Opis ksiązki

Kup Teraz

Romans z Turcją

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Lambook
Data wydania: 2013-05-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-63531-04-1
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Monika Łanoszka
Recenzja - Romans z Turcją
Uwielbiam książki o podróżach, które nie są przewodnikami.
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Merhaba!

 

Podróże, podobnie jak artyści rodzą się same. Decyduje o tym splot mnóstwa rozmaitych okoliczności, a tylko w niewielkim stopniu – cokolwiek byśmy o tym myśleli –  nasze chęci czy wola – pisał Lawrence Durrell w Gorzkich cytrynach Cypru. Niekiedy ten wewnętrzny imperatyw, ten zew wielkiego świata odzywa się w nas po latach niespokojnego życia w poczuciu, że nie jesteśmy szczęśliwi, że do pełni życia brakuje nam jakiegoś tajemniczego pierwiastka

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wdowa86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Podróżnicze,
Uwielbiam książki o podróżach, które nie są przewodnikami.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Dwie kobiety - Joe. E. Stocke oraz Angie Brenner zostawiają swoje dotychczasowe życie i przybywają do Turcji, do swojej przyjaciółki Wendy, która zaślepiona miłością do swego partnera Turka o imieniu- Orhan, porywa się motyką na słońce i inwestuje swój czas, chęci i pieniądze w "Słoneczny pensjonat" . I faktycznie oprócz słońca w nazwie nic ciekawe w nim nie ma. Pensjonat znajduje się w opłakanym stanie. Jedynym nieodpartym urokiem są widoki . To podczas podziwiania widoków poznają się przyjaciółki Wendy-  Joy oraz Angie.


Angie jest zafascynowana podróżowaniem od zawsze. Od dziecka zaczytywała się w pozycjach Nationale Geographic. Porzuciła ona pracę w korporacji, by prowadzić księgarnię podróżniczą. Jednakże interes nie wypalił i propozycja Wendy, by Angie pomogła jej w prowadzeniu Słonecznego Pensjonatu, trafiła na  podatny grunt. Angie wykorzystała tę okazję, jako odskocznie od problemów zawodowych.


Natomiast Joy jest spełnioną matką i żoną. Podróże nie są jej obce, z racji wykonywanego zawodu- pracuje dla agencji turystycznej, jako recenzentka hoteli, głównie we Włoszech, Grecji. Teraz przybywa do Turcji i się zakochuje w tym kraju. W głębi serca kiełkuje zamysł pisarski. Nie wie, że taka myśl rodzi się również w umyślę Angie.


Autorki i jednocześnie bohaterki tej książki od razu nawiązują nić porozumienia i dają się uwieść Turcji. Obie mają dość apodyktycznego partnera Wendy i odchodzą z pensjonatu. 


I tak dzięki temu wydarzeniu  autorki zebrały materiał na tę lekturę. Poznają one Turcję , taką jaka jest naprawdę. Żadne przewodniki nie oddały tego, co pisarki zobaczyły, posmakowały, przeżyły i usłyszały od lokalnej społeczności.


Stykają się one z życiem codziennym , zderzeniem tradycyjności, religijności a  nowoczesnością. Np. Turek Gabriel zaprasza je do swojego "domu" gdzie jego rodzina żyje od siedmiu pokoleń. Czytelnik ma okazję wysłuchać snucia marzeń i wyrażania tęsknoty za wolnością i odzyskaniem ojczyzny przez właściciela hotelu - Kurda. Wiadomo, że Kurdowie wiele lat temu zostali pozbawieni ojczyzny, a na miejscowej ludności obywały się okrutne zabójstwa. Teraz ich sytuacja także woła o pomstę do nieba.


Ale podróż przez Turcję, to także miłe chwilę. , To smak słodkiej baklawy, wędrówki  ulicami Sultanahmetu, zagłębianie się w historię, popijanie herbaty w sklepach tureckich sprzedawców, wzywanie na modlitwę, urok , gdy wszyscy oddają się zadumie , by nagle znowu miasto stało się hałaśliwe, tętniące życiem.


Pojawi się też romans, ale nie tylko w tytule pozycji. Angie także poczuje motylki w brzuchu i choć uczucie było nie do końca spełnione, to i tak kojące. 


Ta pozycja ma w sobie więcej wątków obyczajowych aniżeli podróżniczych. Czytelnik nie będzie z tego tytułu znużony, gdyż dzięki dużej rozpiętości wydarzeń, odwiedzanych miejsc oraz zasłyszanych ludzkich historii czyta się bardzo płynnie. Spora ilość dialogów także pomaga.


Pisarki nie poprzestały na jednej wizycie w Turcji, czyli na tytułowym romansie. Ja bym określiła ich  więź z tym krajem , jako obopólnym uczuciem miłości i namiętnego odkrywania tego , co nie znane i stale zachwycające. Pisarki wracają do Turcji i kto wie, może pokuszą się jeszcze napisać wspólną relacje czy wspomnienia ze wspólnych podróży.

blebelebe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mmm, romans w tytule to dobry pomysł :).
Ancia272 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chętnie bym przeczytała tę książkę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kuboq Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Faledor Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annekw Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
auriga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów