Opis ksiązki

Kup Teraz

Portret Doriana Graya

Ocena ( 24 osób )
5.2
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374148801
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Dodał/a opinię:Magdalena Żmuda
Recenzja - Portret Doriana Graya
Zupełnie nie podeszła mi ta książka - nie wiem, czy to wina tłumaczenia, braku czasu, czy historia nie potrafiła mnie zainteresować, ale odłożyłam ją po przeczytaniu połowy stron. Może jeszcze kiedyś zrobię drugie podejście.
Recenzja
OlaU Linia koment
Na półkach:

Portret Doriana Graya to uniwersalna, a jednocześnie wielopłaszczyznowa powieść. Przedstawia upadek ogólnie uwielbianego człowieka, któremu los podarował  urodę, bogactwo i wpływowych przyjaciół. Kiedy zadebiutował, swoimi skrzydłami otoczyli go wpływowi ludzie: malarz, który go sportretował, oraz lew salonowy, cyniczny intelektualista i dandys, który zapragnął ukształtować go na swoje podobieństwo

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Velstruna + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Owiany legendami autor, kultowa książka, fin de siecle, a do tego pogoń za pragnieniem starym jak świat- wieczną młodością. Właśnie dlatego sięgnęłam po "Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a.
Tytułowy bohater po powstaniu obrazu wypowiada życzenie, które zmienia jego życie. Czy było warto zasmakować w tym, przed czym inni się hamują, czego inni się boją? Bo przecież... co powie społeczeństwo, co powie kościół? A jednak... słowo się rzekło i wywołuje to lawinę zdarzeń.
Choć wielu zarzuca tej książce, że przedstawia tragiczny w skutkach hedonizm i upadek bohatera, trudno nie zgodzić się z autorem, który pisze: "Książki, które świat uważa za niemoralne, są to książki, które mu ukazują jego własną hańbę."
Ponadto śledząc losy Doriana i przemiany jego portretu ( czy też sumienia), Oscar Wilde daje czytelnikom równie interesujący portret angielskiej arystokracji, ukrywając się ( a może raczej manifestując) pod postacią lorda Henryka - Księcia Paradoksu. W ciąg fabularnych wydarzeń mamy więc zgrabnie wkomponowaną filozofię życia Wilde'a, co nie powinno dziwić, gdyż "najwyższą formą twórczości artystycznej jest sztuka życia". Polecam.
WirtualnaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,Mam,Ulubione,
Czy nie chcielibysmy byc wiecznie mlodzi i piekni? Oczywiscie, ze tak. Dorian Gray rowniez mial takie marzenie i dla niego byl gotow poswiecic wszystko. Czy jednak piekno zewnetrzne idzie w parze z pieknem jego duszy?
W powiesci Oskara Wilda znjadziemy odwieczne pytania o dobro i zlo Jest to powiesc o nas, o naszej naturze, o wplywie drugiego czlowieka na nasze zycie, o sumieniu, o tym, ze kazdy zly uczynek zostawia w nas szpecaca blizne.
Ksiazka, ktora bez watpienia kazdy powinien przeczytac.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
książkę czytałam na studiach na zajęciach literatury, bardzo fajna i wciągająca :)
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Co za pożytek, człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej poniósł szkodę?"

Ileż to osób chciałoby zachować swą młodość, urodę i nigdy się nie starzeć. Dorianowi to się udało. Wypowiedziane życzenie, by to obraz starzał się zamiast niego, spełnia się. Cena zamknięcia wszystkich występków w obrazie była jednak zbyt wysoka. Bardzo spodobała mi się postać Doriana. U tego niewinnego i pięknego młodzieńca zachodzi stopniowa przemiana, która prowadzi do jego upadku. "Portret Doriana Graya" to zbiór wielu ciekawych myśli. Bardzo spodobał mi się barwny język tej powieści oraz oczywiście cała fabuła.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Oscar Wilde to irlandzki prozaik i dramatopisarz. W swojej powieści Portret Doriana Graya nawiązał do dziewiętnastowiecznego prądu intelektualnego, głoszącego kult piękna i wartość sztuki. Powieść to historia tytułowego Doriana, niezwykle urodziwego młodego mężczyzny, bardzo podatnego na wpływy. Jego piękno staje się inspiracją dla malarza Basila Hallwarda, który tworzy portret młodzieńca naturalnej wielkości. Dorian, patrząc na swój portret, wypowiada życzenie, które rujnuje mu życie.

Jakie to smutne! Ja się zestarzeję i będę brzydki i odpychający. Ale portret ten na zawsze pozostanie młody. Nigdy nie będzie starszy niż w dzisiejszym czerwcowym dniu. Gdybyż mogło być przeciwnie! Gdybym ja pozostał wiecznie młody, a obraz się starzał! Wszystko bym za to oddał, wszystko! Tak, nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał. Oddałbym duszę własną!

Jednak najciekawszą postacią powieści nie jest tytułowy bohater, tylko lord Henry Wotton, którego Dorian poznaje w pracowni malarza. Henry to mężczyzna ogromnie inteligentny, fascynujący, ale też niemoralny i pełen sprzeczności. A przy tym potrafi być naprawdę czarujący. Dzięki poczuciu humoru i dużej dawce cynizmu, bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Grayem. Przyjaźń z lordem zmienia poglądy i osobowość młodego mężczyzny. Henry czaruje słowem, hipnotyzuje, przyciąga i zniewala. Jego bardzo często zwięzłe wypowiedzi na temat sztuki, życia, kontaktów damsko-męskich to niewyczerpane źródło myśli i cytatów...
Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/04/21/portret-doriana-graya-od-piekna-do-brzydoty/
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
W tę książkę się dosłownie wsiąka: raz zaczęty pierwszy rozdział kończy się ostatnią linijką książki. Styl Wilde'a mnie zachwycił!

Dorian to uosobienie subtelnego piękna, nieskalania. Pod wpływem krótkiej rozmowy staje się potworem - a jego uroda przy tym przestaje mieć znaczenie. Historia ludzkich namiętności, pełna błyskotliwych myśli, otoczona estetyczną aurą, zmieniła się w mrożący krew w żyłach thriller. Śmierć, szantaż, mroczne zakamarki rezydencji Gray'a wywołują ciarki na plecach. Nie można przejść obojętnie obok tej książki.
karmelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie-książki zekranizowane,
" Książka nie może być moralna lub niemoralna. Jest tylko dobrze lub źle napisana"
Tym oto cytatem zacznę opisywać moje spostrzeżenia co dzieła Oscara Wilde'a. Ta powieść jest bardzo dobra, ba fenomenalna, absolutny klasyk z bogatą treścią, mnóstwem mądrych słów. Opowiadająca i Młodym człowieku tytułowym Dorianie Grayu, który jest piękny i nieskazitelny w swojej urodzie. Dostrzega to malarz Bazyli i postanawia uwiecznić Doriana na portrecie. Ów młodzieniec po skończonym dziele ubolewa że jego młodość upływem czasu przeminie i nikt już nie będzie się tak zachwycał jego pięknem, zażyczył sobie aby to Portret się starzał natomiast on pozostanie młody. " Bo zresztą cóż to jest młodość? Momentem zielonym i niewczesnym, chwilą zachęceń niestałych i chorobliwych myśli...Dlaczegóż chciał zawsze nosić jej barwy?...Młodość go zgubiła" Dorian Gray na zewnątrz pozostał młody ale w środku zrobił się mało empatyczny, cyniczny nie widzącym cienkiej różnicy między dobrem a złem, dusza jego się zmieniła co w rezultacie prowadziło Doriana do dramatycznych czynów i zachowań "Ale-ale Dorianie-zapytał go po chwili milczenia-co za korzyść zdobyć cały świat, a stracić-jakże to tam do licha-własną duszę?"
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,WYZWANIE 2014-52 książki,
Wspaniała książka, wygrałam w konkursie Fantastyki:))) Sam film niezbyt "wyszedł" twórcom, ale pierwowzór jest fantastyczny!
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kiedy dowiedziałam się, że autor był homoseksualistą - nie mogłam się doczekać dnia, gdy zacznę ją czytać.
Zaczęłam czytać i choć czyta się przyjemnie, to nie uważam, by ową książkę można było nazwać mianem "wciągającej". Momentami była wręcz nużąca i nudna. Rozdział, w którym jest opisane, co Dorian kolekcjonował i czym był zafascynowany - myślałam, że nie przeczytam tego rozdziału do końca i go ominę.
Mimo wszystko sama koncepcja książki, przekaz autora jak i zastosowana symbolika i obrazowość - to wszystko bardzo mi się spodobało.
Doszłam do wniosku, że jest świetną lekturą dla kandydatów do bierzmowania. Lecz trzeba ją czytać z rozwagą i z "głową na karku". Byle komu, kto nie bardzo pojmuje tego, co czyta i nie potrafi się zastanowić nad tekstem - nie polecałabym jej.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwielbiam fantastykę, więc doszłam do wniosku, że ten rodzaj gatunku z XIX wieku może być co najmniej interesujący. Nie pomyliłam się; "Portret Doriana Gray'a" bardzo przypadł mi do gustu. Główny minus książki to to, że jest zdecydowanie za krotka, uważam, że autor mógł dokładniej opisać wszystkie uczucia targające tytułowym bohaterem. Tych uczuć było zdecydowanie za mało, bo w sumie nie wiemy jakie pobudki popychają Doriana do tak okrutnych czynów. Jest to w minimalnym stopniu opisane, i można się domyślić reszty, ale... Natomiast niezwykle irytował mnie lord Henryk, te jego pseudofilozoficzne rozważania wzbudzały we mnie skrajne emocje gniewu. "Portret Doriana Gray'a" to książka, którą, moim zdaniem, każdy powinien przeczytać, choć nie każdemu może się ona spodobać. Ukazuję ona, że wszystkie fazy życia ludzkiego są równie ważne; dzieciństwo, młodość, wiek średni, starość; bez nich nasza psychika może stać się nieco nadwyrężona i nie wiadomo do jakich skutków doprowadzi.
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaką wartością w życiu jest młodość. Tytułowy bohater, zachowuje swoją młodość i wyjątkową urodę, ale w zamian za to wizualnie starzeje się jego osoba namalowana na portrecie. Zachowania młodości i piękna nie chroni go przed niszczeniem, starzeniem się, gorzknieniem wnętrza- dusza Doriana niszczeje. Pojawia się tez pytanie, czy Dorian nie był psychicznie chory i starzenie się swojej osoby na portrecie nie odbywało się tylko w jego głowie, co jednak popchnęło go do popełnienia wielu okropnych czynów, w tym zbrodni. Ciekawy jest w książce obraz kobiet i charakteru ich relacji z mężczyznami.
RoT plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
napisane we fajny sposób przy użyciu ciekawego stylu :)
white_swan plusminus Linia koment
Zupełnie nie podeszła mi ta książka - nie wiem, czy to wina tłumaczenia, braku czasu, czy historia nie potrafiła mnie zainteresować, ale odłożyłam ją po przeczytaniu połowy stron. Może jeszcze kiedyś zrobię drugie podejście.
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Genialna powieść, intrygująca i poruszająca ;)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - 52 książki 2016,
MagdaSkrzypecka Linia koment
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
ginewra Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki mojego życia,mam na półce,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
BloodyMary Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali06 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
xManic Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
catling Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
KlaudiaKonieczna Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aishiteru Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gosia94 Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Portret Doriana Graya Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Portret Doriana Graya Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Portret Doriana Graya Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Portret Doriana Graya Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Portret Doriana Graya Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów