Przeżyłem więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich

"Przeżyłem, więc wiem" to fascynująca autobiografia Ryszarda Szafirskiego, słynnego alpinisty i himalaisty. Pokazuje jego górską drogę począwszy od Tatr aż po najwyższe światowe szczyty, pozwala również na bliższe poznanie innych wspinaczy z tamtych czasów. Wszystkie przeżycia opisane są bardzo interesująco, a do tego często nad wyraz zabawnie. Całość wzbogacona jest o przepiękne, barwne zdjęcia, na które możnaby patrzeć bez końca. Najbardziej chyba podobała mi się opowieść o wyprawie nysą, którym to pojazdem dzielni wspinacze przemierzali drogę na Malubiting. Książka stawia też w złym świetle Reinholda Messnera w kontekście wejścia na szwajcarski Eiger, gdyż znał prawdę, ale ją zataił i Polacy zostali pokrzywdzeni ze względu na przeinaczenie faktów. Z tych wspomnień dowiadujemy się też właśnie wielu ciekawostek na temat ludzi gór, np. o Andrzeju Zawadzie, Macieju Berbece, Andrzeju Heinrichu, Leszku Cichym, Krzysztofie Wielickim itp. Uczestniczymy niejako w rozmaitych wyprawach, trudnych wejściach i poznajemy ciekawe, odległe krainy, obce kultury. Książka jest też przyjemna w odbiorze dlatego, iż autor nie kryje się w niej ze swoimi uczuciami, emocjami, chętnie opisuje dawne miłostki, czy młodzieńcze przygody. Muszę przyznać, że to bardzo interesujący, zdolny człowiek, chłonący życie całym sobą, walczący o realizację marzeń. Aż chciałoby się usiąść z nim choćby w Schronisku nad Morskim Okiem i posłuchać jeszcze więcej tych zachwycających historii, nie tylko o górach, ale i o Antarktydzie.

Informacje dodatkowe o Przeżyłem więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich:

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2014-10-02
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-8361968-26-9
Dodał/a opinię: koshi

Zobacz opinie o książce Przeżyłem więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich

Kup książkę Przeżyłem więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich