Opis ksiązki

Kup Teraz

Reportaż z życia Część 2

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-01-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7900-458-4
Liczba stron: 236
Dodał/a książkę:agnieszka3201
Dodał/a opinię:Marcin Kowalski
Recenzja -  Reportaż z życia Część 2
Bardzo fajna książka dla miłośników; najnowszej historii, biografii i literatury faktu. Mamy tutaj opis życia zwyczajnego człowieka, którego losy rzuciły w orbitę wielkiej międzynarodowej polityki przez fakt bycia tłumaczem przywódców PRL. Poznamy losy człowieka ale i kulisy polityki na szczeblu międzynarodowym. Gorąco polecam.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Otrzymałem pierwszą lekcję dyplomacji - nie obawiaj się wroga, bardziej obawiaj się swoich. Oni są bliżej."

Drugi tom autobiograficznych zapisków również mocno przykuwa naszą uwagę. Doskonale bawiłam się czytając go, śledząc zabawne sytuacje i wydarzenia w życiu autora. Jeszcze więcej w nim dobrego i celnego humoru, mnogości mini retrospekcji do wykonywanej pracy tłumacza, ciekawostek i anegdot zza kulis oficjalnych spotkań, konferencji, obrad plenarnych, narad, zgromadzeń, obsługi delegacji ministerialnych i rządowych czy międzynarodowych konsultacji resortowych. Znajdziemy wzorce perełek tłumaczeń, rzetelności w uwzględnianiu specyfiki słów i ich znaczeń, ale również przykłady zbyt lekkiego traktowania translacji przez niektórych. Odporność na stres, wysoka kultura osobista, dyskrecja ponad wszystko, profesjonalne podejście do zawodu, to niezbędne cechy charakteryzujące najlepszych tłumaczy. Doskonale ukazano jak bardzo wymagająca i wyczerpująca jest ta praca.

Autor przekazuje wiele informacji, niejako od wewnątrz jako naoczny świadek wydarzeń, na temat źródeł działań ówczesnych polskich władz, gwałtownych wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego i jego konsekwencjami. W książce wiele miejsca poświęcono licznym jakże interesującym podróżom, a trzeba pamiętać, że były to czasy zamkniętych granic, deficytu towarów na półkach, kuriozalnych planów gospodarczych i politycznych przepychanek. Wyjazdy i delegacje zagraniczne dawały wyobrażenie o różnicach w systemach krajów, kulturalnym i społecznym życiu. Umożliwiały zwiedzanie zabytków i cieszenie się urokami przyrody. Zapewniały możliwość bliższego poznania ówczesnych przywódców państw, a także zwykłych ludzi i ich problemów. Wszystkie wspomnienia i odczucia udało się zebrać w bardzo zgrabną całość, poddać wnikliwej i ciepłej analizie oraz w płynnej i interesującej formie zaprezentować czytelnikowi.

bookendorfina.blogspot.com
marcin72 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-21, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo fajna książka dla miłośników; najnowszej historii, biografii i literatury faktu. Mamy tutaj opis życia zwyczajnego człowieka, którego losy rzuciły w orbitę wielkiej międzynarodowej polityki przez fakt bycia tłumaczem przywódców PRL. Poznamy losy człowieka ale i kulisy polityki na szczeblu międzynarodowym. Gorąco polecam.
agnieszka3201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aleksander Janowski, oprócz kilku rozpoznawanych na polskim rynku literackim powieści, napisał także reportaż z życia zawodowego, zatytułowany ,,Tłumacz". Część druga reportażu, jako osobna książka, koncentruje się wokół wyjazdów i delegacji zagranicznych (Chiny, ZSRR, Kuba, Rumunia i inne). Tak więc w rozkwicie swojej kariery autor był tłumaczem rządowym języka rosyjskiego i pracował w ambasadzie polskiej w Moskwie. Obsługiwał spotkania i rozmowy z ówczesnymi przywódcami państw i delegacji rządowych, na przykład z Breżniewem, Tito, Gromyko, Szewardnadze, Jaruzelskim, Gierkiem. Kuluary wielu takich spotkań, jak również ciekawe anegdoty z nimi związane przedstawione są w książce ,,Tłumacz, cz. II".

Mało kto jednak wie, że autor to także gorliwy podróżnik, który fascynuje się geografią, kulturą i historią przeróżnych krajów. Jako wytrawny lingwista posiada umiejętności, aby swoje podróże ubrać w literacką szatę, a tym samym nadać im walor niezwykłej atrakcyjności i wywołać w czytelniku głód takich podróży. Zilustrujmy to opisem dwóch przykładowych miejsc: ,,Tym razem zwiedzamy Pałac Top Kapi. Oczywiście bizantyjski przepych, złoto, więcej złota, jeszcze więcej złota, wspaniałe dywany, dywaniska i dywaniszcza, sułtański harem, namiot polowy podobny do tego, co go Sobieski pod Wiedniem zdobył, kamienie szlachetne, pierścień sułtański. Mnogość ciekawych eksponatów". I drugi fragment: ,,Powoli, bez pośpiechu schodziliśmy w dół do Starego Portu. To jest właściwa Marsylia. Łodzie, łódki, łódeczki. Zapachy, aromaty, wonie, odory. Owoce morza, owoce ziemi. Wina w dzbanach, wina w butelkach, wina w beczkach, wina w kieliszkach. Sery jak koła młyńskie, jak samochodowe, jak talerz, jak talerzyk, jak spodek. Pełne, dojrzałe, przejrzałe i przepraszam... bardzo przejrzałe. Mocno... zapachowe, powiedzmy. Przy tych ostatnich tłoczy się najwięcej kupujących".
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka -  Reportaż z życia Część 2 Jerozolima. Miasto Boga
Ewelina Rubinstein
Okładka -  Reportaż z życia Część 2 Sekret Życia
Zerrafin
Okładka -  Reportaż z życia Część 2 Nowy Castro, stara Kuba
Joanna Masiubańska, Jarosław Masiubański we współpracy z Omarem Lopezem Montenegro
Okładka -  Reportaż z życia Część 2 Amfetamina
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka
Okładka -  Reportaż z życia Część 2 Podróż na Operiona. Część I
Aneta Skarżyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów