Red Rising. Z³oty Syn

Ocena: 5.13 (8 g³osów)
,,Red Rising. Z³ota krew" by³a ksi±¿k±, która ca³kowicie mnie poch³onê³a. By³a po prostu niesamowita i ciê¿ko by³o mi uwierzyæ, ¿e debiuty mog± byæ tak dobre. Siedzia³a mi w g³owie jeszcze przez d³ugi czas po tym, jak od³o¿y³am j± na pó³kê i codziennie wyczekiwa³am kontynuacji. Przysz³o nam na ni± trochê poczekaæ, ale w koñcu jest. ,,Red Rising. Z³oty syn" to jeszcze wiêcej akcji, brutalno¶ci i niesamowitego klimatu, który porywa nas od pierwszej strony. Darrow Au Andomedus staje siê coraz bardziej s³awny i rozpoznawalny w¶ród Z³otej Elity. Nikt nie zna jego prawdziwej to¿samo¶ci i celu, który pragnie osi±gn±æ. Mimo ¿e wielu Z³otych stanê³o po jego stronie i sta³o siê bliskich jego sercu, to Darrow pamiêta o tym, co do niego nale¿y. Droga, któr± pod±¿a jest pe³na krwi jego wrogów, ale i jego przyjació³. Na wojnie nie ma niewinnych, a zdrada czai siê na ka¿dym kroku. Gdy ju¿ wszystko wskazuje na to, ¿e Darrow odniós³ zwyciêstwo, okazuje siê, ¿e jednak ponosi klêskê. A to zaledwie pocz±tek góry lodowej, na któr± wpad³... Pierce Brown stworzy³ niesamowit± historiê, która mimo tego, ¿e w niektórych momentach przypomina wiele innych dystopii czy powie¶ci sci-fi, to jednak jest niepowtarzalna i nie daje o sobie tak ³atwo zapomnieæ. W ,,Z³otym Synie" akcja rozgrywa siê dwa lata po zakoñczeniu wydarzeñ z pierwszego tomu. Mimo ¿e Darrow spêdzi³ ze Z³otymi ju¿ tyle czasu, nie zapomnia³ o swoim pochodzeniu i o tym, czego ma dokonaæ. Jest niezwykle inteligentn± postaci±, która doskonale radzi sobie z analiz± sytuacji, nawet wtedy, kiedy nie wszystko idzie po jego my¶li. Jego spryt i zawziêto¶æ sprawiaj±, ¿e Z³ota Elita powoli zaczyna siê rozpadaæ i stoi na krawêdzi domowej wojny. Autor w tak umiejêtny sposób rozwija akcjê, ¿e czytelnik od pierwszych stron daje siê ca³kowicie porwaæ do tego ¶wiata. Z ogromnym zaanga¿owaniem ¶ledzimy poczynania g³ównego bohatera, ale równie¿ ka¿d± sytuacjê, na któr± napotyka siê po drodze. Cel jest jeden, ale w±tków znacznie wiêcej. Dowiadujemy siê wiêcej o Synach Aresa, odkrywamy prawdê o wielu bohaterach i zastanawiamy siê, jak wszystko potoczy siê dalej. Styl pana Browna jest naprawdê doskona³y i nie mo¿na mu nic zarzuciæ. Dok³adnie opisuje nie tylko miejsce akcji, ale równie¿ rozwój sytuacji, my¶li Darrowa i zachowanie pozosta³ych bohaterów. Gdyby na chwilê zapomnieæ o tym, ¿e jest to po prostu fikcja literacka, to tak naprawdê zosta³ tutaj poruszony bardzo trudny, kontrowersyjny i mocny temat. Zmagania jednostki z centraln± w³adz±, z lud¼mi, którzy maj± siê za lepszych od innych. W ¶wiecie Red Rising ludzie s± kategoryzowani ju¿ od urodzenia. Ka¿dy ma siê wpasowaæ do danej klasy spo³ecznej i nie ma prawa ingerowaæ w sprawy pozosta³ych klas. Z³oci, mimo ¿e stoj± na szczycie tej piramidy, s± najbardziej okrutni, bezlito¶ni i ob³udni. Ta ksi±¿ka na ka¿dym kroku pokazuje, ¿e to ludzie s± prawdziwymi potworami, nie licz±cymi siê z uczuciami innych. ,,Z³oty syn" to doskona³e odzwierciedlenie powiedzenia ,,Cel u¶wiêca ¶rodki", chocia¿ jest to odzwierciedlenie brutalne i bezlitosne. ,,Z³oty syn" to zupe³nie inny poziom ni¿ ,,Z³ota krew". Owszem, jest doskona³± kontynuacj±, która nie zawiod³a mnie na ¿adnym polu, ale nieco ró¿ni siê od pierwszego tomu. Nie chodzi mi tylko o dojrza³o¶ci i powagê sytuacji, bowiem one by³y oczywiste ju¿ od samego pocz±tku, ale jest tutaj pewna charakterystyczna atmosfera i pewne ,,co¶", co sprawia, ¿e podchodzi³am do niej zupe³nie inaczej ni¿ do poprzedniej czê¶ci. Uwielbiam fakt, ¿e Pierce Brown stworzy³ niezwykle realistycznych bohaterów i ¶wiat, który jest wrêcz namacalny. Uwielbiam zaskakuj±ce zwroty akcji i nieprzewidywalno¶æ. Uwielbiam rosn±ce we mnie napiêcie i ciekawo¶æ, które towarzyszy³y mi na ka¿dym kroku. I uwielbiam zakoñczenie, które ca³kowicie mnie zszokowa³o! Pierce Brown stworzy³ seriê niepowtarzaln±, oryginaln± i jedyn± w swoim rodzaju. Jest po prostu doskona³a, a ka¿dy szczegó³ zosta³ dopracowany do perfekcji. Niesamowita jest logika, która charakteryzuje tê powie¶æ. Fabu³a jest niczym domino - jeden ruch poci±ga za sob± nastêpny i w ten sposób tworzy siê ci±g przyczynowo-skutkowy, który naprawdê porywa czytelnika. Je¿eli szukacie ksi±¿ki, która nie pozwoli Wam spaæ po nocach, to w³a¶nie na tak± trafili¶cie! Gor±co polecam! www.bookeaterreality.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Red Rising. Z³oty Syn:

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Red Rising. Z³oty Syn

Kup ksi±¿kê Red Rising. Z³oty Syn

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca