dosłownie bawi się ze swoimi czytelnikami w ,,kotka i myszkę" jeżeli chodzi o akcję i napięcie jej towarzyszące, które notabene rośnie ze strony na stronę, aby dosłownie wbić w fotel w ostatnich kilku rozdziałach. To właśnie wtedy najwięcej się dzieje, a kolejne wydarzenia zaczynają następować jedno po drugim, niczym lawina lub uderzenie żywiołów. Wtedy też zarówno w fabule jak i w bohaterach zachodzi najwięcej zmian, które na razie Anne Bishop pozostawia bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Jedno jest jednak pewne... nie można się oderwać od zakończenia, a nawet jak przeczyta się już ostatnie zdanie to ma się ochotę na jeszcze więcej.

Co do bohaterów to po prostu brak mi słów. Nawet w tym wypadku autorka niczego nie pominęła. Postacie powołane przez nią do życia są wielowymiarowe, więc nie da się od tak określić czy należą do tych ,,dobrych", czy ,,złych". Wszystko zostało doskonale wyśrodkowane tak aby każda z nich miała zarówno cechy jednych jak i drugich, dzięki temu stają się dużo bardziej prawdziwe.

Podsumowując. Pisane szkarłatem to kolejna nadzwyczajna książka jaką miałam okazję czytać w ostatni czasie. Chociaż w sumie nie ma się czemu dziwić, to przecież historia stworzona przez Anne Bishop, która zawsze potrafiła mnie zaskoczyć i rozkochać w swoich książkach. Z pewnością jeszcze nie raz będę do nich wracać, do tej powieści również, a Wam polecam jak najszybsze zapoznanie się z treścią Pisane szkarłatem. Naprawdę warto.
Max Linia koment
Przeczytane:2016-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
justysiadp Linia koment
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pierzu2 Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-07-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
Lustro Linia koment
ironicperson Linia koment