Różowe babeczki

Data wydania: 2016-05-16
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Daria Skiba
Recenzja - Różowe babeczki

Będąc jeszcze małą dziewczynką uwielbiałam czytać. Oczywiście bajki puszczane w telewizji również były fantastyczne, ale to właśnie te, które sama mogłam przeczytać i w swojej wyobraźni stworzyć bohaterów skradły moje serce. Bajki o księżniczkach były ciekawe, jednak moją uwagę bardziej przyciągały książeczki, w których do rozwikłania były zagadki lub działo się coś naprawdę ciekawego. Bardzo miło wspominam książeczkę detektywistyczną, którą przeczytałam setki razy, nauczyłam się jej niemalże na pamięć, ej tekst przepisałam minimum kilka razy, a obrazki z niej wykorzystałam do stworzenia kolorowanki. Mowa o bajce Detektyw Serek na tropie Walta Disneya.

Różowe babeczki z serii Poczytaj ze mną to opowiastka o bardzo niepokojącym wydarzeniu. Taką sprawę rozwiązać może tylko detektyw Lucjan Zagadka, któremu z wielkim zapałem pomaga jego rezolutna córeczka Lusia. To będzie nie lada wyzwanie, przy którym konieczna będzie dociekliwość, logiczne myślenie oraz umiejętność dedukcji.

Moją uwagę zwrócił tekst na samym początku książeczki, z którego w prosty i zrozumiały sposób można się dowiedzieć co to jest kryminał. Króciutko wyjaśnia takie pojęcia jak detektyw, przestępstwo, motyw, alibi, odciski palców i inne. Dzieciaki na pewno wykorzystają wspomniane definicje do rozwikłania zagadki różowych babeczek. Bardzo ciekawe zdanie pojawia się na koniec tego niedługiego tekstu: Do najważniejszych twórców kryminałów należą Agatha Christie oraz Arthur Conan Doyle, który stworzył postać Sherlocka Holmesa. Przecież już od najmłodszych lat można wyrabiać dzieciom gust czytelniczy!

Joanna Jagiełło ma bardzo przyjemny styl. Jest prosty i zrozumiały. Pomysł na historyjkę idealny, a sposób jej przekazania perfekcyjny! W książeczce tekst napisany jest dużą czcionką, co ułatwi młodym czytelnikom lekturę. Małe czcionki potrafią niestety zniechęcić. Książeczkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Przyznam szczerze, że wywołała na mojej twarzy uśmiech i sprawiła, że choć na chwilę razem z córeczką przeniosłam się do cukierni Pani Bajadery. Bohaterowie są fantastyczni i nie da się ich nie polubić! Pan Lucjan Zagadka jest świetnym detektywem i wspaniałym ojcem. Lusia to bardzo inteligentna i rezolutna dziewczynka, która pragnie być taka, jak jej tata. Pani Bajadera i pozostali bohaterowie, to czysta przyjemność!

Choć Różowe babeczki są tylko bajką, to za sprawą nutki kryminału, młodzi czytelnicy mogą się dowiedzieć jak wygląda praca detektywa, jak należy zbierać dowody zbrodni i jak się zachować, kiedy to my zostajemy pokrzywdzeni. W bajkach niezmiernie ważna jest również oprawa graficzna. Okładka Różowych babeczek jest niezwykle smakowita, a ilustracje Marty Krzywickiej idealnie dopełniają całość. W serii Poczytaj ze mną ukazało się wiele innych książeczek, z których można dowiedzieć się podstaw o danym gatunku literackim.Poza kryminałami, znaleźć można również baśnie, reportaże, fantasy, opowiastki przygodowe, czy humorystyczne.

Różowe babeczki to niezwykle smakowita opowiastka, która przybliży młodemu czytelnikowi podstawy pracy detektywa oraz wyznaczniki kryminałów. To książeczka, która uczy, bawi i ćwiczy wyobraźnię. Książeczki z serii Poczytaj ze mną będą idealną lekturą dla tych najmłodszych czytelników oraz tych troszkę starszych! Serdecznie polecam!

FireDancer plusminus Linia koment

Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Kryminał dla dzieci...? Czemu nie! :D Czyli słów kilka o... różowych babeczkach już na moim blogu :D
testolandia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Synek czyta,
Lusia jest bardzo spostrzegawczą dziewczynką, która pomaga swojemu tacie Lucjanowi Zagadce w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Pewnego dnia w biurze detektywistycznym pojawia się właścicielka cukierni pani Bajadera. W tajemniczych okolicznościach ktoś podmienił krem z babeczek na ... ciastolinę. Kto to mógł zrobić? Jaki miał motyw? I co najważniejsze, czy duetowi detektywów uda się rozwikłać tę sprawę?

Książka detektywistyczna dla dzieci Różowe babeczki w prosty i przystępny sposób tłumaczy niezwykle skomplikowane rzeczy. Najmłodsi dowiedzą się kim jest detektyw, czym dowód przestępstwa, poszlaka, dedukcja czy też portret pamięciowy. Podoba mi się, że dziecko przy rozwiązywaniu zagadki zmienia się w małego detektywa. Zaczyna analizować, łączy fakty, wyciąga wnioski, logicznie myśli, a przy tym doskonale się bawi.

Estetykę wydania oceniam na piątkę. Kolorowa oprawa nawiązująca do innych książeczek z serii "Poczytaj ze mną". Ilustracje ciekawe, miłe dla oka, dobrze współgrają z tekstem. Czcionka duża , wyraźna , w sam raz dla dzieci samodzielnie czytających.
aishatsw plusminus Linia koment
Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem, bardzo lubiłam powieści detektywistyczne przeznaczone dla młodszego czytelnika, jak chociażby Detektyw Blomkvist Astrid Lindgren. Gdybym miała taką okazję, z pewnością od razu sięgnęłabym także po Różowe babeczki z serii ,,Poczytaj ze mną". To kryminał wręcz idealny dla dziewczynek, a do jego lektury bardzo zachęca barwna i smakowita okładka. Jak się okazuje również w środku jest bardzo smakowicie i ciekawie.

Bohaterami książeczkami są detektyw Lucjan Zagadka oraz jego rezolutna córka, Lusia. Dziewczynka chętnie pomaga tacie, szczególnie, że ten jest nieco roztargniony i tej pomocy bardzo potrzebuje. Kiedy w cukierni pani Bajadery dochodzi do tajemniczych wydarzeń z udziałem różowych babeczek - detektywi ochoczo zabierają się za rozwikłanie zagadki.

Różowe bajeczki to bardzo sympatyczna opowieść z nutką kryminału. Zagadka kryminalna jest tutaj bardzo prosta, dzięki czemu książeczkę można czytać starszym przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej, jednak jestem przekonana, że i starszym dzieciakom ta historia może się spodobać. Bohaterów opowiastki nie sposób nie lubić, to bardzo dobrana i wesoła para. Sprytnie rozwiązują zagadkę, a mali czytelnicy mogą dzięki temu dowiedzieć się, jak wygląda proces zbierania dowodów, co przydaje się w pracy detektywa i jak dedukować, aby odkryć, kto jest winny.

Pod względem oprawy graficznej książeczka prezentuje się bardzo fajnie. Wspomniałam już o wesołej, ładnej okładce. W podobnym stylu utrzymane są ilustracje Marty Krzywickiej stanowiące uzupełnienie opowiastki. Czcionka w książeczce jest duża i wyraźna, dzięki czemu dzieciom samodzielnie czytającym będzie wygodnie. Całość jest przejrzysta i czytelna. Seria Poczytaj ze mną to cała gama książeczek dla dzieci. Znajdziemy tutaj kryminały, baśnie, reportaże i powieści przygodowe. Przy okazji dziecko może dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dany gatunek literacki.

grejfrutoowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lusia pomaga tacie, Lucjanowi Zagadce, w pracy. Jej ojciec jest detektywem. Gdy pewnego dnia zgłasza się do niego właścicielka cukierni, pani Bajadera, Lusia wyjątkowo angażuje się w sprawę. Okazuje się, że ktoś zepsuł krem na babeczkach. Zamiast słodkiego lukru jest na nich... ciastolina. Kto zepsuł smakołyki i dlaczego to zrobił? Czy zostawił odciski palców? A może to zemsta konkurencji?
Różowe babeczki Joanny Jagiełło to książka dla dzieci z serii Poczytaj ze mną. Dzięki temu cyklowi najmłodsi mogą wkroczyć w magiczny świat literatury i poznać przyjemność płynącą z czytania. W serii znajduje się osiem różnych gatunków jak przygoda, fantasy, baśń czy reportaż. Różowe babeczki to przekład kryminału.
Powieść jest urocza i zabawna. Lusia jest słodką dziewczynką, bardzo mądrą i domyślną. Angażuje się w swoją pracę i nieraz zaskakuje wiedzą dorosłych! Bez niej tata nie dałby rady rozwiązać zagadki babeczek.
Sama historia kryminalna też jest ciekawa. Nie jest przerażająca i zbyt skomplikowana, ale ma wszystko to, czego można odczekiwać po kryminale - przesłuchania, zbieranie dowodów, sprawdzanie odcisków palców i plakat z rysopisem poszukiwanej osoby. Są też podejrzani i dedukcja. A całość okraszona jest humorem i odrobiną ironii, którą mogą wyczuć dorośli, czytając z dziećmi.
Książeczka ma niewiele tekstu, ale jest on ładnie rozłożony na stronach, nie męczy wzroku, a duże litery pozwalają nawet najmłodszym odczytać to, co zostało napisane. Tekst wkomponowano między przesłodkie obrazki autorstwa Marty Krzywickiej.
Interesującym dodatkiem do lektury jest objaśnienie, czym jest kryminał. Wszystkie książki z tej serii posiadają krótki wstęp na temat danego gatunku. Ułatwia to dzieciom zrozumienie, z czym mają do czynienia. Nie jest to jednak encyklopedyczna definicja, a krótki tekst, przystępny i ładnie napisany, poparty przykładami. Na końcu książki znaleźć możemy mapy myśli obrazujące najważniejsze cechy każdego gatunku. Stworzono je ze słów, które kojarzą się z daną kategorią. Jest też część poświęcona najważniejszym ze słów z książki - na przykład hasło ,,podejrzani" zilustrowano odpowiednim obrazkiem, przez co szybko odgadujemy, co znaczy.
Różowe babeczki to ciekawa lektura, którą czyta się z przyjemnością. Jest zabawna i dobrze napisana. Bawiłam się przy niej świetnie, zapewne spodoba się też młodszym czytelnikom. Jeśli szukacie książeczki dla swoich pociech lub młodszego rodzeństwa, koniecznie poszukajcie tej lektury!