Quilling. Cuda z papieru

Quilling to łatwa technika plastyczna polegająca na zwijaniu pasków papieru, z których tworzy się następnie niepowtarzalne cuda. To niesamowite jak małym kosztem można stworzyć coś niebanalnego i oryginalnego. Technika ta doskonale nadaje się do tworzenia kartek okolicznościowych i upominków dla bliskich, jak np. ramki do zdjęć, obrazki, wieńce, zawieszki, a nawet biżuteria. Bibliotekarzem szkolnym zostałam 2,5 roku temu. Wcześniej przez kilka lat pracowałam w świetlicy szkolnej, w której prowadziłam szereg zajęć: ruchowe, informatyczne, czytelnicze, teatralne, wychowawcze, muzyczne i oczywiście plastyczne, które osobiście lubiłam najbardziej. Starałam się nie skupiać na rysowaniu i malowaniu, chciała żeby dzieci rozwijały się twórczo tworząc coś dla siebie czy bliskich. Sama swego czasu testowałam różne formy rękodzieła, co zresztą dokumentowałam na drugim swoim blogu - Nowicjuszka. W związku z tym w ramach zajęć dodatkowych od 4 lat prowadzę w szkole Klub Twórczego Rękodzieła, gdzie uczniowie podczas zajęć tworzą kartki, scrapy i notesy techniką scrapbookingu. No niestety moje chęci zdecydowanie przewyższały moje umiejętności, które niestety były mierne, choć czasem zdarzało mi się zrobić coś naprawdę fajnego. Od jakiegoś czasu książki zdecydowanie wygrywają z rękodziełem jeśli chodzi o mój wolny czas, a szkoda. Może nadszedł czas, by to zmienić i wypośrodkować. Część wolnego czasu mogę spędzać biernie z lekturą, a część aktywnie poprzez tworzenie. Quilling może być ciekawym pomysłem na odnalezienie na nowo pasji do tworzenia, a także powiewem świeżości na nieco rutynowych już zajęciach dodatkowych z moimi uczniami. "Quilling. Cuda z papieru" to pozycja, która zachwyci nie tylko osoby, które wcześniej miały coś wspólnego z tą techniką czy samym rękodziełem. Wydanie jest prześliczne. Poza licznymi pomysłami z instrukcjami wykonania w książce znajdziemy coś w rodzaju "poradnika na dobry początek". Przedstawiono w nim narzędzia, w które powinniśmy się zaopatrzyć, pierwsze kroki w quillingu - czyli instrukcję jak pracować z pojedynczym paskiem papieru oraz podstawowe kształty, powstałe w wyniku składania (jest ich aż 21!). Do tej pory sama korzystałam tylko ze szpilek i szablonu kołowego, teraz wiem jak korzystać z pozostałych narzędzi. Poza licznymi, interesującymi pomysłami na wykorzystanie techniki quillingu w pracy własnej trzeba zwrócić uwagę na cudowne zdjęcia, bez których książka nie byłaby tak dobra. Wszystkie zdjęcia są w skali 1:1, co ułatwia korzystanie z instrukcji - na zdjęciach sfotografowano nie tylko gotowe wytwory, ale także kolejne etapy tworzenia. Całość wyszła bardzo estetycznie, kolorowo i pięknie. Nie sposób się od niej oderwać. W pierwszym odruchu chciałoby się wykonać każdą z prezentowanych rzeczy, bo wszystkie są takie cudowne. Joanna Tołłoczko z Piotrem Syndoman tworzą bardzo zgraną zawodowo parę. Chętnie poznałabym kolejne książki przez nich stworzone. To prawdziwa przyjemność dla oka, która daje równocześnie cenne wskazówki i pomysły do wykorzystania w pracy własnej. Dzięki książce każdy czytelnik nauczy się jak wykonać kilka różnych rodzajów kwiatów (większość z nich można wykonać także bez specjalistycznych narzędzi, choć w książce pokazano instrukcje z ich wykorzystaniem), papierowe zwierzątka do wykorzystania na zawieszki, elementy kartek okolicznościowych czy obrazków, ozdobę długopisu oraz pomysły na cudowną biżuterię. Mnie najbardziej przypadły do gustu pomysły na kartki okolicznościowe, to pewnie dlatego, że to moja ulubiona forma rękodzieła. Bardzo efektowny jest też wianek z róż czy nietypowe jajka wielkanocne oraz ramka z margaretkami. Książka to obowiązkowa pozycja w biblioteczce fanów rękodzieła, głównie tych początkujących. Nie powinno jej też zabraknąć w bibliotece szkolnej, by mogła służyć nauczycielom, a także twórczym uczniom. "Quilling. Cuda z papieru" to książka dla czytelników w każdym wieku, bez względu na stopień wtajemniczenia w prezentowaną w niej technikę. Dla jednych może być przewodnikiem, a dla innych skarbnicą nowych pomysłów. Polecam ją wszystkim miłośnikom tworzenia.

Informacje dodatkowe o Quilling. Cuda z papieru:

Wydawnictwo: Buchmann