Pożeracz dusz

Data wydania: 2007
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Michelle Paver
Recenzja - Pożeracz dusz
Trzeci tom Kronik Pradawnego Mroku, cyklu powieści fantasy, których akcja rozgrywa się w epoce kamiennej, a bohaterem jest chłopiec o imieniu Torak, syn plemiennego szamana. Po pełnej przygód wyprawie na wyspy Klanu Foki Torak i Wilk znowu są razem. Niestety, nie na długo. Wilk zostaje schwytany przez Pożeraczy Dusz, którzy zamierzają złożyć z niego ofiarę. Aby ocalić towarzysza, chłopiec i jego przyjaciółka Renn udają się w dzikie ostępy Dalekiej Północy. Wędrówka przez skute lodem tereny i walka o przetrwanie wśród śnieżyc wystawia ich przyjaźń na ciężką próbę, Toraka zaś niebezpiecznie zbliża do siedziby jego największych wrogów.Pożeracz Dusz, podobnie jak dwie poprzednie części sagi, stał się międzynarodowym bestsellerem. Paver ma prawdziwy dar opowiadania. Magia w jej powieściach to magia sił natury, ożywiana przez wyobraźnię i przesądy... Ogromną zaletą tej niezwykłej serii jest pokazanie czytelnikowi, że świat można postrzegać na wiele różnych sposobów."The Times"Doskonałe połączenie gruntownej znajomości prehistorii i niezrównanej łatwości opowiadania tworzy prawdziwą ucztę dla czytelników."The Children.s Bookseller"Michelle Paver urodziła się w środkowej Afryce, lecz jeszcze jako dziecko zamieszkała w Anglii. Ukończywszy biochemię na uniwersytecie oksfordzkim, podjęła pracę w firmie prawniczej, lecz porzuciła ją, by poświęcić się pisaniu. Kroniki Pradawnego Mroku wyrosły z zainteresowań autorki antropologią, światem zwierząt i odległą przeszłością. Inspiracji dostarczyły też liczne podróże. Wilczy brat (W.A.B. 2005), pierwszy tom cyklu, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Prawa do jego wydania sprzedano w ponad trzydziestu krajach, a Ridley Scott przygotowuje ekranizację. Powieść została uznana przez czytelników "Times'a" za najlepszą książkę dla dzieci i uhonorowana nagrodą Wybór Rodziców 2005. Drugi tom sagi, Wędrujący duch, ukazał się nakładem W.A.B. w 2006 roku. W przygotowaniu kolejne tomy.
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Opinia 13

Kiedy patrzę na półkę z książkami, cykl Kronik pradawnego mroku dość się wyróżnia. Powieści są utrzymane w twardej oprawie, na której nie ma nic poza nazwą serii i godnością autorki. A to wszystko zostało otulone przez wydawnictwo WAB w prześliczne, przypominające starożytne rysunki na skałach obwoluty. Muszę przyznać, że jest to chyba najciekawszy sposób wydania książki z jakim się spotkałam, a wspaniała praca Johna Fordhama powinna zostać doceniona.

Podobnie jak starania Michelle Paver, by oddać grozę i piękno lodu. W pożeraczu Dusz autorka porywa czytelnika do wspaniałego świata północy, gdzie ogień jest najdroższym przyjacielem człowieka, a wilgoć może zabić. Do miejsca, w którym ludzie zatrzymują w domach zwłoki swoich zmarłych aż do wiosny, by nie zjadły ich lisy. Pokazując jak bardzo różny od naszych był organizm człowieka z dawnych czasów. Zdany głównie na siebie, musiał stać się dużo silniejszy, gdyż słabsze jednostki, po prostu umierały.

Wśród opisu wędrówki i codziennych czynności można znaleźć bardzo wiele praktycznych porad dotyczących sztuki przetrwania, dowiedzieć się w jaki sposób przeżyć na lodowej rzece, jak oprzeć się zimnu i dlaczego cienkie opaski są niemalże obowiązkową częścią ubrania. Warto zauważyć, że gdy czeka się na ratunek, a jest już zbyt zimno, by być w stanie utrzymać ciało w dobrej kondycji, dobrze jest podłożyć pod siedzenie rękawiczki i skulić się jak najbardziej, wkładając ręce pod pachy, by uniknąć odmrożeń. Albo że można nieść ogień w zawiniętej liśćmi hubce i rozbudzać go na postojach delikatnymi podmuchami powietrza.

Zdumiewające jest odczucie zimna, przebiegające po plecach podczas lektury, obecne nawet w cieple zacisznego, domowego kącika czytelniczego. Opisy przyrody jak zwykle porywają swoją malowniczością, z każdym powrotem do książki zachwycając wciąż na nowo.

???????????????????????

"Ogłuszający ryk rozdarł niebo, gdy góra przewróciła się i runęła w Morze [...]

Tam, gdzie przed chwilą była [...], teraz opadała i wznosiła się na falach połać białego, pokruszonego lodu"

???????????????????????

Oprócz fascynującej natury, czytelnikowi zostają przedstawione również niesamowite zwyczaje ludzi północy. Liczne śpiewy, składanie ofiar wiatrowi, czy chyba jeden z najbardziej magicznych obrzędów - noc duchów. A także w końcu pojawią się łączący siły Pożeracze Dusz. Nie zabraknie również klaustrofobicznych jaskiń ani przerażających szczelin między rzeczywistością i ułudą. Trzecia część cyklu jest jedną z dłuższych i przez to jeszcze bardziej obfitujących w zaskakujące zwroty akcji czy zdumiewające odruchy dawnego świata. Czytelnik zostaje wrzucony w wir akcji i by poznać dalsze losy postaci, musi przestrzegać praw natury.

W książce nie brakuje również magii, Torak odkrywa swój dar i uczy się wędrować z duchami, co nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Wilk poznaje istotę zaufania do człowieka i względnego pojęcia przyszłości, a Renn próbuje przełamać się i wyznać przyjaciołom najgłębsze sekrety. W trójkę znajdą się na łasce i niełasce lodu, zamknięci w jednej jaskini z żadnymi władzy Pożeraczami Dusz.

Podobnie jak poprzednie dwie części, polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Jest to powieść, przy której nie można się nudzić, a piękno stylu zachwyci czytelnika w każdym wieku.

dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna książka tak samo jak poprzednie. Wilk znika, a Torak i Renn ruszają na poszukiwania. Wreszcie po długiej i niebezpiecznej podróży udaje im się go znależć. Wówczas okazuje sie, że tu nie chodzi już tylko o Wilka, a cały świat. Bo co będzie jak Pożeracze dusz wezwą demony? Czy w ostateczności by zniszczyć opal ognia Renn będzie musiała oddać życie?
EvilAngel16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Poprzednie części bardziej mnie wciągnęły, z tą męczyłam się bez końca. Bardzo nudne, akcja nie jest wartka, bohaterowie zachowują się sztucznie. Nie polecam!
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
chabrowacczyteln Linia koment