Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Religa - nazwisko znane każdemu. Tym bardziej teraz, kiedy na ekranach kin króluje film ,,Bogowie" z Tomaszem Kotem jako profesorem Religą w roli głównej. Co wiemy o tym wielkim człowieku? Że był kardiochirurgiem, jako pierwszy dokonał udanego przeszczepu serca w Polsce, że był ministrem zdrowia w rządzie PiS. A co poza tym? Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby bardziej wgłębić się w historię tego wielkiego człowieka. Być może dlatego, że ani sama, ani nikt z moich bliskich nie mieliśmy nigdy kontaktu z chorobą serca, ze szpitalem kardiologicznym, z potrzebą przeszczepu. I dzięki Bogu. Po książkę sięgnęłam więc z czystej ciekawości, po pierwszych recenzjach filmu ,,Bogowie". Czego oczekiwałam? Chyba zwykłej biografii, wychwalającej człowieka, pokazującej jedynie jego dobre strony. A co otrzymałam? Rewelacyjną książkę, pokazującą prawdziwego profesora, jego sukcesy i porażki, jego wzloty i upadki i wreszcie otrzymałam wyjaśnienie na najbardziej irytujące mnie pytanie: Po co ten człowiek pchał się do polityki. Bo szczerze powiem, że odkąd kandydował na prezydenta, a później był ministrem zdrowia, nie rozumiałam tego. Osoba, która całe życie stoi przy stole chirurgicznym, ratuje ludziom życie, nagle pcha się do świata, w którym nie ma miejsca dla dobra jednostki... Odpowiedź oczywiście otrzymałam, choć nadal dla mnie jest to nie do końca zrozumiałe. Początek książki trochę mnie nudził i irytował. Ja szukałam tam Religii a czytałam o wielu innych lekarzach i ich nieudanych i udanych próbach przeszczepów. Ale wiem, że to było potrzebne, aby zrozumieć całą olbrzymią pracę i drogę, jaką ewoluowała medycyna, metodą prób i błędów (jakkolwiek by to zabrzmiało), olbrzymie poświęcenie i strach, czy aby to nie będzie kolejna klapa, przeciwstawienie się ogólnie przyjętej praktyce, że serce jest święte i nikt nie może go tknąć. Religa również próbował, na początku nie uniknął pomyłek, żeby wreszcie w 1985 roku dokonać pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ofiarował tym samym pacjentowi dwa miesiące życia. Czy to dużo? Na pewno, biorąc pod uwagę to, że pacjent był już umierający i każda minuta dla niego była cenna. Późniejsze operacje dawały pacjentom wiele więcej miesięcy a nawet lat. Medycyna się doskonaliła, profesor Religa odkrywał wciąż nowe możliwości. Gdy już osiągnął niemal ,,perfekcję" w przeszczepieniu serca rozpoczął pracę nad sztucznym sercem. Poświęcił się w całości dla pacjentów, dla szpitala. W domu był jedynie weekendowym gościem i to też pod warunkiem, że nie zadzwonił telefon, że znalazł się dawca i musi natychmiast przyjechać do Zabrza (a mieszkał w Warszawie). Autorzy książki znakomicie pokazują nam człowieka, który jak każdy inny popełnia błędy, nadużywa alkoholu, pali papierosy, pije mocną kawę, nie dba o siebie, klnie jak szewc. Ale jednocześnie przedstawiają nam niezwykłego człowieka, który dla ratowania pacjenta jest gotów zrobić wszystko, każdego traktuje na równo, czy to dziecko, czy starsza osoba, każdy ma jednakowe prawo do otrzymania szansy na nowe życie. Komu polecam książkę? Właściwie każdemu. Myślę, że każda osoba powinna poznać historię przeszczepów serca, tego, jak lekarze swoją pracą i determinacją potrafią dać śmiertelnie chorym osobom nadzieję i szansę na wyleczenie. Dodatkowo książkę wzbogacają różnorodne fotografie, przez co możemy jeszcze dokładniej poznać i wyobrazić sobie opisaną historię jednego z największych Polaków. Za egzemplarz do zrecenzowania dziękuję portalowi Zaczytajsie.pl http://ksiazkimoimswiatem.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-10-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Kup książkę Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga