Opis ksiązki

Kup Teraz

Pół życia

Ocena ( 21 osób )
4.8
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-11-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378393825
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:magadotcom
Dodał/a opinię:annna84
Recenzja - Pół życia
Udana powieść, a co najważniejsze nieprzegadana, z czym u Picoult różnie bywa.
Luke Warren, nade wszystko kochający wilki, po wypadku samochodowym zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają mu szans i sugerują odłączenie od aparatury. Córka Cara, która mieszkała z ojcem, jest przeciwna, ale nieletnia, więc nie może decydować. Syn Edward, który opuścił rodzinę wiele lat temu, jest za. Sąd będzie musiał zdecydować, kto ma prawo decydować za Luke'a. W całej historii ważną rolę spełniają wilki i ich zwyczaje.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Udana powieść, a co najważniejsze nieprzegadana, z czym u Picoult różnie bywa.
Luke Warren, nade wszystko kochający wilki, po wypadku samochodowym zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają mu szans i sugerują odłączenie od aparatury. Córka Cara, która mieszkała z ojcem, jest przeciwna, ale nieletnia, więc nie może decydować. Syn Edward, który opuścił rodzinę wiele lat temu, jest za. Sąd będzie musiał zdecydować, kto ma prawo decydować za Luke'a. W całej historii ważną rolę spełniają wilki i ich zwyczaje.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Sposób, w jaki autorka nakreśliła postać głównego bohatera i jego przeżycia związane z obcowaniem z wilkami, są dla mnie na najwyższym poziomie. Picoult przygotowując się do napisania książki miała okazję oglądać watahy wilków z Shaunem Ellisem (autorem książki "Żyjący z wilkami") i jego żoną i posłuchać jego opowieści. Dzięki temu wszystko zostało wiernie oddane. W książce autorka poruszyła trudne i kontrowersyjne tematy takie jak: eutanazja, transplantologia, aborcja, zdrada, rozwód rodziców, niezrozumienie w rodzinie, kłamstwa czy brak tolerancji. Przez to, że losy Warrenów przedstawiono z różnych perspektyw, trudno było mi podjąć decyzję kto miał rację, a kogo lepiej potępić.

"Pół życia" to wstrząsająca opowieść o rodzinie, która jak każda normalna rodzina zmaga się z problemami.
Betsy plusminus Linia koment
Autorkę uwielbiam. Za każdym razem, kiedy sięgam po jej książki, wiem, że dostanę coś, co na długi czas zapamiętam. Ile razy czytam jej książki wiem również, że czegoś nowego się nauczę. Jodi Picoult pisze naprawdę świetnie, potrafi wykorzystać każdy temat, tworząc historię "nadzwyczajnie zwyczajną".
"Pół życia" to kolejna książka, po którą sięgnęłam z ochotą. Tym razem miałam okazję poznać historię zwykłych ludzi i środowisko...wilków. I znów niesamowicie się wciągnęłam. Nie jest to prosta i szczęśliwa opowieść z 'happy endem', za to znajdziemy tutaj powtarzający się schemat Picoult, gdzie akcja często kończy się na sali sądowej (w nieco krótszej wersji). Tytuł ten przepełniony jest mieszanką uczuć, nie zawsze pozytywnych, walką o najbliższych, walką z przeszłością i wyszukaniem porozumienia wśród członków rodziny. Niezwykle porusza i pozostawia czytelnika z wieloma osobistymi pytaniami typu: co by było, gdyby...
W ostatniej przeczytanej przeze mnie książce Picoult ("W naszym domu") poznałam obszernie temat zespołu Aspergera. Natomiast "Pół życia" to opowieść o wilkach i o człowieku, który postanowił zbadać ich środowisko. Bardzo przyjemnie czyta się temat profesjonalnie zbadany i umiejętnie wykorzystany - a tak właśnie działa Picoult. Mamy tu obyczajową historię, którą połączyła z intrygującym obrazem tych zwierząt. Wykreowała ciekawych bohaterów, dodała niesamowicie ciekawą fabułę i splotła to wszystko ze sobą. Obie części - tę, w której rodzina walczy o Luke'a i tę, w której Luke opowiada o wilkach - wyglądają równie interesująco, obie czyta się z ogromną przyjemnością. I tak jak w przypadku innych książek tej autorki, płynie z niej wiele nauki, która na długo pozostaje nam w głowach.
Tytuł ten wydawał mi się nieco inny niż pozostałe tej autorki. Niemniej jednak równie mocno mi się spodobał. Jodi Picoult to utalentowana pisarka, potrafi poruszyć każdy temat i za każdym razem napisać go w taki sposób, że z miejsca staje się ulubioną lekturą milionów czytelników. "Pół życia" to kolejna książka, w której udowadnia swój talent, a ja utwierdziłam się w przekonaniu, że słusznie cenię sobie jej pióro. Szybko się ją czyta, historia niesamowicie wciąga, a przede wszystkim doskonale uświetnia nasz wolny czas. Gorąco polecam, nie tylko wielbicielom autorki...
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Luke Warren ma w życiu dwie miłości, rodzinę oraz wilki, niestety nie potrafi połączyć pasji z obowiązkiem bycia mężem i ojcem, cierpi na tym rodzina.
Luke nie miał oporów, by samotnie wyjechać do Kanady, by zaszyć się w głuszy, przebywać z wilkami, poznawać je, spożywać ten sam pokarm co one,a nawet spać z nimi, tylko po to aby go zaakceptowały.
"Stałem się mostem pomiędzy światem ludzi i światem zwierząt. Pasowałem do obu i do żadnego nie należałem. Połowa mojego serca została z wilkami, połową mieszkałem z rodziną. Gdybyście nie wiedzieli: do życia potrzebne jest całe".
Na skutek wypadku samochodowego Luke trafia do szpitala w krytycznym stanie, przy życiu podtrzymuje go tylko aparatura, dla dzieci mężczyzny jest to koszmarny czas, walczą o pełnomocnictwo w decydowaniu o dalszym losie ojca. Na światło dzienne wychodzą tajemnice rodzinne, które były skrzętnie skrywane.
Jaką decyzję podejmą? Czy Luke zostanie odłączony od aparatury?
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Powieść ,,Pół życia" angażuje czytelnika, nie można przejść obok niej obojętnie. Wiarygodnie nakreśleni bohaterowie postawieni przed pełnymi dylematów moralnych decyzjami zmuszają do zastanowienia się, co by się zrobiło w ich sytuacji. Niejednokrotnie lektura wzruszy, ukaże też głębię miłości, wartość życia oraz siłę rodziny. Polecam.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-14, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,

Jodi Picoult jest amerykańską pisarką, która zdobyła sympatie czytelników na całym świecie. Pisarka w swoich powieściach jest znana z tego, że porusza trudne i bolesne tematy o których głośno się nie mówi. W swojej książce "Pół życia Jodi Picoult porusza temat eutanazji czy można decydować o życiu i śmierci człowieka.


Trudne wybory towarzyszą w życiu każdego człowieka i tak naprawdę każdy z nas musi się z nimi zmierzyć. Trzeba podjąć decyzje odnośnie swojej przyszłości czy lepsze są studia humanistyczne, filologiczne lub może kierunki matematyczne pomogą zapewnić lepszy start w życiu.


Każdy zastanawia się czy lepiej wyjechać na wakacje nad morze , w góry albo za granice. Te wybory miały wpływ na nasze życie i były trafione lub okazały się życiowym błędem. Jednak dotyczyły nas samych i zawsze można to jakoś odkręcić. Zmienić kierunek studiów lub nie jechać na wakacje kolejny raz w to samo miejsce. W tym kontekście decyzja jest prosta, jednak kiedy trzeba zdecydować o życiu innego człowieka pojawia się dylemat jak postąpić?


Niezależnie od decyzji ktoś zawsze będzie zawiedziony.


Luke Warren jest badaczem wilków,poświęca czas na badaniach, pisze o nich i studiuje ich zachowania i zwyczaje. Próbował nawet z nimi zamieszkać i wielokrotnie odrzucał negatywne stereotypy o tych zwierzętach. Swojej pasji poświęcił wszystko swój czas, rodzinę, która wkrótce się rozpada: Żona go opuszcza , a syn Edward po kłótni z ojcem wyjeżdża i zrywa wszelkie kontakty z rodziną. Po rozwodzie córka Cara zamieszkuje z ojcem, ponieważ nie czuje się dobrze z tym, że matka ma nową rodzinę. Pewnego dnia życie wszystkich odwraca się w mgnieniu oka. Dochodzi do poważnego wypadku, w którym Luke doznaje ciężkich obrażeń. Powiadomiony o wypadku Edward wraca do rodzinnego kraju , aby podjąć decyzję o losie ojca. Syn chce postąpić zgodnie z wolą Luke;e odłączyć go od respiratora i przekazać jego narządy do przezczepu, natomiast Cara jest temu przeciwna, ponieważ pragnie, żeby ojciec nadal był utrzymywany przy życiu i głęboko wierzy, że jego stan się poprawi. Między rodzeństwem dochodzi do kłótni. Jak zakończy się ta sprawa? Czy rodzeństwo dojdzie do porozumienia? Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw i czy w sprawie wypadku wszystko zostało już wyjaśnione?
Jestem świeżo po lekturze książki i nadal targają mną ogromne emocje. Ta powieść porusza kwestię jak postąpić gdy bliska osoba pozostaje na styku dwóch światów i pojawia się dylemat czy dalej walczyć o jej życie czy może pozwolić jej odejść? Swoje poglądy trzeba wtedy odsunąć na dalszy plan , gdyż należy postąpić zgodnie z życzeniem osoby poszkodowanej i być pewnym, że tego właśnie pragnie. Nie jest to łatwa lektura, co jakiś czas czytałam i odkładałam bo nie mogłam dojść do siebie. Zadawałam sobie pytanie jakbym ja na miejscu tej rodziny postąpiła i byłam właśnie między młotem a kowadłem. Z jednej strony przyznawałam rację Edwardowi, bo chciał zrealizować wolę ojca, z drugiej też kibicowałam Carze i miałam nadzieję na szczęśliwy finał, że nastąpi pewna poprawa wbrew prognozom lekarzy. Jodi Picoult jak zawsze zachowała obiektywizm i ocenę pozostawiła czytelnikowi.
Historia poznawana jest z punktu widzenia bohaterów. Dzięki temu można poznać ich myśli, poglądy,odczucia. Także Luke zabiera głos w powieści.Zaangażowany w pracę z wilkami sam powoli się do nich upodabniał. Każdą sytuacje życiową porównuje do wilczego stada, co zrobiłyby w tej sytuacji wilki i jak jest wśród nich. Obala wszelkie mity na ich temat, udowadnia, że te zwierzęta wcale nie są tak straszne jak się je przedstawia. Zafascynowały mnie te informacje, opisy zachowań tych zwierząt i sprawiło to, że moje zainteresowanie rosło coraz bardziej.
Ważnym aspektem książki jest podjęcie decyzji, którą musi podjąć rodzeństwo o losie ojca. Każde z dzieci chce dla niego jak najlepiej, jednak trzeba brać pod uwagę życzenie Luke'a i tak naprawdę jakakolwiek decyzja by zapadła i tak będzie dla kogoś bolesna. Bo życzenie najbliższego będzie spełnione, ale trauma i cierpienie związane z utratą najbliższego nie zniknie nigdy.
"Blizny to mapa bólu , ukrytego zbyt głęboko, aby pamiętać".
"Pół życia" to opowieść o trudnych decyzjach, o pasji, która podzieliła rodzinę zamiast cieszyć, zawiedzionym zaufaniu, które ciężko odbudować i o walce o los człowieka.Napisana prostym językiem trafiającym do serca i tam już zostaje, dopracowana z najmniejszym szczegółami. Osoby lubiące twórczość pisarki nie będą zawiedzione. Z całą pewnością .

patkabm plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jak zawsze Jodi Picoult prowadzi czytelnika w mroczne zakamarki człowieczeństwa. "Pół życia" to opowieść o miłości dzieci do ojca. Luke jest badaczem życia wilków, udaje mu się przeżyć z wilkami 2 lata, i wilki są dla niego najważniejsze. Doprowadza to do rozpadu rodziny. Zamieszkuje z nim córka Cara. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Luke znajduje się w stanie wegetatywnym. I tu pojawia się pytanie czy chciałby tak żyć? Zadecydować o tym muszą jego dzieci. Jak zawsze, w przypadku Jodi Picoult to książka, którą trzeba przeczytać.
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Moja ukochana autorka. Po jej książki zawsze sięgam z pewnością, że mi się spodobają. W tej historii porusza kolejny ważny temat. Trudne decyzje do podjęcia z jakimi mamy często w życiu do czynienia.
natasha92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-31, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Siła miłości i walka o bliskich nie zna granic. Udowadnia nam to Jodi Picoult w swojej kolejnej powieści psychologiczno-obyczajowej pod tytułem „Pół życia”.

Byłam całkowicie pewna, że najnowszą powieść swojej ukochanej amerykańskiej pisarki Jodi Picoult prędko nie przeczytam. Jednak życie lubi sprawiać nam niespodzianki i ostatnio w bibliotece trafiłam właśnie akurat na „Pół życia”. Moje szczęście trwa nawet jeszcze w tym momencie... ;)

Luke Warren to mężczyzna niezwykle fascynujący i intrygujący. Badacz wilków, który potrafi się z nimi porozmawiać, a nawet przez jakiś czas z nimi mieszkał na pewno nie jest postacią którą często spotykamy. Ale czy postąpił słusznie oddalając się od własnej rodziny dla życia w otoczeniu samych zwierząt? Kto go wesprze kiedy znajdzie się w szpitalu w bardzo ciężkim stanie? Kto mu pomoże? I kto tak naprawdę go zna i wie czego chciałby Georgie, która ułożyła sobie życie na nowo? Syn Edward, który uciekł z domu sześć lat temu? Córka Cara, z którą od jakiegoś czasu mieszkał? A może wilki z którymi był zawsze najbliżej...? Kto posiada prawo do decydowania o zakończeniu życia drugiego człowieka?

Jestem trochę zła na tłumacza, który oryginalny tytuł (Lone Wolf) przetłumaczył na „Pół życia” zamiast „Samotnik wilk”. Według mnie taki tytuł bardziej pasuje do kontekstu książki i jej fabuły. A ponadto brzmi lepiej, bynajmniej według mnie.

Kolejny trudny temat jaki poruszyła Jodi Picoult w swojej najnowszej powieści autorka przedstawiła w sposób wręcz idealny. Książkę czyta się z zapartym tchem. Ciężko oderwać się od niej chociaż na krótką chwilę. Pierwszoosobowa narracja prowadzona przez każdego z bohaterów w kolejnych rozdziałach pozwala czytelnikowi spojrzeć na sytuację oczami nie tylko jednej z postaci, a wszystkich. Możemy przeczytać między innymi opowieści samego Luka Warrena dotyczącymi jego życia z wilkami oraz ich zachowań, hierarchii czy zwyczajów.

Bardzo podoba mi się fakt, że Jodi Picoult starannie i dokładnie przygotowuje się do napisania książki. Pogłębia swoją wiedzę zarówno w kwestii medycznej jak i dotyczącej życia zwierząt, w tym wypadku wilków. Książki jej autorstwa nie są robione na „łapu capu”, aby zarobić a się nie narobić. Z każdą kolejną książką autorstwa Jodi Picoult widać, że wciąż pisze z prawdziwą pasją i oddaniem.

Najnowsza powieść Jodi Picoult „Pół życia” wzrusza, intryguje, a przede wszystkim poucza poruszając temat ważnych w życiu dylematów moralnych. Każdego skłoni do głębszych refleksji i przemyśleń. Przy niej nie da się po prostu przejść obojętnie! Polecam gorąco!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Książka Picoultowska do szpiku. To już w zasadzie jej znak rozpoznawczy, że nie omija trudnych tematów, zamiast tego je rozbraja.

Książka szczera i realistyczna, pozwala wczuć się w bohaterów. Przy tym bardzo ujmująca i, dodatkowy smaczek, ciekawa naukowo. Polecam.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,moje 52 motywacje,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Domowa biblioteczka,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
alicjam82 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
znakzapytania Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,x przeczytane 2013,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów